Radio Białystok | Wiadomości | Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

25.01.2024, 16:12, akt. 16:20

Konkurs na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 12 lutego - wynika z treści konkursowego ogłoszenia.

Brama do siedziby BPN, fot. Michał Stepaniuk
Brama do siedziby BPN, fot. Michał Stepaniuk

Ogłoszenie w tej sprawie ministerstwo opublikowało niedawno na swojej stronie internetowej.

Białowieski PN jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 roku, gdy powołano pięć rezerwatów, z których dwa były początkiem przyszłego parku narodowego.

Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora tego parku jest wicedyrektor ds. ochrony przyrody Aleksander Bołbot. Dotychczasowy dyrektor dr hab. Michał Krzysiak został odwołany na początku stycznia podczas wizyty w Białowieży minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski i wiceministra Michała Dorożały. Krzysiak był dyrektorem Białowieskiego PN od 2018 roku.

Zgodnie z warunkami konkursu, kandydaci na dyrektora Białowieskiego PN będą musieli między innymi przedstawić koncepcję zarządzania parkiem, a także spełnić inne wymogi formalne, np. posiadać doświadczenie w pracy na rzecz ochrony przyrody, w tym w parkach narodowych.

Konkursowe dokumenty przyjmuje departament ochrony przyrody ministerstwa klimatu.

Minister Hennig-Kloska zapowiadała podczas styczniowej wizyty w Białowieży początek prac nad tzw. "Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej", strategicznego dokumentu dla puszczy.

Białowieski Park Narodowy na swojej stronie podaje, że chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. W Parku występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Na terenie tym stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. .

Symbolem Parku jest żubr – największy ssak lądowy Europy. W Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie - w polskiej jej części mieszka ok. 800 osobników.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące działań byłego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

11.01.2024, 17:52

Prokuratura w Hajnówce wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące działań byłego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Działający przy granicy aktywiści zarzucają mu niedopełnienie obowiązków służbowych i nieudzielnie pomocy potrzebującemu migrantowi.


Jarosław Krawczyk [wideo]

11.01.2024, 08:37

- Wszystkie nadleśnictwa, które administrują lasami Puszczy Augustowskiej i Puszczy Knyszyńskiej, muszą ograniczyć pozyskanie drewna lub w ogóle go zaprzestać.


Paulina Hennig-Kloska

8.01.2024, 08:22

Trzeba zminimalizować wpływ granicznej zapory na przyrodę - uważa minister klimatu. - Należy zadbać bardziej o dobrostan zwierząt, które przez zaporę są narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo - podkreśla.


Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego odwołany

5.01.2024, 19:17

Michał Krzysiak nie jest już dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego. Władze Ministerstwa Klimatu i Środowiska odwołały go podczas wizyty w Białowieży.


Minister klimatu o Puszczy Białowieskiej: decyzje nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie

5.01.2024, 16:21

- Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek (5.01) w Białowieży minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok