Radio Białystok | Wiadomości | Siemiatycze, Supraśl i Mielnik zwyciężyły w podlaskim w rankingu „Sukces kadencji”

Siemiatycze, Supraśl i Mielnik zwyciężyły w podlaskim w rankingu „Sukces kadencji”

autor: Adam Dąbrowski

16.02.2024, 16:40, akt. 16:48

Samorządy Siemiatycz, Supraśla i gminy Mielnik zajęły w swoich kategoriach pierwsze miejsca w województwie podlaskim w rankingu „Sukces kadencji”. Jak twierdzą autorzy tego zestawienia w czasopiśmie Wspólnota, pokazuje ono jak zmieniła się dla mieszkańców gmin sytuacja przez okres trwania ostatniej kadencji w porównaniu do innych samorządów o podobnej randze.

fot. Jarosaw/stock.adobe.com
fot. Jarosaw/stock.adobe.com

Żeby zachować większy obiektywizm rzeczywistych zmian, pod uwagę brano tylko „przyrost netto”, bez oceny z jakiego pułapu samorządy startowały. Dlatego też te w najlepszej sytuacji mogły mieć nieco trudniej osiągać lepsze wyniki w kategoriach, w których były one i tak już wysokie. Mogły za to zawalczyć w pozostałych, bo na ogólny sukces kadencji złożyły się mniejsze: finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny i społeczny.

I tak na przykład Mielnik uznawany za najbogatszą gminę wiejską w Podlaskiem swój sukces ostatniej kadencji zawdzięcza przede wszystkim sprawom społecznym, wśród których oceniono m.in. przyrost liczby miejsc w żłobkach, mieszkań komunalnych i wydatki na ekologię (oczywiście wszystko w przeliczeniu na liczbę mieszkańców). Tu wynik był tak wysoki, że Mielnik zwyciężył w swojej kategorii, chociaż nie znalazł się w pierwszej trójce podlaskich gmin ani pod względem finansowym, ani ekonomicznym, ani infrastrukturalnym. Za to sukces społeczny nie tylko wywindował go na lidera w województwie, ale dał także piętnaste miejsce wśród ponad półtora tysiąca gmin tego typu w Polsce, a w kategorii sukces społeczny nawet na drugą pozycję w kraju.

O sukcesie kadencji mogą mówić także nasze gminy wiejskie Puńsk (drugi w województwie i 53 w Polsce) oraz trzecie w podlaskim Dobrzyniewo Duże, które w porównaniu do lokaty sprzed pięciu lat przeskoczyło kilkaset innych gmin. Puńsk awansował o ponad tysiąc miejsc.

O porównywalnym awansie może też mówić samorząd Siemiatycz. Po poprzedniej kadencji klasyfikowane na 238 miejscu w Polsce teraz znalazło się na 19. wśród 267 miast powiatowych. Siemiatycze zresztą jako jedyne miasto powiatowe w Podlaskim znalazło się w pierwszej trójce sukcesów finansowych, ekonomicznych, infrastrukturalnych i społecznych.

Na kolejnych pozycjach w tej kategorii miast sklasyfikowano: Bielsk Podlaski i Wysokie Mazowieckie.

Natomiast wśród miasteczek o największym sukcesie kadencji mogą mówić chyba Kleszczele. Co prawda w województwie wyżej w rankingu znalazły się Supraśl i Choroszcz (odpowiednio 31. i 61. w Polsce), jednak te samorządy i w poprzednim takim rankingu klasyfikowane były w pierwszej setce.

Natomiast dla Kleszczel osiągnięcie 75. miejsca to awans w ciągu ostatniej kadencji o prawie 400 pozycji.

I to dzięki sukcesowi zarówno społecznemu, jak i finansowemu, w którym oceniano jak zmienił się przez ostatnie pięć lat budżet samorządu w przeliczeniu na głowę każdego mieszkańca.

Jeżeli chodzi o miasta na prawach powiatu, to trudno tu mówić o sukcesie kadencji, skoro oba nasze odnotowały spadek pozycji wobec tej sprzed pięciu lat, w przypadku Łomży nawet o ponad 20 miejsc…

Autorzy rankingu zastrzegają, żeby nie traktować go jako oceny działań władz lokalnych, bo to wypadkowa także splotu różnych okoliczności, ale opublikowanie go na niespełna dwa miesiące przed wyborami może mieć jakiś wpływ także na ich wyniki.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomża walczy o tytuł "Świetlnej stolicy Polski"

18.01.2024, 10:36

Łomża jako reprezentant województwa podlaskiego rywalizuje z 15 innymi miejscowościami o tytuł „Świetlnej stolicy Polski”. Plebiscyt internautów „Świeć się z Energą” organizowany jest od kilkunastu lat, a nagrodą za zwycięstwo - poza honorowym tytułem - jest także energooszczędny sprzęt AGD z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących mieszkańców.


Podlaskie gminy (niezbyt) dobre do życia - ranking

5.01.2024, 18:57

Miasto Łomża, gmina Łomża, Hajnówka, Dąbrowa Białostocka i Grodzisk to podlaskie samorządy, które zostały najniżej ocenione w rankingu "Gmina dobra dożycia".





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok