Radio Białystok | Wiadomości | Przydrożne krzyże i kapliczki zostaną odnowione - Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 150 tys. zł

Przydrożne krzyże i kapliczki zostaną odnowione - Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 150 tys. zł

autor: Ryszard Minko

18.04.2024, 11:41, akt. 12:05

Nie są to zabytki, ale są ważnymi obiektami dla społeczności lokalnych i wymagają pilnych renowacji. Chodzi o przydrożne krzyże i kapliczki, które wpisały się w krajobraz wielu podlaskich miejscowości. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przekazał właśnie nieco ponad 150 tys. zł na odrestaurowanie kilkudziesięciu takich miejsc w regionie.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Obiekty, które są objęte dofinansowaniem - nie mogą liczyć na żadne inne dotacje, a świadczą o lokalnej historii wielu miejsc. 


Program dotacji jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczności, które zwracały uwagę na konieczność wsparcia w ich utrzymaniu - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


To była trzecia odsłona tego konkursu. Tym razem dofinasowanie przyznano 12 organizacjom na odnowienie w sumie 22 obiektów. Jednym z nich jest niemal 200 letni krzyż upamiętniający Powstańców Styczniowych, który dziś stoi w szczerym polu we wsi Olszanka w gminie Zabłudów. 

Z kolei największe dofinasowanie otrzymała Parafia Rzymskokatolicka w Świętej Wodzie niedaleko Wasilkowa. Przyznane 20 tys. zł przeznaczone będzie na renowację 4 kapliczek na Wzgórzu Rolników.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


18 parafii z woj. podlaskiego otrzymało czeki z dotacjami na renowację zabytków

8.08.2023, 13:11

To pieniądze na renowację i zabezpieczenie zabytków. Przedstawiciele 18 parafii odebrali we wtorek (8.08) w Rudce w powiecie bielskim czeki potwierdzające przyznanie dotacji z budżetu województwa podlaskiego.


Zarząd województwa podlaskiego przekazał środki na renowacje kapliczek i krzyży

20.07.2023, 14:54

To pieniądze na renowacje przydrożnych krzyży i kapliczek - 100 tys. zł przekazał zarząd województwa podlaskiego parafiom, organizacjom i instytucjom w ramach tegorocznej edycji konkursu "Kapliczki Podlaskie 2023 - ocalić od zapomnienia".


Blisko 50 obiektów otrzyma dotację podlaskiego konserwatora zabytków

18.04.2023, 18:39

Pieniądze trafią głównie na remonty kościołów i cerkwi w regionie. Blisko 50 instytucji dostało dotacje z budżetu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok