Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie mogą już korzystać z odnowionego skweru im. Pawła Adamowicza

Białostoczanie mogą już korzystać z odnowionego skweru im. Pawła Adamowicza

26.05.2024, 08:00, akt. 16:26

Po modernizacji, m.in. zamontowaniu nowej fontanny, dodatkowych nasadzeniach zieleni, ustawieniu nowych ławek, w niedzielę w Białymstoku otwarto skwer imienia zmarłego w 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Bogdana Adamowicza.

fot. Barbara Sokolińska
fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
W centrum Białegostoku otwarto odnowiony Skwer im. Pawła Adamowicza - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W uroczystości wziął udział m.in. brat Pawła Adamowicza

W uroczystości wzięli udział samorządowcy z Białegostoku i Gdańska, brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, parlamentarzyści, mieszkańcy Białegostoku.

Na skwerze, obok pomnika Ludwika Zamenhofa, na czas uroczystości, na sztaludze ustawiono zdjęcie Pawła Adamowicza i bukiet białych róż, skwer udekorowano flagami: Polski, Białegostoku, UE.

Podczas uroczystości przypomniano, że nazwę temu skwerowi białostoccy radni nadali w 2020 r. z inicjatywy prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. W ostatnim czasie skwer był przebudowywany, odnawiany. Prace zrealizował samorząd Białegostoku. 

Głównym elementem strefy rekreacyjno-wypoczynkowej jest nowa fontanna posadzkowa, wykonana z ciemnoszarych płyt granitowych i ozdobiona kulami ze stali nierdzewnej. Na skwerze przybyło też wiele elementów małej architektury. Są tam ławki parkowe z oparciem, ławki przysiadki, kosze na śmieci, a także pergola z podwieszanymi ławkami.  Na placu powstała też nowa instalacja oświetleniowa a także wykonano nasadzenia roślin ozdobnych, z automatycznym systemem ich nawadniania. Jak informował wcześniej urząd miasta, prace kosztowały 2,7 mln zł.

Pawłowi Adamowiczowi w 2019 r. białostocka Rada Miasta nadała pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Białegostoku.


Tadeusz Truskolaski: Dzięki osobowości Pawła Adamowicza, Białystok i Gdańsk blisko ze sobą współpracowały

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest jednocześnie prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podkreślił w niedzielę, że dzięki osobowości Pawła Adamowicza, Białystok i Gdańsk blisko ze sobą współpracowały. Przypomniał, że wartości, które wyznawał Adamowicz to m.in.: budowa szczęśliwego społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego, które nikogo nie odrzuca, jest oparte na demokracji, praworządności, sprawiedliwości, wolności wypowiedzi, wyznania, równości.

"Muszę powiedzieć, że za te wartości, w które tak Paweł wierzył i które promował, za te wartości oddał życie" - powiedział Tadeusz Truskolaski. Dodał, że to przesłanie może być inspiracją dla każdego samorządowca.


Ludzie rodzą się, tworzą i umierają, czasem niestety giną w tragiczny sposób, tak jak Paweł Adamowicz. Ideały i wartości jednak nie przemijają. Pamięć o Pawle Adamowiczu pozostaje z nami, wspominamy jego życie, oddanie wolności i samorządności, jego tragiczną śmierć, która przeobraziła to życie w legendę. Tę legendę umacnia między innymi nasz skwer - powiedział prezydent Białegostoku.


Na skwerze Adamowicza od wielu lat stoi pomnik twórcy języka esperanto, białostoczanina Ludwika Zamenhofa. Prezydent Truskolaski powiedział, że Zamenhof jest drugim, nieformalnym patronem tego miejsca, a idee Adamowicza na pewno byłyby bliskie Zamenhofowi.

"Obaj próbowali poprawiać świat, starali się uczynić go sprawiedliwszym i lepszym do mieszkania. Troszczyli się o porozumienie między ludźmi, o wspólne dobro" - dodał Tadeusz Truskolaski.


Skwer otwarto w przeddzień święta samorządu terytorialnego

Skwer otwarto w przeddzień święta samorządu terytorialnego, które jest obchodzone 27 maja. Z tej okazji jedną z ławek na skwerze nazwano "Ławką samorządności". Będą ogłaszane konkursy na nazwy innych ławek.

- Prezydent Gdańska ciągle jest nam wszystkim bliski (...) Był jednym z najwybitniejszych polskich samorządowców po 1989 r. Również dlatego prezydenci największych polskich miast powierzyli mu stanowisko prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich. Pełnił je od 2007 do 2015 r." - powiedziała prowadząca uroczystość rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej. 

Dodała, że pomysły Pawła Adamowicza na współpracę miast są inspiracją do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce, bo samorządność jest jednym z największych sukcesów Polski po 1989 r. - Niepodważalny wkład w ten sukces miał właśnie Paweł Adamowicz - dodała Urszula Boublej.

Brat Pawła Adamowicza, poseł Piotr Adamowicz powiedział, że być może w Polsce jest teraz dobry czas na powrót do dyskusji o tym, ile powinno być samorządu, a ile państwowości. "Na ile samorządność ma być samorządnością - czyli to mieszkańcy lokalnych wspólnot decydują o pewnych różnych, wielu istotnych rzeczach - a na ile to samorządy sprowadzone są do roli - przepraszam za brzydkie słowo - redystrybutora pieniędzy państwa, jeżeli to państwo uzna, że należy je dać samorządom. Do dyskusji należy bezwzględnie powrócić, bo czas jest ku temu sprzyjający" - powiedział Piotr Adamowicz.

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. po tym, jak został zaatakowany nożem w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


źródło: PAP | red: gl, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po zimowej przerwie w Białymstoku znów będą działać fontanny

26.04.2024, 07:22

Po zimowej przerwie od piątku (26.04) znów działać będą białostockie fontanny. W mieście jest ich 13, m.in. przy Pałacu Branickich, w parku im. Jadwigi Dziekońskiej i w Parku Starym.


W Białymstoku trwają wiosenne nasadzenia

2.04.2024, 07:40

Ponad 9 tysięcy sadzonek i około 10 tysięcy roślin cebulowych w salonie ogrodowym Pałacu Branickich, a do tego kwiaty w innych częściach miasta. Takie nasadzenia realizowane są w Białymstoku po sezonie zimowym.


Zenon Młyńczyk będzie patronem skweru na białostockim osiedlu Bema

15.01.2024, 18:15

To nie tylko upamiętnienie tej konkretnej osoby, ale też całego środowiska radców prawnych. Pierwszy dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku Zenon Młyńczyk będzie patronem skweru na osiedlu Bema.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok