Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

Wkrótce 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

autor: Olga Gordiejew

10.06.2024, 08:04, akt. 08:33

Białystok znów będzie światową stolicą lalkarzy za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. To biennale sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy organizowane od ponad 20 lat, a w tym roku Festiwal zainauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Parada lalkarska festiwalu LALKANIELALKA, fot. Sylwia Krassowska
Parada lalkarska festiwalu LALKANIELALKA, fot. Sylwia Krassowska

Hasłem wyróżniającym tegoroczną edycję imprezy jest wspólnota jako odpowiedź na rzeczywistość konfliktującą i oddalającą od siebie ludzi. Festiwal otworzy 18 czerwca o 21:30 widowisko plenerowe na Rynku Kościuszki w Białymstoku inspirowane przedwojenną wielokulturowością miasta. 


Nurt studencki stworzy w tym roku siedem uczelni wyższych. W Akademii Teatralnej w Białymstoku wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie - z Białegostoku i Wrocławia, a także uczelnie ze Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy. Ponadto w programie znalazły się m.in. seminaria popularnonaukowe, warsztaty mistrzowskie prowadzone przez artystów z USA, Estonii i Niemiec, warsztaty dla mieszkańców miasta i krytyki teatru lalek czy wystawy.

Nurt profesjonalny to przede wszystkim zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Podczas 11. edycji Festiwalu zaprezentują się m.in.: Teatr Malabar Hotel i Grupa Wolność z Polski, Klaipeda Puppet Theatre z Litwy, Divadlo Continuo z Czech, Lone Wolf Tribe z USA, a także Duda Paiva Company we współpracy z Illusionary Rockaz Company z Holandii. Gospodarz nurtu profesjonalnego, czyli Białostocki Teatr Lalek oraz Teatro Elsinor z Włoch i Dschungel Wien z Austrii pokażą tytuły będące wynikiem pracy w ramach projektu ConnectUp, współfinansowanego z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Bezpłatne wejściówki na spektakle można odbierać już od wtorku (11.06) od godziny 16:00 w kasie Białostockiego Teatru Lalek. Każdy może dostać po dwie wejściówki na dwa wybrane przedstawienia.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

9.06.2024, 14:09

Białystok znów będzie stolicą światowego lalkarstwa za sprawą Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Festiwal inauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku.


37. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA

5.06.2024, 14:33

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA to jeden ze starszych i uznanych festiwali teatralnych w Polsce, którego ideą nieprzerwanie od 37 lat jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych gatunków współczesnego teatru formy.


11. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - będą m.in. spektakle, wystawy i warsztaty

15.04.2024, 15:13

Pokazy spektakli studenckich i profesjonalnych, wykłady, wystawy, warsztaty, a także odsłonięcie muralu. M.in. takie wydarzenia zaplanowano w Białymstoku podczas 11. Międzynarodowego Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok