Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku obraduje Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W Białymstoku obraduje Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

autor: Barbara Sokolińska

24.06.2024, 13:37, akt. 13:41

Dyskutują na temat problemów starszych mieszkańców województwa podlaskiego. W Białymstoku rozpoczęło się posiedzenie Podlaskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. To jeden z 14 tego typu zespołów w Polsce.

W Białymstoku obraduje Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, fot. Barbara Sokolińska
W Białymstoku obraduje Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
W Białymstoku obraduje Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

15 delegatów regularnie spotyka się, by rozmawiać o tematyce senioralnej i przekazuje swoje wnioski samorządowcom i parlamentarzystom - mówi przewodnicząca podlaskiej delegatury Bożenna Chmielewska.


Jako delegatura spotykamy się przynajmniej trzy razy w roku i przyjęliśmy taką konwencję, że za każdym razem spotykamy się w innym mieście naszego regionu. Reprezentujemy środowisko seniorów. Słuchamy, jakie problemy mają i przekazujemy dalej - do władz wojewódzkich, parlamentu. Mamy swoich przedstawicieli w senioralnych komisjach sejmowych - mówi Bożenna Chmielewska.


W poniedziałkowych obradach oprócz podlaskich delegatów, samorządowców i parlamentarzystów wziął także udział przewodniczący ogólnopolskiego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zbigniew Tomczak.

Anna Biegańska z zarządu podlaskiej delegatury wskazywała na główne problemy seniorów w Polsce i w regionie.


Widzimy trzy takie główne problemy. Wykluczenie komunikacyjne - ludzie starsi, zwłaszcza z mniejszych miejscowości nie mają możliwości dotarcia czy do lekarza czy do urzędu, czy żeby załatwić jakieś inne swoje sprawy osobiste. Uwięzienie domowe - wiele osób starszych mieszka wysoko w blokach, nie ma wind i nie ma możliwości zjechania na dół, wyjścia na spacer. Dostęp do lekarzy - zwłaszcza geriatrów. Jest ich stanowczo za mało, nie tylko tutaj, na Podlasiu. Te kolejki są ogromnie długie, a starsi ludzie, może się tak zdarzyć, nie doczekują tego momentu pójścia do specjalisty - wylicza Anna Biegańska.


Podlaska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów działa od stycznia ubiegłego roku. Jego przedstawiciele raz do roku uczestniczą w posiedzeniach ogólnopolskich, które odbywają się w Sejmie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwa II edycja Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora

23.04.2024, 16:09

Jak działają telefoniczni oszuści? Co to jest phishing, a jakie są zasady pierwszej pomocy? M.in. tego dowiedzą się słuchacze II edycji Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora w Białymstoku.


Urząd marszałkowski przyznał 400 tysięcy złotych na działalność podlaskich rad seniorów

5.04.2024, 15:29

Dzięki tej dotacji podlascy seniorzy będą mogli korzystać z różnych zajęć sportowych i kulturalnych, ale też wyjeżdżać na wycieczki.


W Sejnach rozmawiano o formach agresji wobec osób starszych

18.03.2024, 06:14

Jakie są formy przemocy, jak im przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy? W Sejnach podczas specjalnej konferencji rozmawiano o różnych formach agresji wobec osób starszych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok