Radio Białystok | Wiadomości | Jacek Bogucki: państwo nie ma prawa zmieniać warunków oszczędzania w OFE

Jacek Bogucki: państwo nie ma prawa zmieniać warunków oszczędzania w OFE

17.03.2011, 12:49, akt. 12:49

Państwo nie ma prawa z zmieniać jednostronnie warunków umów zawartej w 1999 roku z obywatelami, którzy zdecydowali sie oszczędzać na swoje przyszłe emerytury w Otwartych Funduszach Emerytalnych - twierdzi podlaski poseł PiS Jacek Bogucki.

Pomimo sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości, rano sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Opozycja chciała odrzucenia zmian w systemie emerytalnym w pierwszym czytaniu.

Rządowy projektu zmian w OFE zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 do 2,3 procent, a potem będzie wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 procent. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Poseł Bogucki podkreśla, że będą to pieniądze wirtualne, bo państwo będzie pokrywać z tej puli na bieżąco wypłacane emerytury "zapisanymi na papierze pieniędzmi, które nie mają żadnej wartości wartości co do przyszłych emerytur". "Są tylko zapowiedzią, ze kiedyś, jeśli będzie państwo stać, to być może wypłaci te emerytury. Ja jako jeden z tych, którzy mieli szansę w tamtym czasie podejmować dobrowolną decyzję o wstąpieniu do OFE, chciałbym stanowczo zaprotestować. Państwo nie ma prawa w taki sposób, jednostronnie zmieniać warunków umowy" - podkreśla poseł Bogucki.

Poseł Platformy Obywatelskiej Damian Raczkowski przekonuje, że to kwestia umowy społecznej. "W każdym państwie tak to funkcjonuje. Państwo ma problem z tym, żeby zabezpieczyć wypłatę emerytur - wszyscy słyszymy od czasu do czasu o tym, że ZUS musi znowu komercyjnie pożyczać pieniądze po to, żeby spłacić renty i emerytury. Jeżeli przejmując te pieniądze państwo będzie w stanie zmniejszyć dług publiczny, o który tutaj chodzi, to z punktu widzenia obywatela nic złego się nie stanie" - tłumaczy.

Posłowie odrzucili dziś projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten zakładał, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filaru. (akk)

Więcej:
Sejm: rządowy projekt ws. OFE skierowany do komisji; projekt PiS odrzucony


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok