Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Andrzej Duda na debacie prezydenckiej w Końskich

Andrzej Duda na debacie prezydenckiej w Końskich

7.07.2020, 09:17, akt. 09:35

W Końskich w województwie świętokrzyskim odbyła się debata prezydencka zorganizowana przez Telewizję Polską. Na pytania odpowiadał kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę, urzędujący prezydent Andrzej Duda. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odmówił udziału w debacie.

Andrzej Duda w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski
Andrzej Duda w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski

Internauci pytali między innymi o pomoc dla przedsiębiorców w przypadku przedłużającej się pandemii koronawirusa. Andrzej Duda zapowiedział kontynuację dotychczasowych działań w tej kwestii. "Dzięki tarczom antykryzysowym gospodarka wraca w tej chwili do normy. (...) Chciałbym żebyśmy dalej tak działali" - powiedział prezydent Andrzej Duda.


Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że programy społeczne, które w ostatnich latach wprowadził wspólnie z rządem, były wdrażanie stopniowo i - w jego ocenie - odpowiedzialnie. Dodał, że ich realizacja była możliwa dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, przede wszystkim VAT. Mówił, że sytuacja gospodarcza jest pod kontrolą i zadeklarował, że pieniędzy nie zabraknie.


Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rolnicy dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z dodatkowego świadczenia - odszkodowania pochodzącego z unijnych środków.


Andrzej Duda mówił też o dopłatach dla rolników. Wyjaśnił, że obecne kwoty zostały wynegocjowane w 2013 roku przez przedstawicieli koalicji PO-PSL, natomiast nowa perspektywa budżetowa - od 2021 roku - podlega jeszcze negocjacjom. Jeśli wynegocjowane stawki zostaną ostatecznie utrzymane, Polska otrzyma z nich 33,5 mld euro dla rolników. To o trzy miliardy więcej, niż zakładano.


Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dzięki zwolnieniu obywateli do 26. roku życia z podatku dochodowego, są oni bardziej konkurencyjni na rynku pracy. W czasie debaty zaznaczył, że pierwszy próg podatkowy spadł z osiemnastu do siedemnastu procent, a najmniejsi przedsiębiorcy płacą o połowę mniejszy podatek. Zdaniem ubiegającego się o reelekcję prezydenta na rynku pracy młodych zatrzymają odpowiednie wynagrodzenia i inwestycje technologiczne.

Kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę był pytany także o wolność słowa w internecie. Andrzej Duda powiedział, że chociaż jest gwarantowania prawnie, trzeba walczyć ze zjawiskiem mowy nienawiści - hejtu.


Zdaniem prezydenta, najlepszym modelem rozwoju mniejszych miast jest ten zrównoważony, taki, jak proponuje Unia Europejska. Jak dodał, model, w którym bogate miasta "promieniują bogactwem" na mniejsze ośrodki, nie sprawdził się. Zdaniem urzędującego prezydenta państwo powinno realizować zarówno wielkie inwestycje - jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej czy program rozwoju linii kolejowych oraz wspierać te samorządowe, w zakresie instytucji kultury, czy sportu.


Wyborcy z Włocławka pytali prezydenta o plany związane z walką ze smogiem i zanieczyszczeniem rzek w Polsce, a także o wsparcie rodzin w pozyskiwaniu pieniędzy z samorządów na wymianę tzw. kopciuchów. Andrzej Duda powiedział, że w kraju działają już programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd", które umożliwiają uzyskanie sporego dofinansowania na przykład na wymianę pieca. Chodzi o 20 tysięcy złotych na termomodernizację i wymianę paleniska oraz 5 tysięcy na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Prezydent dodał, że rząd uruchomił także programy skierowane do samorządów, jak na przykład "Miasto z Klimatem" - na inwestycje w tereny zielone.


Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie eutanazji w Polsce. "Jest to ogromnie kontrowersyjne, a w moim osobiście przekonaniu od strony moralnej absolutnie niedozwolone" - powiedział prezydent.

Rafał Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej - odmówił wzięcia udziału w debacie w Końskich, organizowanej zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, przez TVP. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w "Arenie prezydenckiej" organizowanej w tym samym czasie przez swój sztab wyborczy w Lesznie.


Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w województwie podlaskim [zdjęcia, wideo]

7.07.2020, 07:09

Prezydent odwiedził we wtorek (7.07) Suwałki, Augustów, Tykocin, a wizytę w Podlaskiem zakończył w Łomży.


Minister Marlena Maląg zachęcała do głosowania na Andrzeja Dudę

6.07.2020, 17:40

"Chcemy dalej realizować programy społeczne, a będzie to możliwe dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie". Tak w Bielsku Podlaskim mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Prezydent Duda chce utrzymać na stałe możliwość pracy zdalnej

4.07.2020, 17:46

Prezydent Andrzej Duda chce utrzymać na stałe możliwość pracy zdalnej i przepisów regulujących jej przebieg po wygaśnięciu epidemii koronawirusa. We Wrocławiu podczas wiecu wyborczego zapowiedział, że złoży odpowiedni projekt ustawy.


Prezydent: Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona

4.07.2020, 10:03

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem; chciałbym tylko wypracować taki projekt, który nie będzie budził wątpliwości - zadeklarował w piątek (3.07) starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.


Prezydent Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci

2.07.2020, 19:49

Podczas spotkania wyborczego w Sulęcinie (Lubuskie) prezydent Andrzej Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2. Jak zapowiedział, Karta ta będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego.


Prezydent: chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników

2.07.2020, 13:52

Chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników, obrony polskiej własności i jej rozwijania - powiedział w czwartek (2.07) w Stargardzie (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że troska o polską wieś jest i będzie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok