Radio Białystok | Gość | Zdzisław Pruszyński - ze Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

Zdzisław Pruszyński

ze Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

2.10.2018, 10:52, akt. 11:43

"Nie będziemy biegać z szablą ani lancą, mało tego - będziemy również bez koni, ale nie mogło nas tam zabraknąć" - mówi Zdzisław Pruszyński.

Zdzisław Pruszyński, fot. Monika Kalicka
Zdzisław Pruszyński, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Ze Zdzisławem Pruszyńskim rozmawia Wojciech Kujałowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ta niesamowita sztafeta ma upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotę kilkaset osób przebiegnie w sumie 100 km. Polskie Radio Białystok Bieg organizuje ten bieg wspólnie z Fundacją Białystok Biega. Na starcie będzie można zobaczyć przedstawicieli różnych grup zawodowych, a także miłośników koni - kawalerzystów. Z zastępcą komendanta Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich Zdzisławem Pruszyńskim rozmawia Wojciech Kujałowicz.


Wojciech Kujałowicz: Spotykamy się tutaj zupełnie nie z powodu szabli i ułanów, ale myślę, że ten akcent będzie bardzo bardzo widowiskowy podczas naszego sobotniego biegania. To impreza, która na stulecie Rzeczpospolitej będzie na pewno fantastyczną przygodą wszystkim tym, którzy wezmą udział w tej sztafecie. Czy ułani również będą?


Zdzisław Pruszyński: Oczywiście nie mogło by nas tam zabraknąć, co prawda od razu zastrzegam - nie będziemy biegać z szablą ani lancą, mało tego - będziemy również bez koni, ale nie mogło nas zabraknąć w tego typu imprezie organizowanej zresztą przez Polskie Radio Białystok, bo obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.


Czy możemy powiedzieć, że to będzie pierwsza w historii szarża ułańska bez koni?


Chyba śmiało.


A ilu was będzie, czy już macie wstępne jakieś plany?


Około 7-8 osób, z tym że dołączymy część naszej młodej kadry, która dopiero zaczyna, zdobywa szlify plus jeszcze kilka dziewcząt, bo jest organizacja, która zrzesza nie tylko mundurowych chłopaków, którzy służą już w naszej kawalerii w mundurach, ale również dziewczęta, które również jeżdżą konno, uczestniczą w naszym życiu codziennym i czasami można je zobaczyć na różnego rodzaju imprezach, również na koniach.


Czyli podczas biegania będziecie choć rzeczywiście rozpoznawalni, to może nie do końca tak, jakby to wymogi historyczne wskazywały. Czy wasza organizacja, czyli 10 Pułk Ułanów Litewskich to jednostka z tradycjami?


Pomimo tego, że jesteśmy taką współczesną kawalerią, to historia sięga głęboko wstecz. Tradycje sięgają już blisko 20 kilku lat, początki zaczynały się od drużyn harcerskich, ci którzy początkowo zaczynali również interesowali się sportem konnym, jeździectwem i w ramach tego harcerskiego mundurka zainteresowali się również tą jazdą konną i historią. 

Z racji tego, że Białystok był siedzibą 10. Pułku Ułanów Litewskich, przez całe dwudziestolecie międzywojenne, na ulicy nomen omen Kawaleryjskiej stacjonował, to też stąd zainteresowanie konkretnie tym pułkiem. Nasi dziadowie, pradziadowie służyli w tym pułku z poboru, większość białostoczan może już nawet nie pamiętać, że ich dziadek czy pradziadek służył w 10. Pułku Ułanów i na ulicy Kawaleryjskiej odsłużył swoje 2 lata ojczyźnie, a później w 39 z tego właśnie miejsca wyruszyli na wojnę.


Stąd pewnie i ciągle żywa tradycja i ochota, aby z historią być za pan brat i uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach, a będzie ich sporo z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 100 km na stulecie - damy radę wspólnie?


Oczywiście, że damy radę, boso ale w ostrogach.


To jest właśnie element, który być może warty byłby przemyślenia. Czy dałoby się w tych ostrogach te 400 m pokonać?


Teoretycznie by się dało, tylko nie wiem co na to zarządcy stadionu, po tym tartanie to by ciekawie wyglądało.


Zachęcamy naszych słuchaczy do tego, by wzięli udział w tej imprezie, by przyszli, nie wszyscy muszą pobiec.


Oczywiście, chodzi o symbol. Chodzi o to, żeby tą rocznicę uczcić w najróżniejszy sposób. W tym roku na szwadron uczestniczył w wielu imprezach związanych z niepodległością i bardzo dobrze. 

100 lat minęło od chwili, kiedy po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość, szmat czasu. Ta nasza historia sięga naprawdę głęboko wstecz i przez 123 lata nie było nas na mapie, nie mówiliśmy w języku polskim na zewnątrz. Po tych 123 latach to był cud, że odzyskaliśmy tę niepodległość, że się udało. Tę rocznicę warto uczcić, po stu latach wreszcie mamy wolność, możemy mówić, myśleć po polsku, możemy czuć się jak u siebie w domu, nikt nam nic nie narzuca, więc staramy się na najróżniejsze sposoby tę setną rocznicę uczcić, między innymi podczas biegu również. 


A że takich rocznic i świąt, które są optymistyczne nie jest zbyt wiele, to jest okazja by 100 km na stulecie odzyskania niepodległości czy to pokonać, czy po prostu przyjść i uczestniczyć w tym wydarzeniu dopingując tych, którzy będą biegli. 


| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Daniel Chomicki i Anna Czajkowska, fot. Joanna Szubzda

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska

Fundacja "Zdrowe Miasto"
24.05.2025

- Zdrowie niestety nie jest na pierwszym miejscu. Dopóki nie zacznie szwankować, nie szukamy pomocy medycznej. Gdybyśmy tak często chodzili do specjalisty od zdrowia jak od urody, to bylibyśmy dużo zdrowszym społeczeństwem - mówi Daniel Chomicki.

Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

-  Ta wiosna jest inna niż wszystkie poprzednie. Mamy bardzo niski poziom wody. W tym roku nie widzieliśmy rozlewisk, więc ptaki wodno-błotne poleciały dalej. Część została i próbuje wysiadywać jajka, wychowywać młode, ale ma trudne warunki - mówi dyrektor NPN.

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.


Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.


Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.

Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?


gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.


Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.


dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.


Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.


dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.


Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.


Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok