Radio Białystok | Gość | dr Paweł Kowal - z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk

dr Paweł Kowal

z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk

26.02.2018, 08:32, akt. 11:06

- Ukraińcy często popełniają błąd, myśląc, że Ukraina jest pępkiem świata, ale Polacy bardzo często popełniają błąd, nie doceniając Ukrainy.

Paweł Kowal, foto: Lech Pilarski
Paweł Kowal, foto: Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Pawłem Kowalem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Antypolonizm, ochłodzenie stosunków z Izraelem i Ukrainą - o tym m.in. rozmawiano podczas tygodnia dyplomacji w Białymstok. O tym też z dr. Pawłem Kowalem z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak załatwić sprawy międzynarodowe Polska - Izrael, Polska - Stany  Zjednoczone, Polska i cały świat, żeby wszystkie strony zachowały twarz?


dr Paweł Kowal: To  jest bardzo trudne. Przede wszystkim decydenci w Polsce i w Izraelu muszą naprawdę chcieć. Na razie nie jestem pewien, że chcą, dlatego że targają nimi dwa żywioły. Pierwszy - że oczywiście to jest źle, że nie powinno być awantury. Ale drugi - że to ciągle dobrze działa na politykę wewnętrzną zarówno w Izraelu, jak i w Polsce, ponieważ pozwala mobilizować.

Ale przyjdzie moment, kiedy trzeba będzie coś z tym jednak zrobić i wtedy trzeba będzie zastosować klasyczne środki dyplomatyczne. Można zawsze poszukać pośredników, czyli takich osób typu Adam Rotfeld czy Szewach Weiss, którzy mogliby stać się pośrednikami, spróbować wyjaśnić te relacje między politykami. Można szukać rozwiązań przez jakieś komisje, które wezmą na siebie trochę odium jakiegoś innego rozwiązania niż to obowiązujące.

Można włączyć w obu państwach opozycję do działania. Ona też może troszeczkę zdjąć z władzy -  szczególnie w Polsce - to przekonanie, że władza nie może ustąpić, żeby władza w wyniku działania opozycji mogła powiedzieć: my co prawda byśmy nie ustąpili, ale ponieważ są inne siły, które chcą. To dałoby też pewną możliwość wyjścia z twarzą. Ale mówię wyjścia z twarzą w tym sensie, jak to się po angielsku mówi, czyli żeby dać możliwość aktorom gry politycznej, żeby oni mogli powiedzieć, że zmieniają decyzję i żeby to nie wyglądało źle. Żeby mogli stworzyć wrażenie, że też coś ugrali, albo - co jest zawsze szczególnie groźne dla polityka - że nie zmienili decyzji pod wpływem nacisku zewnętrznego. To jest fatalnie dla polityka, więc zawsze trzeba stworzyć mu możliwość, żeby jakoś wyszedł bez tego podejrzenia.


Polska - Ukraina.


To jest w gruncie rzeczy podobna sytuacja. Na obecnym etapie - jednak pewnego zamrożenia dyplomatycznego już -  szczególnie po polskiej stronie widać, że politycy czują, że to podejście antyukraińskie mobilizuje część opinii publicznej.

Natomiast Ukraińcy często popełniają błąd, myśląc, że Ukraina jest pępkiem świata, ale Polacy bardzo często popełniają błąd, nie doceniając Ukrainy. Ukraina jest dziś ważnym państwem z punktu widzenia pewnej rozgrywki globalnej i pogarszanie się relacji z Ukrainą będzie miało podobne skutki na przykład dla relacji polsko-amerykańskich jak pogarszanie się relacji z Izraelem. Nie tak od razu widoczne, nie w takim natężeniu, ale to również będzie źle działało na relacje Polski z głównymi państwami, która określamy mianem Anglosasów - myślę tutaj przede wszystkim o Stanach, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.


Ale trudno nie dostrzegać kultu Bandery na Ukrainie.


Przeciwnie, nawet trzeba dostrzegać, tylko człowieka, który myśli, obowiązuje też zasada pewnych proporcji. Dzisiaj jeżeli występuje pewna heroizacja Bandery czy generalnie UPA, to wciąż nie ma ona żadnego wymiaru antypolskiego, to praktycznie się nie zdarza. A po drugie, nie uwidacznia się w polityce - partie, które się oficjalnie odwołują do tradycji Bandery, nie przekraczają żadnego progu. Czyli mamy do czynienia wciąż ze zjawiskiem - nie powiedziałbym marginalnym - ale nie wpływającym na codzienną politykę, co w Polsce bardzo trudno jest zrozumieć. To nie ma wpływu na codzienną polityka ukraińską, a jeśli w ogóle występuje, to najczęściej nie jest antypolskie, ponieważ pierwsze skojarzenie ruchów nacjonalistycznych na Ukrainie to jest, że Bandera UPA jest przeciwko sowietom, przeciwko tradycji bolszewickiej, więc trzeba to rozumieć, podejmując różne decyzje.


Niech pan spróbuje wejść we Lwowie do takiego specjalnego podziemia, w którym jest knajpa upowska rzekłbym, taki swego rodzaju bunkier, i tam posłuchać, co się mówi i co się dzieje.


Jest to jeden przykład, który wszyscy znają, którzy byli we Lwowie. Ja zakładam, że znajomość Ukrainy nie może polegać na jednej knajpie we Lwowie. To jest tak, jakby ktoś oceniał polską politykę historyczną przez pryzmat powiedzmy Brygady Świętokrzyskiej. Czyli powiedział: ale zobacz, w Polsce są tacy ludzie, którzy popierają formację wojskową, która współpracowała z III Rzeszą. To nie daje żadnego realnego obrazu świata. To może kogoś irytować.

Ja np. nie chodzę do tej kryjówki, bo nie chcę tego oglądać. Ale też powiedzmy sobie szczerze, to jest pewien element ludycznej tradycji powstańczej ukraińskiej, która nie ma żadnego związku z realną polityką. Ona w żaden sposób nie uzasadnia zmiany polityki przez państwo polskie.

Ja właściwie powinienem na koniec pana zapytać, czy pan uważa, że w związku z wystrojem jednej knajpy we Lwowie należy zmienić politykę innego państwa. Nie sądzę, żeby ktoś na poważnie tak uważał.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Grzegorz Piekarski, źródło: PRB

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
22.05.2025

W ostatnim czasie spadło trochę deszczu w regionie, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Wielomiesięczna susza powoduje straty nie tylko w rolnictwie, ale też w przyrodzie. Czy można temu przeciwdziałać?

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
21.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
20.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
19.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.


Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.


Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok