Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski - podlaski poseł

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł

10.12.2018, 08:04, akt. 14:47

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zanik Nowoczesnej w Sejmie. Posłowie przeszli do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Czy Podobnie będzie w regionach? O tym z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Krzysztof Truskolaski: Szanowni państwo, ja zostałem w Koalicji Obywatelskiej. Niestety nie wszyscy koledzy z Klubu Poselskiego Nowoczesna do tej Koalicji Obywatelskiej, do klubu poselskiego, chcieli wstąpić. Dlatego grupa siedmiu posłów postanowiła, że przejdzie do Klubu PO - Koalicja Obywatelska, a przy tym zostanie w Koalicji Obywatelskiej. Chciałbym przypomnieć, że projekt Koalicji Obywatelskiej utworzyła Platforma i Nowoczesna na wybory samorządowe. Był to wielki sukces, udało się zdobyć dużą ilość mandatów w całym kraju. W Białymstoku chciałbym zauważyć, że Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta i to jest bardzo istotne. A jeżeli chodzi o sejmik, to w 2014 roku sama Platforma Obywatelska zdobyła 8 mandatów, teraz Koalicja Obywatelska zdobyła 9, więc widać, że ten projekt się udał, że to hasło, ta nazwa, powinna być kontynuowana, dlatego jestem całym sercem za tym, aby kontynuować projekt Koalicji Obywatelskiej.


Uniknął Pan odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Panie redaktorze, nie jestem już w Nowoczesnej. Z uwagi na to, że przeszedłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska i automatycznie, zgodnie ze statutem, zostałem z Nowoczesnej wykluczony. Nowoczesna powinna się utrzymać na scenie politycznej, kibicuję Nowoczesnej żeby miała swój klub poselski, ale jeszcze bardziej kibicuje ku temu, aby Nowoczesna wstąpiła do Klubu Koalicji Obywatelskiej. 


Ale jest nadal, czy już nie jest? 


Nowoczesna w Sejmie jest jako koło poselskie, ma 14 przedstawicieli. 


Już nie, bo już straciła trochę posłów...


Na tę chwilę ma 14. 


Czyli nie jest klubem, jest tylko kołem...


Nowoczesna jest kołem w Sejmie, ale tak jak mówię, kibicuję kolegom z Nowoczesnej, aby przeszli do klubu, do wspólnego klubu.


Ale wtedy musieliby wystąpić z Nowoczesnej, żeby wejść do klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Można byłoby utworzyć klub poselski PO - Nowoczesna - Koalicja Obywatelska. Zresztą tak proponowaliśmy. Te siedem osób, które wystąpiło z Nowoczesnej było za tym, aby utworzyć wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie, ponieważ udało nam się utworzyć Klub Koalicji Obywatelskiej w gminach, w powiatach, w województwie, i dlatego należało też zamknąć wybory samorządowe, tworząc wspólny klub w Sejmie i stworzyliśmy ten klub.


Co będzie z Nowoczesną w województwie podlaskim? Ponoć dzisiaj ma się pan spotykać z Przemysławem Tuchliński między innymi, i macie rozmawiać o losach Nowoczesnej?


Rzeczywiście, spotykamy się dzisiaj z prezentem Tuchlińskim, ale nie tylko, z uwagi na to, że Nowoczesna w województwie podlaskim ma około 90 członków. Będę dzisiaj rozmawiać o tym, co dalej. Nie chciałbym namawiać nikogo do tego, aby odchodzili z Nowoczesnej, chociaż już jakieś sygnały oczywiście mam, że niektóre osoby chcą z Nowoczesnej odejść. Chciałbym wytłumaczyć również swoje przesłanki, dlaczego wstąpiłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Ja jestem za tym, aby Nowoczesna pozostała w Koalicji Obywatelskiej, bo ten projekt się po prostu sprawdził, nie jestem za tym, aby Nowoczesna się rozpadła, mam nadzieję, że Nowoczesna w województwie podlaskim przetrwa. 


Ale to będą płonne nadzieje czy są jakieś realne przesłanki ku temu by istniała?


Wszystko zależy od ludzi, od członków Nowoczesnej. Tak jak mówię, dzisiaj się z nimi spotykam, chciałbym wytłumaczyć dlaczego podjąłem taką decyzję i chciałbym też powiedzieć trochę o kuluarach tej decyzji. Nie może być tak, że tworzymy projekt na wybory samorządowe, a później jedna ze stron nie chce z drugą rozmawiać. Ja jestem za tym, aby Koalicja Obywatelska przetrwała, a niestety Katarzyna Lubnauer nie wyrażała przez ostatnie półtora miesiąca takich chęci.


Dlaczego? 


Nie wiem, słyszałem tylko o tym, że rozmowy o kolejnych wyborach, które już są za 5 miesięcy, nie były jeszcze prowadzone. A chciałem przypomnieć, że w marcu 2018 roku podjęliśmy już decyzje o wspólnym starcie do samorządów. Marzec a październik to jest 7 miesięcy. Teraz zostało 5 i nie mamy żadnych konkretów, dlatego musieliśmy działać.


Ma pan żal? Opieszałość? Słabe działania? 


Pani Katarzyna Lubnauer i pan Grzegorz Schetyna stworzyli świetny projekt Koalicji Obywatelskiej, który powinien być kontynuowany. Nikt nie powinien się zastanawiać nad tym, czy to kontynuować czy nie, tylko rozmowy powinny być dalej kontynuowane. Niestety te rozmowy zostały zaprzestane. Namawialiśmy Katarzynę Lubnauer żeby rozmawiała, żeby kontynuowała ten projekt, ale ona się zastanawiała i czekała. 


Z tymi koalicjami, o których pan przed chwilą powiedział, który zawarliście na szczeblu gminnym, powiatowym, bądź wojewódzkim, czy one będą nadal kontynuowane? Jaki będzie los tego wszystkiego? Jednej strony tych umów już nie ma...


Większość z radnych jest za tym aby Koalicja Obywatelska przetrwała, i tak jak mówię, na poziomie gminnym, powiatowymi wojewódzkim, mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Nie mamy klubów Nowoczesnej, nie mamy klubów Platformy Obywatelskiej, tylko mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Zapewniam pana redaktora, że w województwie podlaskim te kluby przetrwają. 


Czyli nie udało się przetransferować tych dobrych doświadczeń z samorządu na szczebel centralny.


Niektórym się udało, niektórym nie. Uważam, że koledzy i koleżanki, które zostały w Nowoczesnej powinny jak najszybciej wstąpić do wspólnego Klubu Koalicji Obywatelskiej, aby też dać wyraz tym samorządowcom, dać wyraz tym osobom, które startowały w wyborach samorządowych, że nie są osamotnione, że również w Sejmie jest Koalicja Obywatelska, bo teraz te osoby w samorządach mogą się czuć osamotnione, mogą mówić "my jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, a koledzy, koleżanki z Sejmu nie chcieli być". Dlatego ja chciałem być w Koalicji Obywatelskiej, jestem w Koalicji Obywatelskiej i będę w Koalicji Obywatelskiej. 


To dlaczego Katarzyna Lubnauer tak nie lubi tej Koalicji Obywatelskiej?


Tego nie wiem, tutaj należałoby zapytać panią przewodniczącą Lubnauer. 


Ale współpracował pan dosyć blisko...


Tak, byłem sekretarzem klubu poselskiego, więc rzeczywiście blisko współpracowaliśmy i z panią Kamilą Gasiuk-Pihowicz i z panią Katarzyną Lubnauer, tutaj akurat byliśmy w pewnej takiej grupie osób, które mają liberalne poglądy gospodarcze, ale bardziej centrowe poglądy jeżeli chodzi o światopogląd. Tutaj ta grupa postanowiła, że chce być w Koalicji Obywatelskiej i musieliśmy zmienić przez to klub poselski, ale jak na razie barw politycznych nie zmieniamy, pozostajemy bezpartyjni. 


Kiedy skończyła się ta chemia pomiędzy Nowoczesną a Platformą na szczeblu centralnym? 


Po wyborach samorządowych okazało się, że odnieśliśmy ogromny sukces, a czasami sukces niektórych przytłacza. Uważam, że ten sukces powinien być dalej kontynuowany, a nie rozmowy powinny być zaniechane. Ja jestem za tym, żeby Katarzyna Lubnauer wróciła do stołu, wróciła do rozmów i żeby Nowoczesna również została w Koalicji Obywatelskiej.


Nie wyklucza pan ewentualnego powrotu do Nowoczesnej? 


Nie, tutaj już powrotu na pewno do Nowoczesnej nie będzie. Podjęliśmy decyzję aby wstąpić do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Zawsze można zmienić statut, przepisy...


Tak, ale jeżeli statut był tak dostosowany, że osoby, które przychodzą do innego klubu, nawet klubu Koalicji Obywatelskiej, czyli projektu, który tworzyliśmy wspólnie, był tak skonstruowany, że jesteśmy po prostu wykluczeni z partii i do partii Nowoczesna na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć ten wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku i tych europarlamentarnych, i parlamentarnych. Zachęcam też inne ugrupowania do tego, aby dołączyły do Koalicji Obywatelskiej.  

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok