Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski - podlaski poseł

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł

10.12.2018, 08:04, akt. 14:47

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zanik Nowoczesnej w Sejmie. Posłowie przeszli do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Czy Podobnie będzie w regionach? O tym z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Krzysztof Truskolaski: Szanowni państwo, ja zostałem w Koalicji Obywatelskiej. Niestety nie wszyscy koledzy z Klubu Poselskiego Nowoczesna do tej Koalicji Obywatelskiej, do klubu poselskiego, chcieli wstąpić. Dlatego grupa siedmiu posłów postanowiła, że przejdzie do Klubu PO - Koalicja Obywatelska, a przy tym zostanie w Koalicji Obywatelskiej. Chciałbym przypomnieć, że projekt Koalicji Obywatelskiej utworzyła Platforma i Nowoczesna na wybory samorządowe. Był to wielki sukces, udało się zdobyć dużą ilość mandatów w całym kraju. W Białymstoku chciałbym zauważyć, że Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta i to jest bardzo istotne. A jeżeli chodzi o sejmik, to w 2014 roku sama Platforma Obywatelska zdobyła 8 mandatów, teraz Koalicja Obywatelska zdobyła 9, więc widać, że ten projekt się udał, że to hasło, ta nazwa, powinna być kontynuowana, dlatego jestem całym sercem za tym, aby kontynuować projekt Koalicji Obywatelskiej.


Uniknął Pan odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Panie redaktorze, nie jestem już w Nowoczesnej. Z uwagi na to, że przeszedłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska i automatycznie, zgodnie ze statutem, zostałem z Nowoczesnej wykluczony. Nowoczesna powinna się utrzymać na scenie politycznej, kibicuję Nowoczesnej żeby miała swój klub poselski, ale jeszcze bardziej kibicuje ku temu, aby Nowoczesna wstąpiła do Klubu Koalicji Obywatelskiej. 


Ale jest nadal, czy już nie jest? 


Nowoczesna w Sejmie jest jako koło poselskie, ma 14 przedstawicieli. 


Już nie, bo już straciła trochę posłów...


Na tę chwilę ma 14. 


Czyli nie jest klubem, jest tylko kołem...


Nowoczesna jest kołem w Sejmie, ale tak jak mówię, kibicuję kolegom z Nowoczesnej, aby przeszli do klubu, do wspólnego klubu.


Ale wtedy musieliby wystąpić z Nowoczesnej, żeby wejść do klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Można byłoby utworzyć klub poselski PO - Nowoczesna - Koalicja Obywatelska. Zresztą tak proponowaliśmy. Te siedem osób, które wystąpiło z Nowoczesnej było za tym, aby utworzyć wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie, ponieważ udało nam się utworzyć Klub Koalicji Obywatelskiej w gminach, w powiatach, w województwie, i dlatego należało też zamknąć wybory samorządowe, tworząc wspólny klub w Sejmie i stworzyliśmy ten klub.


Co będzie z Nowoczesną w województwie podlaskim? Ponoć dzisiaj ma się pan spotykać z Przemysławem Tuchliński między innymi, i macie rozmawiać o losach Nowoczesnej?


Rzeczywiście, spotykamy się dzisiaj z prezentem Tuchlińskim, ale nie tylko, z uwagi na to, że Nowoczesna w województwie podlaskim ma około 90 członków. Będę dzisiaj rozmawiać o tym, co dalej. Nie chciałbym namawiać nikogo do tego, aby odchodzili z Nowoczesnej, chociaż już jakieś sygnały oczywiście mam, że niektóre osoby chcą z Nowoczesnej odejść. Chciałbym wytłumaczyć również swoje przesłanki, dlaczego wstąpiłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Ja jestem za tym, aby Nowoczesna pozostała w Koalicji Obywatelskiej, bo ten projekt się po prostu sprawdził, nie jestem za tym, aby Nowoczesna się rozpadła, mam nadzieję, że Nowoczesna w województwie podlaskim przetrwa. 


Ale to będą płonne nadzieje czy są jakieś realne przesłanki ku temu by istniała?


Wszystko zależy od ludzi, od członków Nowoczesnej. Tak jak mówię, dzisiaj się z nimi spotykam, chciałbym wytłumaczyć dlaczego podjąłem taką decyzję i chciałbym też powiedzieć trochę o kuluarach tej decyzji. Nie może być tak, że tworzymy projekt na wybory samorządowe, a później jedna ze stron nie chce z drugą rozmawiać. Ja jestem za tym, aby Koalicja Obywatelska przetrwała, a niestety Katarzyna Lubnauer nie wyrażała przez ostatnie półtora miesiąca takich chęci.


Dlaczego? 


Nie wiem, słyszałem tylko o tym, że rozmowy o kolejnych wyborach, które już są za 5 miesięcy, nie były jeszcze prowadzone. A chciałem przypomnieć, że w marcu 2018 roku podjęliśmy już decyzje o wspólnym starcie do samorządów. Marzec a październik to jest 7 miesięcy. Teraz zostało 5 i nie mamy żadnych konkretów, dlatego musieliśmy działać.


Ma pan żal? Opieszałość? Słabe działania? 


Pani Katarzyna Lubnauer i pan Grzegorz Schetyna stworzyli świetny projekt Koalicji Obywatelskiej, który powinien być kontynuowany. Nikt nie powinien się zastanawiać nad tym, czy to kontynuować czy nie, tylko rozmowy powinny być dalej kontynuowane. Niestety te rozmowy zostały zaprzestane. Namawialiśmy Katarzynę Lubnauer żeby rozmawiała, żeby kontynuowała ten projekt, ale ona się zastanawiała i czekała. 


Z tymi koalicjami, o których pan przed chwilą powiedział, który zawarliście na szczeblu gminnym, powiatowym, bądź wojewódzkim, czy one będą nadal kontynuowane? Jaki będzie los tego wszystkiego? Jednej strony tych umów już nie ma...


Większość z radnych jest za tym aby Koalicja Obywatelska przetrwała, i tak jak mówię, na poziomie gminnym, powiatowymi wojewódzkim, mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Nie mamy klubów Nowoczesnej, nie mamy klubów Platformy Obywatelskiej, tylko mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Zapewniam pana redaktora, że w województwie podlaskim te kluby przetrwają. 


Czyli nie udało się przetransferować tych dobrych doświadczeń z samorządu na szczebel centralny.


Niektórym się udało, niektórym nie. Uważam, że koledzy i koleżanki, które zostały w Nowoczesnej powinny jak najszybciej wstąpić do wspólnego Klubu Koalicji Obywatelskiej, aby też dać wyraz tym samorządowcom, dać wyraz tym osobom, które startowały w wyborach samorządowych, że nie są osamotnione, że również w Sejmie jest Koalicja Obywatelska, bo teraz te osoby w samorządach mogą się czuć osamotnione, mogą mówić "my jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, a koledzy, koleżanki z Sejmu nie chcieli być". Dlatego ja chciałem być w Koalicji Obywatelskiej, jestem w Koalicji Obywatelskiej i będę w Koalicji Obywatelskiej. 


To dlaczego Katarzyna Lubnauer tak nie lubi tej Koalicji Obywatelskiej?


Tego nie wiem, tutaj należałoby zapytać panią przewodniczącą Lubnauer. 


Ale współpracował pan dosyć blisko...


Tak, byłem sekretarzem klubu poselskiego, więc rzeczywiście blisko współpracowaliśmy i z panią Kamilą Gasiuk-Pihowicz i z panią Katarzyną Lubnauer, tutaj akurat byliśmy w pewnej takiej grupie osób, które mają liberalne poglądy gospodarcze, ale bardziej centrowe poglądy jeżeli chodzi o światopogląd. Tutaj ta grupa postanowiła, że chce być w Koalicji Obywatelskiej i musieliśmy zmienić przez to klub poselski, ale jak na razie barw politycznych nie zmieniamy, pozostajemy bezpartyjni. 


Kiedy skończyła się ta chemia pomiędzy Nowoczesną a Platformą na szczeblu centralnym? 


Po wyborach samorządowych okazało się, że odnieśliśmy ogromny sukces, a czasami sukces niektórych przytłacza. Uważam, że ten sukces powinien być dalej kontynuowany, a nie rozmowy powinny być zaniechane. Ja jestem za tym, żeby Katarzyna Lubnauer wróciła do stołu, wróciła do rozmów i żeby Nowoczesna również została w Koalicji Obywatelskiej.


Nie wyklucza pan ewentualnego powrotu do Nowoczesnej? 


Nie, tutaj już powrotu na pewno do Nowoczesnej nie będzie. Podjęliśmy decyzję aby wstąpić do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Zawsze można zmienić statut, przepisy...


Tak, ale jeżeli statut był tak dostosowany, że osoby, które przychodzą do innego klubu, nawet klubu Koalicji Obywatelskiej, czyli projektu, który tworzyliśmy wspólnie, był tak skonstruowany, że jesteśmy po prostu wykluczeni z partii i do partii Nowoczesna na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć ten wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku i tych europarlamentarnych, i parlamentarnych. Zachęcam też inne ugrupowania do tego, aby dołączyły do Koalicji Obywatelskiej.  

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.


Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok