Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski - podlaski poseł

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł

10.12.2018, 08:04, akt. 14:47

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zanik Nowoczesnej w Sejmie. Posłowie przeszli do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Czy Podobnie będzie w regionach? O tym z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Krzysztof Truskolaski: Szanowni państwo, ja zostałem w Koalicji Obywatelskiej. Niestety nie wszyscy koledzy z Klubu Poselskiego Nowoczesna do tej Koalicji Obywatelskiej, do klubu poselskiego, chcieli wstąpić. Dlatego grupa siedmiu posłów postanowiła, że przejdzie do Klubu PO - Koalicja Obywatelska, a przy tym zostanie w Koalicji Obywatelskiej. Chciałbym przypomnieć, że projekt Koalicji Obywatelskiej utworzyła Platforma i Nowoczesna na wybory samorządowe. Był to wielki sukces, udało się zdobyć dużą ilość mandatów w całym kraju. W Białymstoku chciałbym zauważyć, że Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta i to jest bardzo istotne. A jeżeli chodzi o sejmik, to w 2014 roku sama Platforma Obywatelska zdobyła 8 mandatów, teraz Koalicja Obywatelska zdobyła 9, więc widać, że ten projekt się udał, że to hasło, ta nazwa, powinna być kontynuowana, dlatego jestem całym sercem za tym, aby kontynuować projekt Koalicji Obywatelskiej.


Uniknął Pan odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Panie redaktorze, nie jestem już w Nowoczesnej. Z uwagi na to, że przeszedłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska i automatycznie, zgodnie ze statutem, zostałem z Nowoczesnej wykluczony. Nowoczesna powinna się utrzymać na scenie politycznej, kibicuję Nowoczesnej żeby miała swój klub poselski, ale jeszcze bardziej kibicuje ku temu, aby Nowoczesna wstąpiła do Klubu Koalicji Obywatelskiej. 


Ale jest nadal, czy już nie jest? 


Nowoczesna w Sejmie jest jako koło poselskie, ma 14 przedstawicieli. 


Już nie, bo już straciła trochę posłów...


Na tę chwilę ma 14. 


Czyli nie jest klubem, jest tylko kołem...


Nowoczesna jest kołem w Sejmie, ale tak jak mówię, kibicuję kolegom z Nowoczesnej, aby przeszli do klubu, do wspólnego klubu.


Ale wtedy musieliby wystąpić z Nowoczesnej, żeby wejść do klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Można byłoby utworzyć klub poselski PO - Nowoczesna - Koalicja Obywatelska. Zresztą tak proponowaliśmy. Te siedem osób, które wystąpiło z Nowoczesnej było za tym, aby utworzyć wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie, ponieważ udało nam się utworzyć Klub Koalicji Obywatelskiej w gminach, w powiatach, w województwie, i dlatego należało też zamknąć wybory samorządowe, tworząc wspólny klub w Sejmie i stworzyliśmy ten klub.


Co będzie z Nowoczesną w województwie podlaskim? Ponoć dzisiaj ma się pan spotykać z Przemysławem Tuchliński między innymi, i macie rozmawiać o losach Nowoczesnej?


Rzeczywiście, spotykamy się dzisiaj z prezentem Tuchlińskim, ale nie tylko, z uwagi na to, że Nowoczesna w województwie podlaskim ma około 90 członków. Będę dzisiaj rozmawiać o tym, co dalej. Nie chciałbym namawiać nikogo do tego, aby odchodzili z Nowoczesnej, chociaż już jakieś sygnały oczywiście mam, że niektóre osoby chcą z Nowoczesnej odejść. Chciałbym wytłumaczyć również swoje przesłanki, dlaczego wstąpiłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Ja jestem za tym, aby Nowoczesna pozostała w Koalicji Obywatelskiej, bo ten projekt się po prostu sprawdził, nie jestem za tym, aby Nowoczesna się rozpadła, mam nadzieję, że Nowoczesna w województwie podlaskim przetrwa. 


Ale to będą płonne nadzieje czy są jakieś realne przesłanki ku temu by istniała?


Wszystko zależy od ludzi, od członków Nowoczesnej. Tak jak mówię, dzisiaj się z nimi spotykam, chciałbym wytłumaczyć dlaczego podjąłem taką decyzję i chciałbym też powiedzieć trochę o kuluarach tej decyzji. Nie może być tak, że tworzymy projekt na wybory samorządowe, a później jedna ze stron nie chce z drugą rozmawiać. Ja jestem za tym, aby Koalicja Obywatelska przetrwała, a niestety Katarzyna Lubnauer nie wyrażała przez ostatnie półtora miesiąca takich chęci.


Dlaczego? 


Nie wiem, słyszałem tylko o tym, że rozmowy o kolejnych wyborach, które już są za 5 miesięcy, nie były jeszcze prowadzone. A chciałem przypomnieć, że w marcu 2018 roku podjęliśmy już decyzje o wspólnym starcie do samorządów. Marzec a październik to jest 7 miesięcy. Teraz zostało 5 i nie mamy żadnych konkretów, dlatego musieliśmy działać.


Ma pan żal? Opieszałość? Słabe działania? 


Pani Katarzyna Lubnauer i pan Grzegorz Schetyna stworzyli świetny projekt Koalicji Obywatelskiej, który powinien być kontynuowany. Nikt nie powinien się zastanawiać nad tym, czy to kontynuować czy nie, tylko rozmowy powinny być dalej kontynuowane. Niestety te rozmowy zostały zaprzestane. Namawialiśmy Katarzynę Lubnauer żeby rozmawiała, żeby kontynuowała ten projekt, ale ona się zastanawiała i czekała. 


Z tymi koalicjami, o których pan przed chwilą powiedział, który zawarliście na szczeblu gminnym, powiatowym, bądź wojewódzkim, czy one będą nadal kontynuowane? Jaki będzie los tego wszystkiego? Jednej strony tych umów już nie ma...


Większość z radnych jest za tym aby Koalicja Obywatelska przetrwała, i tak jak mówię, na poziomie gminnym, powiatowymi wojewódzkim, mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Nie mamy klubów Nowoczesnej, nie mamy klubów Platformy Obywatelskiej, tylko mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Zapewniam pana redaktora, że w województwie podlaskim te kluby przetrwają. 


Czyli nie udało się przetransferować tych dobrych doświadczeń z samorządu na szczebel centralny.


Niektórym się udało, niektórym nie. Uważam, że koledzy i koleżanki, które zostały w Nowoczesnej powinny jak najszybciej wstąpić do wspólnego Klubu Koalicji Obywatelskiej, aby też dać wyraz tym samorządowcom, dać wyraz tym osobom, które startowały w wyborach samorządowych, że nie są osamotnione, że również w Sejmie jest Koalicja Obywatelska, bo teraz te osoby w samorządach mogą się czuć osamotnione, mogą mówić "my jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, a koledzy, koleżanki z Sejmu nie chcieli być". Dlatego ja chciałem być w Koalicji Obywatelskiej, jestem w Koalicji Obywatelskiej i będę w Koalicji Obywatelskiej. 


To dlaczego Katarzyna Lubnauer tak nie lubi tej Koalicji Obywatelskiej?


Tego nie wiem, tutaj należałoby zapytać panią przewodniczącą Lubnauer. 


Ale współpracował pan dosyć blisko...


Tak, byłem sekretarzem klubu poselskiego, więc rzeczywiście blisko współpracowaliśmy i z panią Kamilą Gasiuk-Pihowicz i z panią Katarzyną Lubnauer, tutaj akurat byliśmy w pewnej takiej grupie osób, które mają liberalne poglądy gospodarcze, ale bardziej centrowe poglądy jeżeli chodzi o światopogląd. Tutaj ta grupa postanowiła, że chce być w Koalicji Obywatelskiej i musieliśmy zmienić przez to klub poselski, ale jak na razie barw politycznych nie zmieniamy, pozostajemy bezpartyjni. 


Kiedy skończyła się ta chemia pomiędzy Nowoczesną a Platformą na szczeblu centralnym? 


Po wyborach samorządowych okazało się, że odnieśliśmy ogromny sukces, a czasami sukces niektórych przytłacza. Uważam, że ten sukces powinien być dalej kontynuowany, a nie rozmowy powinny być zaniechane. Ja jestem za tym, żeby Katarzyna Lubnauer wróciła do stołu, wróciła do rozmów i żeby Nowoczesna również została w Koalicji Obywatelskiej.


Nie wyklucza pan ewentualnego powrotu do Nowoczesnej? 


Nie, tutaj już powrotu na pewno do Nowoczesnej nie będzie. Podjęliśmy decyzję aby wstąpić do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Zawsze można zmienić statut, przepisy...


Tak, ale jeżeli statut był tak dostosowany, że osoby, które przychodzą do innego klubu, nawet klubu Koalicji Obywatelskiej, czyli projektu, który tworzyliśmy wspólnie, był tak skonstruowany, że jesteśmy po prostu wykluczeni z partii i do partii Nowoczesna na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć ten wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku i tych europarlamentarnych, i parlamentarnych. Zachęcam też inne ugrupowania do tego, aby dołączyły do Koalicji Obywatelskiej.  

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok