Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski - podlaski poseł

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł

10.12.2018, 08:04, akt. 14:47

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zanik Nowoczesnej w Sejmie. Posłowie przeszli do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Czy Podobnie będzie w regionach? O tym z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Krzysztof Truskolaski: Szanowni państwo, ja zostałem w Koalicji Obywatelskiej. Niestety nie wszyscy koledzy z Klubu Poselskiego Nowoczesna do tej Koalicji Obywatelskiej, do klubu poselskiego, chcieli wstąpić. Dlatego grupa siedmiu posłów postanowiła, że przejdzie do Klubu PO - Koalicja Obywatelska, a przy tym zostanie w Koalicji Obywatelskiej. Chciałbym przypomnieć, że projekt Koalicji Obywatelskiej utworzyła Platforma i Nowoczesna na wybory samorządowe. Był to wielki sukces, udało się zdobyć dużą ilość mandatów w całym kraju. W Białymstoku chciałbym zauważyć, że Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta i to jest bardzo istotne. A jeżeli chodzi o sejmik, to w 2014 roku sama Platforma Obywatelska zdobyła 8 mandatów, teraz Koalicja Obywatelska zdobyła 9, więc widać, że ten projekt się udał, że to hasło, ta nazwa, powinna być kontynuowana, dlatego jestem całym sercem za tym, aby kontynuować projekt Koalicji Obywatelskiej.


Uniknął Pan odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwało dorzynanie Nowoczesnej? 


Panie redaktorze, nie jestem już w Nowoczesnej. Z uwagi na to, że przeszedłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska i automatycznie, zgodnie ze statutem, zostałem z Nowoczesnej wykluczony. Nowoczesna powinna się utrzymać na scenie politycznej, kibicuję Nowoczesnej żeby miała swój klub poselski, ale jeszcze bardziej kibicuje ku temu, aby Nowoczesna wstąpiła do Klubu Koalicji Obywatelskiej. 


Ale jest nadal, czy już nie jest? 


Nowoczesna w Sejmie jest jako koło poselskie, ma 14 przedstawicieli. 


Już nie, bo już straciła trochę posłów...


Na tę chwilę ma 14. 


Czyli nie jest klubem, jest tylko kołem...


Nowoczesna jest kołem w Sejmie, ale tak jak mówię, kibicuję kolegom z Nowoczesnej, aby przeszli do klubu, do wspólnego klubu.


Ale wtedy musieliby wystąpić z Nowoczesnej, żeby wejść do klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Można byłoby utworzyć klub poselski PO - Nowoczesna - Koalicja Obywatelska. Zresztą tak proponowaliśmy. Te siedem osób, które wystąpiło z Nowoczesnej było za tym, aby utworzyć wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie, ponieważ udało nam się utworzyć Klub Koalicji Obywatelskiej w gminach, w powiatach, w województwie, i dlatego należało też zamknąć wybory samorządowe, tworząc wspólny klub w Sejmie i stworzyliśmy ten klub.


Co będzie z Nowoczesną w województwie podlaskim? Ponoć dzisiaj ma się pan spotykać z Przemysławem Tuchliński między innymi, i macie rozmawiać o losach Nowoczesnej?


Rzeczywiście, spotykamy się dzisiaj z prezentem Tuchlińskim, ale nie tylko, z uwagi na to, że Nowoczesna w województwie podlaskim ma około 90 członków. Będę dzisiaj rozmawiać o tym, co dalej. Nie chciałbym namawiać nikogo do tego, aby odchodzili z Nowoczesnej, chociaż już jakieś sygnały oczywiście mam, że niektóre osoby chcą z Nowoczesnej odejść. Chciałbym wytłumaczyć również swoje przesłanki, dlaczego wstąpiłem do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. Ja jestem za tym, aby Nowoczesna pozostała w Koalicji Obywatelskiej, bo ten projekt się po prostu sprawdził, nie jestem za tym, aby Nowoczesna się rozpadła, mam nadzieję, że Nowoczesna w województwie podlaskim przetrwa. 


Ale to będą płonne nadzieje czy są jakieś realne przesłanki ku temu by istniała?


Wszystko zależy od ludzi, od członków Nowoczesnej. Tak jak mówię, dzisiaj się z nimi spotykam, chciałbym wytłumaczyć dlaczego podjąłem taką decyzję i chciałbym też powiedzieć trochę o kuluarach tej decyzji. Nie może być tak, że tworzymy projekt na wybory samorządowe, a później jedna ze stron nie chce z drugą rozmawiać. Ja jestem za tym, aby Koalicja Obywatelska przetrwała, a niestety Katarzyna Lubnauer nie wyrażała przez ostatnie półtora miesiąca takich chęci.


Dlaczego? 


Nie wiem, słyszałem tylko o tym, że rozmowy o kolejnych wyborach, które już są za 5 miesięcy, nie były jeszcze prowadzone. A chciałem przypomnieć, że w marcu 2018 roku podjęliśmy już decyzje o wspólnym starcie do samorządów. Marzec a październik to jest 7 miesięcy. Teraz zostało 5 i nie mamy żadnych konkretów, dlatego musieliśmy działać.


Ma pan żal? Opieszałość? Słabe działania? 


Pani Katarzyna Lubnauer i pan Grzegorz Schetyna stworzyli świetny projekt Koalicji Obywatelskiej, który powinien być kontynuowany. Nikt nie powinien się zastanawiać nad tym, czy to kontynuować czy nie, tylko rozmowy powinny być dalej kontynuowane. Niestety te rozmowy zostały zaprzestane. Namawialiśmy Katarzynę Lubnauer żeby rozmawiała, żeby kontynuowała ten projekt, ale ona się zastanawiała i czekała. 


Z tymi koalicjami, o których pan przed chwilą powiedział, który zawarliście na szczeblu gminnym, powiatowym, bądź wojewódzkim, czy one będą nadal kontynuowane? Jaki będzie los tego wszystkiego? Jednej strony tych umów już nie ma...


Większość z radnych jest za tym aby Koalicja Obywatelska przetrwała, i tak jak mówię, na poziomie gminnym, powiatowymi wojewódzkim, mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Nie mamy klubów Nowoczesnej, nie mamy klubów Platformy Obywatelskiej, tylko mamy Kluby Koalicja Obywatelskiej. Zapewniam pana redaktora, że w województwie podlaskim te kluby przetrwają. 


Czyli nie udało się przetransferować tych dobrych doświadczeń z samorządu na szczebel centralny.


Niektórym się udało, niektórym nie. Uważam, że koledzy i koleżanki, które zostały w Nowoczesnej powinny jak najszybciej wstąpić do wspólnego Klubu Koalicji Obywatelskiej, aby też dać wyraz tym samorządowcom, dać wyraz tym osobom, które startowały w wyborach samorządowych, że nie są osamotnione, że również w Sejmie jest Koalicja Obywatelska, bo teraz te osoby w samorządach mogą się czuć osamotnione, mogą mówić "my jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, a koledzy, koleżanki z Sejmu nie chcieli być". Dlatego ja chciałem być w Koalicji Obywatelskiej, jestem w Koalicji Obywatelskiej i będę w Koalicji Obywatelskiej. 


To dlaczego Katarzyna Lubnauer tak nie lubi tej Koalicji Obywatelskiej?


Tego nie wiem, tutaj należałoby zapytać panią przewodniczącą Lubnauer. 


Ale współpracował pan dosyć blisko...


Tak, byłem sekretarzem klubu poselskiego, więc rzeczywiście blisko współpracowaliśmy i z panią Kamilą Gasiuk-Pihowicz i z panią Katarzyną Lubnauer, tutaj akurat byliśmy w pewnej takiej grupie osób, które mają liberalne poglądy gospodarcze, ale bardziej centrowe poglądy jeżeli chodzi o światopogląd. Tutaj ta grupa postanowiła, że chce być w Koalicji Obywatelskiej i musieliśmy zmienić przez to klub poselski, ale jak na razie barw politycznych nie zmieniamy, pozostajemy bezpartyjni. 


Kiedy skończyła się ta chemia pomiędzy Nowoczesną a Platformą na szczeblu centralnym? 


Po wyborach samorządowych okazało się, że odnieśliśmy ogromny sukces, a czasami sukces niektórych przytłacza. Uważam, że ten sukces powinien być dalej kontynuowany, a nie rozmowy powinny być zaniechane. Ja jestem za tym, żeby Katarzyna Lubnauer wróciła do stołu, wróciła do rozmów i żeby Nowoczesna również została w Koalicji Obywatelskiej.


Nie wyklucza pan ewentualnego powrotu do Nowoczesnej? 


Nie, tutaj już powrotu na pewno do Nowoczesnej nie będzie. Podjęliśmy decyzję aby wstąpić do Klubu PO - Koalicja Obywatelska. 


Zawsze można zmienić statut, przepisy...


Tak, ale jeżeli statut był tak dostosowany, że osoby, które przychodzą do innego klubu, nawet klubu Koalicji Obywatelskiej, czyli projektu, który tworzyliśmy wspólnie, był tak skonstruowany, że jesteśmy po prostu wykluczeni z partii i do partii Nowoczesna na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć ten wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku i tych europarlamentarnych, i parlamentarnych. Zachęcam też inne ugrupowania do tego, aby dołączyły do Koalicji Obywatelskiej.  

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Bernard Zabielski, fot. Monika Kalicka

Bernard Zabielski

przewodniczący zjazdu absolwentów 50-lecia matury w Liceum Ogólnokształcącego w Knyszynie 1968-2019
26.06.2019

"Jesteśmy o 50 lat mądrzejsi niż wtedy, kiedy zdawaliśmy maturę" - mówi Bernard Zabielski.

Janusz Cieszyński, fot. Marcin Mazewski

Janusz Cieszyński

wiceminister zdrowia
25.06.2019

"Już prawie 50 gabinetów w województwie podlaskim wystawia swoim pacjentom e-recepty" - mówi Janusz Cieszyński.


Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
21.06.2019

"Samo centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ono ma być taką strefą bardziej wypoczynkową" - mówi Adam Musiuk.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

z Rugby Białystok
20.06.2019

"Doping jak zawsze jest nam bardzo potrzebny - do tej pory jesteśmy niepokonani na naszym terenie, w tym sezonie jak i w zeszłym. Kibice naprawdę nam pomagają, to tak naprawdę 16. zawodnik" - mówią sportowcy.

ks. Józef Grygotowicz

z archidiecezji białostockiej
20.06.2019

Ich życie kapłańskie to niemal epoka w polskim Kościele. Diamentowy jubileusz święceń obchodziło pięciu księży archidiecezji białostockiej - wśród nich wieloletni duszpasterz i nauczyciel katechetów, ks. Józef Grygotowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok