Radio Białystok | Gość | Agnieszka Rzeszewska [wideo] - szefowa podlaskiej Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność”

Agnieszka Rzeszewska [wideo]

szefowa podlaskiej Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność”

21.12.2018, 07:57, akt. 10:17

Nauczyciele na L4. To ich protest przeciwko temu co dzieje się w polskiej edukacji.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Marcin Gliński
Agnieszka Rzeszewska, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Agnieszką Rzeszewską rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O przyczynach tej akcji szefową podlaskiej Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność” Agnieszką Rzeszewską rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: ZNP zapowiada, jeśli negocjacje się nie powiodą, strajk na 10 stycznia. Jak to będzie z Solidarnością oświatową?


Agnieszka Rzeszewska: Solidarność w Polsce prowadzi negocjacje z rządem od samego początku, kiedy okazało się, że nauczyciele nie mogą dostać tego, na co liczyli po zapowiedziach w kampanii wyborczej. Prowadzimy te negocjacje od dawna. Ponieważ nie przyniosły skutku do tej pory, więc podejmowaliśmy różnego rodzaju akcje. Przede wszystkim spotykaliśmy się, ale również protestowaliśmy, jak państwo pamiętacie, 15 września pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. 

Skoro nie przyniosło to skutku, na Radzie Krajowej Sekcji Oświaty postanowiliśmy, że 10 grudnia przeprowadzimy w całej Polsce konferencje prasowe, z centralną konferencją w Warszawie, na której pokażemy nagą prawdę o zarobkach nauczycieli. I tak się stało. Wszystkie większe miasta pokazały, jak wyglądają zarobki nauczycieli i zebrano ogromną masę pasków wynagrodzeń, bez personaliów oczywiście. I mamy zamiar po nowym roku przekazać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu te właśnie paski wynagrodzeń. 


Na tych konferencjach również taką ulotkę rozprzestrzenialiście. Czyli propagowaliście związkowe votum nieufności dla minister Anny Zalewskiej. Najważniejsze grzechy główne. 


Tak. To, co budzi największy niepokój nauczycieli, to oczywiście brak satysfakcjonujących podwyżek. Oczekiwaliśmy 15 procent od 1 stycznia 2018 roku, a dostaliśmy zaledwie 5 procent. Teraz znów mamy dostać zaledwie 5 procent, aczkolwiek nie ma jeszcze projektu rozporządzenia stawek minimalnych, co znaczy, że być może ministerstwo jednak zechce z nami rozmawiać i te stawki będą wyższe. Podtrzymujemy swój postulat, byśmy dostali 15 procent w 2019 roku, a nie tylko 5. 

To, co przede wszystkim "zgotowało", że się kolokwialnie wyrażę, nauczycieli to pomysł na ocenę pracy nauczyciela. Nie mamy nic przeciwko temu, aby nasz zawód również podlegał ocenie, bo to jest naturalne i tak się działo, natomiast bardzo nam się nie podobał sposób...


...na czym polegał w skrócie?


Powstało rozporządzenie, które zawiera wiele kryteriów bardzo trudnych do spełnienia, a żeby dostać dodatek 500 plus za 4 lata, to trzeba mieć 95 procent spełnienia tych wymagań. I ten dodatek miał być tylko na poziomie nauczyciela dyplomowanego. 

Po tych naszych konferencjach prasowych muszę powiedzieć, że odnieśliśmy skutek, że to nie jest tak, że nic się nie udaje. Rozmowy czy sposób pokazania prawdy pomaga. I pani minister wycofała się już z tego sposobu oceniania. Na dzisiaj mamy 3 sytuacje prawne, bo te wskaźniki, o których nie powiedziałam wcześniej, do rozporządzenia działają od września do grudnia, ale od stycznia już ministerstwo wycofało się z tych wskaźników. To po pierwsze. Ale co najistotniejsze, pani minister w ogóle chce się wycofać z tego systemu oceniania i powrócić do starego. Który był wystarczający, bo przecież mówię, że nie mieliśmy co do tego wątpliwości, że mamy być oceniani. 

Będziemy oceniani co 5 lat, nie co 3. Ale każdy będzie mógł dostać najwyższy dodatek. Wolelibyśmy, żeby nie były to wirtualne pieniądze w przestrzeni, za 4 lata. Bo tak naprawdę te 500 plus, czyli 16 procent kwoty bazowej to dopiero za 4 lata, więc wolelibyśmy teraz dostać solidną podwyżkę i z pewnością nie byłoby tych niepokojów. Ale ponieważ nie ma nie tylko podwyżki, która satysfakcjonowałaby nauczycieli, a dochodzą jeszcze inne elementy, o których chciałabym powiedzieć, to niestety to środowisko nie wytrzymało. Bo poza oceną i brakiem podwyżki, jest jeszcze stały element, czyli godziny "po karciane", tak je nazwijmy...


Czyli nauczyciele najpierw karty "zagrają", a potem po kartach jeszcze chcieliby pieniądze, tak? Jak to będzie?


W żadnym zawodzie nie zmusza pracodawca pracownika do pracy za darmo. A nauczyciel niestety jest do tego przymuszany. Za czasów poprzedniego rządu wprowadzono takie godziny karciane, czyli każdy poza swoim etatem 18 przy tablicy, czy 26 w świetlicy, czy 30 w bibliotece, 2 godziny musiał jeszcze odpracować za darmo. To się utrwaliło w wyobraźni dyrektorów. I dziś, kiedy ten przepis brzmi inaczej, wielu nauczycieli jest po prostu przymuszanych i pracuje 2, a nawet więcej godzin za darmo. 

Chcielibyśmy właśnie, aby ten zapis był precyzyjny i żeby znalazły się środki na zajęcia dodatkowe w szkołach, żeby nauczyciele nie byli przymuszani do pracy bezpłatnej.

I pani minister, po tych naszych spotkaniach, konferencjach prasowych 10 grudnia, postanowiła, że zaradzi temu problemowi, dokładając pieniądze w postaci godzin dyrektorskich. Kiedyś to funkcjonowało bardzo dobrze. i na wszystkie koła zainteresowań i innego rodzaju zajęcia dodatkowe dyrektor miał pieniądze z puli własnych środków w postaci godzin dyrektorskich. 


Czyli miał takie pieniądze, miał takie konto, z którego można było łatać dziury.


Czasami dokładano oczywiście do jakiegoś przedmiotu, który wymagał wzmocnienia przed maturą, czy przed egzaminem innego rodzaju. Natomiast były to środki głównie na koła zainteresowań i inne potrzeby. Bo nie tylko dzieci są zdolne i potrzebują kół zainteresowań, ale są też takie, które potrzebują wspomagania i na to też powinny być pieniądze.

Ponieważ zaszliśmy już za daleko, nie tylko nie było podwyżek, ale były jeszcze te przeszkody i ta zwiększona biurokracja,  to dzisiaj, nawet kiedy pani minister obiecuje, że zrezygnuje z tej biurokracji i zmieni system oceniania, to ciągle nie mamy jednak tej podwyżki. I stąd ogromne niezadowolenie. 


I nauczyciele, zaczęli przechodzić na L4. Czyli taka nauczycielska grypa. Po tej policyjnej. Mamy kolejne środowisko, które korzysta z tego sposobu wywarcia presji. Jak to będzie? Dzieci będą chodziły do szkoły? Czy nauczyciele pójdą gremialnie na zwolnienia i trzeba będzie organizować opiekę?


Zacznę od tego, że uzwiązkowienie w szkołach wynosi kilkanaście procent. Większość nauczycieli nie jest zrzeszona w żadnych organizacjach, ani w Solidarności, ani w ZNP, ani w dziesiątkach innych związków, które funkcjonują, bo najczęściej nie widzą potrzeby. Kiedy trwoga, to do Boga. Kiedy są problemy, wtedy poszukują związków zawodowych do pomocy. Ale okazało się, że nasze pomysły nie zadowalają większości nauczycieli. Podjęli własną inicjatywę.


Tym bardziej, że ministerstwo, jak piszecie w swoich dokumentach, wprowadziło pozorowany dialog ze związkami.  


Tak to musimy nazwać, taka rozmowa z panią minister trwa dosyć krótko. Z czego większość czasu zajmuje wykład pani minister. A na rozmowę prawdziwą jest mało czasu. Pokazaliśmy realne wynagrodzenia nauczycieli, chciałbym, aby to było widać, jak niewiele dostajemy jako ludzie dobrze wykształceni. Wielu nauczycieli ma przynajmniej 2 fakultety. Więc uważamy, że netto do ręki, czy 1900 zł, czy nawet na najwyższym poziomie 2700 po 20 latach pracy, to nie jest płaca godna nauczyciela, który musi się stale doskonalić.  


W związku z tym w środowisku wrze, to przechodzenie na L4 będzie się rozwijało, bo jak widzimy przynosi to realne działanie i oddziaływanie. I jak będzie z ta opieką teraz i po świętach?


Rozumiemy determinację nauczycieli, doceniamy to, że znalazła się grupa, która prowadzi własną politykę, natomiast my jako Solidarność na pewno nie będziemy nikogo namawiali do łamania prawa. Bo trzeba pamiętać, że jest to jednak wykorzystywanie swojej pozycji do tego, by przymuszać kogoś do złożenia nieprawdziwego oświadczenia. Nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek z tego tytułu miął problemy. Słyszę, że pan Broniarz jednak namawia do przechodzenia na L4, my tego robić nie będziemy. 

My konsekwentnie idziemy drogą, którą obraliśmy. Na spotkaniu rady krajowej sekcji oświaty postanowiliśmy, że najpierw przeprowadzimy te konferencje prasowe, potem zarzucimy pana premiera tymi paskami wynagrodzeń, które odkrywają prawdę o zarobkach i nie jest to 5 tysięcy, to jest z kosmosu kwota, żaden nauczyciel tyle nie zarabia. Dyplomowany po 20 latach dostaje 2800. Jeśli ma wychowawstwo i nadgodziny, to zbliża się do 3 tysięcy, niewiele powyżej, ale większość nauczycieli, która zaczyna pracę, zarabia 1700 zł. A ma już 5-letnie studia za sobą. I jak mamy się porównać do innego zawodu, który nie potrzebuje wykształcenia?  

 

| red: mag




ZNAJDŹ NAS




Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.


Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok