Radio Białystok | Gość | Ireneusz Mamrot [wideo] - trener Jagiellonii Białystok

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok

20.05.2019, 08:33, akt. 10:14

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda
Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Z Ireneuszem Mamrotem rozmawia Jerzy Kułakowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sezon w piłkarskiej ekstraklasie nie zakończył się szczęśliwie dla Jagiellonii Białystok. Porażka 0:2 z Lechią Gdańsk sprawiła, że żółto-czerwoni zajęli w tabeli 5-te miejsce i nie zagrają w eliminacjach Ligi Europy.  W ostatnich miesiącach Lechia stała się prawdziwym koszmarem białostockiej drużyny. Były 3 przegrane w lidze i ta najbardziej bolesna w finale Pucharu Polski. O tym i nie tylko Jerzy Kułakowski rozmawia z trenerem Jagi, Ireneuszem Mamrotem.
Jerzy Kułakowski: Zacznę może żartobliwie, choć pewnie nie wszystkim do śmiechu, że może trzeba było na tacę dać, albo do jakiejś szeptuchy się udać przed meczem z Lechią, żeby czwarty raz w tym sezonie z tą Lechią nie przegrać. No nie idzie, to nie idzie.


Ireneusz Mamrot: Tak, tylko że jeśli mamy być skuteczniejsi w tych spotkaniach z Lechią, bo stwarzamy sytuacje, a nie potrafimy ich wykorzystać, no to tutaj jest nasz problem. Lechia potrafi wykorzystać każdy nasz błąd, mówię o sytuacjach kiedy było 2:0, tylko wcześniej sytuacji klarownej nie miała, ale to nie ma co patrzeć w kierunku Lechii, tylko naszej - mieliśmy na wyciągnięcie ręki ten remis, który by nam Europejskie Puchary dał i ten jeden punkt nam dużo dawał. Nie wykorzystaliśmy szansy, w efekcie jesteśmy niezadowoleni, cieszą się w innych klubach, a tutaj trzeba przeanalizować ten sezon na chłodno, bo teraz są jeszcze duże emocje. 


W przerwie zimowej, kiedy przewaga Lechii Gdańsk nad Jagiellonią Białystok wynosiła chyba 9 punktów i rozpoczęły się te ruchy kadrowe, pomyślałem sobie tak: Jagiellonia godzi się z tym, że w walce o tytuł mistrza Polski nie będzie się liczyć, po to żeby wykorzystać miesiące właśnie na początek przebudowy zespołu, wygrać być może Puchar Polski i w roku stulecia zawalczyć o mistrza. Czy pana myślenie, czy działaczy myślenie było podobne?


Na pewno Puchar Polski był celem, to nie jest tak, że my odpuściliśmy walkę o mistrzostwo Polski, ale uważam, że musiała nastąpić przebudowa tej drużyny. Było wielu zawodników, którzy są coraz starsi, nie w wieku, których nie upoważnia do gry, natomiast w pewnym momencie trzeba szukać zawodników takich, którzy są młodsi i rozwojowi. 

Patrząc na nasze transfery, to w takim optymalnym wieku jest Jesus, czy Arsenić, który jest jako środkowy obrońca jeszcze młody, czy Kostal, czy Kadlec - to są wszyscy młodzi zawodnicy na tyle, że już jakieś doświadczenie mają, będą grali coraz lepiej. Na pewno zimą nie spodziewaliśmy się, że będą te kontuzje, też nie ma co ukrywać, zwłaszcza Jesusa i Kadleca, że przyjdą z kontuzjami. Druga sprawa, gdybyśmy wiedzieli, że Karol nie przedłuży kontraktu - nie było wyjścia i klub miał ostatnie okienko, żeby na nim zarobić dobre pieniądze, to na pewno jeden z napastników by został. O tyle jest teraz lepsza sytuacja, że wiemy gdzie brakuje nam zawodników, którzy podnieśliby jakość.


Powiedział pan po meczu w Gdańsku, że 2-3 transfery dobre i ta drużyna będzie lepsza, ale ja tak sobie myślę, że przynajmniej dwóch napastników trzeba ściągnąć, nie wiem czy nie z dwóch skrzydłowych, nie wiadomo co z bramkarzem. Mnie się tych transferów wydaje trzeba więcej.


W kwestii napastników na pewno ma pan rację, musi być większa rywalizacja, o skrzydłowym myślimy, być może 4, bo tak, jak pan powiedział zwiększyć rywalizację w bramce też, ale to jest kwestia rozmowy już w klubie z prezesami. Jeśli chodzi o napastników to na pewno już trwają poszukiwania, ale wiadomo, że to jest najbardziej taki, przepraszam za wyrażenie, towar pożądany. Napastników szukają wszyscy, ale znaleźć skutecznego nie jest tak łatwo.


Na ten moment bolączką wydaje się być brak zawodników ogranych w kategorii młodzieżowca, tutaj szansę dostał Michał Ozga zagrał nieźle, ale jeżeli jest obowiązek gry w nowym sezonie młodzieżowcem jednym, to już nie widać tutaj takiego kandydata, który by jakościowo nie odstawał.


Nie do końca bym się zgodził. Wiosną zobaczmy minuty Patryka, no to tych minut jest dużo, z kilku wypożyczonych do pierwszej ligi chłopaków, muszą dostać szansę. Już był przygotowany do wejścia Łapiński, natomiast kontuzja Iwana - to zabolało, musieliśmy wprowadzić zawodnika bardziej defensywnego, mimo, że przegrywaliśmy 2:0, wszedł pomocnik, obrońca, ale jest zawodnikiem typowo ofensywnym, więc na pewno ubolewa nad tym, że nie zadebiutował. 


Od kilku miesięcy pojawia się informacja, potwierdzona, niepotwierdzona - trener Ireneusz Mamrot kończy pracę w Jagiellonii Białystok. Zanim zapytam czy to prawda, to zapytam jak to wpływało na to, że wyście musieli z tą informacją ciągle się mierzyć w sezonie ligowym?


Ja sobie z tym na pewno radziłem, natomiast nie jest dobra sytuacja, kiedy o takich rzeczach w szatni się dyskutuje i łatwiej byłoby, gdyby ta sytuacja była wyjaśniona zdecydowanie w którąś stronę, więc na pewno nie jest to łatwy moment, ale zawodnik już wychodzi na boisko, to w tym momencie nie myśli o tym, tylko myśli o jak najlepszym graniu i tutaj to nie mogę nic pod tym względem zarzucić chłopakom. Ta współpraca z nimi przez te dwa lata na pewno się układała naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony. A jak będzie - no ja nie dlatego, że nie chcę panu powiedzieć, tylko po prostu ja nie wiem.


A co powiedział pan chłopakom, kiedy już wychodzili z szatni, wiadomo że ten urlop się zaczyna - do zobaczenia w czerwcu, czy może do zobaczenia gdzieś indziej na piłkarskim szlaku?


To co to jest w szatni - zostaje w szatni. Nie mogę panu odpowiedzieć na to pytanie.


To jaki procent szans daje pan sobie na to, że będzie pan prowadził Jagiellonię w następnym sezonie?


Nie chce pan ustąpić. Naprawdę nie wiem.


A mogę jeszcze jedno pytanie?


Proszę bardzo.


Gdyby pan był prezesem Jagiellonii Białystok, to człowieka, który zdobył wicemistrzostwo Polski i zajął piąte miejsce, był w finale Pucharu Polski, przedłużyłby pan z takim człowiekiem kontrakt, czy nie?


Odpowiem inaczej. Ja mam tę przewagę, że jestem trenerem i trochę inaczej myślę. Natomiast przede wszystkim na chłodno bym ocenił, jak ta praca wygląda, nie sugerował się tylko tym, że w tym roku nie mamy Europejskich Pucharów, przykłady polskich zespołów - wiele jest takich, które po grze w pucharach w następnym sezonie grały o utrzymanie. My, jako Jagiellonia tego uniknęliśmy. Poza tym wiele zespołów, które miały przebudowę też miało spory problem w tabeli. My oczywiście nie jesteśmy w pucharach, ale do końca nie walczyliśmy. Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, natomiast moja ocena jest nieobiektywna, więc nie chciałbym tu odpowiadać.


W każdym razie zaufanie popłaca, życzliwość popłaca - najlepszy przykład Waldemar Fornalik i Piotr Stokowiec.


Trener Fornalik dzisiaj jest mistrzem Polski, wielkie gratulacje, przykład Piotrka też. W Jagiellonii przede wszystkim oczekiwania są bardzo duże, czasami brakuje takiej troszkę chłodniejszej oceny, jeśli popatrzymy nawet na budżet. Ja wiem, że ktoś dzisiaj powie, że Piast Gliwice zdobył mistrzostwo Polski, natomiast ja nie życzę im źle, ale uważam, że za chwilę będą mieli problem jeden, bo najlepszych piłkarzy będą tracić, bo tak funkcjonuje nasza piłka. Ktoś gra dobrze, to jest transfer i nie da się od razu zastąpić później jeden do jednego. Oczekiwania są bardzo duże, w następnym sezonie one będą jeszcze większe, bo jest stulecie klubu. Ja sobie zdaje z tego sprawę, ciężko mi coś jeszcze więcej powiedzieć.


To ja na koniec powiem, że nerwów trochę tej wiosny było, ale do zobaczenia w Jagiellonii za kilka tygodni.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.


Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.


Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.

Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.06.2019

"Pozycja Polski w Europie wynika z naszych relacji ze Stanami, im lepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - tym wygodniej jest nam też poruszać się w strukturze polityki europejskiej"- mówi nasz gość.

Zespół Rytmy Czasu z Choroszczy, fot. Joanna Szubzda

Zespół "Rytmy czasu"

13.06.2019

Spotykają się, by wspólnie śpiewać i szlifować swoje talenty.


Artur Jankowski i Wojciech Hernik, fot. Joanna Szubzda

Artur Jankowski i Wojciech Hernik

organizatorzy Pikniku Militarnego
13.06.2019

- To są wrażenia, których przez komputer czy smartfon nie poczujemy. Na Pikniku Militarnym można się przekonać o tym, jak to wyglądało, można dotknąć, poczuć zapach spalin, poczuć jak drży ziemia.

Magdalena Misiejuk, fot. Marcin Gliński

Magdalena Misiejuk

powiatowy inspektor weterynarii w Białymstoku
13.06.2019

Pracownicy inspekcji weterynarii walczą o podwyżki. "Wyszli przed swoje inspektoraty, manifestując: zauważcie nas, jesteśmy w Polsce potrzebni, bo bez nas nie ma bezpiecznej żywności".

Jarosław Antoniuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Antoniuk

dyrektor Festiwalu WALIZKA w Łomży
12.06.2019

"Będzie to festiwal pełen niespodzianek i interesujący pod względem artystycznym. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy, że możemy skompletować bardzo ciekawy zbiór wydarzeń artystycznych" - mówi Jarosław Antoniuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok