Radio Białystok | Gość | Andrzej Mioduszewski - prezes PKS Nova

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova

17.06.2019, 08:27, akt. 08:58

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka
Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Z Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu, w przeszłości był odpowiedzialny na tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju firm z sektora prywatnego i publicznego. Był też prezesem spółki Elewarr, zarządzał firmą handlową Agro-Plus. Prawie dwa tygodnie temu zarząd województwa podlaskiego powierzył mu zadanie kierowaniem PKS Nova. Z prezesem spółki Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Jak ten początek w spółce PKS Nova - firma, która jest stabilna czy niekoniecznie?


Andrzej Mioduszewski: To trudne pytanie i odpowiedź też jest trudna. Zapoznaję się w tej chwili ze specyfiką działania tej spółki. Jest tu na pewno wiele do poprawienia. Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać.


Kilka miesięcy temu wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś mówił:  "spółka potrzebuję pomysłów, które przełożą się na poprawę kondycji finansowej, a w efekcie na poprawę warunków transportu publicznego korzystających z niego podróżnych". To jakie pomysły te pierwsze na to, żeby to zrealizować, bo rozumiem po to został pan powołany.


Pomysły na rozwinięcie działalności, na poprawienie kondycji finansowej tej spółki już jakieś mam, ale nie chciałbym dzisiaj publicznie już o nich mówić, bo to też chciałbym przedyskutować z dyrektorami, pracownikami, jak również też z właścicielem, żeby tu nie rzucać słów na wiatr.


Ale zawsze są obawy przy różnych zmianach, że będą oszczędności - kosztem na przykład pracowników.


Tutaj te oszczędności kosztem pracowników w naszej spółce, jak już zdążyłem się zorientować, to trudno robić i jestem jak najdalszy od tego. 


PKS NOVA to połączenie pięciu podlaskich spółek - Białystok, Suwałki, Łomża, Siemiatycze i Zambrów. To miało uchronić przed upadłością, ale pojawiały się za poprzedniego zarządu takie zarzuty związkowców, że te wszystkie byłe spółki, poza Białymstokiem, są marginalizowane, że one chylą się ku upadkowi.


Nie chciałbym już takich sądów wydawać, trudno mi o tak szczegółowych rzeczach mówić. Że sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to jest powszechnie znana rzecz, ale jeśli chodzi o szczegóły, to naprawdę trochę za wcześnie, żebym ja jakieś sądy tak jednoznaczne wydawał.


Związkowcy z Suwałk między innymi oczekiwali odwołania poprzedniego zarządu, jak mówili placówka PKS w Suwałkach jest zwijana zamiast rozwoju, suwalska jednostka jest dyskryminowana przez białostocką centralę, tabor nie jest odnawiany, a kursy mają być likwidowane.


Te zarzuty po części poznałem, ja do nich się na pewno odniosę też, tylko dzisiaj bardzo trudno mi podejmować tak jednoznaczne deklaracje, ponieważ ja jeszcze jestem w tej fazie poznawania tej spółki, poznawania też problemów pracowniczych, współpracy ze związkami zawodowymi. Liczę na dobrą współpracę, bo każdemu w tej firmie powinno zależeć na tym, żeby ta firma funkcjonowała i miała się coraz lepiej tak naprawdę, a nie coraz gorzej. Sama tam restrukturyzacja majątkowa, bez takiej wizji dalszego rozwoju, to też nie jest moim zdaniem dobry kierunek. 


Ale chce pan iść na początku w takim kierunku "ludzkim" - mówię o pracownikach, czy też w odnawianie taboru, czyli ten infrastrukturalnym, majątkowym, bo na wszystko pieniędzy pewnie nie będzie.


To jest oczywiste, że nie będzie. Tutaj duża rola na pewno jest naszego właściciela, żeby inwestycja w naszą spółkę spowodowała to, że ta spółka będzie w przyszłości się bilansowała po prostu, że nie będzie konieczne to wieczne do niej dokapitalizowanie. Liczę na to, że uda nam się stworzyć taki mechanizm, że PKS będzie funkcjonował w tej przestrzeni rynkowej, jak każda inna komercyjna spółka. 


Ale czynnik ludzki, czy infrastrukturalny na początek?


Myślę, że tutaj jest dużo do zrobienia w obszarze infrastruktury, taboru naszego, który nieuchronnie się starzeje i trzeba go ciągle odnawiać. To jest na pewno już duże wyzwanie, a barierą są oczywiście finanse.


Czy barierą finansową w przypadku spółki PKS Nova będzie zapowiedź rządu, że do października mają zostać przywrócone połączenia do wielu miejscowości, jakie zostały odcięte od komunikacji publicznej? Pracujecie nad tym, czy nie będziecie tego realizować?


Oczywiście, że pracujemy, jest to na pewno słuszny kierunek i połączenie tych wykluczonych miejscowości z resztą województwa na pewno jest słusznym kierunkiem. My nie uchylamy się od tego, absolutnie, wprost przeciwnie, tylko też czekamy na rozporządzenie, które da nam większą jasność, jak to zrobić i kto za to zapłaci, bo niestety jak zwykle na koniec - rachunek musi się zgadzać.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...


mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.


Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.


prof. Robert Ciborowski

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2019

- Weźmy najlepsze czasopismo na świecie. Publikujemy tam artykuł. Ile osób go przeczyta? Z 10 pewnie, razem z edytorem. Natomiast jak opublikujemy artykuł na portalu społecznościowym, to przeczyta go 10 tys. I co jest bardziej wartościowe?

Michał Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Michał Dąbrowski

reżyser spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek"
10.10.2019

- Jestem ogromnym fanem takiej klasycznej literatury dla dzieci i szkoda mi, żeby to zostało zapomniane, żeby gdzieś odeszło.

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski, fot. Monika Kalicka

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
9.10.2019

"W tym roku zdecydowaliśmy się troszeczkę zmienić formułę i wcześniej poprosiliśmy naszych znajomych, aby sami zaprosili innych pisarzy".


Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk, fot. Marcin Gliński

Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk

z Rugby Białystok
9.10.2019

"Wg nas projekt jest ciekawy nie tylko dla ludzi związanych ze stadionem, ale też ludzi mieszkających w okolicy stadionu, bo tam żadnych placów zabaw nie ma" - mówią zawodnicy Rugby Białystok o projekcie w budżecie obywatelskim.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
9.10.2019

"Inżynieria meblarstwa to nowy kierunek, który utworzyliśmy w tym roku, a który powstał na zapotrzebowanie przemysłu meblarskiego" - mówi rektor Politechniki.

Wojciech Nowicki i Jerzy Kułakowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok
8.10.2019

"Na pewno jest niedosyt, bo wiedziałem że przygotowany byłem na znacznie lepsze rzucanie i na dalsze, ale nawet jakbym był czwarty na świecie, to też jest dobry rezultat" - mówi zdobywca brązowego medalu na MŚ w Katarze.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok