Radio Białystok | Gość | Andrzej Mioduszewski - prezes PKS Nova

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova

17.06.2019, 08:27, akt. 08:58

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka
Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Z Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu, w przeszłości był odpowiedzialny na tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju firm z sektora prywatnego i publicznego. Był też prezesem spółki Elewarr, zarządzał firmą handlową Agro-Plus. Prawie dwa tygodnie temu zarząd województwa podlaskiego powierzył mu zadanie kierowaniem PKS Nova. Z prezesem spółki Andrzejem Mioduszewskim rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Jak ten początek w spółce PKS Nova - firma, która jest stabilna czy niekoniecznie?


Andrzej Mioduszewski: To trudne pytanie i odpowiedź też jest trudna. Zapoznaję się w tej chwili ze specyfiką działania tej spółki. Jest tu na pewno wiele do poprawienia. Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać.


Kilka miesięcy temu wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś mówił:  "spółka potrzebuję pomysłów, które przełożą się na poprawę kondycji finansowej, a w efekcie na poprawę warunków transportu publicznego korzystających z niego podróżnych". To jakie pomysły te pierwsze na to, żeby to zrealizować, bo rozumiem po to został pan powołany.


Pomysły na rozwinięcie działalności, na poprawienie kondycji finansowej tej spółki już jakieś mam, ale nie chciałbym dzisiaj publicznie już o nich mówić, bo to też chciałbym przedyskutować z dyrektorami, pracownikami, jak również też z właścicielem, żeby tu nie rzucać słów na wiatr.


Ale zawsze są obawy przy różnych zmianach, że będą oszczędności - kosztem na przykład pracowników.


Tutaj te oszczędności kosztem pracowników w naszej spółce, jak już zdążyłem się zorientować, to trudno robić i jestem jak najdalszy od tego. 


PKS NOVA to połączenie pięciu podlaskich spółek - Białystok, Suwałki, Łomża, Siemiatycze i Zambrów. To miało uchronić przed upadłością, ale pojawiały się za poprzedniego zarządu takie zarzuty związkowców, że te wszystkie byłe spółki, poza Białymstokiem, są marginalizowane, że one chylą się ku upadkowi.


Nie chciałbym już takich sądów wydawać, trudno mi o tak szczegółowych rzeczach mówić. Że sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to jest powszechnie znana rzecz, ale jeśli chodzi o szczegóły, to naprawdę trochę za wcześnie, żebym ja jakieś sądy tak jednoznaczne wydawał.


Związkowcy z Suwałk między innymi oczekiwali odwołania poprzedniego zarządu, jak mówili placówka PKS w Suwałkach jest zwijana zamiast rozwoju, suwalska jednostka jest dyskryminowana przez białostocką centralę, tabor nie jest odnawiany, a kursy mają być likwidowane.


Te zarzuty po części poznałem, ja do nich się na pewno odniosę też, tylko dzisiaj bardzo trudno mi podejmować tak jednoznaczne deklaracje, ponieważ ja jeszcze jestem w tej fazie poznawania tej spółki, poznawania też problemów pracowniczych, współpracy ze związkami zawodowymi. Liczę na dobrą współpracę, bo każdemu w tej firmie powinno zależeć na tym, żeby ta firma funkcjonowała i miała się coraz lepiej tak naprawdę, a nie coraz gorzej. Sama tam restrukturyzacja majątkowa, bez takiej wizji dalszego rozwoju, to też nie jest moim zdaniem dobry kierunek. 


Ale chce pan iść na początku w takim kierunku "ludzkim" - mówię o pracownikach, czy też w odnawianie taboru, czyli ten infrastrukturalnym, majątkowym, bo na wszystko pieniędzy pewnie nie będzie.


To jest oczywiste, że nie będzie. Tutaj duża rola na pewno jest naszego właściciela, żeby inwestycja w naszą spółkę spowodowała to, że ta spółka będzie w przyszłości się bilansowała po prostu, że nie będzie konieczne to wieczne do niej dokapitalizowanie. Liczę na to, że uda nam się stworzyć taki mechanizm, że PKS będzie funkcjonował w tej przestrzeni rynkowej, jak każda inna komercyjna spółka. 


Ale czynnik ludzki, czy infrastrukturalny na początek?


Myślę, że tutaj jest dużo do zrobienia w obszarze infrastruktury, taboru naszego, który nieuchronnie się starzeje i trzeba go ciągle odnawiać. To jest na pewno już duże wyzwanie, a barierą są oczywiście finanse.


Czy barierą finansową w przypadku spółki PKS Nova będzie zapowiedź rządu, że do października mają zostać przywrócone połączenia do wielu miejscowości, jakie zostały odcięte od komunikacji publicznej? Pracujecie nad tym, czy nie będziecie tego realizować?


Oczywiście, że pracujemy, jest to na pewno słuszny kierunek i połączenie tych wykluczonych miejscowości z resztą województwa na pewno jest słusznym kierunkiem. My nie uchylamy się od tego, absolutnie, wprost przeciwnie, tylko też czekamy na rozporządzenie, które da nam większą jasność, jak to zrobić i kto za to zapłaci, bo niestety jak zwykle na koniec - rachunek musi się zgadzać.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.

Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.


Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.

Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?

Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.


Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.

Józef Kotowicz, fot. Sylwia Krassowska

Józef Kotowicz

białostocki organista, pedagog, kierownik Katedralnych Koncertów Organowych
5.07.2019

Bohaterem pierwszego recitalu Katedralnych Koncertów Organowych będzie kierownik muzyczny imprezy Józef Kotowicz - świętujący 25-lecie pracy artystycznej.


Piotr Tomaszuk, fot. Monika Kalicka

Piotr Tomaszuk

reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta
5.07.2019

"Radio jest dla mnie szansą stworzenia pewnej przestrzeni dla słowa, intrygującego otoczenia dla sytuacji zrodzenia się słowa w wyobraźni słuchacza" - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Domagała, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Domagała

kurator muzyczny Podlasie SlowFest
3.07.2019

"Jesteśmy magnesem, artyści chcą do nas przyjeżdżać, chcą poczuć atmosferę kontaktu z drugim człowiekiem, kontaktu z naturą" - mówi Piotr Domagała.

Adam Malecki - dzielnicowy z Łap, fot. Renata Reda

Adam Malecki

sierżant sztabowy, dzielnicowy z Łap
2.07.2019

Sierżant sztabowy Adam Malecki - dzielnicowy z Łap to jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który nam pomógł".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok