Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo] - prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego

12.07.2019, 07:38, akt. 14:26

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Tadeuszem Truskolaskim Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rozmowa Artura Kosickiego i Tadeusza Truskolaskiego w naszym studiu była ich pierwszą o Pikniku Rodzinnym w Białymstoku. Przyznali to marszałek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku.Marszałek Kosicki chciał, aby organizowany przez niego piknik odbył się 20 lipca na placu przed białostocką katedrą. Złożył taki wniosek do białostockiego magistratu. Jednak, jak podkreślał prezydent Truskolaski, wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu, dlatego że nie spełnia wymogów formalnych.

Prezydent wyjaśniał, że w tym miejscu jest pas drogowy i - jak zaznaczył - jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym wydarzeniem, a wniosek marszałka wpłynął do urzędu 2 lipca. Dodatkowo na ten dzień planowany jest Marsz Równości, którego trasa biegnie przez ten plac.

Marszałek województwa podlaskiego nie zgadza się z taką interpretacją przepisów. Jak zaznaczył na naszej antenie, jeżeli prezydent traktuje piknik jako zgromadzenie, to w ustawie o zgromadzeniach jest mowa o tym, że jej przepisów nie stosuje się do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej. Dodał ponadto, że ma dowody na to, że prezydent pozwalał na imprezy, które zostały zgłoszone w terminie krótszym niż wymagane 30 dni.Artur Kosicki powiedział, że nie sądził, iż z takiego powodu jak piknik rodzinny będzie w Białymstoku problem. Stwierdził, że prezydent nie traktuje wszystkich równo. 


- Pan wywodzi się ze środowiska bardzo prostego. Pan spotyka się z panem Rabiejem, panem Biedroniem, z panem Trzaskowskim. To jest pana środowisko i pan nie wszystkich równo traktuje.


Z kolei prezydent Truskolaski zaznaczył, że marszałek próbował zrobić "nieudolną prowokację". Jak podkreślił, Marsz Równości zyskał międzynarodowy rozgłos właśnie dzięki działaniom Artura Kosickiego.


- A ja powiem panu tak. Osiągnął pan jeden cel. Dostanie pan myślę, że jakiś medal a może dyplom od organizatorów Marszu Równości, dlatego że nagłośnił go pan w sposób nieprawdopodobny. Oprócz tego, że zainteresowały się media lokalne – to normalne, media krajowe, to zapowiedziało się już CNN z Londynu.Marszałek zarzucił prezydentowi, że naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo.


- Organ może rozwiązać taki marsz albo może jemu zapobiec, jeżeli zagraża on bezpieczeństwu lub życiu. Pan prezydent ewidentnie naraża bezpieczeństwo i życie naszych mieszkańców. W mojej ocenie, mam prawo do mojej oceny.


Tadeusz Truskolaski odpowiedział, że jest to pomówienie.


- Panie marszałku, to się nagrywa. Będę prosił o te materiały. To jest pomówienie. Mało tego, jest to oskarżenie publiczne.
Prezydent Truskolaski, pytany, co sądzi na temat Marszu Równości np. w Gdańsku, stwierdził, że są to "ekscesy, które szkodzą wszystkim". 


- A najbardziej szkodzą organizatorom. Dlatego że jeżeli chce się walczyć o równość, uważa się, że się jest dyskryminowanym, to nie można dyskryminować i atakować innych. To jest absolutnie poza wszelką dyskusją. Albo to była prowokacja, albo to była głupota.


Zdaniem marszałka Kosickiego takiego marszu w ogóle w Białymstoku powinno nie być.


- Uważam, że w naszym mieście ten marsz nie powinien się odbyć. Są przesłanki do tego - w mojej ocenie przesłanki prawne - że może to zagrażać zdrowiu lub życiu naszych mieszkańców. Nie powinniśmy do tego dopuścić. Chrześcijaninem się jest, a nie się bywa i tu też trzeba podchodzić do sprawy trochę ze swoim sumieniem.


Prezydent Białegostoku poinformował, że powołano sztab kryzysowy a nad bezpieczeństwem 20 lipca będzie czuwała policja. Do czwartku (11.07) zgłoszono 38 manifestacji zgodnie z prawem, które mogą się odbyć - powiedział Tadeusz Truskolaski.


- Natomiast gdyby nie było tego nagłośnienia, to być może ten marsz byłby spokojny. Ponieważ jest akcja, jest reakcja. Jeżeli ktoś, tak jak pan marszałek powinien łagodzić nastroje, je podgrzewa, to mamy tego efekt - mówi prezydent.


- Pan prezydent już dawno podgrzał, rejestrując ten marsz - odpowiedział Artur Kosicki.


- W mojej ocenie mógł pan nie zarejestrować marszu. (...) Nie wykluczam żadnych kroków prawnych, bo jako organ władzy publicznej też mam swoje uprawnienia (...) Trzeba stanąć w obronie mieszkańców  Białegostoku - zaznaczył marszałek.

Na 20 lipca, czyli na ten sam dzień co Marsz Równości, zgłoszono w Białymstoku około 50 wydarzeń. Część z nich koliduje z trasą przemarszu, ale w związku z tym, że organizatorzy marszu pierwsi złożyli wniosek, to pozostali - zgodnie z prawem - jeżeli chcą, aby ich akcje się odbyły, muszą zmienić miejsce.

- W ostatnich dniach głośno było o tym, czy się odbędzie piknik rodzinny, czy nie. Chcę oficjalnie poinformować, że 20 lipca w godzinach między 14:00 a 20:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich odbędzie się Piknik Rodzinny" - powiedział w czwartek (11.07) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Artur Kosicki. Jak podkreślił, będzie on alternatywą dla Marszu Równości. który tego dnia ma przejść ulicami miasta.Piknik Rodzinny w Białymstoku - 20 lipca, ale nie na trasie Marszu RównościMarsz od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.


Transmisja rozmowy na FB:


| red: mag, zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.


Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.

Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?

Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.


Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.

Józef Kotowicz, fot. Sylwia Krassowska

Józef Kotowicz

białostocki organista, pedagog, kierownik Katedralnych Koncertów Organowych
5.07.2019

Bohaterem pierwszego recitalu Katedralnych Koncertów Organowych będzie kierownik muzyczny imprezy Józef Kotowicz - świętujący 25-lecie pracy artystycznej.


Piotr Tomaszuk, fot. Monika Kalicka

Piotr Tomaszuk

reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta
5.07.2019

"Radio jest dla mnie szansą stworzenia pewnej przestrzeni dla słowa, intrygującego otoczenia dla sytuacji zrodzenia się słowa w wyobraźni słuchacza" - mówi Piotr Tomaszuk.

Piotr Domagała, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Domagała

kurator muzyczny Podlasie SlowFest
3.07.2019

"Jesteśmy magnesem, artyści chcą do nas przyjeżdżać, chcą poczuć atmosferę kontaktu z drugim człowiekiem, kontaktu z naturą" - mówi Piotr Domagała.

Adam Malecki - dzielnicowy z Łap, fot. Renata Reda

Adam Malecki

sierżant sztabowy, dzielnicowy z Łap
2.07.2019

Sierżant sztabowy Adam Malecki - dzielnicowy z Łap to jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który nam pomógł".


Jarosław Kazberuk, asp. sztab. Aneta Łukowska, asp. Jarosław Szoka, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Wojciech Szubzda

10:10 z dzielnicowym

1.07.2019

O bezpieczeństwie podczas wakacji, letnich pracach polowych, wyjazdach i odpoczynku nad wodą z gośćmi rozmawia Grzegorz Pilat.

Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
30.06.2019

W ciągu ostatnich 10 miesięcy aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali 302 spektakle, które obejrzało 63 210 widzów. Jaki był to sezon?

Łukasz Łapiński, fot. Monika Kalicka

Łukasz Łapiński

dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
28.06.2019

"Supraśl jest miasteczkiem z terenu Wielkiego Księstwa Litewskiego, założonym przez ród Chodkiewiczów. Na Dniach Supraśla będą potomkowie założycieli" - zachęca do odwiedzenia miasteczka Łukasz Łapiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok