Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo] - prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego

12.07.2019, 07:38, akt. 14:26

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Tadeuszem Truskolaskim Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rozmowa Artura Kosickiego i Tadeusza Truskolaskiego w naszym studiu była ich pierwszą o Pikniku Rodzinnym w Białymstoku. Przyznali to marszałek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku.Marszałek Kosicki chciał, aby organizowany przez niego piknik odbył się 20 lipca na placu przed białostocką katedrą. Złożył taki wniosek do białostockiego magistratu. Jednak, jak podkreślał prezydent Truskolaski, wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu, dlatego że nie spełnia wymogów formalnych.

Prezydent wyjaśniał, że w tym miejscu jest pas drogowy i - jak zaznaczył - jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym wydarzeniem, a wniosek marszałka wpłynął do urzędu 2 lipca. Dodatkowo na ten dzień planowany jest Marsz Równości, którego trasa biegnie przez ten plac.

Marszałek województwa podlaskiego nie zgadza się z taką interpretacją przepisów. Jak zaznaczył na naszej antenie, jeżeli prezydent traktuje piknik jako zgromadzenie, to w ustawie o zgromadzeniach jest mowa o tym, że jej przepisów nie stosuje się do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej. Dodał ponadto, że ma dowody na to, że prezydent pozwalał na imprezy, które zostały zgłoszone w terminie krótszym niż wymagane 30 dni.Artur Kosicki powiedział, że nie sądził, iż z takiego powodu jak piknik rodzinny będzie w Białymstoku problem. Stwierdził, że prezydent nie traktuje wszystkich równo. 


- Pan wywodzi się ze środowiska bardzo prostego. Pan spotyka się z panem Rabiejem, panem Biedroniem, z panem Trzaskowskim. To jest pana środowisko i pan nie wszystkich równo traktuje.


Z kolei prezydent Truskolaski zaznaczył, że marszałek próbował zrobić "nieudolną prowokację". Jak podkreślił, Marsz Równości zyskał międzynarodowy rozgłos właśnie dzięki działaniom Artura Kosickiego.


- A ja powiem panu tak. Osiągnął pan jeden cel. Dostanie pan myślę, że jakiś medal a może dyplom od organizatorów Marszu Równości, dlatego że nagłośnił go pan w sposób nieprawdopodobny. Oprócz tego, że zainteresowały się media lokalne – to normalne, media krajowe, to zapowiedziało się już CNN z Londynu.Marszałek zarzucił prezydentowi, że naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo.


- Organ może rozwiązać taki marsz albo może jemu zapobiec, jeżeli zagraża on bezpieczeństwu lub życiu. Pan prezydent ewidentnie naraża bezpieczeństwo i życie naszych mieszkańców. W mojej ocenie, mam prawo do mojej oceny.


Tadeusz Truskolaski odpowiedział, że jest to pomówienie.


- Panie marszałku, to się nagrywa. Będę prosił o te materiały. To jest pomówienie. Mało tego, jest to oskarżenie publiczne.
Prezydent Truskolaski, pytany, co sądzi na temat Marszu Równości np. w Gdańsku, stwierdził, że są to "ekscesy, które szkodzą wszystkim". 


- A najbardziej szkodzą organizatorom. Dlatego że jeżeli chce się walczyć o równość, uważa się, że się jest dyskryminowanym, to nie można dyskryminować i atakować innych. To jest absolutnie poza wszelką dyskusją. Albo to była prowokacja, albo to była głupota.


Zdaniem marszałka Kosickiego takiego marszu w ogóle w Białymstoku powinno nie być.


- Uważam, że w naszym mieście ten marsz nie powinien się odbyć. Są przesłanki do tego - w mojej ocenie przesłanki prawne - że może to zagrażać zdrowiu lub życiu naszych mieszkańców. Nie powinniśmy do tego dopuścić. Chrześcijaninem się jest, a nie się bywa i tu też trzeba podchodzić do sprawy trochę ze swoim sumieniem.


Prezydent Białegostoku poinformował, że powołano sztab kryzysowy a nad bezpieczeństwem 20 lipca będzie czuwała policja. Do czwartku (11.07) zgłoszono 38 manifestacji zgodnie z prawem, które mogą się odbyć - powiedział Tadeusz Truskolaski.


- Natomiast gdyby nie było tego nagłośnienia, to być może ten marsz byłby spokojny. Ponieważ jest akcja, jest reakcja. Jeżeli ktoś, tak jak pan marszałek powinien łagodzić nastroje, je podgrzewa, to mamy tego efekt - mówi prezydent.


- Pan prezydent już dawno podgrzał, rejestrując ten marsz - odpowiedział Artur Kosicki.


- W mojej ocenie mógł pan nie zarejestrować marszu. (...) Nie wykluczam żadnych kroków prawnych, bo jako organ władzy publicznej też mam swoje uprawnienia (...) Trzeba stanąć w obronie mieszkańców  Białegostoku - zaznaczył marszałek.

Na 20 lipca, czyli na ten sam dzień co Marsz Równości, zgłoszono w Białymstoku około 50 wydarzeń. Część z nich koliduje z trasą przemarszu, ale w związku z tym, że organizatorzy marszu pierwsi złożyli wniosek, to pozostali - zgodnie z prawem - jeżeli chcą, aby ich akcje się odbyły, muszą zmienić miejsce.

- W ostatnich dniach głośno było o tym, czy się odbędzie piknik rodzinny, czy nie. Chcę oficjalnie poinformować, że 20 lipca w godzinach między 14:00 a 20:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich odbędzie się Piknik Rodzinny" - powiedział w czwartek (11.07) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Artur Kosicki. Jak podkreślił, będzie on alternatywą dla Marszu Równości. który tego dnia ma przejść ulicami miasta.Piknik Rodzinny w Białymstoku - 20 lipca, ale nie na trasie Marszu RównościMarsz od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.


Transmisja rozmowy na FB:


| red: mag, zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.

Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.


Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.


sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.


prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.

Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.


Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.


Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka

Czesław Michniewicz [wideo]

selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21
10.09.2019

"Udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie, marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów" - mówi Czesław Michniewicz.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
9.09.2019

- Nie czuję się ani zdegradowany, ani odsunięty, pozostaję pierwszym zastępcą ministra - mówi Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok