Radio Białystok | Gość | Marek Komorowski - senator

Marek Komorowski

senator

6.11.2019, 07:59, akt. 09:43

- Ze spokojem przyjąłem informację o złożonych protestach, ponieważ byłem przekonany, że cała procedura zgłaszania mojej osoby jako kandydata do Senatu została zachowana.

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda
Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Komorowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd Najwyższy odrzucił protest w sprawie wyboru Marka Komorowskiego z PiS na senatora w okręgu 59. Tym samym uznał, że zgłoszenie kandydata i jego wybór nastąpiły prawidłowo.Sąd Najwyższy: Marek Komorowski zdobył mandat senatora zgodnie z prawemZ senatorem Markiem Komorowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Spadł panu kamień z serca?


Marek Komorowski: Ze spokojem przyjąłem informacje o złożonych protestach, ponieważ byłem przekonany, że cała procedura zgłaszania mojej osoby jako kandydata do Senatu została zachowana. Natomiast trzeba było oczekiwać na orzeczenie Sądu Najwyższego.

To orzeczenie, które wczoraj zapadło, jeszcze nie zamyka całości sprawy, ponieważ potrzebna jest uchwała całej izby. Z zapowiedzi wynika, że ma to być najprawdopodobniej przed Bożym Narodzeniem. Ale po tym orzeczeniu można powiedzieć, że - tak jak stwierdził rzecznik Sądu Najwyższego - protest wyborczy nie miał podstaw prawnych. Muszę powiedzieć, że z zadowolenie przyjąłem tę informację.


Gdyby w przyszłości wydarzyła się podobna sytuacja, to inni kandydaci już będą wiedzieli, co zrobić.


Co będzie w przyszłości, to trudno powiedzieć, bo możliwe, że będzie jakaś zmiana kodeksu wyborczego w tym zakresie. Ale jeżeli nie będzie, to jest to wykładnia do funkcjonowania tego przepisu w latach przyszłych.


Przydałaby się chyba nowelizacja w tym zakresie.


Trudno powiedzieć. Ja nie miałem tych wątpliwości. Prawo trzeba stosować jako cały system. To nie jest jeden wybiórczy przepis, na który powoływały się osoby składające protest wyborczy. Podobne rozwiązania są w kodeksie postępowania administracyjnego. Podobne, choć trochę inne, w kodeksie postępowania cywilnego. Ale nie wiadomo, wszystko jest przed nami. Czy będzie w tym zakresie jakaś zmiana przepisów, czy nie, najistotniejsze, że to, co zostało do tej pory dokonane, wczoraj zostało potwierdzone, że zostało wykonane prawidłowo.


Dochodziły do nas takie słuchy, że - i tu proszę o pana opinię - gdyby Sąd Najwyższy uznał protest i zarządził powtórne wybory w okręgu nr 59, to wystartowaliby tylko kandydaci, z którymi pan już wygrał, natomiast pan nie mógłby ponownie startować i wówczas zostałby pan z niczym. Nie byłby pan radnym sejmiku, bo mandat wygasł, i nie mógłby być ponownie wybierany do Senatu.


Faktycznie, można powiedzieć, że taka sytuacja, w jakiej się znalazłem, nie jest uregulowana na dzień dzisiejszy, bo startując w wyborach do Senatu pełniłem mandat radnego sejmiku województwa podlaskiego, a w sejmiku - funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. Zgodnie z kodeksem wyborczym mandat mój wygasł z momentem zamknięcie lokali wyborczych. Od 13 października od 21:00 nie jestem już radnym sejmiku.

Co by się stało, gdyby jednocześnie wygasł mandat senatora w wyniku orzeczenia na przykład nieważnych wyborów w okręgu nr 59, nikt nie umiał na to odpowiedzieć. Czy byłaby jakaś procedura i sposób powrotu do pełnienia funkcji radnego sejmiku województwa podlaskiego? Ta kwestia powinna być uregulowana. Nie można zostawić takiej sytuacji w zawieszeniu, bo kandydat, który nie ponosiłby żadnej winy, poniósłby konsekwencje utraty jednego i drugiego mandatu. To byłoby kuriozum. Ale taka sytuacja na szczęście nie zaistniała.

Natomiast trzeba powiedzieć jedno. Jak się mnie pytano o protest wyborczy, mówiłem, że z momentem, gdy protest wyborczy trafił do Sądu Najwyższego, ja wstrzymuję się z jakimikolwiek komentarzami, ponieważ rozstrzygają to niezawiśli sędziowie. Dobrze, że rozstrzygają to niezawiśli sędziowie, a nie politycy.

Postępowanie w zakresie protestów wyborczych jest postępowaniem formułkowym. Jest to określona formuła, muszą być określone zarzuty. Żebym mógł się wypowiedzieć, musiałbym znać treść protestów wyborczych i wnioski, jakie zostały złożone.

W tej procedurze jest tak, że kandydat, który startował i przeciwko któremu został złożony protest wyborczy, nie jest uczestnikiem tego postępowania, więc nie jest informowany. Znam tylko informacje z mediów, informację, jaką przekazał rzecznik Sądu Najwyższego. Nie jestem informowany o sposobie procedowania poza ogólnymi informacjami. I to, czy ewentualnie w sytuacji uwzględnienia takiego protestu byłoby powtórzone tylko głosowanie w stosunku do dwóch osób, to nie wiem, jaki byłby wniosek.

Sąd Najwyższy rozpatruje protest wyborczy zgodnie ze złożoną formułą, czyli zgodnie z wnioskami. Nie rozstrzyga więcej. Ale musi ocenić, czy to jest zasadne i czy spełnione są kryteria z kodeksu wyborczego, czy te przepisy zostały naruszone. Tutaj sąd wypowiedział się jednoznacznie, że przepisy nie zostały naruszone, w związku z powyższym protest wyborczy jest nieskuteczny i sprawie nie jest nadany dalszy bieg.


Ale miał pan pewien dyskomfort.


Na pytanie odpowiadałem, że czekam jeszcze na orzeczenie Sądu Najwyższego, bo zdaję sobie sprawę, jestem prawnikiem, czynnym radcą prawnym wykonującym zawód, stawiającym się przed sądami różnych instancji, na różnych sprawach, i wiem, na czym polega orzecznictwo sądów. Postępowanie protestu wyborczego jest specyficznym postępowaniem i z pokorą oczekiwałem na wyrok.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok