Radio Białystok | Gość | Adam Andruszkiewicz [wideo] - podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji

3.12.2019, 07:42, akt. 11:50

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka
Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Adamem Andruszkiewiczem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zaapelował do prezydenta Białegostoku, by nie podwyższać cen biletów komunikacji miejskiej. M.in. o tym, ale też o planach na kolejną kadencję w resorcie cyfryzacji, z wiceministrem rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Czy pewne jest już to, że zostaje pan w resorcie cyfryzacji?


Adam Andruszkiewicz: Pan redaktor doskonale wie, co jest pewne w życiu. Myślę, że kiedyś czeka nas wszystkich Sąd Boży. Natomiast mówiąc zupełnie poważnie, politycznie, czekam na decyzję pana premiera. Premier ma jeszcze czas, żeby taką decyzję podjąć. Absolutnie nie chciałbym być osobą, która w swojej sprawie wydaje takie komunikaty. Jest to prerogatywa pana premiera, żeby ustalić skład rządu.


A jakie sygnały do pana dochodzą? Liczy pan na to, że zostanie w ministerstwie?


Oczywiście jestem gotów dalej pracować również w ministerstwie i reprezentować dalej nasz region w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim - 30 tys. głosów z 10. miejsca - co też pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem, jeździć po naszym województwie, załatwiać sprawy w terenie. Także spokojnie w każdej roli się odnajdę. Myślę, że mam do tego predyspozycje.


Załóżmy, że zostaje pan w resorcie cyfryzacji. Czym chciałby się pan tam zajmować? Jakie projekty zacząć, a co kontynuować?


Myślę, że muszę na pewno kontynuować budowę polskiej bramy cyfrowej, czyli portalu gov.pl. Chcemy, aby była tam przeniesiona maksymalna liczba usług, która dzisiaj jest już obecna internetowo. Przenosiny cały czas trwają, chociaż już np. większość ministerstw jest przeniesiona. Również podpinamy tam chociażby możliwości profilu zaufanego, wszystkie sprawy, które możemy załatwiać przez internet.

Natomiast z drugiej strony na pewno też ważna jest kwestia bezpieczeństwa w sieci. Tą sprawą również się zajmowałem. Wielokrotnie mówiłem o tym, żebyśmy poświęcali więcej czasu jako osoby dorosłe na sprawdzanie, co robią dzieciaki w internecie, bo sieć jest pełna nie tylko szans, ale i zagrożeń.

Ale myślę, że są też przed nami nowe wyzwania legislacyjne. Chcemy wprowadzić dużo spraw deregulacyjnych. Na przykład ma być zniesiony obowiązek posiadania prawa jazdy w czasie jazdy samochodem - dokumentu w sensie formalnym. Różnego rodzaju udogodnienia dla obywateli. Musimy w tę stronę iść, ponieważ mamy XXI w., więc cyfryzacja powinna postępować.


Ważnym problemem, wydaje mi się często niedostrzeganym szczególnie przez starsze pokolenia, jest patostreaming. Na to pan również zwracał uwagę. Jak walczyć z tym zjawiskiem?


Wydaje się, że jest to zjawisko, które będzie niestety występowało w sieci. Nie chcemy wprowadzać cenzury. To jest jasne. Oczywiście ścigamy patostreamerów w momencie, kiedy łamią prawo - na przykład kiedy występuje tam przemoc. Natomiast przede wszystkim chcemy edukować, mówić o tym i w ten sposób doprowadzić do minimalizacji tego zjawiska.

Przede wszystkim zacznijmy od definicji - są to bardzo wulgarne, czasami wręcz obrzydliwe transmisje na żywo, na przykład transmisje patologicznych imprez, mówiąc wprost, gdzie spożywany jest alkohol, są libacje. Niestety dużo, dużo młodzieży to ogląda. Bardzo nas to martwi, dlatego, że nie chcemy, aby nasze dzieci, nasza młodzież wychowywała się na tym, jak ktoś pije wódkę przez internet i to pokazuje, przeklina, wyzywa innych.


Niestety te transmisje są niezwykle popularne.


Tak, więc działamy. Przede wszystkim wydaje mi się, że brakuje koordynacji działań, dlatego że jest wiele organizacji, mediów, stowarzyszeń, również niektóre ministerstwa podejmują działania w tym zakresie. Ja osobiście chociażby doprowadziłem do kilku spotkań w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie byli przedstawiciele kilku resortów, organizacji pozarządowych, nawet Rzecznika Praw Obywatelskich. Czyli idziemy tutaj bardzo szeroko, nie patrzymy na poglądy polityczne. Wszystkie ręce na pokład.


Przejdźmy teraz do spraw lokalnych. Zapowiedział pan na konferencji prasowej w Białymstoku, że jako parlamentarzysta skieruje pan do prezydenta miasta pismo w sprawie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Czy wiceminister powinien zajmować się tak lokalną polityką?


Zostałem wybrany przez mieszkańców Białegostoku przede wszystkim jako poseł. Łącznie dostałem 30 tys. głosów, ale w samym Białymstoku plus powiat otrzymałem połowę tych głosów - drugi wynik z Prawa i Sprawiedliwości. Także zdecydowanie mam wręcz obowiązek reprezentowania mieszkańców Białegostoku.


O ponad 40 proc. mogą wzrosnąć ceny biletów - bilet normalny ma kosztować 4 zł. Dla porównania w Warszawie bilet 20-minutowy kosztuje 3,40 zł, 75-minutowy - 4,40 zł, więc dochodzimy do cen stołecznych, jeżeli chodzi o komunikację miejską.


Dokładnie. Niestety pan redaktor w tym przypadku ma rację - dochodzimy do cen warszawskich, a jednak płace w Białymstoku nie są warszawskie. Mieszkańcy stolicy Podlasia zarabiają mniej niż mieszkańcy Warszawy. W związku z powyższym ceny biletów powinny być również niższe.

Apeluję do pana prezydenta Truskolaskiego, żeby nie podwyższał tych cen, żeby nie wrzucał na barki mieszkańców kwot tak horrendalnych, ponieważ jeżdżenie komunikacją miejską powinno być dostępne dla wszystkich. Uważamy, że te ceny spowodują zubożenie mieszkańców naszego miasta.

Samorządy otrzymują w kadencji Prawa i Sprawiedliwości więcej środków niż za naszych poprzedników, więc uważamy, że nie trzeba szukać tych pieniędzy w kieszeniach białostoczan. Mam nadzieję, że pan prezydent Truskolaski jednak zweryfikuje swój pogląd, bo w czasie kampanii wyborczej nie zapowiadał takich podwyżek.


Czy jest jakieś rozwiązanie poza wpływami z budżetu państwa, by urząd bez przesadnego obciążenia miejskiej kasy rozwijał tabor i mógł utrzymać komunikację miejską?


W Białymstoku są aż trzy spółki, które zajmują się komunikacją miejską. Pytanie, czy jest to zasadne. Wydaje mi się, że nie. Białystok jednak nie jest aż tak wielkim miastem, żebyśmy mieli trzy różne spółki od transportu.


Jedna wystarczyłaby pana zdaniem?


Moim zdaniem tak. Powinno się to scalić i wówczas mamy jeden zarząd, jedno biuro, mniej pracowników. Mamy pewne oszczędności, które można scedować na rozwój taboru, o którym pan redaktor słusznie mówi.

Wydaje mi się w ogóle, że powinniśmy w Polsce generalnie iść w kierunku ograniczania biurokracji. Skoro mamy dzisiaj cyfryzację, mamy podpisy elektroniczne, papierów powinno być coraz mniej w użyciu, to tym bardziej powinniśmy ograniczać zatrudnienie w administracji. Zwłaszcza, że mamy też niskie bezrobocie.


Czy Marian Banaś powinien być szefem Najwyższej Izby Kontroli?


Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo jasne i zdecydowane. Apelujemy do pana prezesa Banasia, aby zweryfikował swoje stanowisko, aby podał się po prostu do dymisji. Zwłaszcza, że zarzuty według prawdopodobnej wiedzy CBA, mogą budzić wątpliwości.

Najwyższa Izba Kontroli jest taką instytucją, na czele której musi stać osoba, która nie jest podważana przez nikogo. Nie chcemy iść standardami Platformy. PO w jakiś sposób wspierała pośrednio pana Kwiatkowskiego, który skończył przecież z zarzutami. Mówię tu o poprzednim szefie Najwyższej Izby Kontroli.


Obecnie senatorze.


Tak. Wydaje się zdecydowanie, że pan Banaś powinien jednak ustąpić. Po co mamy wszyscy w Polsce rozmawiać cały czas na temat jednej osoby. Warto iść do przodu i takie kwestie zamykać. Tutaj musi być osoba, która jeśli przeprowadza kontrole, to sama jest pozbawiona jakichkolwiek wątpliwości.


Wyroku skazującego co prawda nie ma, ale po kontroli oświadczeń majątkowych CBA skierowało do białostockiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NIK. Czyli coś jest jednak na rzeczy.


W Polsce w ramach zasady prawa rzymskiego obowiązuje domniemanie niewinności. Dopóki ktoś nie został skazany, nie można mówić, że jest winny czemukolwiek. Natomiast chodzi o to, że to jest taka instytucja, w której na pewno nie może być osoba, wobec której toczą się jakieś postępowania.


Na koniec gratuluję zawarcia związku małżeńskiego.


Dziękuje bardzo.


Trzeba przyznać, że stał się pan trochę politycznym celebrytą. O ślubie pisały wszystkie portale i gazety. Przykładowe nagłówki: Nowy rozdział w życiu wiceministra. Adam Andruszkiewicz wziął ślub ("Fakt"), Wiceminister powiedział "tak". Piękna Kamila wyszła za Adama Andruszkiewicza ("Super Express"). Czy nie przeszkadza to panu?


Takie mamy czasy, że polityka przenika się z całym światem medialnym. Wydaje mi się, że jeśli trochę uchyli się drzwi do swojej prywatności - troszeczkę oczywiście, w ramach zdrowego rozsądku - to nic złego się nie stanie. To, że wziąłem ślub, jest dla mnie powodem do dumy. Chcieliśmy się tym też pochwalić.

Chodząc w ostatni weekend po rynku w Białymstoku, podchodzili do nas mieszkańcy, osoby, które nas nie znają na co dzień, gratulowały nam. Dziękuję za te wszystkie dobre słowa. Wydaje się, że jeśli to wszystko jest robione w ramach zdrowego rozsądku - tak jak mówiłem wcześniej - to jest okej.


Uchylił pan nawet dosłownie drzwi, bo wziął pan udział w programie "Politycy od kuchni" i zaprosił do swojego mieszkania w Warszawie dziennikarzy.


Tak. Chciałam pokazać, jak na co dzień akurat w Warszawie, kiedy jestem w ministerstwie, funkcjonuje. Ale zapraszałem też na Podlasiu. Mówiłem, że następną edycję robimy w Białymstoku. Pokażę, jak wygląda nasze piękne miasto.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.


Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.


Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.


Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".

Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok