Radio Białystok | Gość | Andrzej Czerniawski [wideo] - Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Andrzej Czerniawski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

7.01.2020, 08:35, akt. 11:35

"Zaleciłem, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki hodowlane trzymać w zamknięciu, żeby zabezpieczyć pasze przed odchodami, przed wydzielinami ptaków dzikich, które wirusa ptasiej grypy przenoszą" - mówi Andrzej Czerniawski.

Andrzej Czerniawski, fot. Monika Kalicka
Andrzej Czerniawski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Andrzejem Czerniawskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do Polski wrócił problem ptasiej grypy. Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Czerniawski wystosował zalecenia dla hodowców w naszym regionie. Jak duże może być zagrożenie? Pytał o to Adam Janczewski.
Adam Janczewski: W sąsiednim województwie lubelskim wykryto już osiem ognisk ptasiej grypy. Patrząc na dość duże tempo przybywania kolejnych, pojawia się pytanie, czy mamy czego się obawiać w województwie podlaskim?


Andrzej Czerniawski: Myślę, że działania należy podjąć. Takie działania podjęliśmy, wystosowałem apel do hodowców, który to apel powiatowi lekarze weterynarii przekazali hodowcom, w celu zabezpieczenia się przed tą groźną chorobą, groźną dla zwierząt na szczęście, niegroźną jeszcze za ludzi.


Ogniska choroby są niewiele ponad 100 km od granicy województwa podlaskiego, wydaje się, że jest to nieduża odległość.


I duża, i nieduża - to zależy. Jeżeli chodzi o kontakt bezpośredni, czyli gospodarstwo kontaktowe - jest odległość duża, natomiast jeżeli chodzi o ptaka, który może taką tylko odległość przelecieć - jest odległość nieduża.


Jak może roznosić się ptasia grypa?


Oczywiście przez dzikie ptaki, których Polska jest miejscem przelotu tych ptaków. Dlatego też zaleciłem, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki hodowlane trzymać w zamknięciu, żeby zabezpieczyć pasze przed odchodami, przed wydzielinami ptaków dzikich, które mogą być zakażone i które chorobę, tego wirusa przenoszą.


W jaki sposób jeszcze można ustrzec się przed ptasią grypą?


Na pewno stosować trzeba bioasekurację, czyli zabezpieczyć się przed wchodzeniem do budynków, do pomieszczeń gdzie są te ptaki hodowane, czyli zmieniać ubrania, stosować higienę osobistą, stosować maty dezynfekcyjne ze środkiem odkażającym - to są takie podstawowe rzeczy, których należy przestrzegać. Również osoby, które uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne, powinny przynajmniej przez 72 godziny nie wchodzić do takich pomieszczeń.


Jeżeli chodzi o hodowców, to kto powinien przestrzegać tych zasad, czy dotyczy to wszystkich hodowców, czy jest jakaś grupa tylko tych większych?


Na terenie województwa podlaskiego mamy zarejestrowane 493 fermy, najwięcej jest ferm kur brojlerów - około 80%. Według danych na rok 2018 w tych fermach było od hodowanych około 60 milionów ptaków, także widzimy jak duża to jest skala. Wszystkie osoby mające kontakt z tymi ptakami powinny tego przestrzegać i hodowcy, i pracownicy.


Powinni, czyli hodowcy w Podlaskiem nie mają takiego obowiązku, żeby tych zasad przestrzegać?


Mają panie dyrektorze, my je przypominamy. Natomiast jeszcze nakazałem też, żeby wszystkie hodowle, nawet te niewielkie, gdzie jest kilka sztuk drobiu, były w tej chwili do powiatowych lekarzy weterynarii zgłaszane i też te zasady żeby były przestrzegane, żeby drób był zamknięty, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki dzikie nie miały do nich dostępu, żeby zabezpieczyć pasze przed ptakami dzikimi, przed ich odchodami.


Czy za nieprzestrzeganie tych zaleceń mogą grozić jakieś konsekwencje?


Tak, powiatowi lekarze weterynarii mogą nakładać kary administracyjne. Od kilkuset złotych do kilku tysięcy.


Ilu osób, ilu hodowli w województwie podlaskim w ogóle ten problem dotyczy?


Mamy 493 fermy drobiu, w tym 284 są to fermy kur brojlerów, to są największe fermy. Oprócz tego są te drobne, takie przyzagrodowe hodowle drobiu i tam szczególnie jest to możliwe, że ten dziki ptak gdzieś może mieć kontakt z tym drobiem przyzagrodowym. 


W tych dużych fermach drobiu, ile w jednej fermie może być sztuk?


Różnie - od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy.


Ten wirus, który wykryto w województwie lubelskim i Wielkopolsce, podobno jest bardzo zjadliwy - ptaki padają w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu godzin.


Śmiertelność dochodzi nawet do 100%, jest to wirus bardzo zjadliwy, bardzo niebezpieczny, a jeszcze na dodatek mutuje i zmienia swoje konfiguracje. 


Mówi się, że wirus ptasiej grypy jest niegroźny dla ludzi. W każdym przypadku, nawet po zjedzeniu takiego drobiu?


Wirus w temperaturze wysokiej ginie, natomiast jeżeli chodzi o wirusa żywego - nie znam badań, które by mówiły że człowiek może się zarazić tym wirusem. 


Natomiast straty w gospodarce - o tym mówi się bardzo często w przypadku wirusa ptasiej grypy. Straty w wyniku choroby i prewencyjnej utylizacji zarażonych stad, to około 100 000 sztuk drobiu - takie są szacunki. Przy 200 milionach łącznie w skali roku w Polsce może się wydawać to niewiele, ale dla hodowców może być to problem chociażby wizerunkowy, prawda? A to z kolei wiąże się z problemem dla całej gospodarki.


To jest bardzo duży problem i dla gospodarki, i dla hodowców, ponieważ jest to choroba zwalczana z urzędu, także jeżeli hodowca zastosował się do wszystkich naszych zaleceń i nie poniósł winy w zawleczeniu wirusa - odszkodowanie jest wypłacane w tym wypadku z budżetu państwa.


Ale jeżeli chodzi o rynki eksportowe, dajmy na to Chiny, które bardzo dużo mięsa drobiowego na nowo, po ostatnim problemie z ptasią grypą, sprowadzają, czy jeżeli nałożą zakaz importu polskiego drobiu, to będzie to zakaz sprowadzania z miejsc, gdzie są ogniska ptasiej grypy, czy z całego kraju?


Te sprawy negocjuje i ustala Główny Lekarz Weterynarii i według danych są kraje, które tylko stosują regionalizację, czyli w regionie, gdzie wystąpił wirus i choroba - z tego regionu jest zakaz, natomiast sa kraje, które mogą na teren całego kraju nałożyć zakaz. 


Jesteśmy liderem produkcji i eksportu drobiu w Europie, myśli pan, że przez ten wirus możemy stracić tę pozycję?


Myślę, że Inspekcja Weterynaryjna podjęła wszelkie działania, żeby tak nie było, czyli podejmuje standardowe, w przypadku ognisk ptasiej grypy, działania w ognisku - czyli likwidacja padłych ptaków, ubój żywych w sposób humanitarny, także likwidacja wszystkich rzeczy, które miały kontakt z wirusem, czyli paszy, ściółki, narzędzi - robimy co możemy, żeby tych rynków nie stracić, ale jest to wirus i to jest czynnik biologiczny. Tutaj trzeba się liczyć, że różnie z tym może być. 


Jak wygląda sytuacja w regionie z Afrykańskim Pomorem Świń?


Myślę, że na terenie województwa podlaskiego sytuacja się ustabilizowała, w tamtym roku mieliśmy 92 przypadki ASF u dzików i dwa ogniska choroby w gospodarstwach - jedno o wielkości 8 000 sztuk świń, drugie o wielkości 4 tys. sztuk świń, także tutaj już widzimy, że wirus może wniknąć i do dużych gospodarstwach, jak i do małych. 


A co z prewencyjnym odstrzałem dzików, który wzbudzały dość duże kontrowersje?


Dziki są odstrzeliwane w ramach polowań zbiorowych, planowanych przez koła łowieckie. Mamy tutaj narzędzie i mogą nakazać odstrzał dzików w ramach odstrzału sanitarnego i takich dzików w roku 2019 było w ramach odstrzału sanitarnego odstrzelonych prawie 600 sztuk.


Czy problem z ASF odsuwa się w ogóle od Polski, czy odsuwa się od naszego regionu, bo widać że przesuwa się zdecydowanie na zachód?


Wirus nagle pojawił się na zachodzie Polski, też trudno powiedzieć jaka jest przyczyna, być może jest przyczyną czynnik ludzki, bo wiemy że dzisiaj świat jest jedną wielką wioską, migrują ludzie i tutaj może być dużo czynników mogących wpłynąć na przeniesienie tego wirusa.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok