Radio Białystok | Gość | Andrzej Duda - burmistrz Kolna

Andrzej Duda

burmistrz Kolna

9.01.2020, 07:57, akt. 12:52

Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich - m.in. o tym będzie w Kolnie rozmawiał prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka
Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Z Andrzejem Dudą rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent w czwartek (9.01) składa wizytę w Kolnie. Po południu, o 16:00 spotka się z mieszkańcami. Wcześniej weźmie udział w konferencji poświęconej rozwojowi obszarów wiejskich.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą w KolnieO konferencji na temat rozwoju obszarów wiejskich z burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Dzisiaj w Kolnie ważna wizyta.


Andrzej Duda: Tak, dzisiaj gościmy prezydenta RP pana Andrzeja Dudę. Bardzo się cieszę z tej wizyty. To dla samorządu miasta, dla mieszkańców ogromny zaszczyt.


Prezydent będzie uczestniczył w konferencji, która jest ważna dla Kolna, ale również dla innych podobnych miejscowości. Chodzi o przyszłość środowisk wiejskich. Jakie programy rozwojowe należy formułować, żeby tego rodzaju miasteczka jak Kolno czy całe otoczenie wiejskie, rolne rozwijało się a nie zwijało. Bo do tej pory raczej zmniejszała się liczba mieszkańców takich miast. Co zrobić, żeby temu procesowi przeciwdziałać?


Bardzo się cieszę, że taka konferencja będzie miała miejsce w naszym mieście. Myślę, że będzie bardzo duży obszar do dyskusji, bo to naprawdę dosyć złożony problem. Przyjadą przedstawiciele około 14 ministerstw. Myślę, że każdy resort w tym zakresie będzie miał dużo do powiedzenia, bo tak jak wspomniałem, proces jest skomplikowany, żeby ożywić te tereny, żeby się nie wyludniały. Przecież Kolno jest typową stolicą powiatu typowo rolniczego. Nasz powiat to przede wszystkim produkcja mleczarska. Takich powiatów w województwie podlaskim i nie tylko jest naprawdę bardzo wiele.

Notujemy zmniejszanie się liczby ludności. Jak temu zaradzić? Myślę, że będziemy wspólnie debatowali, bo będzie wielu przedstawicieli samorządów, wójtów, burmistrzów i ten temat będziemy konsultowali. Na pewno poszczególne ministerstwa przedstawią nam swoją wizję. My będziemy mogli na konsultacjach wymienić swoje poglądy. Problem trzeba jakoś rozwiązać.


Trudno przeciwdziałać takiej tendencji jak zmniejszanie liczby ludzi pracujących w rolnictwie. Jest to taki nieubłagany proces technologiczny. W związku z tym coraz mniej ludzi jest zatrudnionych. Ale z drugiej strony trudno powiedzieć tym, którzy wypadają z rolnictwa albo z jego obsługi: wam dziękujemy. Jeśli nie ma mieszkańców wsi albo takich małych miasteczek, to nie ma pieniędzy na szkoły, nie można ich utrzymać, nie ma pieniędzy na drogi, na wodociągi...


Dokładnie tak. Dlatego wspomniałem o tym, że ten proces jest bardzo złożony. Powinien być rozwiązany już u podstaw. Tutaj ogromne zadanie ma na pewno Ministerstwo Edukacji. I Ministerstwo Infrastruktury, i ministerstwa, które zajmują się polityką społeczną, bo ten proces trzeba zacząć od podstaw.

W momencie, kiedy chcemy, żeby ludzie zostawali w naszych miastach, miasteczkach, na wsiach, to musimy zapewnić im środki do życia. A możemy to zrobić tylko poprzez pracę, bo inaczej zaczyna się degrengolada. Żeby miejsca pracy powstawały, musimy stworzyć warunki dla przedsiębiorców, żeby tworzyli te miejsca pracy, żeby rozbudowali swoje firmy, żeby budowali nowe - produkcyjne, usługowe. A do tego będzie potrzeba ludzi.

Jeżeli ten proces koordynujemy, jeżeli poznamy potrzeby rynku, stworzymy warunki do rozwoju przedsiębiorczości i dostosujemy do tego edukację, jest szansa na to, że ci ludzie odnajdą się. I niekoniecznie muszą mieszkać w Kolnie, mogą mieszkać w gminach powiatu kolneńskiego, bo jeżeli jeszcze zadbamy o dobrą infrastrukturę drogową, by dojazd trwał kilka - kilkanaście minut, to wtedy nie ma problemów i myślę, że ten proces nie będzie się nasilał, a wręcz się zahamuje. Mówimy tu o wyludnianiu się naszych regionów.

Ale te działania muszą być bardzo skoordynowane. My już w tej chwili przystąpiliśmy do takich projektów. Kluczowe z nich, które miasto Kolno realizowało, to przede wszystkim uzbrojenie terenów pod inwestycje. Pierwszy etap już oddaliśmy i sprzedaliśmy 12 hektarów. Powstało tam kilka zakładów produkcyjnych, usługowych, mniejszych, większych. Największy zatrudnia 150 osób - dosyć sporo jak na teren naszego miasta. Ale musimy działać dalej, dlatego mamy też uzbrojone następne 11 hektarów. Zachęcamy inwestorów, ogłosiliśmy pierwsze przetargi. Mamy spore zainteresowanie.

Myślę, że to jest jeden z procesów, ale to musi wszystko współgrać. U nas akurat przetrwała szkoła - można powiedzieć - wielobranżowa, bo jest to Zespół Szkół Technicznych, gdzie jest szkoła branżowa, są technika. Mamy bardzo dobrze wyposażone pracownie począwszy od najnowszych obrabiarek numerycznych, przez CNC i inne urządzenia, które pozwalają edukować. I dlatego między innymi na przykład w Kolnie utrzymała się filia byłych Uchwytów białostockich. Zakład ten naprawdę bardzo dobrze się rozwija. A funkcjonuje też dlatego, że my w tym kierunku kształcimy młodzież. Część pewnie opuści kraj, bo jeszcze w Anglii, w Irlandii, w Niemczech zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Ale myślę, że ten czas, który przed nami, spowoduje, że te zarobki powoli będą wyrównywane, że powoli zacznie powodzić się nam podobnie jak ludziom pracującym na zachodzie Europy, w krajach bardzo wysoko rozwiniętych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.

nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski

z zespołu "Mniej Więcej"
11.01.2020

- Rok 2019 był wyjątkowy i bardzo intensywny, jeśli chodzi o działalność muzyczną. Wydaliśmy pierwszą profesjonalną płytę - mówią członkowie zespołu "Mniej więcej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok