Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą w Kolnie [zdjęcia, wideo]

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą w Kolnie [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski

9.01.2020, 07:24, akt. 10.01.2020, 08:36

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolno. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem żołnierzy polskich zamordowanych przez bolszewików w 1920 roku, wziął udział w konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich", spotkał się także z mieszkańcami.

Prezydent Andrzej Duda w Kolnie, 9.01.2020, fot. Wojciech Szubzda
Prezydent Andrzej Duda w Kolnie, 9.01.2020, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z wizytą w Kolnie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Konferencja poświęcona rozwojowi obszarów wiejskich z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kolnie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kolneńskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na konferencji - "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Kolnie od złożenia kwiatów na pomniku żołnierzy polskich, poległych w czasie wojny w 1920 roku.

Później złożył kwiaty przy pomniku poświęconym działaczom "Solidarności".Kwiaty w tym miejscu - razem z prezydentem złożyli: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Kolna Andrzej Duda i wicemarszałek województwa Marek Olbryś.Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kolnie podkreślił, że Polska powinna się rozwijać równomiernie, a fundusze rozwojowe powinny być rozdzielane sprawiedliwie i umiejętnie. Prezydent wziął udział w konferencji na temat perspektyw dla mieszkańców wsi. Andrzej Duda mówił, że środki na rozwój powinny być tak rozdysponowane, żeby przede wszystkim mogły z nich korzystać społeczności lokalne.Prezydent otwierając konferencję dotyczącą perspektyw dla mieszkańców obszarów wiejskich podkreślił, że w ramach tej inicjatywy swoją ofertę prezentuje aż trzynaście ministerstw.Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Kolna Andrzejem DudąZ przedstawicielami resortów można było porozmawiać przy specjalnych stoiskach. Podczas spotkania samorządowcy i inni zainteresowani mogli zabrać głos w dyskusji, a każdy z uczestników dostał przy wejściu ankietę, w której mógł przedstawić własne propozycje. Jak powiedziała wcześniej szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, konferencja w Kolnie to już czternaste tego typu spotkanie.Od marca ubiegło roku w 11 województwach eksperci z kilkunastu resortów przedstawili ponad 100 programów, z których mieszkańcy z obszarów wiejskich mogą pozyskiwać pieniądze na różne dziedziny życia. To nie tylko rolnictwo i jego otoczenie, ale także na przykład szkolnictwo, sport, zdrowie.

Jeżeli ktoś mnie pyta, co dla mnie, jako prezydenta RP jest rzeczą najważniejszą (...), dla mnie najważniejsze jest to, by na zakończenie mojej prezydentury ludzie mogli powiedzieć, że żyje im się lepiej niż wtedy, kiedy zaczynałem - powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że chodzi mu o różną perspektywę, różne punkty widzenia, a nie tylko o kwestię poprawy zasobności obywateli, czyli "ile pieniędzy mają w portfelu". (...) Tu oczywiście różne programy na poziomie centralnym są realizowane, nie będę już wspominał o programie 500 plus, który ma wymiar powszechny, o co ja bardzo walczyłem. Ale przede wszystkim w bardzo, bardzo różnych obszarach życia. Właśnie, że żyje nam się lepiej, bo mamy lepszą komunikację, bo mamy zapewnione różne nowocześniejsze narzędzia, niż mieliśmy wcześniej, choćby ten przysłowiowy szerokopasmowy internet 

- dodał prezydent.


Prezydent Andrzej Duda wspomniał też o projekcie centrów usług społecznych; ustawa ich dotycząca weszła w życie z początkiem roku. Ma ona zapewnić wsparcie skierowane zarówno do ogółu mieszkańców gmin, jak i do grup społecznych o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczeń usług społecznych do potrzeb mieszkańców gminy, jak również do własnych możliwości finansowych.

Prezydent wyraził nadzieję, że takie centra będą tworzone przez samorządy w całym kraju. 


To jest pewien pomysł nowoczesny, na skalę europejską, wpisujący się absolutnie we wszystkie najnowocześniejsze europejskie trendy, właśnie oferowania i świadczenia usług społecznych.

 - mówił Andrzej Duda


Zaznaczył, że tworzenie tych centrów nie będzie obowiązkiem gmin, ale jest propozycją dla nich. Zachęcał jednak samorządowców, by sprawdzili proponowane rozwiązania w praktyce.Spotkanie z mieszkańcami KolnaPowietrze - zwłaszcza w miastach - jest dziś bardzo zanieczyszczone i stanowi dotkliwy problem dla wielkich aglomeracji. To jest dla nas wielkie zadanie na przyszłość. Musimy w tym zakresie działać - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kolneńskiego.


Kolno wzorcowym przykładem dla innych miast


Prezydent mówił, że Kolno jest "wzorcowym przykładem", jeśli chodzi o korzystanie z możliwości rozwojowych. "Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju, to możemy ten zrównoważony rozwój rozumieć na dwa sposoby, możemy na niego patrzeć w dwóch płaszczyznach" - podkreślił Andrzej Duda.

Pierwsza z nich, wskazywał prezydent, to zrównoważony rozwój kraju rozumiany jako prowadzenie polityki zmierzającej do wyrównania warunków życia w całej Polsce. Z drugiej strony, mówił Duda, zrównoważony rozwój to taki, który powoduje, że dobra kultury, środowisko naturalne, czyste powietrze zostają "przechowane, zabezpieczone i zachowane dla przyszłych pokoleń".


- Inwestycje w odnawialne źródła energii, poprzez panele słoneczne, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej, która jest zielona, czysta, proklimatyczna, która powoduje zmniejszenie emisji CO2 to jest także zrównoważony rozwój w tym drugim tego słowa znaczeniu. (...) Ktoś powie: to są małe działania. Być może, ale gdyby w całej Polsce, wszyscy postępowali w ten sposób, gdyby wszystkie budynki komunalne były w taki sposób zasilane energetycznie, gdybyśmy inwestowali w to także i w naszych gospodarstwach domowych Efekt synergii i efekt całości z całą pewnością przyczyniałby się z jednej strony do ochrony klimatu i do zmniejszania emisji CO2, a z drugiej strony przyczyniałby się do ochrony powietrza 

- wskazał Andrzej Duda.


Prezydent zauważył, że powietrze - zwłaszcza w wielkich miastach - jest dziś bardzo zanieczyszczone i stanowi dotkliwy problem dla wielkich aglomeracji. "To jest dla nas wielkie zadanie na przyszłość. Musimy w tym zakresie działać" - dodał.Prezydent odniósł się też do sytuacji po irańskim ataku na amerykańskie bazy

Prezydent Andrzej Duda zapewnił podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kolneńskiego, że polscy żołnierze są zabezpieczeni w każdym miejscu za granicą, w którym służą. Prezydent odniósł się przede wszystkim do sytuacji po irańskim ataku rakietowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku, w których stacjonują Polacy. Doszło do niego w nocy z wtorku na środę. Żaden z polskich żołnierzy nie ucierpiał.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że po ataku zapewniał, że polscy żołnierze są bezpieczni i był wtedy po rozmowach z przedstawicielami polskiego kontrwywiadu i wywiadu, a także z dowódcami kontyngentu w Iraku. Zaznaczył, że polskie władze prowadzą "rozważną politykę bezpieczeństwa" i cały czas monitorują sytuację, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

źródło: PAP/IAR | red: rbon, wsz, maj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Podlaskiem

28.11.2019, 17:26

O konieczności wspierania słabszych regionów kraju, by wyrównywać poziom rozwoju i rodzinie jako "największym skarbie RP", mówił w środę wieczorem (27.11) w Kuleszach Kościelnych prezydent Andrzej Duda. Dziękował za rekordowe w tej gminie poparcie w wyborach.


Biało-czerwone znicze zapłonęły na grobach ponad 20 powstańców styczniowych na wileńskiej Rossie [wideo, zdjęcia]

21.11.2019, 18:59

Znicze zapalili działacze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. W ten sposób chcieli oddać hołd powstańcom w przeddzień państwowych uroczystości na Litwie.


Prezydent odznaczył białostockiego historyka prof. Cezarego Kuklę

11.11.2019, 14:11

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.


Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

27.09.2019, 12:06

To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii jednostki. Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek (27.09) sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Prezydent Andrzej Duda odwiedził harcerzy nad Jeziorem Rajgrodzkim [zdjęcia]

25.07.2019, 07:17

To podróż sentymentalna - tak o wizycie w obozie harcerskim w Opartowie koło Rajgrodu mówił prezydent Andrzej Duda. Odwiedził we środę (24.07) bazę Orle Gniazdo należącą do ZHP.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówPiast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok