Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski [wideo] - dyrektor II LO w Białymstoku

Dariusz Bossowski [wideo]

dyrektor II LO w Białymstoku

10.01.2020, 07:21, akt. 11:00

"Siła naszej szkoły to nasi zdolni uczniowie, ale też nauczyciele - mistrzowie, którzy są świadomi swojej misji. A praca z naszymi uczniami to nie tylko ogromna satysfakcja, ale też ogromne wyzwanie" - mówi Dariusz Bossowski.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W dorocznym rankingu Perspektyw II LO z Białegostoku ponownie jest najlepsze na Podlasiu. Szkoła zajęła 34. pozycję wśród najlepszych w kraju. O tym rankingu z dyrektorem II LO w Białymstoku Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.

 

Lech Pilarski: Jak udaje się utrzymać tak wysoki poziom? I przy okazji gratulacje. 


Dariusz Bossowski: Dziękuję pięknie. Witam serdecznie państwa. Wczoraj właśnie świętowaliśmy ranking "Perspektyw", byliśmy na pięknej gali w Warszawie w Szkole Głównej Handlowej. Na sukces naszej szkoły pracowaliśmy wiele lat. Mamy ściśle określoną wizję szkoły, którą właśnie realizujemy sukcesywnie. Przede wszystkim wyróżnia nas bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, ale również programów, które realizujemy w szkole, czyli program matury międzynarodowej, program Deutsches Sprachdiplom. Również jesteśmy bardzo mocno ukierunkowani i mamy wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych. Obecnie realizujemy kolejny program, także nie spoczywamy na laurach - program Middle Years Programme, skierowany do młodszych uczniów, czyli do uczniów klas szkół podstawowych i pierwszych oraz drugich klas liceum. 

Ale myślę, że też ważne jest, że uczeń w szkole może otrzymać taki wszechstronny rozwój, mamy bardzo ogromny wachlarz zajęć: od tańca towarzyskiego, poprzez szachy, zajęcia z filozofii, rysunek architektoniczny, z historii sztuki, karate. Także oprócz takich typowych zajęć pozalekcyjnych, jak koła olimpijskie, mamy też w ofercie tego typu zajęcia, uczniowie głównie pod okiem nauczycieli mogą rozwijać swoje dodatkowe pasje.


Czy to także dobieranie uczniów, dobieranie nauczycieli? Kształtowanie tak zespołów? Bo to musi ze sobą współgrać. 


Przede wszystkim siła naszej szkoły to nasi zdolni uczniowie, ale też nauczyciele - mistrzowie, którzy są świadomi swojej misji. A praca z naszymi uczniami to nie tylko ogromna satysfakcja, ale też ogromne wyzwanie. 


Do tej pory pokutują takie mity, że tylko te testy, mocne nastawienie na maturę, a gdzie tu wszechstronny uczeń?


Staramy się uczniów rozwijać wszechstronnie. Oprócz takich typowych zajęć, nauki, zwracamy też uwagę na integrację zespołu, na to co się dzieje na świecie, organizujemy różnego rodzaju debaty, spotkania, zapraszamy ciekawych ludzi do szkoły. Naprawdę dla nas wszechstronny rozwój ucznia jest najważniejszy. Osiągamy właśnie to poprzez pokazywanie pozytywnych wzorców, wspieramy procesy edukacyjne właśnie o dobre relacje z rówieśnikami, wyjazdy integracyjne uczniom organizujemy - to jest filarem naszego sukcesu. Też utrzymanie fajnej, dobrej atmosfery zarówno wśród kadry, jak i młodzieży, ale też wykorzystanie lekcji - dbamy o to, żeby uczniowie chodzili do szkoły, o frekwencję. Naprawdę, na wszystko zwracamy uwagę.


Ale są pewne rysy, jak to zwykle na takim portrecie sukcesu bywa, że jednak troszeczkę spadacie w ostatnich dwóch latach. Jeśli porównamy te pozycje w tym rankingu ogólnopolskim, przed laty było 6 pozycji wyżej, teraz jest troszeczkę niżej. Czy to już jest sygnał, że coś się zmienia, że konkurencja mocno depcze po piętach?


To jest ranking ogólnopolski, tutaj brane są pod uwagę wyniki olimpiad, matury rozszerzone i podstawowej. Wiadomo, że w szkołach gdzie jest więcej uczniów - nasza szkoła ma ponad 1000 uczniów - to na pewno te wysokie miejsce w rankingu jest trudniej osiągnąć, niż tym, które są mniejsze.


...takie elitarne bardziej, jak na przykład ta z Torunia. 


Tak mi się wydaje. Chciałbym też powiedzieć, że ten ranking, może to tak trochę źle zabrzmi, to nie jest jakby najważniejszą dla nas rzeczą, my też nie podporządkowujemy pracy całego roku pod ranking, żeby mieć pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Cieszymy się z pierwszego miejsca, jakbyśmy mieli drugie czy trzecie też byśmy się cieszyli. 


Ale to pana trochę niepokoi, bo jest pan fizykiem. Jeśli pewne procesy zachodzą, to pytanie "dlaczego?". W związku z tym, trzeba będzie na przykład poprawić rekrutację żeby lepszych dobrać? 


Rekrutację mamy i tak najlepszą w mieście, mamy najwyższe progi do każdej z klas, także myślę, że to nie jest w tym problem.


To wracam do konkurencji, że ona bardziej depcze, widzi.


My wszyscy pracujemy na rzecz uczniów. Czy w tym liceum, czy w innym, każdy każda szkoła czymś się charakteryzuje, w czymś fajnym się specjalizuje. To fajnie, że właśnie uczniowie mogą sobie wybrać czy chcą potem w tym liceum się uczyć, czy w innym. Właśnie ta zdrowa konkurencja jest bardzo fajna.


I z tego powodu ten ranking jest też całkiem pożyteczny. Czyli nie staracie się zdobywać miejsc...


Chcemy pracować codziennie, praca u podstaw z uczniem, przygotowywać go, rozwijać go wszechstronnie, właśnie pokazywać dobre wzorce.


Jak się udaje utrzymać kadrę? Kwestia wynagrodzeń nauczycieli, protestów, jest całkiem poważna, bez przerwy jest realna.


Niestety zarobki w szkołach nie są wysokie, wszyscy to państwo wiecie, natomiast dużo nauczycieli to nauczyciele z powołania, pracując z dobrymi uczniami też na pewno się realizują. Naprawdę, praca z naszymi uczniami w naszej szkole sprawia wiele, wiele satysfakcji, Uczniowie chętnie się uczą, zdobywają wiedzę i myślę, że to jest też ogromny plus dla nauczycieli, że nikogo nie muszą zmuszać do nauki.


Czy w najbliższym czasie jakieś zmiany w edukacji będą musiały nastąpić żeby poprawić na przykład zdobywanie wiedzy, umiejętności, bo zupełnie co innego liczyło się przed laty na tym rynku pracy, a zupełnie co innego jest potrzebne teraz?


My wszystkie te kompetencje staramy się wdrażać i realizować. Oczywiście spokojnie, sukcesywnie obserwujemy rynek, to co się dzieje. 


A z pana obserwacji co wynika? Co poradzić rodzicom żeby współpracowali ze swoimi pociechami, żeby zdobywać takie umiejętności, które będą potrzebne w przyszłości?


Dokładnie, żeby obserwowali rynek, ale też żeby wspierali przede wszystkim młodego człowieka, bo wyniki oczywiście są najważniejsze, ale nie tylko. Dobre właśnie samopoczucie, spełnienie, tak żeby ten dom rodzinny był taką ostoją, że jeżeli nawet będzie jakiś niepowodzenie, to żeby wytłumaczyć, rozwiązywać, zawsze wszystko można poprawić, jeszcze raz zrobić. Staramy się żeby ten uczeń był taki w obecnych czasach wszechstronny, czyli przede wszystkim stawiamy na języki obce. Nasi uczniowie mogą realizować programy czy międzynarodowy czy DSD. Jeżeli pójdzie do klasy z rozszerzoną biologią, chemią czy matematyczno-fizyczną z informatyką rozszerzoną, to też żeby biegle mówił po angielsku czy po niemiecku. Bo pracodawcy, jak się spotyka na tych konferencjach dyrektorów szkół realizujących te programy międzynarodowe, w których ja uczestniczę, to przede wszystkim najważniejszy jest ten drugi język. Angielski jest znany dla tych uczniów, nie ma z nim problemu. Kończą Politechnikę Białostocką czy Uniwersytet Medyczny i potrzebny jest na przykład ten niemiecki na jakimś określonym poziomie. Nasza szkoła gwarantuje to, że ci uczniowie mogą po nauce zdać bezpłatnie egzamin państwowy i mogą właśnie mieć certyfikat.


Co zrobić żeby białostoccy maturzyści nie wyjeżdżali z Białegostoku na studia, żeby chcieli jednak zostawać w naszym mieście? Bo to trochę jednak serce krwawi, jak się analizuje te statystyki i widzi, że grono wyjeżdża.

 

Młodzież i rodzice patrzą, żeby te zarobki były pewnie na odpowiednim poziomie, więc szukają firm. Myślę, że najlepsza młodzież, najzdolniejsza, ucieka z naszego miasta, jest to przykre. Dużo absolwentów naszej szkoły nawet za granicę wyjeżdża, bo dzięki tym programom mogą czy w Niemczech jak po DSD, czy po maturze międzynarodowej za granicą studiować. Niemniej jednak nie jest tak, że oni nie wrócą tutaj do nas, mam taką nadzieję. Myślę, że młodzież musi się rozwijać, muszą ci pracodawcy chcieć tutaj przyjeżdżać. Może gdybyśmy mieli te lotnisko byłoby lepiej.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.

nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski

z zespołu "Mniej Więcej"
11.01.2020

- Rok 2019 był wyjątkowy i bardzo intensywny, jeśli chodzi o działalność muzyczną. Wydaliśmy pierwszą profesjonalną płytę - mówią członkowie zespołu "Mniej więcej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok