Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski [wideo] - dyrektor II LO w Białymstoku

Dariusz Bossowski [wideo]

dyrektor II LO w Białymstoku

10.01.2020, 07:21, akt. 11:00

"Siła naszej szkoły to nasi zdolni uczniowie, ale też nauczyciele - mistrzowie, którzy są świadomi swojej misji. A praca z naszymi uczniami to nie tylko ogromna satysfakcja, ale też ogromne wyzwanie" - mówi Dariusz Bossowski.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W dorocznym rankingu Perspektyw II LO z Białegostoku ponownie jest najlepsze na Podlasiu. Szkoła zajęła 34. pozycję wśród najlepszych w kraju. O tym rankingu z dyrektorem II LO w Białymstoku Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.

 

Lech Pilarski: Jak udaje się utrzymać tak wysoki poziom? I przy okazji gratulacje. 


Dariusz Bossowski: Dziękuję pięknie. Witam serdecznie państwa. Wczoraj właśnie świętowaliśmy ranking "Perspektyw", byliśmy na pięknej gali w Warszawie w Szkole Głównej Handlowej. Na sukces naszej szkoły pracowaliśmy wiele lat. Mamy ściśle określoną wizję szkoły, którą właśnie realizujemy sukcesywnie. Przede wszystkim wyróżnia nas bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, ale również programów, które realizujemy w szkole, czyli program matury międzynarodowej, program Deutsches Sprachdiplom. Również jesteśmy bardzo mocno ukierunkowani i mamy wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych. Obecnie realizujemy kolejny program, także nie spoczywamy na laurach - program Middle Years Programme, skierowany do młodszych uczniów, czyli do uczniów klas szkół podstawowych i pierwszych oraz drugich klas liceum. 

Ale myślę, że też ważne jest, że uczeń w szkole może otrzymać taki wszechstronny rozwój, mamy bardzo ogromny wachlarz zajęć: od tańca towarzyskiego, poprzez szachy, zajęcia z filozofii, rysunek architektoniczny, z historii sztuki, karate. Także oprócz takich typowych zajęć pozalekcyjnych, jak koła olimpijskie, mamy też w ofercie tego typu zajęcia, uczniowie głównie pod okiem nauczycieli mogą rozwijać swoje dodatkowe pasje.


Czy to także dobieranie uczniów, dobieranie nauczycieli? Kształtowanie tak zespołów? Bo to musi ze sobą współgrać. 


Przede wszystkim siła naszej szkoły to nasi zdolni uczniowie, ale też nauczyciele - mistrzowie, którzy są świadomi swojej misji. A praca z naszymi uczniami to nie tylko ogromna satysfakcja, ale też ogromne wyzwanie. 


Do tej pory pokutują takie mity, że tylko te testy, mocne nastawienie na maturę, a gdzie tu wszechstronny uczeń?


Staramy się uczniów rozwijać wszechstronnie. Oprócz takich typowych zajęć, nauki, zwracamy też uwagę na integrację zespołu, na to co się dzieje na świecie, organizujemy różnego rodzaju debaty, spotkania, zapraszamy ciekawych ludzi do szkoły. Naprawdę dla nas wszechstronny rozwój ucznia jest najważniejszy. Osiągamy właśnie to poprzez pokazywanie pozytywnych wzorców, wspieramy procesy edukacyjne właśnie o dobre relacje z rówieśnikami, wyjazdy integracyjne uczniom organizujemy - to jest filarem naszego sukcesu. Też utrzymanie fajnej, dobrej atmosfery zarówno wśród kadry, jak i młodzieży, ale też wykorzystanie lekcji - dbamy o to, żeby uczniowie chodzili do szkoły, o frekwencję. Naprawdę, na wszystko zwracamy uwagę.


Ale są pewne rysy, jak to zwykle na takim portrecie sukcesu bywa, że jednak troszeczkę spadacie w ostatnich dwóch latach. Jeśli porównamy te pozycje w tym rankingu ogólnopolskim, przed laty było 6 pozycji wyżej, teraz jest troszeczkę niżej. Czy to już jest sygnał, że coś się zmienia, że konkurencja mocno depcze po piętach?


To jest ranking ogólnopolski, tutaj brane są pod uwagę wyniki olimpiad, matury rozszerzone i podstawowej. Wiadomo, że w szkołach gdzie jest więcej uczniów - nasza szkoła ma ponad 1000 uczniów - to na pewno te wysokie miejsce w rankingu jest trudniej osiągnąć, niż tym, które są mniejsze.


...takie elitarne bardziej, jak na przykład ta z Torunia. 


Tak mi się wydaje. Chciałbym też powiedzieć, że ten ranking, może to tak trochę źle zabrzmi, to nie jest jakby najważniejszą dla nas rzeczą, my też nie podporządkowujemy pracy całego roku pod ranking, żeby mieć pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Cieszymy się z pierwszego miejsca, jakbyśmy mieli drugie czy trzecie też byśmy się cieszyli. 


Ale to pana trochę niepokoi, bo jest pan fizykiem. Jeśli pewne procesy zachodzą, to pytanie "dlaczego?". W związku z tym, trzeba będzie na przykład poprawić rekrutację żeby lepszych dobrać? 


Rekrutację mamy i tak najlepszą w mieście, mamy najwyższe progi do każdej z klas, także myślę, że to nie jest w tym problem.


To wracam do konkurencji, że ona bardziej depcze, widzi.


My wszyscy pracujemy na rzecz uczniów. Czy w tym liceum, czy w innym, każdy każda szkoła czymś się charakteryzuje, w czymś fajnym się specjalizuje. To fajnie, że właśnie uczniowie mogą sobie wybrać czy chcą potem w tym liceum się uczyć, czy w innym. Właśnie ta zdrowa konkurencja jest bardzo fajna.


I z tego powodu ten ranking jest też całkiem pożyteczny. Czyli nie staracie się zdobywać miejsc...


Chcemy pracować codziennie, praca u podstaw z uczniem, przygotowywać go, rozwijać go wszechstronnie, właśnie pokazywać dobre wzorce.


Jak się udaje utrzymać kadrę? Kwestia wynagrodzeń nauczycieli, protestów, jest całkiem poważna, bez przerwy jest realna.


Niestety zarobki w szkołach nie są wysokie, wszyscy to państwo wiecie, natomiast dużo nauczycieli to nauczyciele z powołania, pracując z dobrymi uczniami też na pewno się realizują. Naprawdę, praca z naszymi uczniami w naszej szkole sprawia wiele, wiele satysfakcji, Uczniowie chętnie się uczą, zdobywają wiedzę i myślę, że to jest też ogromny plus dla nauczycieli, że nikogo nie muszą zmuszać do nauki.


Czy w najbliższym czasie jakieś zmiany w edukacji będą musiały nastąpić żeby poprawić na przykład zdobywanie wiedzy, umiejętności, bo zupełnie co innego liczyło się przed laty na tym rynku pracy, a zupełnie co innego jest potrzebne teraz?


My wszystkie te kompetencje staramy się wdrażać i realizować. Oczywiście spokojnie, sukcesywnie obserwujemy rynek, to co się dzieje. 


A z pana obserwacji co wynika? Co poradzić rodzicom żeby współpracowali ze swoimi pociechami, żeby zdobywać takie umiejętności, które będą potrzebne w przyszłości?


Dokładnie, żeby obserwowali rynek, ale też żeby wspierali przede wszystkim młodego człowieka, bo wyniki oczywiście są najważniejsze, ale nie tylko. Dobre właśnie samopoczucie, spełnienie, tak żeby ten dom rodzinny był taką ostoją, że jeżeli nawet będzie jakiś niepowodzenie, to żeby wytłumaczyć, rozwiązywać, zawsze wszystko można poprawić, jeszcze raz zrobić. Staramy się żeby ten uczeń był taki w obecnych czasach wszechstronny, czyli przede wszystkim stawiamy na języki obce. Nasi uczniowie mogą realizować programy czy międzynarodowy czy DSD. Jeżeli pójdzie do klasy z rozszerzoną biologią, chemią czy matematyczno-fizyczną z informatyką rozszerzoną, to też żeby biegle mówił po angielsku czy po niemiecku. Bo pracodawcy, jak się spotyka na tych konferencjach dyrektorów szkół realizujących te programy międzynarodowe, w których ja uczestniczę, to przede wszystkim najważniejszy jest ten drugi język. Angielski jest znany dla tych uczniów, nie ma z nim problemu. Kończą Politechnikę Białostocką czy Uniwersytet Medyczny i potrzebny jest na przykład ten niemiecki na jakimś określonym poziomie. Nasza szkoła gwarantuje to, że ci uczniowie mogą po nauce zdać bezpłatnie egzamin państwowy i mogą właśnie mieć certyfikat.


Co zrobić żeby białostoccy maturzyści nie wyjeżdżali z Białegostoku na studia, żeby chcieli jednak zostawać w naszym mieście? Bo to trochę jednak serce krwawi, jak się analizuje te statystyki i widzi, że grono wyjeżdża.

 

Młodzież i rodzice patrzą, żeby te zarobki były pewnie na odpowiednim poziomie, więc szukają firm. Myślę, że najlepsza młodzież, najzdolniejsza, ucieka z naszego miasta, jest to przykre. Dużo absolwentów naszej szkoły nawet za granicę wyjeżdża, bo dzięki tym programom mogą czy w Niemczech jak po DSD, czy po maturze międzynarodowej za granicą studiować. Niemniej jednak nie jest tak, że oni nie wrócą tutaj do nas, mam taką nadzieję. Myślę, że młodzież musi się rozwijać, muszą ci pracodawcy chcieć tutaj przyjeżdżać. Może gdybyśmy mieli te lotnisko byłoby lepiej.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.


Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok