Radio Białystok | Gość | Robert Biedroń [wideo] - kandydat Lewicy na prezydenta RP

Robert Biedroń [wideo]

kandydat Lewicy na prezydenta RP

24.02.2020, 08:30, akt. 25.02.2020, 08:00

"Wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć" - mówi Robert Biedroń.

Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka
Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka

Z Robertem Biedroniem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kampania prezydencka nabiera tempa. Kandydaci zbierają teraz podpisy, aby móc oficjalnie się zarejestrować. W ten weekend 3 kandydatów odwiedziło nasz region. Wśród nich był kandydat Lewicy Robert Biedroń, z którym rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Władysław Kosiniak-Kamysz już się zarejestrował, a jak u pana?


Robert Biedroń: A u nas też bardzo dobrze, mamy już ponad 100 000 podpisów, ale chcemy złożyć dużo więcej i dlatego kontynuujemy. Pół miliona - to będzie tak odpowiednio, ale zobaczymy, ile uda nam się zebrać. Na pewno dzisiaj widzimy duży entuzjazm po naszej stronie, na lewicy, wiele osób chętnych także tutaj na Podlasiu, co nie zawsze było taką oczywistą oczywistością. Przecież przez lata Podlasie nie było reprezentowane przez żadnego lewicowego posła w polskim parlamencie i nareszcie w końcu mamy swoją reprezentację. I to zbieranie podpisów jest świadectwem, że Lewica się tutaj na Podlasiu odradza.


Do końca lutego macie powołać wszystkie komitety wsparcia pana w poszczególnych województwach i zapowiadany jest zwrot w kampanii w celu nasilenia jej przebiegu.


Otwieramy kolejne komitety, mamy już ich 518, bo wczoraj tutaj w Białymstoku otworzyliśmy kolejny komitet. To jest ruch obywatelski, który ma pomóc nie tylko nam w zbieraniu podpisów, ale też zjednoczyć wszystkich ludzi o postępowych poglądach, którzy chcieliby nowoczesnego państwa dobrobytu, dobrych usług publicznych, rozdziału państwa od Kościoła, równości - tych postulatów które są w DNA Lewicy, a przez wiele lat chyba nie był reprezentowane. Bo 15 lat rządząca prawica, w naszej ocenie, wiele osób, wiele grup społecznych pozostawiła z tyłu i się nimi nie zajmowała.


Ma być zwrot w kampanii, większa krytyka będzie, na czym będzie polegał? 


Będzie na pewno polegał na większej mobilizacji naszego elektoratu, będzie polegał także na nowych postulatach programowych, będzie polegał na jeszcze większej mojej aktywności. Ja każdego dnia odwiedzam około czterech powiatów, mam mnóstwo spotkań. Dzisiaj kontynuuję też te spotkania, wczoraj byliśmy w Hajnówce upamiętniając ofiary Burego i ciężko pracujemy. 

Wydaje mi się, że nic nie jest jeszcze przesądzone w tych wyborach. Wiemy, że wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć. Te spadające sondaże prezydenta Dudy i te spłaszczone sondaże kandydatów opozycyjnych dają każdemu prawie równe szanse. I wierzę, że  po 15 latach Lewica będzie miała swojego prezydenta, a mieliśmy już kiedyś najlepiej ocenianego prezydenta w historii III RP - Aleksandra Kwaśniewskiego.


Czy na kandydata Roberta Biedronia nie jest za wcześnie, czy nie jest za bardzo postępowy w cudzysłowie mówiąc, za bardzo partnerski?


Słyszałem wielokrotnie te słowa. Kiedy startowałem na posła mówiono, że może za wcześnie - zostałem posłem, kiedy startowałem na prezydenta Słupska - miałem 4% poparcia, kiedy Aleksander Kwaśniewski w 95 roku startował mówiono również, że staje przeciwko przecież Lechowi Wałęsie - legendzie Solidarności, nobliście, Kościół go krytykował, wiele środowisk go krytykowało i Aleksander Kwaśniewski został prezydentem. 

Ja zrobię wszystko, żeby zostać prezydentem dlatego, że wierzę że ludziom może żyć się lepiej, że nie musimy likwidować małych szpitali, możemy mieć dobre szkoły, możemy mieć dobrą infrastrukturę samorządową, że możemy mieć rozdzielone państwo od Kościoła. 


Ale gdyby nie ta postępowość, to niektórzy eksperci wróżą, że Lewica mogłaby większe notowania osiągnąć.


Ale Lewica nie może być niepostępowa, Lewica wierzy w postęp, to jest naszym DNA, wierzymy w pokój, w postęp, w równość, szanujemy wielokulturowość, to szczególnie tu na Podlasiu widać, jak ważne jest żeby kultywować właśnie te wartości, te poglądy. No przecież Podlasie płaci cenę za podziały, za to że niektórzy chcą nas wszystkich skłócić. A my nie chcemy, chcemy jednoczyć, łączyć.


Ale wprowadzając między innymi Stanisława Cioska do swojego komitetu wyborczego, to liczy pan na poparcie takiego żelaznego PRL-owskiego elektoratu?


Pan ambasador Stanisław Ciosek był wieloletnim doradcą, szefem doradców prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w polityce zagranicznej, w tym polityce wschodniej. Jak oceniamy kiedy Polska miała najlepsze stosunki z naszymi sąsiadami, to chciałbym przypomnieć, że te stosunki były normalizowane i dobre, kiedy rządził Aleksander Kwaśniewski.


Ale powołując tego człowieka do swojego komitetu wyborczego strasznie się pan naraził Antoniemu Macierewiczowi.


Tak, ale Antoni Macierewicz na mnie nie będzie głosował i jego elektorat.


Ale wskazuje, że w ten sposób naruszane są interesy polskie, bo Stanisław Ciosek daje sygnał Rosji i przede wszystkim Francji, żeby poprawiać stosunki z Rosją, co może zagrozić naszym interesom.


I to jest ważny sygnał, ja taki sygnał wzmocnię zresztą na falach radiowych, ponieważ uważam że trzeba budować mosty.


Bez oddania samolotu, bez powiedzenia "przepraszam", bez zmiany tego nastawienia do polskiej historii?


Uważam, że trzeba budować mosty ze społeczeństwem, nie tylko Rosji, ale także białoruskim, także litewskim. Polska jest dzisiaj skłócona i na północy, i na południu.


My z narodem się nie kłócimy, my się kłócimy z Putinem.


No więc Putina trzeba odpowiednio traktować. Ja jestem szefem zresztą delegacji Parlamentu Europejskiego na Białoruś i mamy krytyczne podejście oczywiście do Łukaszenki, ale budujemy bliskie więzi ze społeczeństwem białoruskim.


Co będzie pan za wchłonięciem Białorusi przez Rosję, może nie tak bardzo politycznie, ale przede wszystkim ekonomicznie?


Nie, będę przede wszystkim za tym, żeby społeczeństwo Białorusi mogło samo decydować o swojej przyszłości, swoim losie. Czy chcą ciążyć bliżej Rosji, czy Europie zachodniej.


Ale w naszym interesie jest żeby ciążyć do nas, do Europy zachodniej.


I dlatego mam dobre stosunki z organizacjami pozarządowymi białoruskimi.


Z drugiej strony jest sygnał dla Francji, że pan powołuje człowieka, który kiedyś współpracował z Rosją, w związku z tym w Polsce może się odwrócić karta i będą ludzie, którzy będą chcieli współpracy z Rosją.


Będą ludzie, podobnie zresztą jak Francja, Niemcy chcą dobrych stosunków na całym kontynencie, także z Rosją. Akurat Niemcy i Francja mają bardzo dobre stosunki z Rosją, to dzisiaj Polska jest osamotniona na mapie Europy.


Ale jak oni mieli dobre stosunki z Rosją, to myśmy strasznie na tym cierpieli.


Więc trzeba doprowadzić do tego, że wszyscy w Unii Europejskiej będziemy mieli odpowiednie stosunki z Rosją.


To naiwność.


Nie, dzisiaj PiS mówi, że nie ma żadnych relacji z Rosją, siada na osła w gumofilcach i pędzi na Moskwę, a z drugiej strony kupuje 13 i pół miliona ton najgorszej jakości węgla z Rosji właśnie, dzięki czemu Putin może sączyć swoją antypolską propagandę. Ja uważam, że trzeba wprowadzić embargo na fatalnej jakości węgiel z Rosji, a otworzyć granice dla tych wszystkich, którzy chcą z nami współpracować. Polski węgiel jest za drogi, ale PiS mówi że Polska węglem stoi. No jest to jak to możliwe? 5 milionów ton węgla czeka na hałdach, żeby ktoś je kupił. Dlaczego polski rząd nie wspiera polskiego przemysłu węglowego? 


W ten sposób przeszliśmy też i do klimatu. Unia Europejska wprowadza pakiet mobilności, który bardzo mocno narusza interesy polskich firm transportowych i będzie zmuszała do przejazdu, pustego przejazdu co 8 tygodni wieluset polskich ciężarówek do kraju po to, żeby ten pakiet mobilności wypełnić, to bez sensu.


I zgadzam się z panem całkowicie, dlatego my jako posłowie opozycji, na czele z panem posłem Liberadzkim, który akurat jest w komisji zajmującej się tymi kwestiami, bronimy polskich interesów.


Ale nie udało się, bo ten pakiet został przegłosowany, Europa, czyli Niemcy i Francja są przeciwko polskim ciężarówkom.


Ale nie udaje się, tak jak nie udaje się dzisiaj wynegocjować dobrego budżetu, bo ten rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał nam, że nie będzie rozmawiał na kolanach, a jak się okazuje przegrywa wszystkie głosowania, wszystkie ważne decyzje strategiczne i w interesie Polek i Polaków.


To co - mamy klęknąć, żeby dostać swoje pieniądze?


Mamy usiąść do stołu i ostro negocjować, a rząd PiS-u tego niestety nie robi, bo nie jest przy stole. Ja jestem w komisji budżetowej, nie chciałbym krytykować, ale to nie jest dobre dla Polski. Chciałbym zachęcić w moich kolegów z PiS-u żeby się tam zaangażowali. 


Czy tutaj nie powinno być jednolitości wśród polskich posłów?


A nie jest, bo my walczymy na opozycji o te właśnie sprawy, a posłowie PiS-u nie walczą o to. Wracam właśnie z Brukseli, walczyłem, rozmawiałem o tym z premierami, głowami państw na temat większych środków dla Polski. Oni mówią jasno i wyraźnie - ten rząd z nami nie rozmawia, ten rząd nie negocjuje, oni prowadzą politykę tylko i wyłącznie na własne podwórko. I jest jeszcze jedna rzecz - wiele krajów obawia się tego, co się dzieje w Polsce jeśli chodzi o praworządność i mówią - nie możemy z jednej strony krytykować Kaczyńskiego i jego rządu, a z drugiej strony wspierać go finansowo. I to jest racjonalne, więc my na opozycji mówimy OK, karajcie Kaczyńskiego, a nie karajcie Polek i Polaków. Niech te fundusze trafiają bezpośrednio do samorządów, do organizacji pozarządowych.


I się spotkacie z rządem i negocjującą Europą, żeby ten jak największy budżet dla Polski wynegocjować?


Wszędzie tam, gdzie trzeba będzie walczyć o każde dodatkowe euro się spotkamy. Ja wspieram polski rząd i jeśli chodzi o zabieganie o więcej pieniędzy na politykę spójności, więcej pieniędzy na wspólną politykę rolną, na fundusz sprawiedliwej transformacji, na nowy zielony ład. Tylko, że dzisiaj naprawdę - ja tam jestem, ja to widzę, ten rząd jest na kolanach, na kolanach przed Macronem, przed Merkel, przed innymi państwami. Tu machają szabelką, a w Brukseli na kolanach błagają o jakiekolwiek pieniądze.


A na razie powiedzieli nie, że się nie zgadzają na te propozycje.


I są osamotnieni, 26 do 1 znów przegrywają. Bez sensu w ogóle. Tam trzeba rozmawiać, dyplomacja wymaga zwinności, finezji, a tego brakuje obecnej władzy.

| red: mak, sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok