Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z UwB

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB

6.03.2020, 08:28, akt. 10:35

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

Z Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Politycy, zdaje się, zawarli pax koronawirus. Tak można podsumować spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji. Zapowiadane są codzienne biuletyny dla klubów parlamentarnych. O wpływie koronawirusa na politykę i kampanię prezydencką z socjologiem dr Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Z wielką atencją oglądałem wczoraj ten obraz, kiedy premier wita się z całą opozycją, robi to wrażenie, na mnie przynajmniej zrobiło.


Maciej Białous: Jeżeli chodzi o takie obrazy, to nie często jesteśmy w stanie je widzieć. Wydaje się, że w toku tej kampanii też teraz bardzo będzie w modzie i w cenie, żeby tworzyć takie wizerunki mężów stanu, którzy bardzo przejęci sytuacją, są ponad podziałami, robią wszystko żeby rozwiązywać kryzysową sytuację. Oczywiście z jednej strony to cieszy, bo nie często rzeczywiście takie obrazy widać.


Jest jeden temat, który łączy ludzi niezależnie od poglądów.


Tak i niezależnie tak naprawdę od kraju nawet. Wiadomo, że teraz tym całym świecie jest to temat, więc dziwne, gdybyśmy w Polsce akurat się nie pochylali nad tym.


Jak koronawirus przeorze kampanię prezydencką?


Pozwoli pan, że zacznę od takiej szerszej refleksji na temat tej kampanii, bo oczywiście jest jeszcze dużo czasu do wyborów, ale na razie to zbyt wiele emocji nie było i to trochę porównując ze światem sportu - jak w polskiej ekstraklasie - nikt nie chce zostać mistrzem. Było trochę tak, że te ostatnie tygodnie to były tylko pojedyncze wpadki poszczególnych kandydatów, różnego rodzaju niefortunne sformułowania i tak dalej i tak dalej. Wydaje się, że ten koronawirus jest takim tematem, który troszeczkę wprowadzi dynamikę kampanijną.


Myślałem, że dystans.


W jakim sensie dystans?


W sensie takim, że są pewne wydarzenia, niezależnie od tego z jakim obozem jesteśmy związani, które muszą nas zastanowić nad tym jak żyć, jak zorganizować państwo, społeczeństwo i tym podobne.


To prawda, w idealnym świecie bym się z panem zgodził, ale wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się po prostu takimi ciągłymi sensacyjnym i informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam. Natomiast wydaje mi się, że to może być bardzo dobry element właśnie takiej gry politycznej, ponieważ wszystkie ewentualne wpadki systemu ochrony zdrowia, niedopilnowanie pacjentów, czy odpukać, nie daj Boże, jakieś fatalne powikłania, to może iść na konto obozu rządzącego. Ja też nie mam wątpliwości, że opozycja będzie mogła to wykorzystywać.


I korzysta, bo na razie odnosimy takie wrażenie, że zostawiamy koronawirus, zostawiamy na razie służbę zdrowia, ze względu na to, że mamy stan podwyższonej gotowości i musimy sobie radzić z tym wrogiem zewnętrznym. Także nie powinno być tych ataków wewnętrznych. To się może zmienić?


Myślę, że to się zmieni, bo po pierwsze jak długo można się utrzymywać w stanie podwyższonej gotowości? To nie może trwać w nieskończoność. Zresztą, jeżeli popatrzymy na te wszystkie mapy i statystyki rozwoju koronawirusa, to na przykład jeżeli chodzi o Chiny, to tam skala zachorowań jest o wiele większa, ale przyrost chorych i statystyki wyleczonych pokazują, że tam w zasadzie prawdopodobnie najgorsze już minęło, więc można spodziewać się, że analogicznie będzie sytuacja wyglądać w innych miejscach świata, w Europie, w Polsce. 

Ta podwyższona gotowość do działania, wydaje się, że 3 miesiące mniej więcej, jakie na kampanię zostają, że nie da się tego ogrywać w taki sposób cały czas kryzysowy. Wydaje mi się, że ten koronawirus, a szczególnie w przypadku, kiedy system ochrony zdrowia może okazać się niewydolny, bo to jest bardzo interesujące, proszę zwrócić na to uwagę, wydaje mi się, że część tej paniki - nie paniki, a w każdym razie takiego nastroju obawy czy strachu w społeczeństwie polskim obecnie, wynika po części z koronawirusa jako takiego, ale też jest bardzo dużo nieufności co do jakości naszego systemu ochrony zdrowia, czy w ogóle instytucji w Polsce. Na ile one są w stanie działać skutecznie w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia.


Czyli ta pandemia pokaże stopień organizacji służby zdrowia.


Może pokazać. Oczywiście tutaj trzeba będzie właśnie oddzielać fakty od opinii, ale wydaje mi się, że to może być dobry temat dla opozycji przede wszystkim, ponieważ tutaj te wpadki będą w naturalny sposób mogły być przypisywane rządowi, służbom które nie działają i łącząc to jeszcze na przykład z tym co mieliśmy jakiś czas temu - dosyć demagogiczną sytuację, ale też bardzo ludzi poruszającą, że na przykład czy bardzo duże pieniądze przeznaczyć na media publiczne, czy na chorych na raka. Oczywiście te pieniądze nie sprawią, że ludzie przestaną chorować na raka w Polsce, ale jest to temat, który elektryzuje, jest ważny. Wydaje się, że zdrowie, które w ogóle od zawsze w zasadzie jest bardzo wysoko, jeżeli chodzi o takie tematy istotne politycznie dla Polaków, to może być znowu taki wątek.


Czyli nie wróży pan długiego okresu zastoju w tej dynamice kampanijnej?


Tak mi się wydaje, chociaż tutaj w dużej mierze rzeczywiście to będzie zależało od tego jaką dynamikę przybierze sam wirus. Życzylibyśmy sobie oczywiście, żeby on unikał Polski i Polaków, żeby w ogóle ta pandemia skończyła się jak najszybciej. Natomiast, tego nie da się przewidzieć do końca, a na pewno nie jest to zależne od polityków. 


Wracając do koronawirusa, w sensie, że się okaże, że jeden z kandydatów nie daj Bóg, odpukać zachoruje, to co wtedy - zatrzymywać kampanię? Czy może dojść do takiej decyzji, żeby właśnie ze względu na dynamikę rozwoju tych zarażeń, trzeba będzie podjąć jednak decyzję, że nie spotykamy się, albo w bardzo ograniczonym zakresie, co może mieć znakomity wpływ, bo zauważyłem, że kandydaci jeżdżą w teren, bardzo dużo się spotykają i to może być właśnie clue obecnej kampanii prezydenckiej.


Te ostatnie kampanie rzeczywiście w dużej mierze opierają się na bardzo dużej aktywności. W przypadku wyborów prezydenckich, kiedy ta rozpoznawalność też jest kluczowa, to jest bardzo istotne. Wydaje mi się, że nie jest to bardzo prawdopodobne, zresztą bodajże przedwczoraj minister Błaszczak też jakby z mocy urzędu powiedział, że nie jest to specjalnie prawdopodobna opcja. Ale oczywiście, jeżeli puścimy wodze fantazji może tak się wydarzyć, jeżeli będzie taka potrzeba - wydaje mi się, że dla dobra kampanii byłoby dobrze, gdyby taka decyzja była podjęta za zgodą wszystkich kandydatów. Bo to też mogłoby być jakoś opacznie zrozumiane, jak gdyby na przykład Andrzej Duda zdecydował jako prezydent, że OK, przerywamy kampanię, przesuwamy wybory, to mogłoby wzbudzić szereg wątpliwości, być może zasadnych.


Zajrzeli w statystyki, sondaże, wyszło na to, że jest trochę słabo, no to poczekajmy, dajmy sobie na wstrzymanie.


Mówi się dużo też o tym, że ten trend jest delikatnie spadkowy dla Andrzeja Dudy w ostatnich miesiącach, więc to mogłoby być też tak odebrane i odbić się takim rykoszetem. Mam nadzieję, że w ogóle do tego nie dojdzie, natomiast gdyby miało dojść, myślę że to by było szalenie istotne, żeby to rzeczywiście było konsensualnie dogadane z wszystkimi kandydatami.


A zatem będziemy mieli pierwszą kampanię prezydencką, która w taki sposób zostanie naznaczona. Będzie ciekawa dla socjologów? Będzie to temat na kolejną pracę doktorską - jak taki stan zewnętrznego zagrożenia wpływa na jakość, na przebieg i tym podobnie?


Być może, jeszcze za wcześnie o tym mówić, ponieważ do końca nie wiemy jaki będzie ten wpływ wirusa na sytuację. Wiemy na razie, że prewencyjnie są odwoływane różnego rodzaju wydarzenia masowe w różnych miejscach kraju, jest to myślę, że bardzo zasadne, ale cały czas dmuchanie na zimne. Nie jesteśmy jeszcze w takiej żeby cała struktura instytucjonalna jakoś się rozsypywała i musiała przejść w ten tryb kryzysowy. Im większy ten wpływ będzie, tym większa to też będzie lekcja i dla polityków z jednej strony, i dla politologów, badaczy społecznych i tak dalej, ale znowu - wracając do sedna sprawy - mam nadzieję, że to nie nastąpi.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok