Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z UwB

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB

6.03.2020, 08:28, akt. 10:35

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

Z Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Politycy, zdaje się, zawarli pax koronawirus. Tak można podsumować spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji. Zapowiadane są codzienne biuletyny dla klubów parlamentarnych. O wpływie koronawirusa na politykę i kampanię prezydencką z socjologiem dr Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Z wielką atencją oglądałem wczoraj ten obraz, kiedy premier wita się z całą opozycją, robi to wrażenie, na mnie przynajmniej zrobiło.


Maciej Białous: Jeżeli chodzi o takie obrazy, to nie często jesteśmy w stanie je widzieć. Wydaje się, że w toku tej kampanii też teraz bardzo będzie w modzie i w cenie, żeby tworzyć takie wizerunki mężów stanu, którzy bardzo przejęci sytuacją, są ponad podziałami, robią wszystko żeby rozwiązywać kryzysową sytuację. Oczywiście z jednej strony to cieszy, bo nie często rzeczywiście takie obrazy widać.


Jest jeden temat, który łączy ludzi niezależnie od poglądów.


Tak i niezależnie tak naprawdę od kraju nawet. Wiadomo, że teraz tym całym świecie jest to temat, więc dziwne, gdybyśmy w Polsce akurat się nie pochylali nad tym.


Jak koronawirus przeorze kampanię prezydencką?


Pozwoli pan, że zacznę od takiej szerszej refleksji na temat tej kampanii, bo oczywiście jest jeszcze dużo czasu do wyborów, ale na razie to zbyt wiele emocji nie było i to trochę porównując ze światem sportu - jak w polskiej ekstraklasie - nikt nie chce zostać mistrzem. Było trochę tak, że te ostatnie tygodnie to były tylko pojedyncze wpadki poszczególnych kandydatów, różnego rodzaju niefortunne sformułowania i tak dalej i tak dalej. Wydaje się, że ten koronawirus jest takim tematem, który troszeczkę wprowadzi dynamikę kampanijną.


Myślałem, że dystans.


W jakim sensie dystans?


W sensie takim, że są pewne wydarzenia, niezależnie od tego z jakim obozem jesteśmy związani, które muszą nas zastanowić nad tym jak żyć, jak zorganizować państwo, społeczeństwo i tym podobne.


To prawda, w idealnym świecie bym się z panem zgodził, ale wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się po prostu takimi ciągłymi sensacyjnym i informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam. Natomiast wydaje mi się, że to może być bardzo dobry element właśnie takiej gry politycznej, ponieważ wszystkie ewentualne wpadki systemu ochrony zdrowia, niedopilnowanie pacjentów, czy odpukać, nie daj Boże, jakieś fatalne powikłania, to może iść na konto obozu rządzącego. Ja też nie mam wątpliwości, że opozycja będzie mogła to wykorzystywać.


I korzysta, bo na razie odnosimy takie wrażenie, że zostawiamy koronawirus, zostawiamy na razie służbę zdrowia, ze względu na to, że mamy stan podwyższonej gotowości i musimy sobie radzić z tym wrogiem zewnętrznym. Także nie powinno być tych ataków wewnętrznych. To się może zmienić?


Myślę, że to się zmieni, bo po pierwsze jak długo można się utrzymywać w stanie podwyższonej gotowości? To nie może trwać w nieskończoność. Zresztą, jeżeli popatrzymy na te wszystkie mapy i statystyki rozwoju koronawirusa, to na przykład jeżeli chodzi o Chiny, to tam skala zachorowań jest o wiele większa, ale przyrost chorych i statystyki wyleczonych pokazują, że tam w zasadzie prawdopodobnie najgorsze już minęło, więc można spodziewać się, że analogicznie będzie sytuacja wyglądać w innych miejscach świata, w Europie, w Polsce. 

Ta podwyższona gotowość do działania, wydaje się, że 3 miesiące mniej więcej, jakie na kampanię zostają, że nie da się tego ogrywać w taki sposób cały czas kryzysowy. Wydaje mi się, że ten koronawirus, a szczególnie w przypadku, kiedy system ochrony zdrowia może okazać się niewydolny, bo to jest bardzo interesujące, proszę zwrócić na to uwagę, wydaje mi się, że część tej paniki - nie paniki, a w każdym razie takiego nastroju obawy czy strachu w społeczeństwie polskim obecnie, wynika po części z koronawirusa jako takiego, ale też jest bardzo dużo nieufności co do jakości naszego systemu ochrony zdrowia, czy w ogóle instytucji w Polsce. Na ile one są w stanie działać skutecznie w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia.


Czyli ta pandemia pokaże stopień organizacji służby zdrowia.


Może pokazać. Oczywiście tutaj trzeba będzie właśnie oddzielać fakty od opinii, ale wydaje mi się, że to może być dobry temat dla opozycji przede wszystkim, ponieważ tutaj te wpadki będą w naturalny sposób mogły być przypisywane rządowi, służbom które nie działają i łącząc to jeszcze na przykład z tym co mieliśmy jakiś czas temu - dosyć demagogiczną sytuację, ale też bardzo ludzi poruszającą, że na przykład czy bardzo duże pieniądze przeznaczyć na media publiczne, czy na chorych na raka. Oczywiście te pieniądze nie sprawią, że ludzie przestaną chorować na raka w Polsce, ale jest to temat, który elektryzuje, jest ważny. Wydaje się, że zdrowie, które w ogóle od zawsze w zasadzie jest bardzo wysoko, jeżeli chodzi o takie tematy istotne politycznie dla Polaków, to może być znowu taki wątek.


Czyli nie wróży pan długiego okresu zastoju w tej dynamice kampanijnej?


Tak mi się wydaje, chociaż tutaj w dużej mierze rzeczywiście to będzie zależało od tego jaką dynamikę przybierze sam wirus. Życzylibyśmy sobie oczywiście, żeby on unikał Polski i Polaków, żeby w ogóle ta pandemia skończyła się jak najszybciej. Natomiast, tego nie da się przewidzieć do końca, a na pewno nie jest to zależne od polityków. 


Wracając do koronawirusa, w sensie, że się okaże, że jeden z kandydatów nie daj Bóg, odpukać zachoruje, to co wtedy - zatrzymywać kampanię? Czy może dojść do takiej decyzji, żeby właśnie ze względu na dynamikę rozwoju tych zarażeń, trzeba będzie podjąć jednak decyzję, że nie spotykamy się, albo w bardzo ograniczonym zakresie, co może mieć znakomity wpływ, bo zauważyłem, że kandydaci jeżdżą w teren, bardzo dużo się spotykają i to może być właśnie clue obecnej kampanii prezydenckiej.


Te ostatnie kampanie rzeczywiście w dużej mierze opierają się na bardzo dużej aktywności. W przypadku wyborów prezydenckich, kiedy ta rozpoznawalność też jest kluczowa, to jest bardzo istotne. Wydaje mi się, że nie jest to bardzo prawdopodobne, zresztą bodajże przedwczoraj minister Błaszczak też jakby z mocy urzędu powiedział, że nie jest to specjalnie prawdopodobna opcja. Ale oczywiście, jeżeli puścimy wodze fantazji może tak się wydarzyć, jeżeli będzie taka potrzeba - wydaje mi się, że dla dobra kampanii byłoby dobrze, gdyby taka decyzja była podjęta za zgodą wszystkich kandydatów. Bo to też mogłoby być jakoś opacznie zrozumiane, jak gdyby na przykład Andrzej Duda zdecydował jako prezydent, że OK, przerywamy kampanię, przesuwamy wybory, to mogłoby wzbudzić szereg wątpliwości, być może zasadnych.


Zajrzeli w statystyki, sondaże, wyszło na to, że jest trochę słabo, no to poczekajmy, dajmy sobie na wstrzymanie.


Mówi się dużo też o tym, że ten trend jest delikatnie spadkowy dla Andrzeja Dudy w ostatnich miesiącach, więc to mogłoby być też tak odebrane i odbić się takim rykoszetem. Mam nadzieję, że w ogóle do tego nie dojdzie, natomiast gdyby miało dojść, myślę że to by było szalenie istotne, żeby to rzeczywiście było konsensualnie dogadane z wszystkimi kandydatami.


A zatem będziemy mieli pierwszą kampanię prezydencką, która w taki sposób zostanie naznaczona. Będzie ciekawa dla socjologów? Będzie to temat na kolejną pracę doktorską - jak taki stan zewnętrznego zagrożenia wpływa na jakość, na przebieg i tym podobnie?


Być może, jeszcze za wcześnie o tym mówić, ponieważ do końca nie wiemy jaki będzie ten wpływ wirusa na sytuację. Wiemy na razie, że prewencyjnie są odwoływane różnego rodzaju wydarzenia masowe w różnych miejscach kraju, jest to myślę, że bardzo zasadne, ale cały czas dmuchanie na zimne. Nie jesteśmy jeszcze w takiej żeby cała struktura instytucjonalna jakoś się rozsypywała i musiała przejść w ten tryb kryzysowy. Im większy ten wpływ będzie, tym większa to też będzie lekcja i dla polityków z jednej strony, i dla politologów, badaczy społecznych i tak dalej, ale znowu - wracając do sedna sprawy - mam nadzieję, że to nie nastąpi.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok