Radio Białystok | Gość | dr hab. Dorota Perło - dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF

13.05.2020, 07:40, akt. 09:26

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

Danuta Perło, źródło: Skype/screen
Danuta Perło, źródło: Skype/screen

Z dr hab. Dorotą Perło rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Urząd marszałkowski w Białymstoku szuka w konkursie instytucji otoczenia biznesu, która będzie operatorem tzw. bonu antywirusowego dla firm. Dla przedsiębiorstw z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego na walkę ze skutkami koronawirusa przeznaczono łącznie 6 mln zł.

Pieniądze pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020 z puli, którą dysponuje stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).

BOF tworzą miasto Białystok z dziewięcioma ościennymi gminami: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

Granty przeznaczone są dla mikro- małych i średnich firm z terenu BOF. Od wybranej w konkursie instytucji przedsiębiorcy będą mogli zdobyć wsparcie np. na dostosowanie produkcji do warunków epidemii, zakup środków ochrony, przebudowę stanowisk pracy (także tworzenie stref bezpieczeństwa), zakup odpowiedniego wyposażenia, minimalizowanie kontaktów pomiędzy pracownikami a klientami czy też np. dywersyfikację  produkcji i działalności firmy. (PAP)


O szczegółach z dr hab. Dorotą Perło z BOF rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czym jest bon antywirusowy?


dr hab. Dorota Perło: Bon antywirusowy przyjmuje formę gruntu przeznaczonego dla przedsiębiorców w tym bardzo trudnym okresie. Jest to bon, który ma pomoc im przetrwać obecną sytuację kryzysową wywołaną koronawirusem. To jest bon, który oczywiście nie zastąpi takiej typowej działalności gospodarczej, ale w pewien sposób może wspomóc i przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać, żeby spokojnie funkcjonować na rynku.


No co można wykorzystać pieniądze z grantu?


Naszym pomysłem było to, żeby stworzyć taki instrument, który będzie jak najszybciej dostępny dla przedsiębiorstw. Wiemy, że firmy toczą w tej chwili grę nie o rozwój a o przetrwanie. W związku z tym chcielibyśmy, żeby to były środki bezzwrotne, takie, które pomogą realizować różne możliwe działania takie jak na przykład zaopatrzenie w środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, czyli zakup odzieży ochronnej, środków odkażających, mat, środków i urządzeń dezynfekujących czy tworzenia specjalnych stref bezpieczeństwa, przebudowę stanowisk pracy.

Poza tym innym działaniem jest zakup wyposażenia, które umożliwi pracę zdalną. W tej chwili wszyscy poszerzamy swoje kwalifikacje w zakresie pracy zdalnej. Wiele przedsiębiorstw w ten sposób funkcjonuje i może też zmienić swoją działalność, wykorzystując na przykład serwery oprogramowania do pracy zdalnej.

Innym działaniem jest organizacja pracy tak, żeby ograniczyć kontakty fizyczne czy kontakty między pracownikami, między pracownikami a klientami czy kontrahentami.

Kolejnym działaniem jest dywersyfikacja czy rozszerzenie oferty oraz zmiana modelu funkcjonowania firmy. Tutaj chodzi o to, aby firmy mogły dostosować się do bieżącej sytuacji, na przykład zmienić profil produkcji na taki, który w tej chwili jest niezbędny, jest bardzo pożądany na rynku, wykorzystać bardziej internet, sprzedaż online z dostawą do domu. Dotyczy to na przykład drobnego handlu czy gastronomii.

Poza tym w ramach tego grantu pracownicy będą mogli na przykład podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, kursach online czy jakichś pracach koncepcyjnych, które będą dotyczyły usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Pracodawcy mogliby też zaangażować pracowników do jakiś drobnych prac, np. remontowych.

To są pomysły, które mamy, natomiast taki pełen wachlarz wsparcia zostanie określony w strategii udzielania grantów, która będzie przygotowana przez potencjalnego operatora czy wnioskodawcę wybranego w trybie nadzwyczajnym.

W tej chwili trwa konkurs, który zakończy się 20 maja. Po tym terminie będziemy już wiedzieli, jakie wnioski zostały złożone, jakie są możliwe strategie udzielania grantów i szerzej na temat możliwości wsparcia.


Dostosowanie firmy do pracy w warunkach pandemii wymaga inwestycji, a eksperci przewidują, że może nastąpić powtórny atak koronawirusa.


Oczywiście. Jak najbardziej wiemy, że te środki, które zostały tutaj zagospodarowane na grant, są kroplą w morzu potrzeb, ale różne krople spadają z różnych miejsc i dzięki temu taki deszcz może przeciwdziałać suszy, z którą teraz mamy do czynienia.

W związku z tym te działania, które rozpoczynamy, będą kontynuowane. Urząd marszałkowski planuję też przeznaczenie większej ilości środków na takie bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców. Wiemy, że to nie jest tylko czasowe, te działania będą trwały dłużej.

Rozwój gospodarczy, rozwój przedsiębiorstw jest podstawą naszej jakości życia i rozwoju lokalnego. Przedsiębiorstwa mają bardzo duży wpływ na to, jakimi środkami dysponują miasta czy gminy, rozwijając się w danym obszarze. W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym mamy Białystok i dziewięć otaczających nas gmin i wszyscy jednoznacznie określili, że takie wsparcie dla przedsiębiorstw jest niezbędne. Stąd poszukiwaliśmy oszczędności, żeby chociaż rozpocząć wsparcie.


Skąd pochodzą pieniądze, te 6 milionów złotych?


Białostocki Obszar Funkcjonalny realizuje Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To taki nowy instrument, który funkcjonuje w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Jest dedykowany miastom wojewódzkim i obszarom funkcjonalnym. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli tzw. ZIT-u, wygospodarowaliśmy środki, które w tej chwili nie zostały jeszcze zaangażowane w jakieś inne projekty czy konkursy. Jest to kwota 6 milionów złotych. Obecnie takie mamy środki. Zostaną one przeznaczone na wsparcie przedsiębiorstw w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym.

Natomiast urząd marszałkowski szykuje podobny instrument, który będzie dedykowany całemu województwo i oczywiście kwota będzie zdecydowanie większa.


Na jakie wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy? Ile pieniędzy będą mogli dostać w ramach pojedynczego grantu?


Pojedynczy grant to maksymalnie 150 tysięcy złotych, czyli to wsparcie - patrząc jeszcze na koszty pośrednie - dotyczcy zaledwie niecałych 40 grantów, jeżeli będą one wykorzystywane w maksymalnej wysokości. Myślimy, że nie wszystkie będą w takiej wysokości wykorzystywane, w związku z tym więcej przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z tych środków.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok