Radio Białystok | Gość | dr hab. Dorota Perło - dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF

13.05.2020, 07:40, akt. 09:26

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

Danuta Perło, źródło: Skype/screen
Danuta Perło, źródło: Skype/screen

Z dr hab. Dorotą Perło rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Urząd marszałkowski w Białymstoku szuka w konkursie instytucji otoczenia biznesu, która będzie operatorem tzw. bonu antywirusowego dla firm. Dla przedsiębiorstw z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego na walkę ze skutkami koronawirusa przeznaczono łącznie 6 mln zł.

Pieniądze pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020 z puli, którą dysponuje stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).

BOF tworzą miasto Białystok z dziewięcioma ościennymi gminami: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

Granty przeznaczone są dla mikro- małych i średnich firm z terenu BOF. Od wybranej w konkursie instytucji przedsiębiorcy będą mogli zdobyć wsparcie np. na dostosowanie produkcji do warunków epidemii, zakup środków ochrony, przebudowę stanowisk pracy (także tworzenie stref bezpieczeństwa), zakup odpowiedniego wyposażenia, minimalizowanie kontaktów pomiędzy pracownikami a klientami czy też np. dywersyfikację  produkcji i działalności firmy. (PAP)


O szczegółach z dr hab. Dorotą Perło z BOF rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czym jest bon antywirusowy?


dr hab. Dorota Perło: Bon antywirusowy przyjmuje formę gruntu przeznaczonego dla przedsiębiorców w tym bardzo trudnym okresie. Jest to bon, który ma pomoc im przetrwać obecną sytuację kryzysową wywołaną koronawirusem. To jest bon, który oczywiście nie zastąpi takiej typowej działalności gospodarczej, ale w pewien sposób może wspomóc i przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać, żeby spokojnie funkcjonować na rynku.


No co można wykorzystać pieniądze z grantu?


Naszym pomysłem było to, żeby stworzyć taki instrument, który będzie jak najszybciej dostępny dla przedsiębiorstw. Wiemy, że firmy toczą w tej chwili grę nie o rozwój a o przetrwanie. W związku z tym chcielibyśmy, żeby to były środki bezzwrotne, takie, które pomogą realizować różne możliwe działania takie jak na przykład zaopatrzenie w środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, czyli zakup odzieży ochronnej, środków odkażających, mat, środków i urządzeń dezynfekujących czy tworzenia specjalnych stref bezpieczeństwa, przebudowę stanowisk pracy.

Poza tym innym działaniem jest zakup wyposażenia, które umożliwi pracę zdalną. W tej chwili wszyscy poszerzamy swoje kwalifikacje w zakresie pracy zdalnej. Wiele przedsiębiorstw w ten sposób funkcjonuje i może też zmienić swoją działalność, wykorzystując na przykład serwery oprogramowania do pracy zdalnej.

Innym działaniem jest organizacja pracy tak, żeby ograniczyć kontakty fizyczne czy kontakty między pracownikami, między pracownikami a klientami czy kontrahentami.

Kolejnym działaniem jest dywersyfikacja czy rozszerzenie oferty oraz zmiana modelu funkcjonowania firmy. Tutaj chodzi o to, aby firmy mogły dostosować się do bieżącej sytuacji, na przykład zmienić profil produkcji na taki, który w tej chwili jest niezbędny, jest bardzo pożądany na rynku, wykorzystać bardziej internet, sprzedaż online z dostawą do domu. Dotyczy to na przykład drobnego handlu czy gastronomii.

Poza tym w ramach tego grantu pracownicy będą mogli na przykład podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, kursach online czy jakichś pracach koncepcyjnych, które będą dotyczyły usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Pracodawcy mogliby też zaangażować pracowników do jakiś drobnych prac, np. remontowych.

To są pomysły, które mamy, natomiast taki pełen wachlarz wsparcia zostanie określony w strategii udzielania grantów, która będzie przygotowana przez potencjalnego operatora czy wnioskodawcę wybranego w trybie nadzwyczajnym.

W tej chwili trwa konkurs, który zakończy się 20 maja. Po tym terminie będziemy już wiedzieli, jakie wnioski zostały złożone, jakie są możliwe strategie udzielania grantów i szerzej na temat możliwości wsparcia.


Dostosowanie firmy do pracy w warunkach pandemii wymaga inwestycji, a eksperci przewidują, że może nastąpić powtórny atak koronawirusa.


Oczywiście. Jak najbardziej wiemy, że te środki, które zostały tutaj zagospodarowane na grant, są kroplą w morzu potrzeb, ale różne krople spadają z różnych miejsc i dzięki temu taki deszcz może przeciwdziałać suszy, z którą teraz mamy do czynienia.

W związku z tym te działania, które rozpoczynamy, będą kontynuowane. Urząd marszałkowski planuję też przeznaczenie większej ilości środków na takie bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców. Wiemy, że to nie jest tylko czasowe, te działania będą trwały dłużej.

Rozwój gospodarczy, rozwój przedsiębiorstw jest podstawą naszej jakości życia i rozwoju lokalnego. Przedsiębiorstwa mają bardzo duży wpływ na to, jakimi środkami dysponują miasta czy gminy, rozwijając się w danym obszarze. W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym mamy Białystok i dziewięć otaczających nas gmin i wszyscy jednoznacznie określili, że takie wsparcie dla przedsiębiorstw jest niezbędne. Stąd poszukiwaliśmy oszczędności, żeby chociaż rozpocząć wsparcie.


Skąd pochodzą pieniądze, te 6 milionów złotych?


Białostocki Obszar Funkcjonalny realizuje Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To taki nowy instrument, który funkcjonuje w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Jest dedykowany miastom wojewódzkim i obszarom funkcjonalnym. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli tzw. ZIT-u, wygospodarowaliśmy środki, które w tej chwili nie zostały jeszcze zaangażowane w jakieś inne projekty czy konkursy. Jest to kwota 6 milionów złotych. Obecnie takie mamy środki. Zostaną one przeznaczone na wsparcie przedsiębiorstw w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym.

Natomiast urząd marszałkowski szykuje podobny instrument, który będzie dedykowany całemu województwo i oczywiście kwota będzie zdecydowanie większa.


Na jakie wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy? Ile pieniędzy będą mogli dostać w ramach pojedynczego grantu?


Pojedynczy grant to maksymalnie 150 tysięcy złotych, czyli to wsparcie - patrząc jeszcze na koszty pośrednie - dotyczcy zaledwie niecałych 40 grantów, jeżeli będą one wykorzystywane w maksymalnej wysokości. Myślimy, że nie wszystkie będą w takiej wysokości wykorzystywane, w związku z tym więcej przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z tych środków.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok