Radio Białystok | Gość | Joanna Reszeć - kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku

21.05.2020, 08:26

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda
Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Z Joanną Reszeć rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Coraz popularniejsze stają się prywatne testy wykrywające przeciwciała koronawirusa. Niektóre można kupić już za kilkadziesiąt złotych. W laboratorium trzeba za nie zapłacić około 250 złotych. Specjaliści przyznają, że odmrażanie gospodarki będzie zwiększać zainteresowanie prywatnymi testami. Zwłaszcza że wciąż nie wiadomo jak długo potrwa pandemia. W Podlaskiem, po trzech tygodniach odnotowywania niewielkiej liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tylko w ciągu dwóch dni COVID-19 stwierdzono u kilkunastu osób.

O tym z kierownikiem Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku Joanną Reszeć rozmawia Renata Reda.


Joanna Reszeć: Na rynku mamy bardzo dużą różnorodność tych testów, one się dzielą na trzy grupy. Są to testy tak zwane genowe, które opierają się na badaniach PCR, metodą real time PCR, czyli badają genom wirusa, druga grupa metod to są metody serologiczne, które określają poziom przeciwciał we krwi i trzecia grupa testów, to są testy antygenowe. Z tego co wiemy, oczywiście Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje testy metodą RT PCR, czyli test genowe. Natomiast na rynku tych testów rzeczywiście jest duża dowolność.


Renata Reda: Testy genowe robi pani laboratorium i laboratorium sanepidu. To są te, które mają największą wiarygodność?


Tak, testy genowe są testami rozstrzygającym, oczywiście one nie są w stu procentach do końca pewne, natomiast mają rzeczywiście tę najwyższą czułość i swoistość. Są to metody genomowe, a więc metody, które wykrywają genom wirusa. Nasze laboratorium wykonuje badania SARS COV 2 metodą PCR w czasie rzeczywistym


W Białymstoku są laboratoria jeszcze, które robią testy na przeciwciała koronawirusa. W jakim stopniu te testy są wiarygodne, dają nam pewność, że przeszliśmy chorobę lub jesteśmy w trakcie, lub że na pewno jej nie mamy?


Testy serologiczne są na pewno przydatne, jeśli chodzi o badania przesiewowe. Są to testy szybkie, testy z krwi. Takim przykładem testu serologicznego są na przykład testy kasetkowe. Zdecydowanie są to testy, które nieco mniejszą mają tę czułość i swoistość, one wykrywają nie genom wirusa, a wykrywają przeciwciała, które pojawiają się w odpowiedzi na działanie wirusa. Są to przeciwciała w klasie IgA, IgG IgM, one się pojawiają mniej więcej około dwóch - trzech tygodni po zakażeniu, w związku z tym też odpowiedni czas z tego badania musi być dobrany. 

Na pewno jeżeli jest to wynik ujemny, musi być skorelowany z obrazem klinicznym, jeżeli jest to wynik dodatni - zdecydowanie musi być potwierdzony metodą genomową. My się dowiadujemy z tych testów tak naprawdę czy był kontakt z wirusem, czy wirus wywołał w naszym organizmie reakcję immunologiczną, czy też jej nie wywołał. Jeżeli jest podwyższone miano przeciwciał, to może to świadczyć o tym, że rzeczywiście ten kontakt z wirusem był.


Ale nawet jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną w ostatnich dwóch tygodniach, to ten test nie da nam pewności czy złapaliśmy zakażenie, czy nie.


Tak, bo jeżeli nie ma jeszcze odpowiedzi immunologicznej w naszym organizmie, jest to zbyt krótki czas na to, że ta odpowiedź się pojawi, to ten test może być, mówiąc krótko, fałszywie ujemny, czyli mieliśmy kontakt, zostaliśmy zakażeni, ale jednocześnie jeszcze nie utworzyliśmy tych przeciwciał, żeby w tym teście serologicznym one zostały, mówiąc kolokwialnie, złapane. Natomiast test musi być, jak już powiedziałam, skorelowany przez lekarza z obrazem klinicznym, dlatego warto te testy robić ze zleceń wyłącznie medycznych.


Kto powinien nam robić te testy, czy możemy sami sobie zrobić te testy kasetkowe dostępne na rynku nawet po kilkadziesiąt zł?


Testy kasetkowe, czy testy serologiczne możemy zrobić sami, pobierając krew włośniczkową z palca. Przy czym jest o tyle sytuacja trudna, jeżeli pojawi się wynik dodatni, bo jeżeli zrobimy sobie test, pojawi się wynik dodatni - nagle możemy wpaść w panikę i nie będziemy wiedzieli co mam z tym zrobić. Na pewno rekomendacje są takie, żeby te testy jednak były zlecane przez lekarzy i pod kontrolą lekarzy były weryfikowane te wyniki. 

Tam są trzy kreseczki, to wygląda troszkę w test ciążowy, taka kasetka. Są tam prążki dla przeciwciał w klasie IgA, IgG, IgM i w momencie kiedy pojawiają się trzy prążki, to już jest jakiś taki znak, że być może rzeczywiście ten kontakt z wirusem był. Testy koreański kasetkowe, te które zostały zamówione, to są, z tego co wiem, testy antygenowe. Te testy antygenowe nie do końca są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, wiem, że wielu specjalistów w dziedzinie wirusologii oraz chorób zakaźnych dosyć mocno sceptycznie wyrażało się na temat tych testów kasetowych, antygenowych  tych koreańskich testów, które miały badać antygeny, czyli białka wirusa. Muszę powiedzieć, że my nie mamy doświadczenia, trudno jest mi powiedzieć, jakie są to testy, jaką mają swoistość i czułość, natomiast z tego co wiem, nie są ani mocno specyficzne, ani mocno swoiste. 

Testy antygenowe koreańskie one są na pewno testami, które może populistycznie są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale no pojawia się problem taki, że są to testy mało swoiste, mało czułe i w momencie, kiedy ten wynik jest negatywny, to nie znaczy, że my tego wirusa nie mamy, `że nie było z nim kontaktu. Może być taka sytuacja, że mimo kontaktu z wirusem, mimo że ten wirus w nas jest, to ten wynik może być ujemny. To jest o tyle niebezpieczna sytuacja, że w dobrostanie psychicznym naszym, w mniemaniu, że jesteśmy zdrowi - możemy zarażać osoby z otoczenia. A z drugiej strony wynik fałszywie pozytywny może wpędzić nas w poczucie niepokoju, depresji, lęku, paniki, w tym momencie nie będziemy wiedzieć, co zrobić. Czyli to jest taka broń obosieczna, bo z jednej strony łatwe szybkie i przyjemne, z drugiej strony zdecydowanie nie jest aż tak czuły i swoisty jak testy rekomendowane przez WHO.


Podsumowując - warto na własną rękę zaopatrywać się w testy na obecność koronawirusa albo przeciwciał?


Myślę, że nie. Dlatego, że to trochę tak jak z "doktorem Google" - jak boli nas głowa, czy boli nas palec, to się gamy nie poradzę fachową, lekarską tylko po internet albo po znane nam leki. Myślę, że jeżeli jej mamy podejrzenie co do tego, że mieliśmy kontakt z wirusem, bądź mamy objawy, które wskazują na to, że ten wirus mógłby nas zakazić - zdecydowanie rekomenduję jednak konsultacją lekarską.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok