Radio Białystok | Gość | Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Marek Zagórski

minister cyfryzacji

1.06.2020, 08:37, akt. 09:07

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda
Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Więcej pracy w sieci, ale czy będzie bezpiecznie. To sprawa, która nurtuje wielu Polaków. O tym z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jako, że mamy dzisiaj dzień dziecka, to może zacznijmy od dzieci i od zdalnej szkoły. Szacuje się, że około 50-70 tysięcy dzieci nie może uczestniczyć w zdalnym nauczaniu, bo nie mają po prostu najzwyczajniej w świecie komputerów.


Marek Zagórski: Rzeczywiście takie szacunki się pojawiają, choć one nie są oficjalne i nie są potwierdzone. Natomiast jako ministerstwo i rząd, bo to we współpracy także między innymi z ministerstwem funduszy i polityki regionalnej, podjęliśmy takie działania, żeby zrealizować wsparcie dla tych samorządów, za pośrednictwem samorządów do tych uczniów i nauczycieli, bo był także pewien problem i nauczyciele, którzy nie posiadali wystarczającego dostępu do sprzętu, przede wszystkim do laptopów. To bardzo było zresztą zróżnicowane, bo nie tylko całkowity brak laptopa, ale także zbyt duża liczba osób w domu, która musiała korzystać z komputerów - to spowodowało naszą interwencję i przeznaczyliśmy na to 367 milionów, co pozwoliło na uzupełnienie tych potrzeb w miarę szybko i dzięki temu myślę, że ponad 100 000 urządzeń trafiło do polskich uczniów i nauczycieli w ostatnich tygodniach. Ten proces zresztą jeszcze trwa, bo druga edycja programu "Zdalna Szkoła plus" w tej chwili się realizuje.


Czy będziecie analizować właśnie potrzeby szkoły w zakresie po pierwsze szybkich łączy, a po drugie odpowiedniego sprzętu?


Cały proces inwestycyjny, proces modernizacji polskiej szkoły był przez nas zaplanowany, jego elementem była chociażby i jest ogólnopolska sieć edukacyjna. Natomiast w tym czasie przed pandemią planowaliśmy modernizację szkoły w szkołach, w budynkach. Pandemia wymusiła na nas trochę inne podejście, więc po pierwsze w dalszym ciągu budujemy ogólnopolską sieć edukacyjną i szybkie łącza dla szkół, jednocześnie jak powiedziałem, w tej chwili realizujemy projekt doposażania szkół w sprzęt, który doraźnie jest przekazywany uczniom i nauczycielom pracującym w domach. Natomiast niezależnie planowaliśmy i jest to ważny postulat programu naszego rządu, żeby zbudować fundusz modernizacji polskiej szkoły i taki fundusz powstanie. Jego celem będzie, oprócz budowy OSE, dokończenie tego projektu, to przede wszystkim doposażenie szkół w niezbędny sprzęt i to się będzie działo w kolejnych krokach, ale mamy nadzieję, że zarówno wskutek tych działań wcześniej planowanych, a także przyspieszenia, które wymusiła na nas sytuacja, polska szkoła będzie bardziej nowoczesna, przy czym tutaj też warto powiedzieć, że to jest także kwestia kompetencji nauczycieli, kompetencji uczniów, one w sposób niejako również wymuszony, ale naturalnie ten proces podnoszenia kompetencji przyspieszył.


To teraz zajmiemy się cyberbezpieczeństwem, bo na pewno po pandemii zostanie praca zdalna, zdalny dostęp do urzędów, zdalny dostęp do kont, do sklepów, czyli tego typu możliwości będziemy wykorzystywali i cały czas pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Czy są gwarancje, że to wszystko będzie na tyle bezpieczne, żebyśmy nie wyszli z tego zdalnego kontaktu ze stratami?


Generalnie może powiedzieć, że pomimo oczywiście wzmożonej aktywności cyberprzestępców, bo taką odnotowujemy, to też musimy powiedzieć, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemów, nie tylko tych kluczowych, to myślę, że ten okres pandemii przechodzimy pod tym kątem dobrze i bezpiecznie. 

Natomiast z całą pewnością, nie tylko związku z pandemią, ale generalnie w związku z obserwowanym wcześniej, jeszcze raz to powtórzę - pandemia to przyspieszyła, naszym coraz większym zaangażowaniem w świat wirtualny, coraz większym funkcjonowaniem w sieci, swego rodzaju uzależnianiem się od sieci, na pewno nakłady na cyberbezpieczeństwo będą musiały i wysiłki w tym zakresie będę musiały być cały czas podnoszone. 

I one mają bardzo różny wymiar - to z jednej strony kwestia budowania całego systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce, ale także kwestia kompetencji i kwestia wyposażenia w odpowiednie systemy. Chcę zwrócić uwagę, że jednym z takich bardzo ważnych elementów, zjawisk, które się zadziały w trakcie pandemii, było coraz większe korzystanie z usług chmurowych przez różne podmioty. To samo z siebie jest rozwiązaniem bardziej efektywnym, ale przede wszystkim zwiększającymi poziom bezpieczeństwa, dlatego że te usługi są świadczone dużo bardziej profesjonalnie w tym zakresie. 

Bardzo ważnym ogniwem w procesie cyberbezpieczeństwa jest człowiek i często się mówi, że jest ogniwem najsłabszym, stąd konieczność podnoszenia kompetencji w tym zakresie, i to zarówno na tym poziomie bardzo wysokim zaawansowanym, ale także na tym podstawowym, czyli świadomość przestrzegania pewnych zasad, jak się funkcjonuje w sieci, coś co my nazywamy po prostu cyberhigieną. Rozpoczynamy w tej chwili całą akcję wsparcia w tym zakresie urzędników, samorządów, te procesy już trwają, więc mam nadzieję, że nie tylko większa chęć korzystania i umiejętności korzystania z sieci, rozwiązań cyfrowych, ale także większa świadomość konieczności dbania o bezpieczeństwo, to będzie coś, co także w pewien sposób uzyskamy wskutek tego nieszczęścia, z którym mamy do czynienia.


A zatem możemy mieć pewność, że te wdrożone na przykład kontakty zdalne z administracją państwową są bezpieczne?


Co do zasady są dużo bardziej bezpieczne, dlatego że my przykładamy do tego olbrzymią uwagę i jak mówiłem o różnego rodzaju atakach, to one głównie miały miejsce i dotyczyły sfery komercyjnej, choć oczywiście także zdarzają się sytuacje, w których strony poszczególnych instytucji są atakowane, ale tam, gdzie administracja wcześniej się przygotowała, a takim przygotowaniem było chociażby zmigrowanie wszystkich stron administracji centralnej na portal gov.pl - tam możemy mówić o bezpieczeństwie, plus oczywiście o usługach e-administracji możemy również mówić jako o usługach całkowicie bezpiecznych, do których obywatele mogą i powinni mieć zaufanie. 


Co ze zgłaszaniem ewentualnych ataków hakerskich?


Przede wszystkim wszystkie urzędy są zobowiązane wyznaczyć osoby, które są odpowiedzialne za ten obszar i powinny te osoby wiedzieć, w jaki sposób przekazywać informacje o incydentach. Co do zasady, takie incydenty powinniśmy kierować do CSIRT-ó, czyli zespołów instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie i reagowanie na te incydenty. Mamy w Polsce 3 takie CSIRT-y, jeden z nich odpowiada za sferę cywilną, to jest NASK i tam zawsze można zgłosić wszelkie incydenty, ale też trzeba pamiętać, że wszystkie incydenty zawsze, jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora sieci, administratora danego portalu, warto to robić, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty.


A zatem musimy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, bo jak zauważył pan - jednym ze słabszych ogniw jest człowiek, a zatem odpowiednie kompetencje, monitorowanie sieci i to wszystko powinno dać rezultaty.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok