Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

12.06.2020, 08:25, akt. 07:15

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


 Uniwersytecie w Białymstoku elektorzy wybrali nowego rektora. Został nim ponownie profesor Robert Ciborowski. Rozmawia z nim Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje. Jak kierować uczelnią w tak trudnych czasach?


prof. Robert Ciborowski: Dobre pytanie. Oczywiście mam nadzieję, że te trudne czasy aż tak mocno się nie przełożą na uczelnię, bo my nie zostaliśmy aż tak mocno poszkodowani przez epidemię, jak gospodarka, chociaż poniekąd sytuacja gospodarcza będzie się przekładać i na naszą. Ale mam nadzieję, że przeszliśmy te dwa-trzy miesiące w miarę spokojnie, zajęcia się odbywały, znaczna część badań się odbywała, a więc było trudno, ale chyba nie najgorzej i myślę, że jesienią, jeśli nic się nie wydarzy, wrócimy do normalnego trybu, z normalną możliwością funkcjonowania i będzie tak jak kiedyś. Tak optymistycznie zakładam, a jak będzie, to się okaże oczywiście.


Wyzwaniem będzie dalsza informatyzacja, poprawa tej infrastruktury technicznej, by móc skorzystać z tego bogactwa różnorodnych rozwiązań.


Jak najbardziej, z tym że musimy sobie uświadomić, że 100-procentowe nauczanie zdalne niestety nie zdaje egzaminu, szczególnie na uczelniach. My możemy co najwyżej posiłkować się w jakimś tam zakresie nauczaniem zdalnym, czyli informatyzacją i ja mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości, to znaczy większość zajęć odbywać się będzie w sposób tradycyjny, a tam gdzie nie będą one w rzeczywistości mogły być na żywo - będziemy wykorzystywać połączenia zdalne i do tego trzeba trochę lepszego wyposażenia, wiele różnych licencji, wiele różnych dostępów, to są dosyć wysokie koszty. 

Ja zakładam, że tak od razu tego nie zrobimy, ale na pewno w dłuższej perspektywie musimy się liczyć z tym, żeby unowocześnić trochę nasz zakres informatyczny, zakres dostępu zdalnego i w razie jakichś sytuacji kryzysowych uzupełniać go, bo tak jak powiedziałem - nigdy nie zastąpimy rzeczywistego, bezpośredniego nauczania w sposób zdalny - to jest niemożliwe, jeśli chodzi o nauczanie w szkolnictwie wyższym.


W swoich zapowiedziach wyborczych wskazywał pan, że będzie przede wszystkim dbał o stabilność finansową uczelni.


Jak najbardziej, bo to jest sprawa kluczowa. Oczywiście nie wynika to tylko z tego, że jestem ekonomistą, ale również z fundamentów funkcjonowania każdej instytucji, każdego podmiotu. Jeśli nie ma pieniędzy, jeśli są braki możliwości wydatkowania różnego typu środków, to żaden podmiot nie będzie działał dobrze. Zatem jeśli jesteśmy stabilni finansowo, jeśli mamy możliwości inwestowania, to wtedy możemy powiedzieć, że taka uczelnia funkcjonuje, jak trzeba. To jest sprawa kluczowa - utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni. Bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja, a stagnacja to zanikanie.


Dużym wyzwaniem jest kolejna parametryzacja, czyli ponowna ocena wydolności naukowo-dydaktycznej uczelni.


Proszę pamiętać, że w algorytmie finansowania uczelni, czyli w tym mechanizmie pozyskiwania środków przez szkoły wyższe, ewaluacja czyli nowa ocena, poszczególnych dyscyplin w tej chwili, nie jednostek, bo kiedyś to się oceniało jednostki, w tej chwili dyscypliny naukowe, my takich dyscyplin mamy 14 na uniwersytecie, ona będzie decydować o wysokości środków, które uzyskamy. A zatem, jeśli ewaluacja wypadłaby źle, to odbiłoby się to na naszym budżecie, więc nie możemy dopuścić w żaden sposób, żeby wyniki ewaluacji były gorsze niż do tej pory. 

W tej chwili, jak pewnie państwo pamiętają, my mamy cztery kategorie A na 9 jednostek. Przypominam, że się oceniało jednostki kiedyś poszczególne, teraz dyscypliny. Zatem dyscyplin mamy 14 i patrząc tak nieco w proporcjach, to powiedzielibyśmy, że nie będzie źle, jeśli więcej niż połowa dyscyplin uzyska kategorię B plus i wyżej. Kategoria B plus gwarantuje pewną stabilność finansową i możliwość wykorzystania pełni uprawnień akademickich, więc do tego dążymy, to jest to minimum, które musimy osiągnąć. Każdy dodatkowy wynik będzie dla nas na pewno dodatkowym sukcesem.


Czyli takie hasło wyborcze na kolejne kadencje to "14 A".


14 A to by było coś rewelacyjnego. Ja zakładam, że tak będzie, bo proszę pamiętać, że od razu nie przyjmujemy tego, że są dyscypliny, które nie mogą tej najwyższej kategorii  uzyskać. Natomiast no musimy mieć plan B - "co by się stało, gdyby...". Myślę, że w przyszłych kadencjach, już nie moich oczywiście, ale w przyszłych kadencjach to będzie ciągle najważniejsza rzecz, bo tak jak powiedziałem - ewaluacja to nie tylko pieniądze, które są w tym wypadku najistotniejsze, ale również możliwość wykorzystywania pełni praw akademickich do uprawnień doktorskich, habilitacyjnych, prowadzenia kierunków studiów, dydaktyki, a zatem nie ma nic ważniejszego w tej chwili dla żadnej uczelni niż dobre wyniki ewaluacji.


Panie rektorze filia Uniwersytetu w Wilnie - jakoś to wszystko po grudzie idzie.


Zdecydowanie. Filia w Wilnie zmieniła trochę swój status, bo wcześniej Wilno też było oceniane i miało kategorię B, natomiast w tej chwili tam nie ma dyscypliny, która byłaby ewaluowana i ta jednostka musi być prowadzona przez nas na zupełnie innych zasadach. To znaczy ona jest w tej chwili jednym z elementów finansowanych przez Uniwersytet w Białymstoku. Nie wnosi nam zbyt wiele, jeśli chodzi o algorytm finansowania, natomiast my musimy ze swojego budżetu wykrajać określone środki, żeby tę filię utrzymywać. 

I teraz jest kilka wyzwań, jeśli chodzi o Wilno - po pierwsze tam musi powstać nowa infrastruktura, na to środki dostaliśmy, ale pierwszy przetarg, który został rozstrzygnięty jakiś czas temu, niestety nie dał nam możliwości realizacji tej inwestycji, bo najniższa oferta była wielokrotnie wyższa niż środki, które posiadamy. To jest jedna rzecz, a więc infrastruktura i teraz będzie drugi przetarg, zobaczymy co z tego wyjdzie. Druga rzecz to musimy podnieść tam jakość dydaktyki zdecydowanie, dlatego, że musimy być konkurencyjni na rynku litewskim. Ta infrastruktura też ma w tym nam pomagać, ale generalnie jeśli to ma być jednostka, która przede wszystkim zajmować się będzie dydaktyką, to ta dydaktyka musi być na bardzo wysokim poziomie. I po trzecie musimy stworzyć pewne warunki zachęty dla tych, którzy mieszkają na Litwie, żeby do naszej filii przychodzili, zachęcać ich, być może stworzymy określone programy wsparcia tych osób tam. 

Ale to wszystko będzie zależeć przede wszystkim od tego, jak zostanie zrealizowana inwestycja modernizacyjna, jeśli chodzi o budynek. Zresztą ona musi być tam zrobiona chociażby ze względu na przepisy litewskie, które wymuszają na nas określone zaplecze budynkowe, tak to nazwijmy. Zobaczymy jak będzie sprawa Wilna wyglądać, myślę że ten rok będzie decydujący, jeśli chodzi o decyzje, co dalej, jakie obszary tam możemy prowadzić, jak ta filia będzie wyglądać w sensie infrastrukturalnym no i to się okaże. Natomiast nie ukrywam, że sporo jest przeszkód, sporo różnych działań, które opóźniają nam ten procesy, które chcielibyśmy już wdrożyć dawno temu. No niestety funkcjonujemy w innym kraju, musimy podlegać trochę innych zasadom, te zasady nie zawsze są dla nas łatwe, pewnych rzeczy też się uczymy, pewne rzeczy muszą być wprowadzane inaczej niż w Polsce, nie jest to wszystko takie proste jakby się wydawało. Ale w tym roku na pewno będziemy wiedzieli, co dalej tam będzie się działo.


Tamtejsze środowisko, mówię o wileńskich Polakach, wskazuje że troszeczkę bardziej ambitne cele przydałyby się dla filii, nie tylko dydaktyka, ale przecież mamy tyle rzeczy do zbadania, jeśli chodzi o historię, również ekonomię, czy nie można tam by rozwijać właśnie tego rodzaju badań, wzmacniać tę filię, żeby miała odpowiednie podstawy?


Ale oczywiście, że można, nie ma najmniejszego problemu. Pracownicy, którzy są tam zatrudnieni, ja przypomnę, że my zatrudniamy kilkanaście osób z Wilna, mogą podejmować się badań. My nie możemy, jako centrala, nakłaniać ludzi do badań, to oni sami muszą podejmować pewne wyzwania i kierować się swoimi pracami badawczymi. Takie możliwości mają. 

Będziemy ich zachęcać do tego, żeby robili to w większym zakresie. Na razie rzeczywiście jest to bardzo ograniczony zakres i właściwie ci, którzy tam funkcjonują skupiają się na dydaktyce, ale uczelnia nikogo nie ogranicza, wręcz zachęca do tego, żeby takie działania podejmować, składać na przykład granty, wnioski badawcze, pozyskiwać środki na to, co się robi i tworzyć pewne dyscypliny, które mogłyby być charakterystyczne dla tego ośrodka. 

Proszę pamiętać, że zgodnie z naszym prawem, my nie możemy powielać dyscyplin, jeśli mamy ekonomię, czy prawo, czy inne dyscypliny tu na miejscu, to w Wilnie one nie mogą funkcjonować niezależnie. One mogą być częścią tego, co jest tu. Jeśli chcemy oczywiście te dyscypliny ewaluować w jakiejś tam perspektywie, a zatem to muszą być działania albo kompatybilne z tym co mamy na miejscu, albo nowe dyscypliny, które mogłyby w tamtym obszarze powstać. Jesteśmy na to otwarci, jak najbardziej.


Jeszcze raz gratulacje. Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok