Radio Białystok | Gość | Marek Sewastianik - konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii

8.09.2020, 08:20, akt. 08:31

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/
Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Z Markiem Sewastianikiem rozmawia Katarzyna Kozłowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W światowym dniu fizjoterapii ze specjalistą, konsultantem wojewódzkim z dziedziny fizjoterapii Markiem Sewastianikiem rozmawia Katarzyna Kozłowska.


Katarzyna Kozłowska: Już wcześniej zamartwiliśmy się, że dzieci za dużo czasu spędzają przy komputerze, czy telewizorze, potem przyszła pandemia i jeszcze bardziej to spotęgowała. Jak jest teraz ze zdrowiem dzieci i młodzieży? Czy jako fizjoterapeuta obserwuje pan coś niepokojącego?


Marek Sewastianik: W 100% w tej chwili młodzież jest mniej w ruchu, czyli można by to określić, że bardziej siedzący tryb ich dotyczy, ponieważ rzeczywiście ten system komputerowy, który obowiązuje na co dzień, plus codzienny tryb nauczania w ostatnim czasie były właśnie online, w związku z tym na pewno spadły możliwości ruchowe, a to jest ważne w życiu każdego młodego człowieka, żeby właśnie ten rozwój kultury fizycznej był współmierny do innych części rozwoju. Postulujemy zajęcia natury sportowej w każdym calu i w każdej grupie wiekowej, bo do 7 roku życia można wdrażać gry i zabawy ruchowe, a po 7 roku życia można wdrażać między innymi piłkę nożną, pływanie, takie dyscypliny sportowe, które będą motywowały dzieci do ruchu i oby taka koncepcja życia pozostała na zawsze. A potem można ją przekazywać dalej.


No tak, ale jak to robić w czasie pandemii, kiedy zostajemy w domu, też wydaje nam się, że w domu jest bezpiecznie, a jak w domu to zwykle na siedząco.


Jeżeli rodzice posiadają jakiś sprzęt, typu nawet rower domowy, w sensie do jazdy w takich warunkach domowej rekreacji, to można go używać. Natomiast jeśli nie, to chociaż zadbajmy o to, żeby postawa tych dzieci podczas odrabiania lekcji, czy korzystania z tego komputera była właściwa. Oczywiście tak jak zmieniamy buty, zmieniamy ubrania dzieciom, tak samo należy dobierać odpowiednią wysokość mebli, żeby chociaż dzieci siedziały w odpowiedniej postawie przy komputerze, przy odrabianiu lekcji.


A jak już się pojawią jakieś problemy, to trzeba przyznać, że kolejki na rehabilitację są już od lat długie i trwają nawet do roku. Czy to znaczy, że może brakuje fizjoterapeutów?


Generalnie w Polsce jest nas ponad 68 000, natomiast w województwie podlaskim konkretnie jest około 1 600 fizjoterapeutów i fizjoterapeutek. W związku z tym nie jest to zbyt duża liczba, rzeczywiście może być to jedna z przyczyn braku dostępności do nas, jako do fachowców w tej dziedzinie, którzy by mogli od razu zdecydować o wdrożeniu jakieś prewencji, gdyż widzimy, że coś się dzieje, to możemy zareagować.


A jak zmienia się fizjoterapia, czy ten dostęp do najbardziej nowoczesnej jest powszechny, czy jednak to, co płatne to jest lepsze, a co bezpłatne to niestety jeszcze w tyle?


To może nawet nie kwestia tego, w jaki sposób jest to finansowane, tylko rzeczywiście dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii - to są takie procedury, które są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać za algorytmami postępowania do takich procesów leczniczych. W związku z tym rozwój nas obowiązuje cały czas i w zasadzie fizjoterapeuci mają obowiązek się cały czas doszkalać i wdrażać najnowsze metody, które obowiązują w danych zakresach medycyny, jak najbardziej.


Czy jest jakiś pomysł na to, by jednak te kolejki były krótsze?


Na pewno na wyższym szczeblu decyzyjności takie dyskusje cały czas trwają. W tej chwili, ponieważ jesteśmy już samodzielnym zawodem medycznym, to również bardzo wiele praktyk fizjoterapeutycznych zostało utworzonych zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, w związku z tym być może będzie można zaangażować równie taką formę działalności medycznej do leczenia.


Dziś Światowy Dzień Fizjoterapii, czego życzy się fizjoterapeutom?


Sukcesów w pracy, a co za tym idzie oczywiście zdrowienia pacjentów, bo to jest dla nas podstawa pracy, to jest nasz cel.


To my oczywiście tego życzymy. Dziękuję panu za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.


fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.

ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.


Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.

prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.


podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.

Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.


Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.


Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.

Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.


Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.


prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?

dr Jan Kisielewski, fot. Marcin Mazewski

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW
11.03.2021

- Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy skończy się epidemia. Nawet stosując mocno wyrafinowane symulacje, trudno jest to przewidzieć, zwłaszcza że jesteśmy w trudnym momencie jeśli chodzi o modelowanie, bo mamy wiele niewiadomych.


Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
10.03.2021

Leśnicy będą mogli wyciąć kilkanaście tysięcy metrów sześciennych drewna w Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach. - Od razu mówię - żadne harwestery do puszczy nie wjadą. Nie będzie takiej metody pracy - zapewnia wiceminister.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Barbara Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
9.03.2021

Matury są bezpłatne, ale jak się okazuje - tylko dwa razy można do tych egzaminów przystąpić za darmo. Ci, którzy chcą swoje wyniki poprawić po raz trzeci i kolejny, muszą za każdy taki egzamin zapłacić 50 zł.

Dorota Hermanowicz-Kozłowska i Nikola Wądołowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Hermanowicz-Kozłowska i Nikola Wądołowska

uczestniczka The Voice Kids 4 i jej trenerka wokalna
9.03.2021

- Teraz pracuję na swoją przyszłość i staram się jak najbardziej kształcić w kierunku muzycznym. Dużo się uczę ze szkoły muzycznej, cały czas kształcę się też wokalnie, żeby nie stać w miejscu - mówi 13-letnia Nikola.


Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
9.03.2021

- Turystyka jest potencjałem do wykorzystania w Polsce wschodniej, gdzie nie mówimy o rozwoju dużego przemysłu, tylko właśnie ten potencjał turystyczny jest bardzo ważny do tego, abyśmy stworzyli taką perełkę Polski wschodniej.

Magdalena Kozińska, fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Kozińska

psycholog
8.03.2021

- Wciąż pokutują tradycyjne stereotypy na temat podziału ról i wciąż większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci spoczywa na barkach kobiet, mimo że coraz częściej mężczyźni próbują się włączać.

Tadeusz Rutkowski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Rutkowski

pilot, były dyrektor Aeroklubu Białostockiego
5.03.2021

"Trzeba było zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle nam lotnisko jest potrzebne. Nikt nigdy nie odpowiedział na to pytanie, przyjęło się jako pewnik, że jest potrzebne i zrobił się straszny galimatias" - mówi Tadeusz Rutkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok