Radio Białystok | Gość | Maciej Olesiński - dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ

autor: Renata Reda

8.01.2021, 08:18, akt. 09:03

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda
Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Z Maciejem Olesińkim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za nami prawie 2 tygodnie szczepień przeciwko koronawirusowi. Do końca tego tygodnia tylko w naszym regionie ma być zaszczepionych około siedmiu tysięcy osób - głównie pracowników placówek medycznych. Natomiast 15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia osób spoza grupy zero. Z dyrektorem Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciejem Olesińskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Na początek powiedzmy o etapach szczepień, bo każdy będzie musiał czekać w kolejce, w zależności od tego, w jakiej grupie się znajduje. 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia osób z grupy 0, głównie pracowników placówek medycznych, społeczeństwo podzielono jeszcze na 3 inne grupy. 


Maciej Olesiński: Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 przewiduje cztery etapy szczepień. Ten etap zerowy, w którym aktualnie jesteśmy - szczepienia są przewidziane dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Od 15 stycznia przewidziana jest możliwość rejestracji na szczepienia już te tak zwane populacyjne, etap ten obejmuje pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, funkcjonariuszy i pracowników policji, członków służb ratowniczych, takich jak WOPR, GOPR, TOPR, przede wszystkim seniorów w kolejności od tych najstarszych, a także wszystkie pozostałe służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczycieli.


To pierwsza grupa szczepień, a kogo obejmuje grupa druga i grupa trzecia?


W drugim etapie będą to osoby poniżej 60 roku życia, ale z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, dotyczyć to też będzie osób, które są w trakcie diagnostyki, czy też leczenia wymagającego ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie mają być też zaszczepione osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne - to jest ten etap drugi. 

Natomiast w etapie 3 będą to przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych na podstawie przepisów związanych z ograniczeniami w związku z wystąpieniem stanu epidemii i tutaj też wejdą powszechne szczepienia całej pozostałej części dorosłej populacji.


Czy znamy terminy szczepień poszczególnych grup?


Pozostałych terminów jeszcze nie znamy, na tę chwilę aktualna pozostaje data 15 stycznia, jako ten termin od kiedy będzie można zapisywać się na szczepienia w ramach pierwszego etapu. Jest to o tyle istotne, że właśnie dla tych osób będzie w odpowiednim systemie informatycznym wygenerowane e-skierowanie ważne 60 dni i na tej podstawie my dokonując już procesu rejestracji, zapisu na szczepienie wystarczy, że podamy swoje dane osobowe, całość procesu będzie dalej prowadzona w systemie elektronicznym i oczywiście bezpośrednio w gabinecie szczepień.


Czyli w jaki sposób można zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia?


Będzie można zarejestrować się na kilka sposobów. Albo przez infolinię - będzie to numer 989 - jest to taki numer bezpłatnej całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień, będzie można to zrobić również przez internetowe konto pacjenta i bezpośrednio w punkcie szczepień.


Niektóre osoby martwią się, że szczepień nie będzie prowadzić ich przychodnia, a jest to utrudnienie zwłaszcza dla starszych pacjentów.


Na danym terenie, mówiąc o danym terenie myślę tutaj - gmina, miasto, powiat - mamy zabezpieczoną wystarczającą liczbę punktów szczepień, żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania. 


Możliwość zaszczepienia się nie ma nic wspólnego z przynależnością do danej przychodni.


Proszę nie utożsamiać takiego przyporządkowania, proszę nie myśleć, że jeśli akurat nasz lekarz, nasza przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej nie jest gabinetem szczepień, to zostaniemy przez to pozbawieni takiej możliwości. Punkty szczepień są dla wszystkich, proszę monitorować, zobaczyć, gdzie są najbliższe punkty i po prostu wybrać jeden z takich punktów.


W powiecie łomżyńskim mieszkańcy aż 5 gmin nie mają punktów szczepień w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, będą musieli jeździć do Łomży. Co z osobami, które nie będą mogły samodzielnie dostać się do stacjonarnego punktu szczepień?


Będą funkcjonowały tak zwane mobilne punkty szczepień, będzie zapewniony transport, osoby, które samodzielnie nie będą w stanie udać się do punktu szczepień, czy tego położonego w swojej gminie, czy w gminie sąsiedniej, będą miały taki transport zapewniony. Będą tak zwane mobilne punkty szczepień, natomiast być może jeszcze inny rodzaj transportu, wszystko okaże się w momencie, gdy te szczepienia będą miały ruszyć.


Zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia do punktu szczepień należy przyjść z wypełnionym kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego, który można pobrać ze strony internetowej. Nie każdy z pacjentów ma dostęp do internetu, czy każdego to zalecenie obowiązuje?


Decyzja o zakwalifikowaniu na szczepienie należy do lekarza, który będzie kwalifikował. Może się okazać, że ze względu na taki, a nie inny stan zdrowia będziemy poproszeni o to, by zaszczepić się w terminie późniejszym. Takim kwestionariusz i odpowiedzi na umieszczone w nim pytania pozwolą zdecydować lekarzowi, czy w tym momencie możemy się takiemu szczepieniu poddać.


Ale jeżeli przyjdziemy bez tego kwestionariusza?


Otrzymamy go na miejscu do wypełnienia, nie ma tematu, by ktoś został pozbawiony możliwości wypełnienia kwestionariusza kwalifikacyjnego, aczkolwiek oczywiście lekarz będzie mógł zadać zawsze dodatkowe pytania.


Trzeba przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie około 3 tygodni, pacjent będzie więc od razu umawiany na dwie wizyty.


Pacjent też otrzyma SMS-a z informacją o tym, gdzie został umówiony, będzie tam zawarta informacja o wybranym miejscu, o terminie, jako przypomnienie przed wizytą. Natomiast SMS będzie tylko takim swoisty można powiedzieć "przypominaczem", tak jak NFZ przypomina pacjentom o wizycie u specjalisty. W momencie rezerwacji szczepienia dostaniemy pełną informację na temat dwóch wizyt, terminów, godzin.


Czy zakłady pracy będą mogły tworzyć listy pracowników, by na miejscu przeprowadzić szczepienia - na przykład nauczyciele, czy też każdy musi zapisywać się indywidualnie?


Na tę chwilę jeszcze nie wiemy, czy będą tworzone listy pracowników na przykład w zakładach pracy, czy będą organizowane szczepienia wyjazdowe w miejscu pobytu, zwłaszcza że może się okazać, że osoby, które gdzieś tam funkcjonują w zakładzie pracy i mogą być zaszczepione w ramach etapu 3, mogły być również zaszczepione w ramach etapu pierwszego, jako pracownicy rodzin pracowników szpitali na przykład. Może się okazać, że tworzenie takich list do szczepienia w zakładach pracy nie jest w związku z tym zasadne.


Z każdym tygodniem do Polski będzie docierać większa liczba szczepionek, które powinny trafiać do coraz większej liczby osób. Czy będzie zwiększana liczba punktów szczepień?


Na tę chwilę w województwie podlaskim liczba punktów szczepień wynosi aż 235. Województwo pozostaje na tę chwilę zabezpieczone, pacjenci mają i będą mieli dostęp do miejsc, gdzie będą mogli się zaszczepić. Na tę chwilę nie przewiduje się jakiegoś zwiększenia liczby punktów szczepień, w przypadku gdy jeszcze dotrą do nas jakieś deklaracje, to wszystkie je będziemy analizować. Naszym priorytetem i jedynym kryterium, poza kwestiami formalnymi, będzie oczywiście zapewnienie dostępności jak najbliżej miejsca zamieszkania.


 Bardzo dziękuję za rozmowę. Lista punków szczepień w Podlaskiem - sprawdź, gdzie możesz się zapisać| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok