Radio Białystok | Gość | Maciej Olesiński - dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ

autor: Renata Reda

8.01.2021, 08:18, akt. 09:03

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda
Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Maciejem Olesińkim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za nami prawie 2 tygodnie szczepień przeciwko koronawirusowi. Do końca tego tygodnia tylko w naszym regionie ma być zaszczepionych około siedmiu tysięcy osób - głównie pracowników placówek medycznych. Natomiast 15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia osób spoza grupy zero. Z dyrektorem Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciejem Olesińskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Na początek powiedzmy o etapach szczepień, bo każdy będzie musiał czekać w kolejce, w zależności od tego, w jakiej grupie się znajduje. 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia osób z grupy 0, głównie pracowników placówek medycznych, społeczeństwo podzielono jeszcze na 3 inne grupy. 


Maciej Olesiński: Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 przewiduje cztery etapy szczepień. Ten etap zerowy, w którym aktualnie jesteśmy - szczepienia są przewidziane dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Od 15 stycznia przewidziana jest możliwość rejestracji na szczepienia już te tak zwane populacyjne, etap ten obejmuje pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, funkcjonariuszy i pracowników policji, członków służb ratowniczych, takich jak WOPR, GOPR, TOPR, przede wszystkim seniorów w kolejności od tych najstarszych, a także wszystkie pozostałe służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczycieli.


To pierwsza grupa szczepień, a kogo obejmuje grupa druga i grupa trzecia?


W drugim etapie będą to osoby poniżej 60 roku życia, ale z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, dotyczyć to też będzie osób, które są w trakcie diagnostyki, czy też leczenia wymagającego ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie mają być też zaszczepione osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne - to jest ten etap drugi. 

Natomiast w etapie 3 będą to przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych na podstawie przepisów związanych z ograniczeniami w związku z wystąpieniem stanu epidemii i tutaj też wejdą powszechne szczepienia całej pozostałej części dorosłej populacji.


Czy znamy terminy szczepień poszczególnych grup?


Pozostałych terminów jeszcze nie znamy, na tę chwilę aktualna pozostaje data 15 stycznia, jako ten termin od kiedy będzie można zapisywać się na szczepienia w ramach pierwszego etapu. Jest to o tyle istotne, że właśnie dla tych osób będzie w odpowiednim systemie informatycznym wygenerowane e-skierowanie ważne 60 dni i na tej podstawie my dokonując już procesu rejestracji, zapisu na szczepienie wystarczy, że podamy swoje dane osobowe, całość procesu będzie dalej prowadzona w systemie elektronicznym i oczywiście bezpośrednio w gabinecie szczepień.


Czyli w jaki sposób można zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia?


Będzie można zarejestrować się na kilka sposobów. Albo przez infolinię - będzie to numer 989 - jest to taki numer bezpłatnej całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień, będzie można to zrobić również przez internetowe konto pacjenta i bezpośrednio w punkcie szczepień.


Niektóre osoby martwią się, że szczepień nie będzie prowadzić ich przychodnia, a jest to utrudnienie zwłaszcza dla starszych pacjentów.


Na danym terenie, mówiąc o danym terenie myślę tutaj - gmina, miasto, powiat - mamy zabezpieczoną wystarczającą liczbę punktów szczepień, żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania. 


Możliwość zaszczepienia się nie ma nic wspólnego z przynależnością do danej przychodni.


Proszę nie utożsamiać takiego przyporządkowania, proszę nie myśleć, że jeśli akurat nasz lekarz, nasza przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej nie jest gabinetem szczepień, to zostaniemy przez to pozbawieni takiej możliwości. Punkty szczepień są dla wszystkich, proszę monitorować, zobaczyć, gdzie są najbliższe punkty i po prostu wybrać jeden z takich punktów.


W powiecie łomżyńskim mieszkańcy aż 5 gmin nie mają punktów szczepień w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, będą musieli jeździć do Łomży. Co z osobami, które nie będą mogły samodzielnie dostać się do stacjonarnego punktu szczepień?


Będą funkcjonowały tak zwane mobilne punkty szczepień, będzie zapewniony transport, osoby, które samodzielnie nie będą w stanie udać się do punktu szczepień, czy tego położonego w swojej gminie, czy w gminie sąsiedniej, będą miały taki transport zapewniony. Będą tak zwane mobilne punkty szczepień, natomiast być może jeszcze inny rodzaj transportu, wszystko okaże się w momencie, gdy te szczepienia będą miały ruszyć.


Zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia do punktu szczepień należy przyjść z wypełnionym kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego, który można pobrać ze strony internetowej. Nie każdy z pacjentów ma dostęp do internetu, czy każdego to zalecenie obowiązuje?


Decyzja o zakwalifikowaniu na szczepienie należy do lekarza, który będzie kwalifikował. Może się okazać, że ze względu na taki, a nie inny stan zdrowia będziemy poproszeni o to, by zaszczepić się w terminie późniejszym. Takim kwestionariusz i odpowiedzi na umieszczone w nim pytania pozwolą zdecydować lekarzowi, czy w tym momencie możemy się takiemu szczepieniu poddać.


Ale jeżeli przyjdziemy bez tego kwestionariusza?


Otrzymamy go na miejscu do wypełnienia, nie ma tematu, by ktoś został pozbawiony możliwości wypełnienia kwestionariusza kwalifikacyjnego, aczkolwiek oczywiście lekarz będzie mógł zadać zawsze dodatkowe pytania.


Trzeba przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie około 3 tygodni, pacjent będzie więc od razu umawiany na dwie wizyty.


Pacjent też otrzyma SMS-a z informacją o tym, gdzie został umówiony, będzie tam zawarta informacja o wybranym miejscu, o terminie, jako przypomnienie przed wizytą. Natomiast SMS będzie tylko takim swoisty można powiedzieć "przypominaczem", tak jak NFZ przypomina pacjentom o wizycie u specjalisty. W momencie rezerwacji szczepienia dostaniemy pełną informację na temat dwóch wizyt, terminów, godzin.


Czy zakłady pracy będą mogły tworzyć listy pracowników, by na miejscu przeprowadzić szczepienia - na przykład nauczyciele, czy też każdy musi zapisywać się indywidualnie?


Na tę chwilę jeszcze nie wiemy, czy będą tworzone listy pracowników na przykład w zakładach pracy, czy będą organizowane szczepienia wyjazdowe w miejscu pobytu, zwłaszcza że może się okazać, że osoby, które gdzieś tam funkcjonują w zakładzie pracy i mogą być zaszczepione w ramach etapu 3, mogły być również zaszczepione w ramach etapu pierwszego, jako pracownicy rodzin pracowników szpitali na przykład. Może się okazać, że tworzenie takich list do szczepienia w zakładach pracy nie jest w związku z tym zasadne.


Z każdym tygodniem do Polski będzie docierać większa liczba szczepionek, które powinny trafiać do coraz większej liczby osób. Czy będzie zwiększana liczba punktów szczepień?


Na tę chwilę w województwie podlaskim liczba punktów szczepień wynosi aż 235. Województwo pozostaje na tę chwilę zabezpieczone, pacjenci mają i będą mieli dostęp do miejsc, gdzie będą mogli się zaszczepić. Na tę chwilę nie przewiduje się jakiegoś zwiększenia liczby punktów szczepień, w przypadku gdy jeszcze dotrą do nas jakieś deklaracje, to wszystkie je będziemy analizować. Naszym priorytetem i jedynym kryterium, poza kwestiami formalnymi, będzie oczywiście zapewnienie dostępności jak najbliżej miejsca zamieszkania.


 Bardzo dziękuję za rozmowę. Lista punków szczepień w Podlaskiem - sprawdź, gdzie możesz się zapisać| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok