Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Gliński [wideo] - minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

12.03.2021, 08:26, akt. 11:26

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ministerstwo Kultury zwiększyło dotację na Operę i Filharmonię Podlaską o 1,5 mln zł do wysokości 7,7 mln zł. Na co przeznaczone mają być te pieniądze?

W rozmowie też między innymi o konflikcie w Operze między władzami a częścią pracowników.

Z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Nie ma pan szczęścia do wizyt w stolicy Podlasia. Znowu pan nie trafił w termin wydarzenia w Muzeum Pamięci Sybiru. Odwiedza pan Białystok tuż po oficjalnej prezentacji ekspozycji stałej.


Piotr Gliński: Dla mnie każda wizyta na Podlasiu czy w Białymstoku to jest szczęście, że mogę się wyrwać z Warszawy i wpaść do miejsca, gdzie prawie 20 lat przepracowałem i dalej jestem przecież formalnie pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku.


A co do ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru?


Wybieram się na otwarcie 17 września. Wiem, że właśnie była konferencja prasowa pana dyrektora Śleszyńskiego, który zresztą był moim dziekanem na Uniwersytecie. Dobrze się znamy. Ale jak pan wie, odwiedzałem już muzeum w trakcie przygotowywania ekspozycji, sporo już widziałem. Bardzo się cieszę, że nasza wspólna inicjatywa i wspólna realizacja znajduje swój finał.


Rozumiem, że 17 września ma już pan zaplanowany?


Tak. Mam nadzieję, że będę mógł być na otwarciu. Wkład 17 milionów Ministerstwa Kultury na pewno był ważny i wydaje mi się, że inwestor, czyli miasto Białystok, zrealizował tę budowę bardzo sprawnie i bardzo ciekawie.


Podpisał pan aneks do umowy o współprowadzeniu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Uwzględnia on zwiększenie dotacji. Na co mają być przeznaczone te pieniądze?


Dotacja stała zostanie zwiększona do 7 mln 700 tys. zł ze strony ministerstwa. To jest o 1,5 mln więcej niż poprzednio i są to po prostu pieniądze dla artystów, dla instytucji, żeby mogła lepiej funkcjonować.

To jest także związane z trudną sytuacją finansową, która miała związek z poprzednimi latami. W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej. Dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść.

W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia, bo to nie ma tak, żeby z niczego, zrobić coś. Musi być normalne, solidne wsparcie i tak zwane rzetelne, godne pieniądze dla instytucji kultury.

My jesteśmy otwarci także na zwiększanie wsparcia, jeżeli chodzi o dotacje celowe, czyli na różnego typu wydarzenia, i inwestycyjne.


Opera przechodzi właśnie reorganizację i to zrodziło pewien konflikt między władzami a częścią pracowników. Chodzi szczególnie o pracowników administracji. Wiem, że mają oni zwracać się w oficjalnych pismach do ministerstwa w tej sprawie. Czy resort zamierza w jakikolwiek sposób na to reagować, czy są to wewnętrzne sprawy tej jednostki?


Analizowałem te wiadomości, które do mnie dochodziły. Czytałem także różne prasowe enuncjacje na ten temat i z przykrością muszę powiedzieć, że jest tam dużo stwierdzeń o charakterze pozamerytorycznym, porównania do czasów przeszłych. Żyjemy w wolnym kraju, demokratycznym, każdy może się skarżyć, także w wolnej prasie.

Natomiast jest rzeczą absolutnie zasadniczą fakt, że przez wiele lat mieliśmy olbrzymi kłopot, jeżeli chodzi o prowadzenie czy gospodarowanie tą instytucją. Były ciągłe straty finansowe. Każda tak duża instytucja musi także od strony zarządczej być racjonalna. To nie może być worek bez dna.

Jak powiedziałem, jesteśmy w stanie zwiększyć zaangażowanie także z budżetu centralnego, jeżeli chodzi o wsparcie publiczne, ale pod warunkiem, że cała gospodarka finansowa jest racjonalna. Więc dajmy szansę obecnej dyrekcji.


To skąd problemy niektórych pracowników, którzy podnoszą alarm?


Nie wiem. To są ogólne zarzuty dotyczące tego, że styl wprowadzania tej reformy jest niewłaściwy. Będę rozmawiał, będę prosił, żeby ewentualnie pomyśleć o formie. Zresztą wczoraj też przeprowadzałem takie wstępne rozmowy, żeby nie narażać się na zarzuty o formę relacji międzyludzkich. To jest niepotrzebne. Natomiast to, że reforma jest konieczna, to jest zupełnie oczywiste.


Chciałbym przejść do tematu ogólnokrajowego związanego z Ministerstwem Kultury. Wiele kontrowersji w ostatnim czasie wzbudziła propozycja wprowadzenia opłaty reprograficznej. Czy ministerstwo wciąż jest za tym pomysłem?


To jest opłata, która funkcjonuje w całej Europie. Polska jest wyjątkiem z uwagi na to, że tutaj jest trochę taki postkolonialny styl i niebywała pozycja lobbystyczna wielkich korporacji zachodnich producentów sprzętu elektronicznego spowodowała, że Polska jest praktycznie jedynym krajem w Europie, gdzie nie ma opłaty reprograficznej.


Wyjaśnimy tylko, że jest to taka danina doliczana do...


To nie jest danina. To jest opłata za prawo autorskie, za to, że pan na swoim laptopie może odtworzyć muzykę. Przecież ktoś tę muzykę napisał, ktoś nakręcił, ktoś zrobił światło do jakiegoś przedstawienia, które pan może na elektronicznym nośniku odtworzyć. To wszystko ktoś zrobił. Nie tylko wymyślił to artysta, ale także ktoś to nagrał i im się należą prawa za wyprodukowanie tego.

W naszym projekcie od 1 do 4 proc. tej opłaty, w zależności od urządzenia, idzie na rzecz praw autorskich. Z czego w naszej ustawie, która będzie regulowała status artystów w Polsce, chcemy, żeby trochę mniej niż połowa poszła na Fundusz Ubezpieczeń Artystów, ponieważ artyści nie mają specjalnego funduszu, tak jak jest to w wielu innych krajach europejskich, który by zapewniał im ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne.

Możemy krytykować artystów, niektórzy nas denerwują, ale w większości są to normalni rzemieślnicy sztuki - to jest skrzypek, to jest poeta, który ma prawo pisać. W większości to są normalni ludzie, a nie celebryci. Nie patrzmy na kulturę tylko i wyłącznie przez tabloidy i przez celebrytów, którzy szukają skandali. Ta reforma jest dla normalnych ludzi, którzy w większości są poniżej średniej krajowej.


Są takie argumenty, że opłata reprograficzna nie powinna być naliczana, bo po pierwsze właśnie ci rzemieślnicy dostają za swoją pracę wynagrodzenia, a po drugie wszyscy użytkownicy i tak płacą za różnego typu nośniki, platformy streamingowe np. do odtwarzania muzyki.


No nie wszyscy. Można uzyskać dostęp bez żadnych opłat do bardzo wielu wytworów czyjejś pracy. To po pierwsze. A po drugie, zrobiliśmy badania i to się potwierdza - to jest praca nieregularna i praca niskopłatna, dlatego też byli oni bardzo uderzeni w pandemii. Dlatego uruchomiliśmy tak dużo różnych systemów wsparcia. W tej chwili już ponad 16 tys. osób dostało zapomogi socjalne. Ci ludzie nie zarabiają dużo, natomiast są bardzo potrzebni, bo potrzebna jest kultura i o tym pamiętajmy.


Chciałbym zapytać o kulturę, za którą wiele osób tęskni, mianowicie o kulturę fizyczną. Wróciliśmy w jakimś stopniu do kin, wróciliśmy do teatrów. Wielu fanów sportu zadaje sobie pytanie, kiedy wrócimy na stadiony, na obiekty lekkoatletyczne, piłkarskie, na otwarte przestrzenie, ponieważ pogoda robi się coraz lepsza i wiele osób chciałoby znów przeżywać emocje sportowe.


Indywidualnie rzecz biorąc, każdy może i bardzo zachęcam, żeby realizował się także jeśli chodzi o kulturę fizyczną. Tego nikt nie zabrania. Możemy to robić.


Chodzi o dopingowanie, nie o uprawianie.


No tak, ale mamy stan pandemii, mamy w tej chwili bardzo wysokie wskaźniki zachorowalności i nic nie mogę obiecać. Musimy być cierpliwi. Analizy wskazują, że jednak inaczej się zachowuje widownia teatralna, a troszeczkę inaczej widownia sportowa.


Czyli jest mniej zdyscyplinowana?


Powiedziałem, że troszeczkę inaczej się zachowuje. I w związku z tym to zagrożenie, jeżeli chodzi o przenoszenie koronawirusa, jest większe.


Rozumiem, że o żadnych terminach na razie nie ma mowy.


Wiem, że kibice Jagi i kibice innych klubów chcieliby bardzo, ale proszę zrozumieć, że ten straszliwy wirus bardzo łatwo się przenosi, zwłaszcza w tych nowych mutacjach. Widzimy to w tej chwili.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB

gen. Sławomir Klekotka

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

Od czwartku (13.06) przez najbliższe 90 dni na 60-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy obowiązywać będzie strefa z ograniczonym dostępem. Tzw. strefa buforowa ma przede wszystkim ułatwić pracę służb i ograniczyć próby nielegalnego przekraczania granicy. Jak będzie wyglądała codzienność mieszkańców w sąsiedztwie strefy? Czy na wjeździe do miejscowości pojawią się dodatkowe patrole? Czy faktycznie strefa ułatwi działanie służb? M.in. o tym będziemy rozmawiać z Komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generałem Sławomirem Klekotką.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok