Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Gliński [wideo] - minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

12.03.2021, 08:26, akt. 11:26

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ministerstwo Kultury zwiększyło dotację na Operę i Filharmonię Podlaską o 1,5 mln zł do wysokości 7,7 mln zł. Na co przeznaczone mają być te pieniądze?

W rozmowie też między innymi o konflikcie w Operze między władzami a częścią pracowników.

Z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Nie ma pan szczęścia do wizyt w stolicy Podlasia. Znowu pan nie trafił w termin wydarzenia w Muzeum Pamięci Sybiru. Odwiedza pan Białystok tuż po oficjalnej prezentacji ekspozycji stałej.


Piotr Gliński: Dla mnie każda wizyta na Podlasiu czy w Białymstoku to jest szczęście, że mogę się wyrwać z Warszawy i wpaść do miejsca, gdzie prawie 20 lat przepracowałem i dalej jestem przecież formalnie pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku.


A co do ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru?


Wybieram się na otwarcie 17 września. Wiem, że właśnie była konferencja prasowa pana dyrektora Śleszyńskiego, który zresztą był moim dziekanem na Uniwersytecie. Dobrze się znamy. Ale jak pan wie, odwiedzałem już muzeum w trakcie przygotowywania ekspozycji, sporo już widziałem. Bardzo się cieszę, że nasza wspólna inicjatywa i wspólna realizacja znajduje swój finał.


Rozumiem, że 17 września ma już pan zaplanowany?


Tak. Mam nadzieję, że będę mógł być na otwarciu. Wkład 17 milionów Ministerstwa Kultury na pewno był ważny i wydaje mi się, że inwestor, czyli miasto Białystok, zrealizował tę budowę bardzo sprawnie i bardzo ciekawie.


Podpisał pan aneks do umowy o współprowadzeniu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Uwzględnia on zwiększenie dotacji. Na co mają być przeznaczone te pieniądze?


Dotacja stała zostanie zwiększona do 7 mln 700 tys. zł ze strony ministerstwa. To jest o 1,5 mln więcej niż poprzednio i są to po prostu pieniądze dla artystów, dla instytucji, żeby mogła lepiej funkcjonować.

To jest także związane z trudną sytuacją finansową, która miała związek z poprzednimi latami. W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej. Dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść.

W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia, bo to nie ma tak, żeby z niczego, zrobić coś. Musi być normalne, solidne wsparcie i tak zwane rzetelne, godne pieniądze dla instytucji kultury.

My jesteśmy otwarci także na zwiększanie wsparcia, jeżeli chodzi o dotacje celowe, czyli na różnego typu wydarzenia, i inwestycyjne.


Opera przechodzi właśnie reorganizację i to zrodziło pewien konflikt między władzami a częścią pracowników. Chodzi szczególnie o pracowników administracji. Wiem, że mają oni zwracać się w oficjalnych pismach do ministerstwa w tej sprawie. Czy resort zamierza w jakikolwiek sposób na to reagować, czy są to wewnętrzne sprawy tej jednostki?


Analizowałem te wiadomości, które do mnie dochodziły. Czytałem także różne prasowe enuncjacje na ten temat i z przykrością muszę powiedzieć, że jest tam dużo stwierdzeń o charakterze pozamerytorycznym, porównania do czasów przeszłych. Żyjemy w wolnym kraju, demokratycznym, każdy może się skarżyć, także w wolnej prasie.

Natomiast jest rzeczą absolutnie zasadniczą fakt, że przez wiele lat mieliśmy olbrzymi kłopot, jeżeli chodzi o prowadzenie czy gospodarowanie tą instytucją. Były ciągłe straty finansowe. Każda tak duża instytucja musi także od strony zarządczej być racjonalna. To nie może być worek bez dna.

Jak powiedziałem, jesteśmy w stanie zwiększyć zaangażowanie także z budżetu centralnego, jeżeli chodzi o wsparcie publiczne, ale pod warunkiem, że cała gospodarka finansowa jest racjonalna. Więc dajmy szansę obecnej dyrekcji.


To skąd problemy niektórych pracowników, którzy podnoszą alarm?


Nie wiem. To są ogólne zarzuty dotyczące tego, że styl wprowadzania tej reformy jest niewłaściwy. Będę rozmawiał, będę prosił, żeby ewentualnie pomyśleć o formie. Zresztą wczoraj też przeprowadzałem takie wstępne rozmowy, żeby nie narażać się na zarzuty o formę relacji międzyludzkich. To jest niepotrzebne. Natomiast to, że reforma jest konieczna, to jest zupełnie oczywiste.


Chciałbym przejść do tematu ogólnokrajowego związanego z Ministerstwem Kultury. Wiele kontrowersji w ostatnim czasie wzbudziła propozycja wprowadzenia opłaty reprograficznej. Czy ministerstwo wciąż jest za tym pomysłem?


To jest opłata, która funkcjonuje w całej Europie. Polska jest wyjątkiem z uwagi na to, że tutaj jest trochę taki postkolonialny styl i niebywała pozycja lobbystyczna wielkich korporacji zachodnich producentów sprzętu elektronicznego spowodowała, że Polska jest praktycznie jedynym krajem w Europie, gdzie nie ma opłaty reprograficznej.


Wyjaśnimy tylko, że jest to taka danina doliczana do...


To nie jest danina. To jest opłata za prawo autorskie, za to, że pan na swoim laptopie może odtworzyć muzykę. Przecież ktoś tę muzykę napisał, ktoś nakręcił, ktoś zrobił światło do jakiegoś przedstawienia, które pan może na elektronicznym nośniku odtworzyć. To wszystko ktoś zrobił. Nie tylko wymyślił to artysta, ale także ktoś to nagrał i im się należą prawa za wyprodukowanie tego.

W naszym projekcie od 1 do 4 proc. tej opłaty, w zależności od urządzenia, idzie na rzecz praw autorskich. Z czego w naszej ustawie, która będzie regulowała status artystów w Polsce, chcemy, żeby trochę mniej niż połowa poszła na Fundusz Ubezpieczeń Artystów, ponieważ artyści nie mają specjalnego funduszu, tak jak jest to w wielu innych krajach europejskich, który by zapewniał im ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne.

Możemy krytykować artystów, niektórzy nas denerwują, ale w większości są to normalni rzemieślnicy sztuki - to jest skrzypek, to jest poeta, który ma prawo pisać. W większości to są normalni ludzie, a nie celebryci. Nie patrzmy na kulturę tylko i wyłącznie przez tabloidy i przez celebrytów, którzy szukają skandali. Ta reforma jest dla normalnych ludzi, którzy w większości są poniżej średniej krajowej.


Są takie argumenty, że opłata reprograficzna nie powinna być naliczana, bo po pierwsze właśnie ci rzemieślnicy dostają za swoją pracę wynagrodzenia, a po drugie wszyscy użytkownicy i tak płacą za różnego typu nośniki, platformy streamingowe np. do odtwarzania muzyki.


No nie wszyscy. Można uzyskać dostęp bez żadnych opłat do bardzo wielu wytworów czyjejś pracy. To po pierwsze. A po drugie, zrobiliśmy badania i to się potwierdza - to jest praca nieregularna i praca niskopłatna, dlatego też byli oni bardzo uderzeni w pandemii. Dlatego uruchomiliśmy tak dużo różnych systemów wsparcia. W tej chwili już ponad 16 tys. osób dostało zapomogi socjalne. Ci ludzie nie zarabiają dużo, natomiast są bardzo potrzebni, bo potrzebna jest kultura i o tym pamiętajmy.


Chciałbym zapytać o kulturę, za którą wiele osób tęskni, mianowicie o kulturę fizyczną. Wróciliśmy w jakimś stopniu do kin, wróciliśmy do teatrów. Wielu fanów sportu zadaje sobie pytanie, kiedy wrócimy na stadiony, na obiekty lekkoatletyczne, piłkarskie, na otwarte przestrzenie, ponieważ pogoda robi się coraz lepsza i wiele osób chciałoby znów przeżywać emocje sportowe.


Indywidualnie rzecz biorąc, każdy może i bardzo zachęcam, żeby realizował się także jeśli chodzi o kulturę fizyczną. Tego nikt nie zabrania. Możemy to robić.


Chodzi o dopingowanie, nie o uprawianie.


No tak, ale mamy stan pandemii, mamy w tej chwili bardzo wysokie wskaźniki zachorowalności i nic nie mogę obiecać. Musimy być cierpliwi. Analizy wskazują, że jednak inaczej się zachowuje widownia teatralna, a troszeczkę inaczej widownia sportowa.


Czyli jest mniej zdyscyplinowana?


Powiedziałem, że troszeczkę inaczej się zachowuje. I w związku z tym to zagrożenie, jeżeli chodzi o przenoszenie koronawirusa, jest większe.


Rozumiem, że o żadnych terminach na razie nie ma mowy.


Wiem, że kibice Jagi i kibice innych klubów chcieliby bardzo, ale proszę zrozumieć, że ten straszliwy wirus bardzo łatwo się przenosi, zwłaszcza w tych nowych mutacjach. Widzimy to w tej chwili.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok