Radio Białystok | Gość | Robert Ćwikowski - z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"

24.03.2021, 08:18, akt. 13:54

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda
Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Z Robertem Ćwikowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie pomagają apele i kampanie społeczne. Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Właśnie okazało się, że prawie milion złotych przekazało im starsze małżeństwo z Białegostoku - blisko pół miliona wręczyli mężczyźnie, podającemu się za policjanta, kolejne pół - przelali na wskazane konto.Starsze małżeństwo z Białegostoku przekazało oszustom prawie milion złotychDlaczego tego procederu wciąż nie udaje się ukrócić - o tym z byłym policjantem, teraz terapeutą Robertem Ćwikowskim z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis" w Białymstoku - rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Na policjanta, na wnuczka, pracownika banku, hydraulika… Mimo apeli, kampanii społecznych, nasi seniorzy wciąż niestety padają ofiarami oszustów. Dlaczego bez chwili zastanowienia przekazują nieznanym osobom oszczędności swego życia, nawet kilkaset tysięcy złotych?Robert Ćwikowski: Powodów pewnie będzie kilka, różnych. Być może jest też tak, że starsi ludzie mają dość dużo takiego zaufania do otoczenia, są bardziej ufni, być może też jest tak, że czują się wtedy potrzebni. Jesteśmy trochę takimi osobami, które czasami zaniedbują seniorów, koncentrujemy się na własnej pracy. Starsi ludzie czują się po prostu zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą czuć się potrzebni, chociażby daniem pieniędzy czy w jakieś innej formie mogą pomóc, to wtedy się cieszą, że w końcu są potrzebni.Teraz mam wrażenie, że w czasie pandemii tych przypadków jest jeszcze więcej. Cały proceder się nasilił, dlatego że izolujemy seniorów ze względów bezpieczeństwa, to też może być taka przyczyna, że pandemia spowodowała większą izolację, więc oszuści też to niestety wykorzystują?Oczywiście, że tak. Chęć czy też potrzeba bycia potrzebnym, pokazywanie też trochę takiej miłości, poprzez to, że mogę pomóc, chociażby finansowo. Też często przestępcy działają na lęku, wzbudzają różnego rodzaju niepokoje - nagłe, silne, wręcz dotykające takiej paniki, czyli taka technika trochę manipulacyjna. Wywoływanie tego typu odczuć u osób starszych, że coś się nagle stało z członkiem rodziny, że potrzebne są pieniądze i to już teraz, nagle. Rzeczywiście te osoby z racji też swojego wieku mają może trochę trudności z kojarzeniem, z panowaniem nad niektórymi reakcjami i dają się po prostu w to wkręcić, bo pojawiają się różnego rodzaju emocje, właśnie troska, lęk o najbliższych, a że to jest potrzebne już teraz, nagle, to wyłączają tę swoją czujność. 

To również jest kolejny sygnał do nas, dla osób, które mają pod opieką osoby starsze, seniorów, że jeżeli w ten sposób potrafią się zachować, to znaczy, że może zaniedbujemy trochę swoich najbliższych, że nie czują się potrzebni, nie czują się akceptowani tak na co dzień, że posuwają się do takiej sytuacji - takim sposobem wymagają od nas już tej uwagi, że poddają się właśnie takiej manipulacji, że dają się po prostu wkręcić w tego typu zachowania.Powiedzmy jeszcze o skutkach tego oszustwa, bo to są nie tylko skutki materialne, chociaż to są ogromne pieniądze - od 30 000 do miliona zł - często zastanawiamy się skąd ci ludzie mają tyle pieniędzy. Mają, bo na przykład oszczędzali całe życie, odkładali, mają jakąś biżuterię, jakieś rodzinne pamiątki, to też wszystko potrafią oddać, ale ci ludzie, którzy doświadczyli takiego oszustwa, żyją potem w ogromnej traumie, oni nie ufają nikomu, nie otwierają drzwi, boją się wychodzić, boją się rozmawiać, żyją w nieustannym lęku po takiej próbie oszustwa.Na pewno jest to trudne, pojawiają się wtedy takie emocje jak poczucie winy, poczucie wstydu, że dałem się zmanipulować, że to mnie spotkało, że słyszę o takich sytuacjach, ale nigdy mnie takie rzeczy nie spotkały, a nagle też dałem się wkręcić. Osoba starsza zaczyna o sobie myśleć źle, że jak ona mogła coś takiego zrobić, jak dała się wkręcić.

Ja nawet zauważam tego typu zachowania, chociaż po moich rodzicach, którzy też są osobami już w wieku starszym i dokładnie tego typu zachowania też prezentują, że dotyczy to innych, a mnie nie, ale jak mnie spotka, to jak ja mogłem na to pozwolić. To są takie bardzo negatywne odczucia do samego siebie. Dlatego znowu tutaj będę apelował bardzo mocno, głównie do rodzin seniorów, żeby mieć czujność, wiedzieć przede wszystkim to, że seniorzy faktycznie mogą tę uważność mieć już mniejszą, z uwagi, chociażby na wiek, na różnego rodzaju trudności neurologiczne i to my jako dzieci, jako wnukowie musimy o to zadbać, przygotować na tego typu nieprzyjemność.Amerykańscy naukowcy, szkoda, że amerykańscy naukowcy, bo to często budzi uśmiech, ale to wydaje się przekonujące - zrobili takie badania, z których wynika, że starsi ludzie nie potrafią już tak dobrze poznać człowieka po tembrze głosu, czy jest to osoba godna zaufania. Wynika to z obniżonej aktywności niektórych regionów mózgu, które u młodszych osób pełnią funkcję właśnie takiego systemu wczesnego ostrzegania rozbudzającego intuicję - u starszych ludzi ten filtr nie działa po prostu, czyli to są już problemy neurologiczne, na które trudno cokolwiek tutaj zaradzić.To jest bardzo ważna informacja przede wszystkim dla rodzin osób starszych. Właśnie dzieci, wnukowie, powinny mieć tego świadomość, że osoby starsze rzeczywiście mogą mieć taką trudność z uwagi na swój wiek, więc my jako osoby, które opiekują się osobami starszymi, powinniśmy być czujni, ustalić pewne zasady z takimi osobami jak mają się zachowywać jeżeli ktoś dzwoni, jeżeli podaje się za wnuczka, za policjanta, za innego pracownika. Trzeba ustalić ze swoimi najbliższymi takie zasady, co mają po kolei robić: zadzwonić do nas, poprosić o potwierdzenie tego, cokolwiek.Jeśli chodzi o prewencję i zapobieganie takim sytuacjom, to tutaj siła ciężkości raczej spoczywałaby na rodzinie.Przede wszystkim. Tutaj wrzucamy seniorów do jednego worka trochę, ale seniorzy prezentują różną kondycję psychofizyczną swoją własną, więc w wieku 70 lat inaczej trochę funkcjonujemy niż w wieku 80 lat.Ale 65- i 2-latkowie też się dają oszukać.


Zgadza się, dlatego tutaj to już od nas, jako od rodziny, młodszego pokolenia, dużo zależy. Jeżeli widzimy, że osoba, która ma 60 parę lat, ale funkcjonuje gorzej, ma już jakieś trudności w funkcjonowaniu, to wtedy musimy ustalić zasady, jak należy się kontaktować z nami w momencie, gdy ktoś właśnie przychodzi podpisać umowę czy się podaje za jakiegoś pracownika, czy chociażby nawet sposób rozmawiania przez telefon, bo to jest też dość charakterystyczne, kiedy dzwoni ktoś do seniora i bardzo często rodzice spragnieni kontaktu ze swoim dzieckiem albo z wnukiem pytają się „Aha, to ty dzwonisz?” i wymieniają imię „To ty dzwonisz Robert?”. Wystarczy, że osoba, która po drugiej stronie jest oszustem, powie „Tak, to ja Robert”.

I tutaj też to jest taka informacja też do seniorów, żeby nawet jak nie wiedzą, czy to jest właśnie dziecko, czy nie, bo po głosie trudno teraz poznać, a słuch jest inny w tym wieku, czasami są jakieś zakłócenia na linii, rzeczywiście mogą niedosłyszeć, nie rozpoznać głosu własnego dziecka czy wnuka i wtedy dopytuje się „To ty dzwonisz?”. Proponowałbym jednak nie wymieniać tego imienia, tylko „Ale kto dzwoni, bo nie mogę cię poznać?”. Jeżeli osoba jest oszustem, może mieć wtedy już pewne zachwianie, może się rozłączyć, może rzeczywiście znowu manipulować „To jak to mamo, nie wiesz, kto dzwoni, to ty własnego dziecka nie poznajesz?”. Są różne formy takiej manipulacji, ale to też warto powiedzieć własnym rodzicom, że jak będę dzwonił, to zawsze się będę witał „Cześć mamo, tutaj dzwoni Robert”. Pewnie takie zasady należy sobie ustalić z rodzicami, babciami i dziadkami, żeby zadbać przede wszystkim o ich bezpieczeństwo.Czyli rozmawiamy i uczulamy naszych seniorów.Zdecydowanie tak. To my jako rodzina jesteśmy tutaj bardziej odpowiedzialni za bezpieczeństwo seniorów.


| red: sk, bsd


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok