Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa

21.09.2021, 08:20, akt. 08:59

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie słabnie fala migracji na granicy z Białorusią. Polskie służby wciąż odnotowują próby nielegalnego przekroczenia granicy - na dodatek - w przygranicznym rejonie znalazły zwłoki trzech osób. To wydarzenie propagandowo próbuje wykorzystywać reżim Aleksandra Łukaszenki - między innymi o tym z ekspertem do spraw bezpieczeństwa profesorem Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Stało się to, przed czym przestrzegało wielu ekspertów - są pierwsze przypadki śmiertelne wśród imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Polski. Tę tragedię już wykorzystuje propaganda białoruska.


prof. Daniel Boćkowski: Bardzo silnie wykorzystuje propaganda białoruska. Nie łudźmy się - była na to przygotowana, ćwiczyła to już, kiedy próbowała wrobić Litwę w śmierć młodego mężczyzny, tam sprawa była nie do końca jasna, ale już wtedy bardzo ostro grano hasłem właśnie bestialstwa służb granicznych. 

Niestety, przy tych warunkach pogodowych, jakie mamy, nieuchronnie zbliżał się ten moment, kiedy ktoś po prostu z powodu wyziębienia straci życie. Mamy wielki problem, mamy wielką ludzką tragedię i mamy żerowanie ze strony Białorusi bardzo silne, we wszelkich możliwych środkach propagandowych - od stron internetowych poprzez białoruskie portale, informujące o działaniach służb, a skończywszy na kanałach białoruskiej telewizji - wszędzie tam w sposób jasny podkreśla się, że to jest wina Polski. Wielka propagandowa ofensywa mająca pokazać Polskę w jak najgorszym świetle.


Po naszej stronie szef Straży Granicznej na konferencji prasowej zasugerował delikatnie, że te przypadki śmierci cudzoziemców to też nie jest taki zbieg okoliczności do końca, że to wydarzyło się wszystko jednego dnia. Jakoby sugeruje, że to strona Białoruska z kolei miała tutaj swój udział w tym wszystkim.


My mamy bardzo duże problemy z czymś, co można nazwać nie tyle zarządzaniem kryzysem, ile z zarządzaniem informacją kryzysową. Po stronie Straży Granicznej, po stronie służb nie ma profesjonalnego biura powołanego właśnie w związku z tym kryzysem, z dobrymi oficerami prasowymi, z dobrą współpracą, czy jakąkolwiek współpracą z mediami. 

W ten sposób te informacje, które wypływają z tamtej strony, są obarczone w sposób automatyczny obawą o to, że nie wszystko służby chcą ujawniać. Stąd też trzeba być bardzo ostrożnym przy formułowaniu tego typu tez, jeśli nie ma się dowodu, bo druga strona bardzo chętnie to wykorzysta. Mamy trzy osoby w trzech różnych miejscach, z czego trudno by powiedzieć, że Białorusini mieli wpływ, tam się pojawiały oskarżenia o to, że być może tym osobom podano jakieś środki. Ale tak naprawdę sprawa jest o tyle oczywista, że na Białostocczyźnie, na granicy przez 3 dni w tej temperaturze, przy deszczu, w zasadzie przebywanie bez odpowiednich ubrań, bez namiotów, bez ciepłego posiłku, bez miejsca na schronienie - to jest proszenie się o natychmiastową hipotermię i ci wszyscy ludzie prawdopodobnie właśnie z powodu tej hipotermii zginęli. Ukrywając się, zagubieni, w pewnym momencie nie byli już w stanie poradzić sobie i stąd śmierć z wyziębienia. Byłbym bardzo ostrożny, zanim nie będzie jasnych badań, w sugerowaniu czego innego.


Co w związku z tymi informacjami propagandowymi ze strony białoruskiej i z tymi sytuacjami, jakie miały miejsce, mogą zrobić polskie władze?


Dobre pytanie. Na początek stworzyć wreszcie profesjonalne centrum, profesjonalne miejsce informacji kryzysowej, ale nie na zasadzie takiej, że postawimy tam samych oficerów prasowych Straży Granicznej, czy jakieś jeszcze kilka osób wyznaczonych, tylko miejsce, gdzie informacje także ze strony służb będą przekazywane akredytowanym dziennikarzom, którzy to dziennikarze będą mogli nie tylko otrzymywać te materiały, ale też weryfikować i wykonywać swoją pracę, bo tak naprawdę myśmy oddali pole całkowicie Białorusinom. 

W Polsce nie ma tych informacji, one nie krążą, one pojawiają się tylko w postaci krótkich notek Straży Granicznej, dopiero odnalezienie tych ciał spowodowało, że oficjalnie wystąpił premier czy komendant, ale pamiętajmy, że Rosjanie i Białorusini panują w tej przestrzeni cyfrowej. Narzucają określoną narrację, w której Polska i działania Polski przedstawiane są jako całkowicie antyhumanitarne. 

No i naszym celem jest od samego początku zbudowanie przestrzeni informacyjnej, w której jasno będziemy wskazywać to, co jest kluczowe - że ci ludzie, na tych granicach znaleźli się dlatego, że wcześniej zostali tu sprowadzeni przez Białorusinów. Mało tego - większość tych ludzi już na starcie została oszukana, że za odpowiednie pieniądze zostanie skierowana i dostarczona do Niemiec. To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają, bo gdyby nie to, to ta blokada granicy byłaby bardzo szczelna i nie udałoby się tam nikomu przejść, a na pewno nie tam, gdzie tego chciałyby służby.


Straż Graniczna poinformowała także o tym, że funkcjonariusze uratowali imigrantów na bagnach, na rozlewiskach rzeki Supraśl w pobliżu wsi Pieńki, to jest niedaleko Michałowa, czyli oznacza to, że cudzoziemcy przedostają się przez granicę, przekraczają niepostrzeżenie strefę objętą stanem wyjątkowym i idą około 15 km od granicy. Czy to nie jest pańskim zdaniem niepokojące?


Nie ma absolutnie szczelnej granicy. Jeśli byśmy chcieli stworzyć absolutnie szczelną granicę, to nie wiem, czy nawet taki mur, który Trump planował postawić na granicy z Meksykiem, byłby wystarczający. Doświadczenia Węgrów uczą, że postawili już dwa płoty, a i tak ludzie potrafią się przez to przedostać. 

My tak naprawdę nie jesteśmy w stanie patrolować non-stop tej granicy na tyle skutecznie, by wyłapać przypadki przekraczania. Szczególnie że z informacji, które stamtąd pochodzą - tam pojawiły się już grupy, które mają nożyce, tam pojawiły się przypadki, w których dokonano zwału jednego czy dwóch drzew, które skutecznie zniszczyły płot w danym miejscu, więc ci ludzie będą przenikać, bo są zdesperowani, by to uczynić.


Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o podpisaniu przez Białoruś umów o ruchu bezwizowym, między innymi z Pakistanem, Jordanią i Egiptem. Poinformował także, że białoruskie władze podjęły decyzję o tym, że lotnisko w Grodnie będzie miało status międzynarodowego. To chyba nie są zapowiedzi końca napływu imigrantów do Polski?


Pytanie w jakim stopniu to, co podejmuje Białoruś, jest grą na rzeczywiście wybudowanie kolejnych mostów do przerzutu ludzi, a jak bardzo jest grą także na tę destabilizację nas, tylko przy pomocy wojny informacyjnej. Akurat niedawno sprawdzałem jak wygląda legalna imigracja obywateli Pakistanu do Polski - w zeszłym roku wydano blisko 1000 pozwoleń na pobyt w Polsce, w tym roku do września wydano praktycznie tyle samo, czyli myślę, że nawet trochę więcej będzie legalnych pozwoleń. Jeśli Pakistańczycy są odpowiednio zmotywowani, to są w stanie przybyć do Polski do pracy, przybyć do Polski legalnie. 

Myślę, że w wielu przypadkach ci ludzie, którzy dali się omamić tym białoruskim obietnicom szybkiego transportu do Unii, a prawdopodobnie tak naprawdę szybkiego transportu do Niemiec, bo tylko dlatego się zdecydowali na to, nie wiem, czy zdecydowaliby się, gdyby wiedzieli, że wylądują w Polsce. Część z tych osób mogłaby w sposób legalny starać się o pobyt i uzyskiwałaby, bo rzeczywiście z roku na rok ilość osób z różnych krajów, zarówno Azji, jak i Bliskiego Wschodu do nas przybywa na stały pobyt, przybywa także do pracy, rośnie.


Pytanie, na które pewnie nikt nie zna odpowiedzi na chwilę obecną - czy stan wyjątkowy w Polsce zostanie przedłużony?


Moim zdaniem tak.


O ile będzie przedłużony stan wyjątkowy pańskim zdaniem?


Myślę, że będzie po prostu drugi raz na 30 dni, a jeśli to będzie trwało, to być może do pełnych 90.


Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.


fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.


fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.

Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.


Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.

fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.


Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.


Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.

Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.


Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.

Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.


Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.

płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok