Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa

21.09.2021, 08:20, akt. 08:59

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie słabnie fala migracji na granicy z Białorusią. Polskie służby wciąż odnotowują próby nielegalnego przekroczenia granicy - na dodatek - w przygranicznym rejonie znalazły zwłoki trzech osób. To wydarzenie propagandowo próbuje wykorzystywać reżim Aleksandra Łukaszenki - między innymi o tym z ekspertem do spraw bezpieczeństwa profesorem Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Stało się to, przed czym przestrzegało wielu ekspertów - są pierwsze przypadki śmiertelne wśród imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Polski. Tę tragedię już wykorzystuje propaganda białoruska.


prof. Daniel Boćkowski: Bardzo silnie wykorzystuje propaganda białoruska. Nie łudźmy się - była na to przygotowana, ćwiczyła to już, kiedy próbowała wrobić Litwę w śmierć młodego mężczyzny, tam sprawa była nie do końca jasna, ale już wtedy bardzo ostro grano hasłem właśnie bestialstwa służb granicznych. 

Niestety, przy tych warunkach pogodowych, jakie mamy, nieuchronnie zbliżał się ten moment, kiedy ktoś po prostu z powodu wyziębienia straci życie. Mamy wielki problem, mamy wielką ludzką tragedię i mamy żerowanie ze strony Białorusi bardzo silne, we wszelkich możliwych środkach propagandowych - od stron internetowych poprzez białoruskie portale, informujące o działaniach służb, a skończywszy na kanałach białoruskiej telewizji - wszędzie tam w sposób jasny podkreśla się, że to jest wina Polski. Wielka propagandowa ofensywa mająca pokazać Polskę w jak najgorszym świetle.


Po naszej stronie szef Straży Granicznej na konferencji prasowej zasugerował delikatnie, że te przypadki śmierci cudzoziemców to też nie jest taki zbieg okoliczności do końca, że to wydarzyło się wszystko jednego dnia. Jakoby sugeruje, że to strona Białoruska z kolei miała tutaj swój udział w tym wszystkim.


My mamy bardzo duże problemy z czymś, co można nazwać nie tyle zarządzaniem kryzysem, ile z zarządzaniem informacją kryzysową. Po stronie Straży Granicznej, po stronie służb nie ma profesjonalnego biura powołanego właśnie w związku z tym kryzysem, z dobrymi oficerami prasowymi, z dobrą współpracą, czy jakąkolwiek współpracą z mediami. 

W ten sposób te informacje, które wypływają z tamtej strony, są obarczone w sposób automatyczny obawą o to, że nie wszystko służby chcą ujawniać. Stąd też trzeba być bardzo ostrożnym przy formułowaniu tego typu tez, jeśli nie ma się dowodu, bo druga strona bardzo chętnie to wykorzysta. Mamy trzy osoby w trzech różnych miejscach, z czego trudno by powiedzieć, że Białorusini mieli wpływ, tam się pojawiały oskarżenia o to, że być może tym osobom podano jakieś środki. Ale tak naprawdę sprawa jest o tyle oczywista, że na Białostocczyźnie, na granicy przez 3 dni w tej temperaturze, przy deszczu, w zasadzie przebywanie bez odpowiednich ubrań, bez namiotów, bez ciepłego posiłku, bez miejsca na schronienie - to jest proszenie się o natychmiastową hipotermię i ci wszyscy ludzie prawdopodobnie właśnie z powodu tej hipotermii zginęli. Ukrywając się, zagubieni, w pewnym momencie nie byli już w stanie poradzić sobie i stąd śmierć z wyziębienia. Byłbym bardzo ostrożny, zanim nie będzie jasnych badań, w sugerowaniu czego innego.


Co w związku z tymi informacjami propagandowymi ze strony białoruskiej i z tymi sytuacjami, jakie miały miejsce, mogą zrobić polskie władze?


Dobre pytanie. Na początek stworzyć wreszcie profesjonalne centrum, profesjonalne miejsce informacji kryzysowej, ale nie na zasadzie takiej, że postawimy tam samych oficerów prasowych Straży Granicznej, czy jakieś jeszcze kilka osób wyznaczonych, tylko miejsce, gdzie informacje także ze strony służb będą przekazywane akredytowanym dziennikarzom, którzy to dziennikarze będą mogli nie tylko otrzymywać te materiały, ale też weryfikować i wykonywać swoją pracę, bo tak naprawdę myśmy oddali pole całkowicie Białorusinom. 

W Polsce nie ma tych informacji, one nie krążą, one pojawiają się tylko w postaci krótkich notek Straży Granicznej, dopiero odnalezienie tych ciał spowodowało, że oficjalnie wystąpił premier czy komendant, ale pamiętajmy, że Rosjanie i Białorusini panują w tej przestrzeni cyfrowej. Narzucają określoną narrację, w której Polska i działania Polski przedstawiane są jako całkowicie antyhumanitarne. 

No i naszym celem jest od samego początku zbudowanie przestrzeni informacyjnej, w której jasno będziemy wskazywać to, co jest kluczowe - że ci ludzie, na tych granicach znaleźli się dlatego, że wcześniej zostali tu sprowadzeni przez Białorusinów. Mało tego - większość tych ludzi już na starcie została oszukana, że za odpowiednie pieniądze zostanie skierowana i dostarczona do Niemiec. To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają, bo gdyby nie to, to ta blokada granicy byłaby bardzo szczelna i nie udałoby się tam nikomu przejść, a na pewno nie tam, gdzie tego chciałyby służby.


Straż Graniczna poinformowała także o tym, że funkcjonariusze uratowali imigrantów na bagnach, na rozlewiskach rzeki Supraśl w pobliżu wsi Pieńki, to jest niedaleko Michałowa, czyli oznacza to, że cudzoziemcy przedostają się przez granicę, przekraczają niepostrzeżenie strefę objętą stanem wyjątkowym i idą około 15 km od granicy. Czy to nie jest pańskim zdaniem niepokojące?


Nie ma absolutnie szczelnej granicy. Jeśli byśmy chcieli stworzyć absolutnie szczelną granicę, to nie wiem, czy nawet taki mur, który Trump planował postawić na granicy z Meksykiem, byłby wystarczający. Doświadczenia Węgrów uczą, że postawili już dwa płoty, a i tak ludzie potrafią się przez to przedostać. 

My tak naprawdę nie jesteśmy w stanie patrolować non-stop tej granicy na tyle skutecznie, by wyłapać przypadki przekraczania. Szczególnie że z informacji, które stamtąd pochodzą - tam pojawiły się już grupy, które mają nożyce, tam pojawiły się przypadki, w których dokonano zwału jednego czy dwóch drzew, które skutecznie zniszczyły płot w danym miejscu, więc ci ludzie będą przenikać, bo są zdesperowani, by to uczynić.


Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o podpisaniu przez Białoruś umów o ruchu bezwizowym, między innymi z Pakistanem, Jordanią i Egiptem. Poinformował także, że białoruskie władze podjęły decyzję o tym, że lotnisko w Grodnie będzie miało status międzynarodowego. To chyba nie są zapowiedzi końca napływu imigrantów do Polski?


Pytanie w jakim stopniu to, co podejmuje Białoruś, jest grą na rzeczywiście wybudowanie kolejnych mostów do przerzutu ludzi, a jak bardzo jest grą także na tę destabilizację nas, tylko przy pomocy wojny informacyjnej. Akurat niedawno sprawdzałem jak wygląda legalna imigracja obywateli Pakistanu do Polski - w zeszłym roku wydano blisko 1000 pozwoleń na pobyt w Polsce, w tym roku do września wydano praktycznie tyle samo, czyli myślę, że nawet trochę więcej będzie legalnych pozwoleń. Jeśli Pakistańczycy są odpowiednio zmotywowani, to są w stanie przybyć do Polski do pracy, przybyć do Polski legalnie. 

Myślę, że w wielu przypadkach ci ludzie, którzy dali się omamić tym białoruskim obietnicom szybkiego transportu do Unii, a prawdopodobnie tak naprawdę szybkiego transportu do Niemiec, bo tylko dlatego się zdecydowali na to, nie wiem, czy zdecydowaliby się, gdyby wiedzieli, że wylądują w Polsce. Część z tych osób mogłaby w sposób legalny starać się o pobyt i uzyskiwałaby, bo rzeczywiście z roku na rok ilość osób z różnych krajów, zarówno Azji, jak i Bliskiego Wschodu do nas przybywa na stały pobyt, przybywa także do pracy, rośnie.


Pytanie, na które pewnie nikt nie zna odpowiedzi na chwilę obecną - czy stan wyjątkowy w Polsce zostanie przedłużony?


Moim zdaniem tak.


O ile będzie przedłużony stan wyjątkowy pańskim zdaniem?


Myślę, że będzie po prostu drugi raz na 30 dni, a jeśli to będzie trwało, to być może do pełnych 90.


Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Wojciech Naumnik, fot. Marcin Gliński

prof. Wojciech Naumnik

szef szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku
22.10.2021

- Obecna fala jest troszeczkę gorsza. Jest trochę więcej pacjentów i więcej pacjentów w cięższym stanie. Mieliśmy 60-70 pacjentów, jak w skali kraju było 20 tys. zakażeń. Teraz jest około 5 tys., a my jesteśmy już praktycznie zapełnieni.

prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne

prof. Dariusz Maciejewski

krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii
21.10.2021

Kaszel, utrata węchu czy smaku to nie są już charakterystyczne symptomy COVID-9. - Może objawiać się nawet cechami anginy. Ale mogą dołączyć objawy nietypowe - np. zaburzenia słuchu, zmiany skórne, zapalenie zatok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

fot. Sylwia Krassowska

płk Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
20.10.2021

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
19.10.2021

- Na podlaskim rynku pracy sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii. Mamy podobną liczbę poszukujących pracy i podobną stopę bezrobocia - uważa wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Żemojda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
19.10.2021

"Myślę, że spotkanie z panem wojewodą też dużo da, aby wyjaśnić pewne sprawy związane chociażby z procedurą przyjmowania, leczenia i później wypuszczania cudzoziemców. Tak naprawdę nie wiemy, kto może w ogóle zapłacić za leczenie w szpitalu" - mówi Andrzej Skiepko.

Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
18.10.2021

"Zachęcamy wszystkich, którzy tworzą muzykę w regionie do tego, aby zgłaszali się do naszego konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Czekamy na zgłoszenia muzyków, zespołów, solistów, ale nie tylko, bo także 'osoby trzecie' mogą zgłosić swojego ulubionego wykonawcę" - mówi Marcin Kozłowski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
17.10.2021

"Każde rozwiązanie biorę pod uwagę, wszystko jest możliwe. Nie wykluczam, że nowym wicemarszałkiem będzie pan Sebastian Łukaszewicz, ale też nie można wykluczyć, że będą jakieś inne nazwiska" - mówi Artur Kosicki.

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora, fot. Marcin Gliński

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora

muzycy z zespołu Cochise
16.10.2021

Ukazała się siódma płyta zespołu Cochise - "The World Upside Down". Mamy tu 11 utworów zaśpiewanych po polsku i angielsku, w tym jeden cover.

fot. Edyta Wołosik

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
15.10.2021

Co roku tracimy w Polsce ponad 5 milionów ton jedzenia, chociaż prawie milion 600 tysięcy osób żyje w skrajnym ubóstwie. Jak temu przeciwdziałać?


dr Jan Kisielewski, fot. Joanna Szubzda

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW
15.10.2021

"Im jest więcej zachorowań, tym jest więcej kopii wirusa u różnych ludzi i jest większa szansa, że wirus zmutuje — tego nie umiemy przewidzieć" - mówi dr Jan Kisielewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
14.10.2021

"To nie jest coś, co ustawimy w dwa miesiące. Myślę, że stworzenie dobrego systemu bezpieczeństwa zajmie nam - optymistycznie pół roku - jeżeli mamy to zrobić dobrze."

Violetta Karolska, fot. Wojciech Szubzda

Violetta Karolska

nauczycielka z I LO w Białymstoku
14.10.2021

- Chodzi o to, aby być nauczycielem, który ciągle się rozwija, bo ważne jest to, żeby lekcja była ciekawa. A lekcja jest wtedy ciekawa, kiedy jest osobowość, empatia, otwartość, rozumienie młodzieży.


Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

Tomasz Musiuk

zastępca dyrektora szpitala w Hajnówce
13.10.2021

Sytuacja na granicy odbija się na pracy szpitala. - Każdego dnia, nie wiadomo, o której godzinie, zostaje nam przywożonych kilka - kilkanaście osób naraz. Do tego dochodzi problem językowy - mówi Tomasz Musiuk.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej
13.10.2021

Firmy z naszego regionu nie rekrutują po dwie-trzy osoby miesięcznie, ale po 60, po 50, po 30 są gotowe zatrudnić nawet dzisiaj" - mówi nasz gość.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
12.10.2021

"Polska ma pełne wsparcie ze strony instytucji UE w swoich działaniach na rzecz uszczelnienia granicy i niedoprowadzenia do powstania nowego kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów" - mówi prof. Karol Karski.


Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
11.10.2021

- Żaden kraj, także Polska, w tej chwili nie może sobie pozwolić na totalny lockdown. Dlatego będziemy starali się to robić punktowo, zawsze na wniosek lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

prof. Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
7.10.2021

"Liczę na to, że przestrzegając tych wszystkich zasad sanitarnych, uda nam się dotrwać do końca w dużym stopniu w nauce stacjonarnej" - mówi prof. Adam Krętowski.

Marta Kosior-Kazberuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
7.10.2021

"Generalnie nie narzekamy, bo przyjęliśmy łącznie ponad 2300 nowych studentów, niemniej jednak rzeczywiście daje się zauważyć taki trend, że kształcenie w uczelniach wyższych nieco traci popularność" - mówi rektor PB.


prof. Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.10.2021

"Ludzie powinni studiować to, co się im rzeczywiście podoba i w ogóle nie brać pod uwagę tego, czy za 5, 10 lat ten kierunek będzie na tyle popularny, że znajdziemy pracę. Świat jest tak dynamiczny, że nie wiemy, co będzie za rok. Może się okazać, że będą to zawody czy kierunki studiów, o których dzisiaj nie mamy zupełnie pojęcia."

prof. Anna Wasilewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Anna Wasilewska

dyrektor UDSK w Białymstoku
5.10.2021

"Nasz szpital od 30 lat nie miał żadnej szansy ani na modernizację, ani na remont. Warunki, w których przebywały dzieci, również nie były warunkami odpowiadającymi czasom, w których żyjemy. W tej chwili mamy szansę na poprawę tej sytuacji" - mówi prof. Anna Wasilewska.

Jarosław Ścieszyk, fot. screen z rozmowy na Skype

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz z telewizji Biełsat
4.10.2021

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

kierownik białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego
4.10.2021

"Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu udzielono głosu w CNN. Poprzez amerykańską telewizję terrorysta zaczął mówić" - zwraca uwagę były minister kultury Białorusi.

foto: Monika Kalicka

Kamil Bakoniuk

jeden z pomysłodawców akcji "Oddaj rower"
4.10.2021

To drugi rok akcji ogólnopolskiej, cieszymy się, że możemy działać na taką skalę. Pieniądze na naprawę rowerów zbieramy już teraz, abyśmy przy starcie zbiórki rowerów, wiedzieli już jaką sumą dysponujemy i ile rowerów rzeczywiście możemy naprawić" - mówi Kamil Bakoniuk.

Paweł "Szucher" Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk

z zespołu "Szeptucha"
2.10.2021

"Jesteśmy dumni z płyty, trochę to trwało, ale zrobiliśmy to tak, jak chcieliśmy zrobić" - mówi Paweł Szuszkiewicz.


Piotr Mazurek, screen z rozmowy

Piotr Mazurek

pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM
1.10.2021

"To na czym polega wyjątkowość tego dokumentu, to sposób, w jaki powstaje. Powstaje w sposób partycypacyjny. Powstaje w oparciu o dialog z przedstawicielami młodzieży, czyli w oparciu o konsultacje, które przeprowadzamy od lutego w kolejnych województwach".

Rolnik z Krynek - Jacek Słoma, fot. Anatol Chomicz

Jacek Słoma

rolnik z Krynek
1.10.2021

"Oprócz tych kontroli, na które się natykamy, nie ma większych niedogodności. Prace rolnicze przebiegają bez zakłóceń, my się przemieszczamy w obrębie naszych pól bez najmniejszych problemów" - mówi Jacek Słoma.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
30.09.2021

"Widzimy w ostatnich dniach bardzo duże zainteresowanie spisem, w sobotę, czyli noc spisową, którą mieliśmy ostatnio - było ogromne zainteresowanie mieszkańców, również na infolinii, w urzędzie i w punktach spisowych" - mówi Dorota Wyszkowska.


Elżbieta Karczewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Karczewska

esperantystka
30.09.2021

"Tłumaczenie wcale nie jest rzeczą prostą, czego dowodem są nasze męki przy tłumaczeniu różnych prac, na przykład w konkursie literackim, który ogłasza Książnica Podlaska i Towarzystwo Esperantystów" - mówi Elżbieta Karczewska.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
29.09.2021

"Bardzo się obawiam, żeby nasze województwo nie stało się raptem liderem liczby zakażeń i hospitalizacji, a niestety taka możliwość istnieje" - mówi Bohdan Paszkowski.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z UwB
29.09.2021

"Na przykład Francja, kiedy ogłosiła zaostrzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, to z jednej strony wywołało bardzo duży odzew, bo tam w ciągu kilkudziesięciu godzin zaszczepiło się ok. 2 milionów osób, z drugiej - ludzie wyszli na ulice" - mówi socjolog.


foto: Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
28.09.2021

- Jest to do tego stopnia nienaturalne, że pojawiło się tutaj tak wiele osób związanych z różnego rodzaju grupami zbrojnymi, że po raz kolejny udowadnia to, że jest to operacja białoruskich służb bezpieczeństwa, zapewne robiona przy współpracy z Rosjanami.

Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Tiszkowska

działaczka Związku Polaków na Białorusi
27.09.2021

- Nie możemy o nich zapomnieć, musimy jak najwięcej o tym mówić - podkreśla Maria Tiszkowska. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Koncert Happysad w Hajnówce, Przebojem na antenę 2015, fot. Joanna Żemojda

Kuba Kawalec

wokalista zespołu Happysad
25.09.2021

"Początek to były takie trudne decyzje - iść do pracy, czy zająć się dalej swoimi marzeniami."


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

dyrektor Oddziału Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w Białymstoku
24.09.2021

- Żyjemy w świecie pandemii cyberprzestępczości. Musimy się edukować i znać zasady działania cyberprzestępców, bo tylko w taki sposób możemy być gotowi na ich ataki - przestrzega dyrektor białostockiego oddziału NASK.

Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku
23.09.2021

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Krzysztof Cis, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Cis

tłumacz języka migowego
23.09.2021

"Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, do tego jeszcze dochodzi mimika, która jest elementem gramatycznym, układ ciała, tempo, wysokość, odległość od ciała pokazywanych znaków" - tłumaczy Krzysztof Cis.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok