Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z UwB

dr Maciej Białous

socjolog z UwB

29.09.2021, 08:40, akt. 09:49

"Na przykład Francja, kiedy ogłosiła zaostrzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, to z jednej strony wywołało bardzo duży odzew, bo tam w ciągu kilkudziesięciu godzin zaszczepiło się ok. 2 milionów osób, z drugiej - ludzie wyszli na ulice" - mówi socjolog.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda
dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

Z Maciejem Białousem rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od tygodni obserwujemy w Polsce wzrost zakażeń koronawirusem, ale nie taki jak przed rokiem. Dlatego rząd nie rozważa na razie zaostrzenia restrykcji sanitarnych. Wszystko się może jednak zmienić, kiedy sytuacja się pogorszy. I jest to bardzo realny scenariusz, bo wielu ludzi nadal nie chce się szczepić przeciw COVID 19. Jakie są przyczyny takich nieracjonalnych zachowań wobec realnego zagrożenia - m.in. o tym z socjologiem dr. Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Przed pandemią mogliśmy spokojnie rozmawiać o tym, kto na przykład szczepi się przeciwko grypie. Teraz pytanie o szczepienia przeciw COVID-19 traktowane są, jak przekroczenie pewnego tabu, naruszenie strefy intymności, nie wiem czego jeszcze. I wywołują nawet agresję, fizyczne ataki, dlaczego, co się z nami stało? 


dr Maciej Białous: To jest bardzo ciekawe, że w tym pytaniu pojawił się przykład akurat szczepień na grypę, ponieważ rzeczywiście to nie był nigdy za bardzo kontrowersyjny temat wcześniej, ale też dlatego, że szczepienia na grypę były w takiej puli szczepień dodatkowych i w zasadzie każdy mógł się decydować, czy będzie czuł się lepiej, będzie czuł się bezpiecznie, takie szczepienie przyjmując, czy nie. Było to rekomendowane na przykład dla seniorów.


Były w zakładach pracy organizowane takie szczepienia, refundowały niektóre zakłady pracy szczepienia swoim pracownikom.


To prawda, natomiast z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę i przypomnieć sobie, że zarówno w Polsce, ale nie tylko w Polsce, bo tak naprawdę w wielu krajach ten ruch antyszczepionkowy generalnie rzecz biorąc nie wziął się teraz w czasie pandemii tylko on był wcześniej już widoczny i coraz bardziej narastający. Także temat na pewno był gorący już wcześniej, natomiast COVID sprawił, że zaczął dotyczyć wszystkich nas i w zasadzie w każdej sferze życia. Tak więc stąd na pewno też te podwyższone emocje.


Ale przed pandemią antyszczepionkowców było w Polsce kilka-kilkanaście może procent, a teraz co - zrobiło się 50?


Tak, ale ta eskalacja pewnych antyszczepionkowych nastrojów trafiła na podatny grunt. Wcześniej tak naprawdę szczepionkami w dużej mierze interesowali się rodzice, którzy mieli szczepić swoje dzieci i to były te szczepienia obowiązkowe. W związku z tym ten zasięg dyskusji nad szczepieniami nie był też siłą rzeczy aż tak szeroki. Teraz to jest sprawa, która dotyczy wszystkich, a wiadomo, że w momencie też kiedy włączają się w tak głośny temat media, nie tylko głównego nurtu, jak na przykład radio, w którym siedzimy i teraz o tym rozmawiamy, ale social media, gdzie też jest bardzo trudno kontrolować przepływ tych informacji, a te informacje rozprzestrzeniają się notabene wirusowo w takich kanałach komunikacji. Wiadomo, że nagle stał się to bardzo, bardzo istotny temat dla wielu ludzi, którzy prawdopodobnie wcześniej mogli w ogóle się nie zastanawiać nad sensownością szczepień, czy nad tym jak w ogóle szczepionki działają.


Przeciwnicy szczepień, w ogóle obostrzeń sanitarnych, mówią o atakach na wolność, swobody obywatelskie i tak dalej. A co z odpowiedzialnością, solidaryzmem społecznym w obliczu realnego zagrożenia przecież. Co jest tutaj ważniejsze - interes jednostki, czy całego społeczeństwa?


To jest problem, który rzeczywiście jakoś mnie też jako osoby związaną z naukami społecznymi trochę boli, bo rzeczywiście takie skrajnie libertariańskie, indywidualistyczne podejście do wolności to jest coś, co niezbyt mi się podoba, szczerze mówiąc. Moim zdaniem na takich fundamentach społeczeństwa się nie zbuduje na dłuższą metę. Natomiast coraz bardziej takie postawy są widoczne. Ja bym bardzo chciał, żebyśmy zaczęli rozmawiać, albo żebyśmy zaczęli praktykować to, że wolność nie polega na tym, że mogę robić, co mi się żywnie podoba, to nie jest wolność od czegoś, tylko wolność do czegoś - wolność do życia w dobrostanie, wolność do życia we wspólnocie, wolność do życia bez strachu na przykład. 

Oczywiście rozumiem i też nie zawsze mi się podoba noszenie maseczki, bo czasami jest duszno, a czasami jest niefajnie i nie podobają mi się różnego innego rodzaju obostrzenia, natomiast jestem głęboko przekonany, że to jest dla dobra ogółu, nie da mojego dobra bezpośrednio, ale poprzez dobro ogółu, też ostatecznie to dobro trafia do mnie. Chodzi o to, żeby społeczeństwo było dobrze skonstruowane, dobrze funkcjonowało. To jest najważniejsze i bardzo bym chciał, żebyśmy zaczęli mówić o tym w taki sposób, bo to, że ktoś się obawia - ja doskonale rozumiem obawy.


Każdy się obawia. Bierzemy zwykłe tabletki też się obawiamy o to co tam jest i jakie to skutki będzie miało dalekosiężne na przykład na nasz organizm.


Każdy, ja też się obawiam. Jeżeli chodzi o sferę medycyny - wiadomo, że każdy z nas na coś cierpi, każdemu coś dolega i wiadomo, że prawie każda terapia też wiąże się z ryzykiem, ale też wyjeżdżając samochodem na ulicę, zawsze jest jakieś minimalne, ale jednak ryzyko, że coś nam się stanie, albo wchodząc jako pieszy na przejście, możemy trafić na szalonego kierowcę, który nas potrąci. Gdybyśmy wszyscy zastanawiali się i mierzyli to tylko i wyłącznie ryzykiem, to prawdopodobnie wszyscy musielibyśmy siedzieć w domach zamknięci i w ogóle się ze sobą nie komunikować. 


Niektóre kraje się nie zastanawiają, nie patyczkują wręcz - na przykład Włosi wprowadzają od połowy października przepustki covidowe w zakładach pracy. To pierwszy taki kraj w Europie, który zdecydował się na takie dość restrykcyjne rozwiązanie. Czy jest to w ogóle do pomyślenia w Polsce?


To jest bardzo trudne pytanie. Myślę, że nie jest, natomiast myślę, że powinno być do pomyślenia w Polsce. Myślę, że nie jest z bardzo wielu względów, to znaczy takiego wdrażania prawa, tego jak prawo funkcjonuje, bo można mieć przepisy, które są bardzo nawet restrykcyjne, ale pytanie kto będzie ich przestrzegał, kto będzie pilnował, kto będzie monitorował, jakie będą konsekwencje nieprzestrzegania. Trudno mi sobie wyobrazić dzisiejszej sytuacji, przy dzisiejszych nastrojach, że takie drastyczne rozwiązania będą wprowadzone. Myślę, że one powinny być przynajmniej omawiane jako pewnego rodzaju alternatywa, jako pewien plan ewentualnościowy - co zrobić jeżeli będzie bardzo źle. Trzeba reagować i myślę, że to jest znowu słabość, nie mówię, że polskiego rządu, ale być może Polaków, jako społeczeństwa, że nie bardzo lubimy mieć właśnie takie plany zapasowe, z wyprzedzeniem robione, tylko często się rzeczy dzieją ad hoc.


Były próby rozważania przepustek covidowych uprawniających do wejścia do restauracji, klubów, instytucji kultury na przykład, ale nikt nie chce mieć zaraz tłumów na ulicach, bo to też przecież sprzyja rozwojowi pandemii, a nie wręcz przeciwnie. Dlatego może się takich rzeczy nie wprowadza w Polsce?


Być może tak, być może to jest ten powód, no ale też warto patrzeć na przykłady z innych krajów w takim sensie, że na przykład Francja kiedy ogłosiła zaostrzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, to z jednej strony wywołało bardzo duży odzew, bo tam w ciągu kilkudziesięciu godzin milion osób jeżeli dobrze pamiętam?


Około dwóch milionów się zaszczepiło i wyszli na ulice.


Wyszli na ulice, więc to też jest pytanie, w jaki sposób kalkulować zyski i straty. Rozumiem, że bardzo restrykcyjna polityka taka sanitarna jest na pewno nie na rękę jeżeli chodzi o słupki poparcia polityków, to nie są popularne decyzje. Ale pytanie brzmi kiedy będziemy w takim momencie, żeby zacząć te niepopularne decyzje podejmować.


Nie wiem, czy mogę o to zapytać, ale zaryzykuję - pan się zaszczepił przeciw COVID-19?


Tak.


Dlaczego?


Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jestem przekonany, że szczepienia działają i że to jest dobre dla zdrowia mojego i zdrowia moich najbliższych, po drugie dlatego, że charakter mojej pracy - pracuje na uczelni, co prawda wiosną pracowaliśmy zdalnie głównie, więc nie miałem bardzo dużo kontaktu z innymi ludźmi, ale już niedługo zaczyna się rok akademicki, będę się spotykać ze studentami i też po prostu bardzo bym chciał nie zarazić ich wirusem, więc też ze względu na charakter pracy i na to, że mam kontakt z różnymi ludźmi często.


Dziękuję. 


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok