Radio Białystok | Gość | Maksymilian Dura - komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl

13.04.2022, 07:57, akt. 15:03

- Każdy rosyjski czołg zniszczony na Ukrainie, to jest czołg, który na pewno nie przyjedzie do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl
Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że Rosja gromadzi wojska w co najmniej trzech miejscach przy granicy z Ukrainą. Ukraińcy i eksperci wojskowi spodziewają się nasilonej rosyjskiej ofensywy w Donbasie. Tymczasem dzisiaj w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim mają spotkać się prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.


Z Maksymilianem Durą, komandorem porucznikiem rezerwy Marynarki Wojennej, ekspertem portalu Defence24.pl rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Jakich efektów spodziewa się pan po rozmowach w Kijowie prezydentów Ukrainy, Polski, Litwy Łotwy i Estonii?


Maksymilian Dura: Ta wizyta daje dużo Ukrainie. Pokazuje, że jest to normalny kraj, który prowadzi normalną politykę zagraniczną. A z drugiej strony mam nadzieję, że wizyta ta przyniesie konkretne efekty. To znaczy, że państwa, które tam przyjechały, potwierdzą dostarczenie pomocy i tego sprzętu, który jest potrzebny Ukrainie po to, żeby się bronić, i po to, żeby odzyskać terytorium. Mam nadzieję, że wizyta przyniesie właśnie taki efekt.

Powiem szczerze, że sama wizyta polityczna z wojskowego punktu widzenia nie cieszy mnie, dlatego że przynosi więcej problemów niż korzyści. Natomiast jeżeli przyniesie to konkretne efekty typu uzbrojenie i pomoc, to niewątpliwie jest to bardzo potrzebne.


Jak duże braki mają Ukraińcy, jeżeli chodzi o uzbrojenie?


Potrzebują przede wszystkim uzbrojenia, które może działać na odległość. Myślę, że najważniejszym dobrem Ukrainy są ludzie. Trzeba ich chronić, a nowoczesne uzbrojenie, które jest w posiadaniu państw zachodnich, pozwala na działanie z takiej odległości, żeby Rosjanie nie mogli eliminować ludzi. To na przykład drony, które mogą atakować z dużej odległości, to amunicja krążąca, to nowoczesne uzbrojenie  przeciwpancerne takie jak Javelin, które może działać poza zasięgiem armat czołgów. Takie środki są i rzeczywiście Zachód je dostarcza. Mam nadzieję, że robi to w taki sposób, że my o tym nie wiemy.


Czy Rosjanie są już gotowi wszcząć wielką bitwę o Donbas?


Myślę, że nie za bardzo, dlatego że tam Ukraińcom pomaga wszystko. Przede wszystkim teren i pogoda. Wczoraj przyszły bardzo dobre wiadomości od pogodynek. Na wschodzie Ukrainy zaczęło padać, co jest bardzo dobrym sygnałem, dlatego że wojna toczy się wzdłuż dróg. To widać zresztą. Pamiętamy obrazy spod Kijowa, gdzie na drogach stały wielokilometrowe korki pojazdów wojskowych. Dla Ukraińców to idealny cel. Oni mają artylerię, doskonale wyszkolone wojska specjalne, które działają z doskoku, w związku z powyższym zatłoczone drogi są idealnym celem dla ich pocisków.

Jedyny problem jest taki, że niestety tych pojazdów jest tak dużo, że Ukraińcy nie nadążają z ich niszczeniem. I oczywiście mówię tutaj cynicznie, ale pamiętajmy, że każdy rosyjski czołg zniszczony na Ukrainie, to czołg, który na pewno nigdy nie przyjedzie do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.


Jak duże wojska zgromadzili Rosjanie teraz w tamtym rejonie?


To jest najciekawsze, że prawdopodobnie nie zgromadzili takich sił, jakie mieli w momencie, kiedy rozpoczęli tę wojnę. Oczywiście teraz będą działali na jednym kierunku, ale to przynosi i plusy, i minusy.

Plusem jest to, że zgrupowali większe siły w danym rejonie. Minusem jest to, że napotkają te same problemy, które były koło Kijowa i wcześniej koło Charkowa - korki. Na wschodzie Ukrainy dróg jest niewiele, dróg przejezdnych. Po deszczach, po odwilżach nie można zjechać z dróg. Oni mogą korzystać tylko z tego, co pozwala im jechać. A tych linii jest bardzo mało.

Każdy zjazd na pole powoduje, że sprzęt grzęźnie. I co tu dużo mówić, Ukraińcy są do tego lepiej przygotowani i traktorami ściągają ten sprzęt. Jest pełno takich filmów w internecie. Rzeczywiście rosyjski sprzęt jest kradziony przez ludność ukraińską, która współdziała z wojskami, które się bronią. W związku z powyższym Rosjanie mają do pokonania pogodę, teren, ludność miejscową i najważniejsze - dobrze wyszkolonych i zmotywowanych ukraińskich żołnierzy.


Kiedy spodziewa się pan nasilonej rosyjskiej ofensywy w Donbasie?


Myślę, że trochę to potrwa. Nie będzie to kilka dni. Rzeczywiście sprzęt został tam zgromadzony, natomiast pamiętajmy, że to uderzenie musi być dobrze przygotowane. Powiem jedno - Rosjanie nie działają racjonalnie. Gdybym ja był wojskowym, to wydłużyłbym ten termin, ponieważ wojska trzeba przygotować, zgrać. Do tego potrzebne są jakieś ćwiczenia, itd.

Ale pamiętajmy, że Rosjanie działają wbrew wszelkim regułom. Już samo to, że atakują ludność cywilną, powoduje, że po prostu są irracjonalni. Dlatego tutaj nie można prognozować. Mogą uderzyć dzisiaj, mogą to zrobić jutro. Z racjonalnego punktu widzenia powinno to jeszcze troszeczkę potrwać. Powinni podciągać siły, a co najważniejsze - w jakiś sposób je rozmieścić. Nie chodzi tylko o to, żeby to wojsko doszło, ale także żeby zorganizować linie dostawcze, a tego nie można zrobić, bo nie ma dróg. Jest to problem i Rosjanie nie mają tutaj takiej przewagi, jaką mieli np. na północy.


Jak ważna będzie to bitwa, jeżeli do niej dojdzie?


Jeżeli rzeczywiście Ukraińcy podciągnęli wszystkie siły i dostali zaopatrzenie, a Rosjanom uda się podciągnąć swoje siły, to będzie to największa bitwa od czasów drugiej wojny światowej na terenie Europy.


Ukraińcy jeszcze nie do końca wykorzystali swoją wielką siłę - koło 300 tys. weteranów.


Tylko że problem polega na tym, że Ukraińcom brakuje uzbrojenia. My wielu rzeczy nie wiemy. I bardzo dobrze. Ja się bardzo cieszę z tego, że nie wiedzieliśmy o wizycie prezydentów, że nie wiemy, jak oni jadą i kiedy.  Proszę się nie pytać o to, kiedy przejechali przez granicę. To naprawdę nie jest ważne. Nie jest ważne, ile sprzętu zostało przekazane, tylko ważne jest, żeby ten sprzęt przekazywać.

Naszym największy błędem było to, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczęło mówić o samolotach MiG-29. Trzeba było je po prostu przekazać i przestać o tym mówić, dlatego że samoloty, które działają w powietrzu, są nieidentyfikowalne. Nie można zweryfikować, czy ten samolot jest ze Słowacji, z Bułgarii czy z Polski. Trzeba przestać o tym mówić i po prostu przekazywać. Mam nadzieję, że ta wizyta prezydentów właśnie do tego doprowadzi.


Coraz trudniej jest nie odnieść wrażenia, że Rosja staje się nieoficjalnym dostawcą sprzętu dla Ukrainy. Grupa Oryx naliczyła ponad tysiąc różnych maszyn militarnych przejętych przez ukraińskie siły - w tym czołgi, pojazdy opancerzone ciężkiej artylerii czy wyrzutnie rakiet. O czym to świadczy?


Po pierwsze o tym, że Rosjanie nie są chętni do walki, ponieważ sprzęt, który zostawiają, jest nieuszkodzony. Po drugie, mają problemy z dostawami sprzętu, zaopatrzenia. Sprzęt jest bardzo często pozostawiany, dlatego że nie ma paliwa. Po trzecie jest to bardzo ważny sygnał także dla NATO. W tej chwili mamy możliwość zapoznania się z najnowszymi rodzajami uzbrojenia, jakie posiada Rosja. Możemy przełamać te wszystkie legendy o tym, że są to niezniszczalne czołgi, że systemy walki radioelektronicznej są najlepsze. Teraz powinniśmy ten sprzęt częściowo przejąć od Ukrainy, przekazując im coś bardziej nowoczesnego, a potem ten sprzęt zbadać. Wpłynie to także na nasze bezpieczeństwo.

Wojna na Ukrainie jest także wojną o bezpieczeństwo całej Europy. Rosja pokazała się z najgorszej strony i trzeba teraz z tego korzystać. Mówię cynicznie, ale niestety tak jest. Powinniśmy dostarczać Ukrainie nowoczesne uzbrojenie, a oni w rewanżu powinni dostarczyć nam sprzęt, który zabrali Rosjanom, ponieważ jest on bardzo potrzebny po to, żeby się jeszcze lepiej przygotować na takie wypadki, jakie mają miejsce w tej chwili na Ukrainie.


Co 9 maja może ogłosić Władimir Putin?


Naprawdę jestem bardzo ciekawy tego, co 9 maja będzie na Placu Czerwonym. Co roku relacjonowałem to wydarzenie dla różnych telewizji.

To jest ogromna porażka propagandowa, wizerunkowa armii rosyjskiej. Prawdopodobnie przez dwa pokolenia ludzie będą patrzyli na Rosjan jak na bandytów. Myślę, że to jest najgorsza rzecz, jaka dotknęła Rosję w tym czasie.

Jest taki piękny rysunek, który pokazuje mauzoleum już Putina a na Placu Czerwonym leżą trumny. Tak to powinno wyglądać. Naprawdę bardzo dużo Rosjan zginęło na Ukrainie. Szacunki mówią o około 20 tys. osób, ale moim zdaniem jest to więcej, dlatego że nikt nie jest w stanie zliczyć żołnierzy, którzy zginęli. Trudno jest na przykład policzyć ludzi, którzy spłonęli w pojazdach, transporterach opancerzonych, ciężarówkach, którzy utonęli na bagnach. Takich Rosjan jest mnóstwo. Poza tym sami Rosjanie tego nie wiedzą, ponieważ od razu palą zwłoki w przewoźnych krematoriach. To jest straszne, ale Rosja tak działa. Nie liczą się ze swoimi żołnierzami.


| red: zmj, sp




ZNAJDŹ NAS




Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

W ostatnim czasie spadło trochę deszczu w regionie, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Wielomiesięczna susza powoduje straty nie tylko w rolnictwie, ale też w przyrodzie. Czy można temu przeciwdziałać?

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.


Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.


Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok