Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej

4.05.2022, 08:20, akt. 12:11

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ostatni rocznik, który uczył się w gimnazjum, rozpoczyna w środę (04.05) o 9:00 egzamin dojrzałości. Uczniowie tradycyjnie na początek zmierzą się z językiem polskim. Przed nimi oprócz tego obowiązkowo matematyka i język obcy, a także poziom rozszerzony z wybranego przedmiotu. W naszym regionie do matury przystępuje w tym roku ponad 10 tysięcy osób, z czego około 9 tysięcy po raz pierwszy. Z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Idealnie dla maturzystów by było, gdybyśmy rozpoczęli naszą rozmowę przynajmniej od tematów z języka polskiego, ale tak się nie da.


Dariusz Piontkowski: Ja tych tematów nie znam, przygotowało je grono ekspertów wiele miesięcy temu, ale na pewno będą zgodne z podstawą programową, będą odnosiły się do lektur, które uczniowie omawiali z nauczycielami na lekcjach.


To można powiedzieć taki trochę poszkodowany rocznik, bo w 3-letniej nauce w liceum, czy też 4-letniej w technikum - około 1,5 roku nauka zdalna i tu nie chodzi o ocenianie, jak te lekcje wyglądały, tylko o samo podejście uczniów. Nie wszyscy potrafią się uczyć w taki sposób.


Zmobilizować się. Nauczanie na odległość, możliwość wykorzystywania narzędzi nowoczesnych w niektórych sytuacjach może pomagać, ale jednocześnie nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem, z nauczycielem. Widzimy, że uczniowie mają kłopot z taką samodyscypliną, przygotowywaniem się do zajęć, jeżeli nie chodzą na zajęcia codziennie. 

Kiedy nauczyciele ich mobilizują na zajęciach poprzez kartkówki, możliwość wypowiedzi, zapowiedziane sprawdziany, w szkole jednak ta mobilizacja jest znacznie większa. I zgadzam się z panią redaktor, podobnie jak poprzedni rocznik, który podobną drogę przechodził, na pewno było trudniej przygotować się do zajęć, objąć cały, materiał, który jest przewidywany w programie szkoły ponadpodstawowej, czy ponadgimnazjalnej w tym jeszcze wypadku. Dlatego też w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym - uczniowie nie będą zdawali egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty na podstawie podstawy programowej, a na podstawie wymagań klasyfikacyjnych związanych z egzaminem, które będą miały mniejszą objętość niż podstawa programowa.


Progi są niższe, nie ma obowiązkowych ustnych matur, czy to już ostatni rok? Bo słychać głosy ze strony nauczycieli, że ten rocznik, który w przyszłym roku będzie zdawać maturę, który przecież też uczył się zdalnie przez wiele miesięcy - zderzy się ze ścianą. Czy to już jest pewne, że w przyszłym roku matura wraca do wymogów sprzed pandemii?


Proszę pamiętać, że w kolejnym roku po raz pierwszy maturę będą zdawali uczniowie, którzy przejdą cały cykl według nowej podstawy programowej i zmienionego liceum, nie trzyletniego jak to było po gimnazjum, tylko liceum czteroletniego. W związku z tym trudno wrócić już do matury takiej, jaka była po gimnazjum, ta matura już będzie troszkę inna. Mamy nadzieję, że raczej będzie obowiązywała według tych standardów, które zakładaliśmy. Co prawda było te kilka miesięcy nauki na odległość, ale ci uczniowie w cyklu już czteroletnim będą mieli dłuższy okres kontaktu bezpośrednio ze swoimi nauczycielami i mam nadzieję, że to pozwoli już na takie standardowe podejście do egzaminu maturalnego.


Pojawia się wątek uchodźców z Ukrainy i rekrutacji na studia. Jak wiemy - to matura i jej wyniki decydują o tym, czy i na jakie studia uczniowie się dostaną. Czy będzie wydzielona jakaś specjalna pula dla uchodźców z Ukrainy, bo pojawiają się głosy, że powiedzmy w cudzysłowie "zabierają" miejsca polskim uczniom. 


To trzeba po pierwsze uświadomić sobie skalę tego zjawiska. Wiem, że dużo mówiło się o maturzystach ukraińskich w polskich szkołach. Ostatecznie do egzaminu maturalnego zgłosiło się czterdziestu kilku maturzystów z Ukrainy, a nie czterdzieści kilka tysięcy. 


W skali całego kraju?


Tak jest. A więc można powiedzieć - to jest margines wszystkich uczniów, którzy przystępują do matury, a jest to kilkaset tysięcy polskich uczniów. Na pewno więc nie będzie to poważne zagrożenie w rekrutacji. 

Ogromna większość uczniów ukraińskich będzie próbowała przystępować do egzaminów, które są po 11 klasie w szkole ukraińskiej. Taki egzamin ma być organizowany także na potrzeby uczniów, którzy wyjechali poza granice Ukrainy. Trzeba przypomnieć, że dotyczy to nie tylko Polski, ale także wielu innych państw, zwłaszcza Europy środkowo-wschodniej. Władze ukraińskie najprawdopodobniej zwrócą się do nas z oficjalną prośbą o pomoc w zorganizowaniu takiego egzaminu maturalnego, egzaminu online, bo taki jest na razie zamiar ministerstwa edukacji Ukrainy, aby taki egzamin przeprowadzić.


Organizacyjnie - nasze szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminu maturalnego, który dziś się rozpoczyna, czy mieliście jakieś sygnały? Sytuacja pandemiczna pozwala na pewno nieco łatwiej przeprowadzić ten egzamin.


Ten egzamin w podobnej formule odbywa się już od wielu lat. Centralna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne są bardzo dobrze przygotowane organizacyjnie do tych matur. Nauczyciele, dyrektorzy szkół wiedzą, jakie są ich zadania, kiedy należy odebrać arkusz egzaminacyjny, jest cała procedura bardzo szczegółowo rozpisana jak przygotować, a potem przeprowadzić egzamin maturalny, stąd nie sądzę, aby były jakieś poważniejsze problemy. Uczniowie już dawno zgłosili przedmioty, jest odpowiednia liczba arkuszy przydzielona do szkół w zależności od liczby zdających uczniów.


Dziś rozpoczyna się egzamin dojrzałości, a przed ósmoklasistami pod koniec maja egzamin ósmoklasisty. Tutaj troszeczkę zmian wystąpiło w porównaniu do zamierzeń.


W maturze też jest pewna zmiana, bo jeszcze w ubiegłym roku były tylko trzy egzaminy podstawowe - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, w tym roku dochodzi jeszcze obowiązkowo jeden przedmiot wybrany w zakresie rozszerzonym. Ale nie będzie tutaj bariery 30% tak, jak w przypadku tych trzech egzaminów podstawowych. 

W przypadku egzaminu ósmoklasisty w tym roku był pomysł, aby wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy egzamin oprócz języka polskiego, matematyki i języka obcego jakiś przedmiot do wyboru przez ucznia. Ostatecznie między innymi ze względu na te same zjawiska, które wystąpiły u maturzystów - strajk nauczycieli, pandemia, nauczanie na odległość, ostatnio także wojna na Ukrainie i kłopoty różnego rodzaju z tym związane - uznaliśmy, że warto odstąpić od tego pomysłu i pozostać przy egzaminach z tych trzech przedmiotów, które były także w poprzednich latach.


Ósmoklasiści czekają na swój egzamin, maturzyści dziś rozpoczynają językiem polskim, jutro matematyka, później język obcy i kolejne przedmioty, do których się zgłosili.


Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli.


Dziękuję bardzo.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.


płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

Joanna Cur, mat. pras.

Joanna Cur

prawniczka, specjalistka od prawa pracy
26.05.2022

"Praca zdalna to będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z tego przywileju będą mogli skorzystać pracownicy, którzy mają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe, żeby z takiej formy pracy skorzystać" - mówi Joanna Cur.

Adam Sworowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Sworowski

współorganizator festiwalu B. East Fest
26.05.2022

"Białystok potrzebował takiego wydarzenia, na którym pojawią się wielkie nazwiska. Nie trzeba już jeździć do innych miast na duże wydarzenia hip-hopowe czy rapowe. Postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć coś fajnego tutaj, u nas" - mówi Adam Sworowski.


Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
25.05.2022

"Musimy być otwarci na wszystko, co jest nowe. Coraz bardziej z tego korzystamy, nie służymy tylko głosem, ale również i wizją, z wielu wydarzeń robimy nie tylko relacje dźwiękowe, a też zdjęcia, filmiki i będziemy w tym kierunku iść" - mówi nowy prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Jakubowski

windykator
25.05.2022

"Czy czeka nas spowolnienie, jeśli chodzi o gospodarkę? Myślę, że tak. Czy czeka nas wzrost inflacji? Jeszcze tak" - mówi Andrzej Jakubowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok