Radio Białystok | Gość | dr Arkadiusz Niedźwiedzki - ekonomista z UwB

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB

11.05.2022, 08:20, akt. 15:02

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda
dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. Arkadiuszem Niedźwiedzkim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd zaproponował pakiet wsparcia dla osób, które w związku z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi mogą mieć problemy ze spłatą rat kredytów. To m.in. wakacje kredytowe, zwiększenie funduszu wsparcia kredytobiorców i obniżka WIBOR-u. O tych propozycjach z ekonomistą dr. Arkadiuszem Niedźwiedzkim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Rząd zamierza wprowadzić pakiet pomocowy dla kredytobiorców. Skoro taka pomoc została zaoferowana, to czy spodziewa się pan dużej skali problemów ze spłatami kredytów w Polsce?


dr Arkadiusz Niedźwiedzki: Niestety możemy spodziewać się tego typu sytuacji ze względu na rosnącą cenę pieniądza, ze względu na rosnące stawki rynku międzybankowego. Dotyczy to w szczególności WIBOR-u, w związku z którym oprocentowane jest większość kredytów, między innymi kredyty udzielane nam, konsumentom, kredyty mieszkaniowe, czyli kredyty spłacane przez kilka, kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt lat.

Przeprowadzane rachunki informują, że rata kredytowa może wzrosnąć o kilka, kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu do tych rat, które kredytobiorcy płacą obecnie.


Pomóc mają między innymi wakacje kredytowe, maksymalnie czteromiesięczne w tym roku i czteromiesięczne w przyszłym. Na czym ma to polegać i kto za te wakacje zapłaci?


Wakacje kredytowe, jak sama nazwa mówi, oznaczają odpoczynek od spłat kredytu. Tak jak pan redaktor zauważył, chodzi tutaj o dwa lata - takie są obecne propozycje rządu. W 2022 i  2023 po cztery miesiące wolne od spłaty, co nie znaczy, że pieniądze te nie zostaną kiedyś zwrócone przez kredytobiorców. Z punktu widzenia obsługi kredytu oznaczają one więc odroczenie w spłacie.


Czyli po prostu wydłużamy termin spłaty kredytu.


Tak.


Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych? Czy to oferta dla każdego?


Jeżeli chodzi o wakacje kredytowe, to możemy powiedzieć, że w obecnych warunkach gospodarczych to chyba oferta dla każdego. Dlaczego chyba? Ze względu na to, że według rządzących dotyczy ona kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty złotowe, czyli spłacają kredyty w złotych polskich. To po pierwsze.

Po drugie, tymi wakacjami powinni być chyba najmocniej zainteresowani kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe, właśnie te długoterminowe - dla nich powinien to być ten podstawowy pożytek. Aczkolwiek nie mówi się, żeby były tutaj jakieś ograniczenia ze względu na formę zaciągnięcia kredytu, a w zasadzie na jego przeznaczenie.


Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu wsparcia kredytobiorców mniej więcej do 2 mld zł. Aby skorzystać z tego funduszu, trzeba już spełnić pewne warunki.


Tak, zgadza się. Warunki te są wymienione przez rząd. Nie są one warunkami łącznymi - tylko jeden z nich powinien być spełniony.

Warunek pierwszy - posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców. Tutaj mówimy oczywiście o gospodarstwie domowym, czyli o bezrobociu w rodzinie.

Drugi warunek to miesięczne koszty obsługi kredytu, ale kredytu mieszkaniowego, które przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów w gospodarstwie.

Miesięczny dochód to trzeci warunek. Po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza on w roku 2022 określonej kwoty - to 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, dla gospodarstwa składającego się z większej liczby osób - 1200 zł.


Maksymalne wsparcie z tego funduszu wynosi 2 tys. zł miesięcznie góra przez 36 miesięcy. Jest to forma pożyczki czy dotacji?


Można to rozpatrywać dwojako, bo mamy tutaj na myśli też sytuację, gdzie ogólnie rzecz biorąc, te środki finansowe powinny być zwrócone. Natomiast możemy też mówić o umorzeniu części tych środków.


Jak duża to część?


To 50 tys. zł po spłacie 100 rat. Możemy powiedzieć, że połowa tych środków finansowych może być umorzona z punktu widzenia obsługi długu.

Oczywiście kredytobiorcom życzę, żeby nie wykorzystywali tego typu pomocy, bo jest ona związana z pogorszeniem sytuacji. Jeżeli stać nas na zwrot kredytu, to dobrze, nawet jeżeli mówimy o zwiększonych kosztach jego obsługi.


Wszystkim słuchaczom życzymy nawet tego, żeby w ogóle nie musieli zaciągać kredytów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również obniżenie od stycznia wskaźnika WIBOR. Zapowiedział negocjacje w tej sprawie z sektorem bankowym, a w przypadku ich niepowodzenia WIBOR ma być zastąpiony stawką overnight POLONIA Narodowego Banku Polskiego. Czym jest WIBOR? Czym jest stawka overnight POLONIA? Jak te proponowane zmiany mogą wpływać na raty naszych kredytów?


Zmiany powinny zmniejszyć podstawę oprocentowania dla kredytów. Takie jest główne założenie. Innymi słowy, nowa stawka proponowana przez rząd powinna być mniejsza niż stawka, która obecnie stanowi podstawę oprocentowanie stosowaną przez banki.

Jeżeli chodzi o stawkę POLONIA, to jest ona podawana do publicznej wiadomości przez Narodowy Bank Polski. Dotyczy pieniądza, którym handlują banki, pieniądza krótkoterminowego, overnight, czyli pieniądza na jedną noc. Są to środki finansowe, którymi banki się wymieniają, pożyczają sobie, kupują od siebie w perspektywie dosłownie jednego dnia.

Oczywiście WIBOR też jest kwotowany w podobny sposób, czyli też możemy mówić o WIBOR-ze overnight. Z punktu widzenia mechanizmu obliczeniowego jest on nieco wyższy niż aktualnie kwotowana stawka POLONIA. WIBOR overnight to rząd wielkości ponad 5 punktów procentowych, natomiast stawka POLONIA obecnie to około 4,87 proc., więc te pieniądze krótkoterminowe obliczone przez NBP są po prostu tańsze niż WIBOR.

Natomiast pamiętajmy, że WIBOR to też stawki o charakterze dłuższym, a więc nie tylko statki overnight. To stawki pożyczek udzielanych jednym bankom przez inne banki. WIBOR trzymiesięczny to rząd wielkości 6,31 proc.


Czy poza rządowym wsparciem kredytobiorcy mogą w jakiś sposób na własną rękę walczyć z rosnącymi ratami kredytów?


Zadał pan bardzo interesujące pytanie. Pojawiło się w nim słowo "walka". Ja bym tego w ten sposób nie traktował. Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze w banku, to jesteśmy klientem. Innymi słowy, powinniśmy być osobą istotną dla banku z punktu widzenia zarobkowania. W związku z tym raczej nie traktowałbym tej sytuacji jako walki kredytobiorców z bankiem, ale jako próbę dogadania się, porozumienia.

Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, ze spłatą odsetek, ze spłatą rat kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać, próbować ustalić lepsze warunki spłaty, odroczenie spłaty. Te propozycje, o których mówił ostatnio rząd, są to przecież naturalne propozycje, które pojawiają się w rozmowach kredytobiorcy z bankiem. Banki przede wszystkim stosują właśnie odroczenie w spłacie zobowiązań kredytowych. Same z siebie tak działają.

Jeszcze raz podkreślam - nie traktujmy tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się z bankiem, jeżeli chodzi o możliwości spłaty kredytu.


Z perspektywy banku chyba bardziej opłacalne jest to, żeby klient spłacił kredyt później albo mniej niż w ogóle?


Oczywiście. Pamiętajmy, że z punktu widzenia interesu ekonomicznego banku procedura windykacyjna też kosztuje i wcale nie musi oznaczać w 100 proc. skutecznego działania, czyli odzyskania zobowiązań klienta.


Premier zapowiedział także negocjacje z sektorem bankowym w sprawie oszczędzania. Rozumiem, że w takim razie warto wstrzymać się jeszcze z wpłacaniem pieniędzy na lokaty?


Wydaje mi się, że tak, aczkolwiek ostatnia podwyżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski była związana - tak jak to odnotował sektor bankowy - ze zwiększeniem oprocentowania depozytów. Czyli możemy na rynku znaleźć lokaty oprocentowane nawet na poziomie 5-5,5 proc. Aczkolwiek tego typu lokaty wydają się dość ryzykowne.

Bank, w którym mam rachunek osobisty, nie proponuje aż tak wysokiego oprocentowania swoim klientom. Zwiększył oprocentowanie do poziomu 1,5 proc., co proszę zauważyć, oznacza bardzo niskie, realnie ujemne oprocentowanie, biorąc pod uwagę inflację.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.


płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

Joanna Cur, mat. pras.

Joanna Cur

prawniczka, specjalistka od prawa pracy
26.05.2022

"Praca zdalna to będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z tego przywileju będą mogli skorzystać pracownicy, którzy mają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe, żeby z takiej formy pracy skorzystać" - mówi Joanna Cur.

Adam Sworowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Sworowski

współorganizator festiwalu B. East Fest
26.05.2022

"Białystok potrzebował takiego wydarzenia, na którym pojawią się wielkie nazwiska. Nie trzeba już jeździć do innych miast na duże wydarzenia hip-hopowe czy rapowe. Postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć coś fajnego tutaj, u nas" - mówi Adam Sworowski.


Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
25.05.2022

"Musimy być otwarci na wszystko, co jest nowe. Coraz bardziej z tego korzystamy, nie służymy tylko głosem, ale również i wizją, z wielu wydarzeń robimy nie tylko relacje dźwiękowe, a też zdjęcia, filmiki i będziemy w tym kierunku iść" - mówi nowy prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Jakubowski

windykator
25.05.2022

"Czy czeka nas spowolnienie, jeśli chodzi o gospodarkę? Myślę, że tak. Czy czeka nas wzrost inflacji? Jeszcze tak" - mówi Andrzej Jakubowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok