Radio Białystok | Gość | Maksymilian Dura - komandor rezerwy Marynarki Wojennej

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej

3.06.2022, 08:25, akt. 12:25

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl
Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mija 100 dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 24 lutego rosyjska armia z północy, wschodu i południa zaatakowała Ukrainę bez wypowiadania wojny. Od tego czasu za naszą wschodnią granicą toczą się ciężkie walki, w których giną nie tylko żołnierze, ale też cywile. Rosjanie niszczą również cywilne obiekty - domy, bloki mieszkalne, urzędy i szpitale. O tym jak wygląda sytuacja na Ukrainie - z komandorem rezerwy Marynarki Wojennej Maksymilianem Durą rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dokładnie 100 dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę - co wiemy o tym konflikcie i co wiemy o jednej i drugiej armii?


Maksymilian Dura: Po stu dniach trzeba stwierdzić, że Rosjanie nie osiągnęli żadnego celu, który osiągnąć chcieli. To jest najważniejsza rzecz. Po drugie - nastąpiło bardzo mocne zintegrowanie się krajów zachodnich i to nie tylko europejskich, ale także nawet azjatyckich. Nastąpiła sytuacja, w której Rosjanie stanęli praktycznie sami przeciwko całemu światu. Chiny nawet odmówiły pomocy Rosji, widać, że tu jest sytuacja dla Rosjan bardzo zła. 

Trzecia sprawa jest taka, że w samej Rosji zaczynają być problemy, dlatego, że Rosja wpada w coraz większe kłopoty gospodarcze. Nawet taki prosty element, jakim była ostatnia wiadomość, że Tajwan zablokował dostęp do czipów elektronicznych dla przemysłu białoruskiego i rosyjskiego, świadczy o tym, że Rosjanie zaczynają mieć coraz większe problemy. 

I czwarta, najważniejsza rzecz to jest to, że armia rosyjska poniosła takie ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku. 

W związku z tym widać, że pomimo tych postępów, które są na wschodzie Ukrainy, oni tam zdobywają krótkie, małe odcinki terenu, to jednak pamiętajmy o tym, że ta wojna na wykończenie idzie bardziej w kierunku klęski Rosji niż Ukrainy. Oczywiście pod jednym warunkiem - o ile kraje zachodnie nie znudzą się tą wojną i nie przestaną przesyłać pomocy dla Ukrainy, bo to jest najważniejsze.


Dużo optymizmu faktycznie pan tchnął w nas i w słuchaczy. Ale rosyjska armia chyba już będzie kojarzyć się nam też z bestialskimi zbrodniami wojennymi, także z prymitywnymi kradzieżami np. pralek - to jest armia rosyjska XXI wieku. 


Nie tylko to. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że oni w tej chwili stosują taktykę spalonej ziemi, to znaczy, że zdobywają tereny nie w ten sposób, że wygrywają wojnę z Ukraińcami - oni po prostu mielą ziemię przed sobą i wchodzą na tereny, które ukraińscy żołnierze muszą opuścić, żeby nie zginąć. 

To jest największy problem w tej chwili tego, co się tam dzieje na Ukrainie. Oni palą lasy, rabują zboże, mordują zwierzęta, nie tylko domowe, ale także dzikie, myślę, że rezerwaty przyrody przestały istnieć na wschodzie Ukrainy. 

To jest banda - to może bym źle powiedział, bo to jest niepolitycznie, ale to są ruskie sołdaty, które wchodzą na teren, które ten teren niszczą, w ogóle nie myśląc o tym, co będzie później. 

Na początku wojny była widoczna taka polityka ze strony rosyjskich żołnierzy, żeby nie atakować ludności cywilnej, ponieważ oni myśleli, że w ciągu 3 dni wejdą i ta ludność cywilna ich przywita. To jak Rosjanie mogą myśleć teraz, że na tym terenie, na którym oni zniszczyli domostwa, ludzi, zniszczyli gospodarkę, rozkradli to wszystko, że ci ludzie teraz będą ich kochali? Nie, Rosja w tej chwili naprawdę jest w dużym upadku. 

Takim moim prywatnym symbolem tragizmu tej całej sytuacji, jest to, że ja bardzo lubiłem język rosyjski, słuchałem filmów itd. I wczoraj, kiedy patrzyłem na mecz Igi Świątek, to patrzyłem nie na mecz sportowców, ale Polki z Rosjanką. I to jest najgorsze, że my w tym momencie wpadamy w taką paranoję - naprawdę na Rosjan patrzymy w tej chwili jako na wrogów, na wszystkich, nawet na sportowca, który być może nie ma z tym konfliktem nic wspólnego. 

Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji, co nie oznacza, że tam na froncie się dobrze dzieje. Tam na froncie się źle dzieje, dlatego że Rosjanie mają takie siły i takie możliwości ludzkie i sprzętowe, że rzeczywiście mogą zmielić przed sobą wszystko, co następuje na pewnych odcinkach, nie na całym froncie, a na pewnych odcinkach. 

Czy starczy na to siły? Moim zdaniem nie. I tutaj podkreślam, bo bardzo wielu specjalistów przychodzi i mówi "Ukraina przegrywa, trzeba będzie na jakiś kompromis iść". Nie ma kompromisów, my możemy najwyżej zamrozić tę wojnę na jakiś czas, jeżeli tej wojny się nie wygra, czyli do momentu kiedy rosyjscy żołnierze będą na terenie Ukrainy, to ta wojna będzie się toczyła latami i będzie powodowała problem w całej Europie.


To o czym pan mówił, o tym zwróceniu się przeciwko Rosjanom przez Ukraińców potwierdzają w najnowszym raporcie eksperci Amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, którzy stwierdzili, że Rosjanie, choć powołują na zajętych obszarach władze okupacyjne, wciąż nie są w stanie kontrolować tam społeczeństwa i nie wiedzą, jak zintegrować te tereny.


Bo to jest w ogóle niemożliwe. Jeżeli komuś zniszczono dom, to albo mu się ten dom odbuduje i zwróci mu się koszty, co u Rosjan jest nieprawdopodobne, albo ma się w tych osobach, którym się zniszczyło ten dom wrogów. I oni mają tam po prostu wrogów.

My mamy na przykład ogromne problemy ze zdobyciem mieszkań w Polsce i teraz proszę sobie wyobrazić, że nagle 100 tysięcy ludzi w jakimś mieście traci mieszkanie. To, co ma zrobić? I właśnie w takiej sytuacji zostali postawieni Ukraińcy. 

Trzeba im pomóc za wszelką cenę, żeby ta wojna się skończyła na zasadzie takiej, żeby wyprzeć Rosjan z Ukrainy i nie tylko z tego, co oni zajęli po 24 lutego, ale od początku wojny. To naprawdę jest bardzo ważne, ponieważ Rosjanie będą destabilizowali sytuację nie tylko na Ukrainie, ale później jeżeli skończą z Ukrainą, to w Mołdawii, na Łotwie, w Estonii. To nie jest tylko problem Ukrainy. Ta pomoc, która idzie, jest bardzo ważna. 

Poza tym jeszcze jedna rzecz jest taka - po tym wczorajszym meczu naszej kochanej Igi Świątek, żeby troszeczkę więcej optymizmu to ja powiem tak - uzbrojenie, które w tej chwili idzie na Ukrainę, pozwoli odwrócić kierunek ofensywy, pozwoli Ukraińcom atakować także Rosjan w taki sposób, że zaczną powoli ich wypierać z terytorium, robiąc dokładnie to, co robią w tej chwili Rosjanie. Jest naprawdę dobrze, tylko tak jak powiedziałem - nie można się znudzić tą wojną to i to wszystkim polecam.


Jak w pańskiej ocenie ten konflikt może się zakończyć i ile czasu może jeszcze potrwać?


W ogóle nie dopuszczam innej myśli, jak ta, że ten konflikt zakończy się tym, że ostatni rosyjski żołnierz wycofa się z terenu Ukrainy. I to jest najważniejsza rzecz, ale jest jeszcze druga sprawa - tzw. odszkodowań za tę wojnę. Ponieważ Rosjanie tak jak pan bardzo dobrze powiedział - nie kradną tylko pralek, oni okradają zakłady pracy, wyciągają sprzęt ze szkół, to są po prostu normalni złodzieje plus mordercy. Ich trzeba za to osądzić, może nie po sądach, dlatego że w przypadku Rosji niemożliwe jest, żeby znaleźć winnych jakiejś zbrodni, bo w Rosji to jest niemożliwe, ale odszkodowania można ściągnąć. 

Kraje zachodnie w tej chwili się zmobilizowały i to jest bardzo ważne, nie tylko przekazując uzbrojenie i sprzęt wojskowy, ale nakładając sankcje. 

Wszyscy mówią, że ten szósty pakiet sankcji nie został przyjęty, ale proszę mi wierzyć - te pozostałe pakiety bardzo dobrze działają. To nie jest tak, że Rosjanie w tej chwili na przykład mogą produkować nowoczesne czołgi i samoloty - już w tej chwili nie mogą, oni odtwarzają swoje siły, remontując sprzęt stary, czyli nie osiągną poziomu modernizacji armii takiego, jaki by chcieli. 

W tej chwili zaczynają powoli cofać się - to już nie jest armia nowoczesna, przewyższa ją już armia chińska, o armii Stanów Zjednoczonych lepiej nie mówić. NATO jest także bezpieczne, także powiem szczerze, że są to po prostu dobre sygnały, których się należy trzymać i nie należy mówić o tym, że sytuacja na Ukrainie jest zła, bo oni zdobywają terytorium. I co z tego? Przez 100 dni praktycznie nie zyskali żadnego sukcesu, który założyli sobie na początku wojny.


Wczoraj ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli 6 pakiet sankcji wobec Rosji. Panie komandorze, jak Polska i jak nasza dyplomacja, jak my jako społeczeństwo zachowaliśmy się i zachowujemy w czasie tej wojny?


O dyplomacji polskiej nie chciałbym mówić, bo ta dyplomacja działa dwutorowo. Rzeczywiście polskie społeczeństwo zasługuje na pokojową nagrodę Nobla, bo ja się nie spodziewałem tego, co się stało, jeżeli chodzi o Polaków i super, że tak się stało, żeśmy przyjęli tych Ukraińców, że ich przyjmujemy i że się nie nudzimy Ukraińcami, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Chwała nam. 

Jeżeli chodzi o dyplomację, ja widzę tutaj dwutorowość pewnych działań. Jeżeli my tak naprawdę chcemy rzeczywiście pomóc Ukrainie, to my powinniśmy dbać o to, żeby Unia Europejska była bardzo silnym związkiem krajów europejskich, ponieważ tylko to powstrzyma takie kraje, jak Rosja. To jest jedyny sposób. Wszelkie działania, które mają destabilizować sytuację Ukrainy, powinny być traktowane jako działanie antypolskie i tego się trzymajmy.


Wierzymy zatem w pańskie optymistyczne prognozy, trzymamy kciuki za Ukrainę, za wolny świat i za Igę Świątek.| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok