Radio Białystok | Gość | dr Wiesław Smolski [wideo] - z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

21.11.2022, 07:38, akt. 24.11.2022, 17:46

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda
dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemcy zaoferowały Polsce systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, aby wzmocnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja ma związek z wybuchem w Przewodowie przy granicy z Ukrainą.

Według badań połowa Polaków nie wiedziałaby, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Eksperci podkreślają, że od lat nie działa u nas obrona cywilna. Jej zadania spełnia straż pożarna - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wiesław Smolski z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku.

Tymczasem rozbudowywana jest polska armia, wzmacniane są Wojska Obrony Terytorialnej. Na wschodzie kraju rząd odbudowuje jednostki wojskowe. Żołnierze mają między innymi powrócić do Grajewa.

Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Od lutego inaczej patrzymy na rzeczywistość. Widmo wojny wisi nad nami cały czas. Kto odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców regionu w razie sytuacji kryzysowej?


dr Wiesław Smolski: Wiele instytucji, wiele osób, wiele podmiotów. Można np. zacząć od prezydenta miasta, burmistrza czy wójta w gminach wiejskich. Odpowiedzialne są jeszcze instytucje takie jak np. policja - komendy miejskie, posterunki.


W jaki sposób włodarze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo?


Włodarze odpowiadają za bezpieczeństwo społeczności lokalnej. Określa to ustawa o samorządzie gminy, o samorządzie powiatu, ustawa o wojewodzie i województwie.


Co powinni nam zabezpieczyć?


Powinni w szczególności zapewnić bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo publiczne i społeczne. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo społeczne, to tutaj jest sprawa związana ze zdrowiem, wchodzi tu też opieka społeczna. Natomiast bezpieczeństwo publiczne to zagrożenia związane z alkoholem, z przestępczością, przestrzeganiem porządku, prawa.


Jeżeli chodzi o sytuacje kryzysowe, np. różne kataklizmy czy atak terrorystyczny, to w jaki sposób władze mają nam pomagać?


Jeżeli chodzi o takie standardowe, klasyczne zagrożenia związane z zarządzaniem kryzysowym, to tutaj organizuje się system zarządzania kryzysowego. Jeżeli chodzi o szczebel na przykład gminy, to działania podejmują wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Natomiast jeżeli chodzi o zwalczanie terroryzmu, to istotnym podmiotem jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ona koordynuje te działania. Jeżeli chodzi o kraj, to zwalczanie terroryzmu jest podzielone na trzy poziomy: krajowy, centralny i operacyjny. Na poziomie taktycznym są siły i środki przewidziane do dyspozycji zarówno policji, jak i innych instytucji, na przykład sił zbrojnych.


Jeżeli chodzi o komunikację kryzysu, to o ewentualnym niebezpieczeństwie i o tym, jak postępować, dowiemy się dopiero z syren alarmowych i po wysłuchaniu komunikatów, gdzie się udać i gdzie szukać pomocy.


Jeżeli chodzi o syreny alarmowe, to mamy dwa sygnały. Ten, który informuje o ogłoszeniu alarmu, to modulowany 3-minutowy sygnał dźwiękowy, a drugi - ciągły sygnał - to odwołanie.


I pojawią się komunikaty o ewentualnym zagrożeniu, o tym, czego możemy się spodziewać. Czy jest to jedyna informacja, która do nas dotrze?


Informacja może dotrzeć do nas jeszcze przez radio, jak również poprzez system telefonii komórkowej. Dzisiaj w urzędach wojewódzkich są komórki, które przekazują takie sygnały w obszarze, gdzie jest zagrożenie.

Jeżeli chodzi więc o system alarmowania i ostrzegania, to uważam, że jest on na dobrym poziomie, jest wieloaspektowy - zarówno dźwiękowy, jak i wizualny. Wykorzystuje się cały potencjał. Natomiast warto się zastanowić, czy sygnał dźwiękowy pokrywa np. całość województwa podlaskiego. Z tych dokumentów, które widziałem i które analizowałem, to pokrycie wynosi około 80-90 proc. całości potrzeb, jakie powinien zapełnić. Oczywiście nigdy nie było tak, że to pokrycie wynosi 100 proc.

Oczywiście można jeszcze wykorzystać do tego inne służby - na przykład policję, ochotnicze straże pożarne, zakłady pracy, które również w ramach swojej działalności mogą przekazywać i przekazują takie sygnały.


Jakie przepisy regulują funkcjonowanie obrony cywilnej? Na jakich ustawach bazujemy?


Jeżeli chodzi o przepisy obrony cywilnej, to można powiedzieć, że jest to problem zaniechany od lat 90. końca XX wieku. Dlaczego on był zaniechany? Dlatego że obrona cywilna jest stricte związana z zagrożeniem wojennym. Ogólnie rzecz biorąc, obrona cywilna to nic innego jak ochrona ludności, mienia i środowiska. Natomiast w czasie wojny posługujemy się terminem "obrona cywilna".

Oczywiście, żeby realizować zadania obrony cywilnej, należałoby mieć określone siły, środki i zasoby. Natomiast patrząc, jakimi siłami i środkami może dysponować szef obrony cywilnej, to są one bardzo skromne i przestarzałe. Według mnie nie spełniłyby założonych oczekiwań i potrzeb.

Moim zdaniem obrona cywilna była zaniechana i obecnie nikt chyba za bardzo do tego nie powraca. Dzisiaj obszar ten w szczególności leży w zainteresowaniu Państwowej Straży Pożarnej. Tak to zostało przypisane. Komendant główny PSP jestem krajowym szefem obrony cywilnej.


Ale w województwie wojewoda?


Tak. I to jest cały kłopot, bo jak może wojewoda podlegać komendantowi PSP? Wojewodzie podlega komenda wojewódzka. Jest tu więc taka nieścisłość. Według mnie należałoby to wyprostować. Oczywiście wojewoda jest tym narzędziem sprawczym.  Można powiedzieć, że jest szefem obrony niemilitarnej województwa. On ma najwięcej narzędzi sprawczych, które można uruchomić i zastosować, jeżeli chodzi o ochronę ludności, mienia i środowiska.


Jakie są najważniejsze zasady dotyczącego tego, jak przygotować się na wypadek różnych sytuacji kryzysowych?


Są trzy najważniejsze zasady. Pierwsza to mieć gotowy plan ewakuacji. Znaleźć dwa, trzy miejsca, do których możemy uciec. Znaleźć osobę kontaktową, która by poinformowała rodzinę, gdzie jesteśmy. Wyznaczyć jedno miejsce kontaktowe w bliższym i dalszym zasięgu. Bardzo istotna rzecz to przygotować się, jeżeli chodzi o sprawy przetrwania - żywność, leki, woda, dokumenty, ubrania, telefon, latarki, baterie.

Na te kilka dni musimy sami sobie zapewnić przetrwanie, natomiast później uruchamiają się inne podmioty i instytucje, które będą nas wspomagać.


Czy już powinniśmy zaopatrywać się w te rzeczy, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie?


Moim zdaniem wojna nam chyba jeszcze nie zagraża. Mogą być drobne epizody. Aczkolwiek trzeba zawsze system przygotowywać, doskonalić i być gotowym.



| red: zmj, mark


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok