Radio Białystok | Gość | dr Wiesław Smolski [wideo] - z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

21.11.2022, 07:38, akt. 24.11.2022, 17:46

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda
dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemcy zaoferowały Polsce systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, aby wzmocnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja ma związek z wybuchem w Przewodowie przy granicy z Ukrainą.

Według badań połowa Polaków nie wiedziałaby, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Eksperci podkreślają, że od lat nie działa u nas obrona cywilna. Jej zadania spełnia straż pożarna - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wiesław Smolski z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku.

Tymczasem rozbudowywana jest polska armia, wzmacniane są Wojska Obrony Terytorialnej. Na wschodzie kraju rząd odbudowuje jednostki wojskowe. Żołnierze mają między innymi powrócić do Grajewa.

Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Od lutego inaczej patrzymy na rzeczywistość. Widmo wojny wisi nad nami cały czas. Kto odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców regionu w razie sytuacji kryzysowej?


dr Wiesław Smolski: Wiele instytucji, wiele osób, wiele podmiotów. Można np. zacząć od prezydenta miasta, burmistrza czy wójta w gminach wiejskich. Odpowiedzialne są jeszcze instytucje takie jak np. policja - komendy miejskie, posterunki.


W jaki sposób włodarze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo?


Włodarze odpowiadają za bezpieczeństwo społeczności lokalnej. Określa to ustawa o samorządzie gminy, o samorządzie powiatu, ustawa o wojewodzie i województwie.


Co powinni nam zabezpieczyć?


Powinni w szczególności zapewnić bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo publiczne i społeczne. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo społeczne, to tutaj jest sprawa związana ze zdrowiem, wchodzi tu też opieka społeczna. Natomiast bezpieczeństwo publiczne to zagrożenia związane z alkoholem, z przestępczością, przestrzeganiem porządku, prawa.


Jeżeli chodzi o sytuacje kryzysowe, np. różne kataklizmy czy atak terrorystyczny, to w jaki sposób władze mają nam pomagać?


Jeżeli chodzi o takie standardowe, klasyczne zagrożenia związane z zarządzaniem kryzysowym, to tutaj organizuje się system zarządzania kryzysowego. Jeżeli chodzi o szczebel na przykład gminy, to działania podejmują wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Natomiast jeżeli chodzi o zwalczanie terroryzmu, to istotnym podmiotem jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ona koordynuje te działania. Jeżeli chodzi o kraj, to zwalczanie terroryzmu jest podzielone na trzy poziomy: krajowy, centralny i operacyjny. Na poziomie taktycznym są siły i środki przewidziane do dyspozycji zarówno policji, jak i innych instytucji, na przykład sił zbrojnych.


Jeżeli chodzi o komunikację kryzysu, to o ewentualnym niebezpieczeństwie i o tym, jak postępować, dowiemy się dopiero z syren alarmowych i po wysłuchaniu komunikatów, gdzie się udać i gdzie szukać pomocy.


Jeżeli chodzi o syreny alarmowe, to mamy dwa sygnały. Ten, który informuje o ogłoszeniu alarmu, to modulowany 3-minutowy sygnał dźwiękowy, a drugi - ciągły sygnał - to odwołanie.


I pojawią się komunikaty o ewentualnym zagrożeniu, o tym, czego możemy się spodziewać. Czy jest to jedyna informacja, która do nas dotrze?


Informacja może dotrzeć do nas jeszcze przez radio, jak również poprzez system telefonii komórkowej. Dzisiaj w urzędach wojewódzkich są komórki, które przekazują takie sygnały w obszarze, gdzie jest zagrożenie.

Jeżeli chodzi więc o system alarmowania i ostrzegania, to uważam, że jest on na dobrym poziomie, jest wieloaspektowy - zarówno dźwiękowy, jak i wizualny. Wykorzystuje się cały potencjał. Natomiast warto się zastanowić, czy sygnał dźwiękowy pokrywa np. całość województwa podlaskiego. Z tych dokumentów, które widziałem i które analizowałem, to pokrycie wynosi około 80-90 proc. całości potrzeb, jakie powinien zapełnić. Oczywiście nigdy nie było tak, że to pokrycie wynosi 100 proc.

Oczywiście można jeszcze wykorzystać do tego inne służby - na przykład policję, ochotnicze straże pożarne, zakłady pracy, które również w ramach swojej działalności mogą przekazywać i przekazują takie sygnały.


Jakie przepisy regulują funkcjonowanie obrony cywilnej? Na jakich ustawach bazujemy?


Jeżeli chodzi o przepisy obrony cywilnej, to można powiedzieć, że jest to problem zaniechany od lat 90. końca XX wieku. Dlaczego on był zaniechany? Dlatego że obrona cywilna jest stricte związana z zagrożeniem wojennym. Ogólnie rzecz biorąc, obrona cywilna to nic innego jak ochrona ludności, mienia i środowiska. Natomiast w czasie wojny posługujemy się terminem "obrona cywilna".

Oczywiście, żeby realizować zadania obrony cywilnej, należałoby mieć określone siły, środki i zasoby. Natomiast patrząc, jakimi siłami i środkami może dysponować szef obrony cywilnej, to są one bardzo skromne i przestarzałe. Według mnie nie spełniłyby założonych oczekiwań i potrzeb.

Moim zdaniem obrona cywilna była zaniechana i obecnie nikt chyba za bardzo do tego nie powraca. Dzisiaj obszar ten w szczególności leży w zainteresowaniu Państwowej Straży Pożarnej. Tak to zostało przypisane. Komendant główny PSP jestem krajowym szefem obrony cywilnej.


Ale w województwie wojewoda?


Tak. I to jest cały kłopot, bo jak może wojewoda podlegać komendantowi PSP? Wojewodzie podlega komenda wojewódzka. Jest tu więc taka nieścisłość. Według mnie należałoby to wyprostować. Oczywiście wojewoda jest tym narzędziem sprawczym.  Można powiedzieć, że jest szefem obrony niemilitarnej województwa. On ma najwięcej narzędzi sprawczych, które można uruchomić i zastosować, jeżeli chodzi o ochronę ludności, mienia i środowiska.


Jakie są najważniejsze zasady dotyczącego tego, jak przygotować się na wypadek różnych sytuacji kryzysowych?


Są trzy najważniejsze zasady. Pierwsza to mieć gotowy plan ewakuacji. Znaleźć dwa, trzy miejsca, do których możemy uciec. Znaleźć osobę kontaktową, która by poinformowała rodzinę, gdzie jesteśmy. Wyznaczyć jedno miejsce kontaktowe w bliższym i dalszym zasięgu. Bardzo istotna rzecz to przygotować się, jeżeli chodzi o sprawy przetrwania - żywność, leki, woda, dokumenty, ubrania, telefon, latarki, baterie.

Na te kilka dni musimy sami sobie zapewnić przetrwanie, natomiast później uruchamiają się inne podmioty i instytucje, które będą nas wspomagać.


Czy już powinniśmy zaopatrywać się w te rzeczy, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie?


Moim zdaniem wojna nam chyba jeszcze nie zagraża. Mogą być drobne epizody. Aczkolwiek trzeba zawsze system przygotowywać, doskonalić i być gotowym.



| red: zmj, mark


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian
Tadeusz Truskolaski

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.09.2024

Na jakim etapie są prace nad uruchomieniem dla ruchu pasażerskiego lotniska na Krywlanach? Kiedy w mieście powstanie hala widowiskowo-sportowa? Dlaczego władze miasta planują podwyżki opłat za żłobki i jak mogą wyglądać finanse miasta w przyszłym roku? Między innymi o tym rozmawiać będziemy z Tadeuszem Truskolaskim.

Grzegorz Walijewski, fot. własne

Grzegorz Walijewski [wideo]

rzecznik IMGW
18.09.2024

- Nie można było uniknąć tej powodzi. Żyjemy w takim klimacie, gdzie powodzie i susze były, są i będą. Można było tylko zminimalizować skutki i wcześniej się do niej przygotować - mówi Grzegorz Walijewski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
18.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
16.09.2024

"Ta pomoc powodzianom będzie stale potrzebna. Polacy w tym odruchu serca chcą pomagać i pomagają. Popatrzymy też na postawę samorządowców, którzy uruchomili od samego początku zbiórki tych produktów, które są teraz niezbędne. Dzisiaj ta pomoc powinna być pomocą celowaną" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
16.09.2024

Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku

Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
14.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.


Dusty Rocks, fot. Gabriela Lasota

Dusty Rocks

Zespół muzyczny
14.09.2024

- Dobieramy instrumenty, brzmienia, żeby odnieść się do lat 60. i 70. XX wieku. Też usilnie pracujemy w studiu, mamy cztery kolejne numery w produkcji - mówi członek zespołu Dusty Rocks.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.


Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.


Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.


Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.


Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.


Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji


Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok