Radio Białystok | Gość | dr Wiesław Smolski [wideo] - z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku

21.11.2022, 07:38, akt. 24.11.2022, 17:46

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda
dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemcy zaoferowały Polsce systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, aby wzmocnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja ma związek z wybuchem w Przewodowie przy granicy z Ukrainą.

Według badań połowa Polaków nie wiedziałaby, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Eksperci podkreślają, że od lat nie działa u nas obrona cywilna. Jej zadania spełnia straż pożarna - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wiesław Smolski z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku.

Tymczasem rozbudowywana jest polska armia, wzmacniane są Wojska Obrony Terytorialnej. Na wschodzie kraju rząd odbudowuje jednostki wojskowe. Żołnierze mają między innymi powrócić do Grajewa.

Z dr. Wiesławem Smolskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Od lutego inaczej patrzymy na rzeczywistość. Widmo wojny wisi nad nami cały czas. Kto odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców regionu w razie sytuacji kryzysowej?


dr Wiesław Smolski: Wiele instytucji, wiele osób, wiele podmiotów. Można np. zacząć od prezydenta miasta, burmistrza czy wójta w gminach wiejskich. Odpowiedzialne są jeszcze instytucje takie jak np. policja - komendy miejskie, posterunki.


W jaki sposób włodarze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo?


Włodarze odpowiadają za bezpieczeństwo społeczności lokalnej. Określa to ustawa o samorządzie gminy, o samorządzie powiatu, ustawa o wojewodzie i województwie.


Co powinni nam zabezpieczyć?


Powinni w szczególności zapewnić bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo publiczne i społeczne. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo społeczne, to tutaj jest sprawa związana ze zdrowiem, wchodzi tu też opieka społeczna. Natomiast bezpieczeństwo publiczne to zagrożenia związane z alkoholem, z przestępczością, przestrzeganiem porządku, prawa.


Jeżeli chodzi o sytuacje kryzysowe, np. różne kataklizmy czy atak terrorystyczny, to w jaki sposób władze mają nam pomagać?


Jeżeli chodzi o takie standardowe, klasyczne zagrożenia związane z zarządzaniem kryzysowym, to tutaj organizuje się system zarządzania kryzysowego. Jeżeli chodzi o szczebel na przykład gminy, to działania podejmują wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Natomiast jeżeli chodzi o zwalczanie terroryzmu, to istotnym podmiotem jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ona koordynuje te działania. Jeżeli chodzi o kraj, to zwalczanie terroryzmu jest podzielone na trzy poziomy: krajowy, centralny i operacyjny. Na poziomie taktycznym są siły i środki przewidziane do dyspozycji zarówno policji, jak i innych instytucji, na przykład sił zbrojnych.


Jeżeli chodzi o komunikację kryzysu, to o ewentualnym niebezpieczeństwie i o tym, jak postępować, dowiemy się dopiero z syren alarmowych i po wysłuchaniu komunikatów, gdzie się udać i gdzie szukać pomocy.


Jeżeli chodzi o syreny alarmowe, to mamy dwa sygnały. Ten, który informuje o ogłoszeniu alarmu, to modulowany 3-minutowy sygnał dźwiękowy, a drugi - ciągły sygnał - to odwołanie.


I pojawią się komunikaty o ewentualnym zagrożeniu, o tym, czego możemy się spodziewać. Czy jest to jedyna informacja, która do nas dotrze?


Informacja może dotrzeć do nas jeszcze przez radio, jak również poprzez system telefonii komórkowej. Dzisiaj w urzędach wojewódzkich są komórki, które przekazują takie sygnały w obszarze, gdzie jest zagrożenie.

Jeżeli chodzi więc o system alarmowania i ostrzegania, to uważam, że jest on na dobrym poziomie, jest wieloaspektowy - zarówno dźwiękowy, jak i wizualny. Wykorzystuje się cały potencjał. Natomiast warto się zastanowić, czy sygnał dźwiękowy pokrywa np. całość województwa podlaskiego. Z tych dokumentów, które widziałem i które analizowałem, to pokrycie wynosi około 80-90 proc. całości potrzeb, jakie powinien zapełnić. Oczywiście nigdy nie było tak, że to pokrycie wynosi 100 proc.

Oczywiście można jeszcze wykorzystać do tego inne służby - na przykład policję, ochotnicze straże pożarne, zakłady pracy, które również w ramach swojej działalności mogą przekazywać i przekazują takie sygnały.


Jakie przepisy regulują funkcjonowanie obrony cywilnej? Na jakich ustawach bazujemy?


Jeżeli chodzi o przepisy obrony cywilnej, to można powiedzieć, że jest to problem zaniechany od lat 90. końca XX wieku. Dlaczego on był zaniechany? Dlatego że obrona cywilna jest stricte związana z zagrożeniem wojennym. Ogólnie rzecz biorąc, obrona cywilna to nic innego jak ochrona ludności, mienia i środowiska. Natomiast w czasie wojny posługujemy się terminem "obrona cywilna".

Oczywiście, żeby realizować zadania obrony cywilnej, należałoby mieć określone siły, środki i zasoby. Natomiast patrząc, jakimi siłami i środkami może dysponować szef obrony cywilnej, to są one bardzo skromne i przestarzałe. Według mnie nie spełniłyby założonych oczekiwań i potrzeb.

Moim zdaniem obrona cywilna była zaniechana i obecnie nikt chyba za bardzo do tego nie powraca. Dzisiaj obszar ten w szczególności leży w zainteresowaniu Państwowej Straży Pożarnej. Tak to zostało przypisane. Komendant główny PSP jestem krajowym szefem obrony cywilnej.


Ale w województwie wojewoda?


Tak. I to jest cały kłopot, bo jak może wojewoda podlegać komendantowi PSP? Wojewodzie podlega komenda wojewódzka. Jest tu więc taka nieścisłość. Według mnie należałoby to wyprostować. Oczywiście wojewoda jest tym narzędziem sprawczym.  Można powiedzieć, że jest szefem obrony niemilitarnej województwa. On ma najwięcej narzędzi sprawczych, które można uruchomić i zastosować, jeżeli chodzi o ochronę ludności, mienia i środowiska.


Jakie są najważniejsze zasady dotyczącego tego, jak przygotować się na wypadek różnych sytuacji kryzysowych?


Są trzy najważniejsze zasady. Pierwsza to mieć gotowy plan ewakuacji. Znaleźć dwa, trzy miejsca, do których możemy uciec. Znaleźć osobę kontaktową, która by poinformowała rodzinę, gdzie jesteśmy. Wyznaczyć jedno miejsce kontaktowe w bliższym i dalszym zasięgu. Bardzo istotna rzecz to przygotować się, jeżeli chodzi o sprawy przetrwania - żywność, leki, woda, dokumenty, ubrania, telefon, latarki, baterie.

Na te kilka dni musimy sami sobie zapewnić przetrwanie, natomiast później uruchamiają się inne podmioty i instytucje, które będą nas wspomagać.


Czy już powinniśmy zaopatrywać się w te rzeczy, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie?


Moim zdaniem wojna nam chyba jeszcze nie zagraża. Mogą być drobne epizody. Aczkolwiek trzeba zawsze system przygotowywać, doskonalić i być gotowym.| red: zmj, mark


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.


Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.

fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.


Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.


Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.


fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.


Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.

Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.


Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.

Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.

Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.


fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.


prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

fot. Marcin Gliński

Katarzyna Arłukowicz Strankowska

z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku
3.01.2023

Podlaski Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy w kraju. W naszym regionie jeszcze nie odnotowano przypadku zakażeń, ale lekarze weterynarii apelują do hodowców o wdrażanie zasad bezpieczeństwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
3.01.2023

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok