Radio Białystok | Gość | Jadwiga Rogoża - z Ośrodka Studiów Wschodnich

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich

24.11.2022, 08:00, akt. 09:40

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne
Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Jadwigą Rogożą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od wielu dni rosyjskie wojska przeprowadzają zmasowane ataki rakietowe na obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej.

Wszystkie ukraińskie elektrownie zostały w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone przez działania wojenne. Ukraina stoi na progu kryzysu humanitarnego. O tym z Jadwigą Rogożą z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy Ukrainie grozi katastrofa humanitarna?


Jadwiga Rogoża: Tak, to już możemy mówić w tych kategoriach o Ukrainie. Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej, zima się dopiero zaczyna, mamy jeszcze listopad. I to, co widzimy – ostrzały rakietowe, które systematycznie, bezlitośnie niszczą infrastrukturę energetyczną, ale także budynki mieszkalne, nie tylko to się ogranicza do infrastruktury – mają na celu właśnie postawienie Ukrainy pod ścianą, zamrożenie, zagłodzenie Ukrainy i zmuszenie jej do jakichś ustępstw. Więc ta katastrofa humanitarna już jest.

Po wczorajszych atakach, kiedy Rosja wystrzeliła ok. 70 pocisków samosterujących rakiet, które bardzo precyzyjnie uderzają właśnie w infrastrukturę: elektrownie, stacje transformatorowe, też w obiekty przesyłu Ukraina właśnie pogrążyła się w ciemności i to takiej dosłownej. Do dzisiaj 80 procent Kijowa jest bez prądu, dostawy wody są zakłócane, stanęły pociągi. Po prostu Ukraina wczoraj stanęła i od początku października, od kiedy te ataki są systematyczne i nasilone to był największy atak, który już zaalarmował właściwie cały świat – mówią o tym struktury międzynarodowe, zostało zwołane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, którego domagał się prezydent Zelenski, WHO alarmuje – świat rzeczywiście widzi takie bezpośrednie następstwa tej wojny.

Tak jak powiedziałam, zima dopiero się zaczyna. Ukraina oczywiście próbuje sobie radzić, bo druga strona tego wszystkiego jest taka, że to nie jest już pierwszy taki atak, to nie jest pierwsza trudność. Wojna się zaczęła w lutym, więc ten kawałek zimy też upłynął dla bardzo wielu mieszkańców w skrajnie trudnych warunkach - dla tych, którzy musieli uciekać jeszcze zimą i wczesną wiosną ze wschodu Ukrainy. I efekt tego był dokładnie odwrotny od oczekiwań Putina – czyli ukraińskie społeczeństwo absolutnie zwróciło się przeciwko Rosji, nawet ci wszyscy mieszkańcy wschodu, którzy kiedyś byli bardziej przychylni – bo posługiwali się na co dzień rosyjskim, bo jakoś tam się czuli częścią rosyjskiej kultury. To ucięło raz na zawsze te więzi, to poczucie sympatii, przynależności do Rosji.

I tak samo teraz. Każdy kolejny, brutalny atak – bo też każdy atak przynosi bardzo konkretne ofiary w ludziach, wczoraj np. uderzono w szpital położniczy i zginął dwudniowy niemowlak, giną cały czas ludzie w budynkach mieszkalnych, w które trafiają rakiety – każde takie działanie nie zmusza Ukrainy do kapitulacji, ani władz, ani społeczeństwa. Mimo tych trudów, mimo naprawdę nieznośnych warunków i zagrożenia życia to społeczeństwo jeśli cokolwiek czuje do Rosji, to jest to nienawiść, a nie lęk, nie zdolność do kapitulacji.


A jak Ukraina może przetrwać? Czy budowanie schronów zimowych może w tym pomóc?


Ukraina ma te schrony już od jakiegoś czasu, ponieważ zagrożenie atakiem rakietowym wymusiło wytworzenie tych schronów.


Ale teraz przygotowywane są na okoliczność zimy, żeby można było bez energii, bez ogrzewania przetrwać?


Dokładnie. Teraz w całej Ukrainie otworzono sieć takich punktów grzewczych, oni to nazwali „punkty niezłomności”, gdzie można się ogrzać, podładować komórkę, po prostu przebywać jakiś czas w tym miejscu. I to jest taki wymuszony środek awaryjny, który ma troszkę ulżyć mieszkańcom, ale Ukraina oczywiście ciągle czeka na pomoc, apeluje o pomoc. Ukraina też łagodzi wewnętrze regulacje sprowadzania, importu generatorów prądu, ale też oczekuje właśnie, że ta pomoc humanitarna, która teraz będzie napływać będzie miała także charakter energetyczny.


A czy może liczyć na dostawy energii, surowców, paliw?


Myślę, że Ukraina na to liczy, ale to nie jest taka szybka decyzja…


Bo nie jest podpięta pod system europejski?


Ukraina jest podpięta pod system europejski. Ukraina już w czasie wojny, na wiosnę dokonała testu i przyłączyła się do tego europejskiego systemu ENTSO-E i teoretycznie jest w tym systemie, a wręcz powiedziałabym, że pierwotnie miała być eksporterem energii do Unii Europejskiej. To dlatego, że Ukraina ma gigantyczne moce produkcyjne, natomiast w tym momencie wszystkie te moce produkcyjne stoją. Wszystkie elektrownie atomowe wczoraj zostały wyłączone – ich na Ukrainie jest kilka.


To jak świat może im pomóc?


To jest pytanie do świata, bo Ukraina potrzebuje pieniędzy, energii, ciepłych rzeczy. Już wczoraj padły kolejne deklaracje przyznania pakietów pomocowych, ale też Ukraina bardzo mocno domaga się – i to jest rzecz pierwszej potrzeby, nawet przed generatorami prądu – obrona przeciwpowietrzna, przeciwrakietowa. Ukraina o tym mówi od bardzo dawna, wczoraj to powtórzyła bardzo mocno. To jest coś, co mogłoby ją ochronić przede wszystkim przed destrukcją tych obiektów.

Też widzimy, że Zachód, który był pierwotnie bardzo niechętny do udzielania pomocy wojskowej w takim wymiarze ofensywnym, że każdy kolejny brutalny atak na Ukrainę powodujący ogromne ofiary czy takie skutki, jak teraz – jednak Zachód skłania się do przekazywania znacznie większej pomocy, niż pierwotnie zakładano. Więc ja mogę teraz tylko mieć nadzieję, że teraz Zachód zdecyduje się na kolejny krok wykraczający poza dotychczasową pomoc.


Czy Polska powinna szykować się na jeszcze większą falę migracji, niż mieliśmy w marcu?


Myślę, że tak, bo nawet władze ukraińskie nawołują do opuszczania miast. Myślę, że teraz będzie to mówione o wiele bardziej wprost, wcześniej w taki sposób zawoalowany ale tak – po prostu te ukraińskie miasta nie są w stanie utrzymać, ogrzać i wyżywić takiej liczby ludności, która tam zostaje, więc myślę, że zobaczymy to niedługo.

Na razie tego jeszcze nie widać, na razie liczba przekroczeń granicy to ok. 20 tys. dziennie, ale myślę, że bardzo szybko zobaczymy tę falę.


A czy po Ukrainie także Mołdawia jest zagrożona katastrofą humanitarną? Bo jest silnie powiązana energetycznie z Ukrainą.


W przypadku Mołdawii trudno mówić o katastrofie humanitarnej, ale już została uderzona, jeśli chodzi o system energetyczny i też będzie apelować o pomoc do Europy. Widzimy, że ta wojna rozlewa się już na sąsiednie kraje, bo też kwestia Przewodowa nam pokazała, że nawet nasze terytorium może być dotknięte. Ale w ogóle na wiele sposobów – klęska głodu, która zagląda w oczy państwom afrykańskim, fala uchodźców, która już jest w Europie… To wszystko są rzeczy, które się dokonały, a teraz wraz z brutalnością tych działań rosyjskich ta fala będzie coraz większa i też potrzeby ukraińskie finansowe, infrastrukturalne są coraz większe.

Ukraina jest w stanie ruiny, dlatego od nas to też wymaga gigantycznych nakładów, ale też obmyślania polityki i przekraczania naszych własnych granic, jeśli chodzi o gotowość przekazywania Ukrainie broni.

| red: bsd


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.

fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.


Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.

fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.


Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.

foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?


Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".

Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.

Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.


Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.


dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.


Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?

Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.


Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.

Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.


prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
27.10.2022

Akcja "Znicz" na drogach i w okolicach cmentarzy. - Policjanci będą we wszystkich newralgicznych miejscach. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza kierującego ruchem są najważniejsze.

Andrzej Duda, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
26.10.2022

"Spełniamy warunki, aby w Kolnie powstała jednostka bojowa, licząca od 700 do 1000 żołnierzy" - mówi Andrzej Duda.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok