Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak [wideo] - wicepremier, minister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak [wideo]

wicepremier, minister obrony narodowej

14.12.2022, 08:00, akt. 20:34

"Chcemy przeszkolić tych, którzy służyli już w wojsku. Którzy byli żołnierzami zawodowymi lub służyli z poboru. Jesteśmy także otwarci na ochotników, wszystkich, dla których bezpieczeństwo naszej ojczyzny jest rzeczą ważną. Należy szkolić rezerwy" - mówi Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda
Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe jednostki wojskowe powstają w województwie podlaskim. Czy oprócz Grajewa i Kolna inne miasta też mogą liczyć na obecność żołnierzy? W przyszłym roku wojsko chce przeszkolić do 200 tys. osób - kto może być powołany na ćwiczenia? M.in. o tym z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda.


Wojciech Szubzda: Zanim o jednostkach w Grajewie i Kolnie chcę zacząć nietypowo, bo zapytam ministra obrony narodowej o drogę S8 Białystok-Augustów. Czy uchwała Rady Ministrów o konieczności budowy tej drogi wynika również ze względów militarnych? Czy chodzi o lepsze skomunikowanie Przesmyku Suwalskiego i Polski z sąsiednimi krajami NATO?Mariusz Błaszczak: Tak, realizujemy również ten cel dotyczący bezpieczeństwa. Podstawowa sprawa to jest połączenie komunikacyjne służące mieszkańcom województwa podlaskiego, ale również w ten sposób realizujemy cel militarny. Zależy nam na tym, żeby wzmocnić relacje sojusznicze, myślę tu przede wszystkim o naszym partnerze litewskim. Wojska sojusznicze także Stanów Zjednoczonych ćwiczą w Polsce, ćwiczą na Litwie, a więc ten szlak ma również ważne znaczenie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny.Wojsko chce przeszkolić w przyszłym roku do 200 tys. żołnierzy. Dlaczego informacja o tym w ostatnim czasie wzbudziła dużo emocji wśród części osób? Kogo wojsko chce przeszkolić?Przede wszystkim chcemy przeszkolić tych, którzy służyli w wojsku, tych, którzy odbyli przeszkolenie, a więc albo byli żołnierzami i przeszli na emeryturę, albo byli żołnierzami zawodowymi, albo służyli z poboru, bo do 2009 roku był pobór, ale także jesteśmy otwarci na ochotników, na tych wszystkich, dla których bezpieczeństwo naszej ojczyzny jest wartością ważną. Chcemy zapraszać, ale na zasadzie dobrowolności, ustalania również terminów tak, żeby nie eliminować z aktywności zawodowej, tych wszystkich, których chcemy przeszkolić, wychodząc z założenia, że należy szkolić rezerwy. 

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, przed jakimi stoi nasze państwo. Szkolenia są niezwykle ważne. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że przede wszystkim koncentrujemy się na tych, którzy byli w wojsku. Tych, którzy mają kategorię wojskową, będziemy zapraszać na krótkie szkolenie weekendowe tak, żeby mogli zaznajomić się na przykład z obsługą broni czy też przypomnieć sobie albo nauczyć się zasad pierwszej pomocy medycznej. Temu również służy nasza kampania "Trenuj z wojskiem", którą organizujemy w weekendy. Od 14 stycznia zaczynamy edycję zimową naszych krótkich weekendowych szkoleń, w zasadzie te szkolenia są ograniczone do jednego dnia, do soboty. Panie premierze, zapowiedział pan, że powstanie nowa dywizja zmechanizowana, to będzie 1. Dywizja Legionów. Ma być zlokalizowana w województwie podlaskim, ale nie tylko. Jak wygląda proces formowania jednostek w Grajewie i Kolnie, bo o tych miejscowościach już wiemy. Zapowiedział pan, że na pewno w tych miejscowościach powstaną jednostki.Zarówno w Kolnie, jak i w Grajewie powstaną jednostki. W przypadku Grajewa wracamy, bo w 1995 roku ówczesny rząd koalicji SLD-PSL zlikwidował jednostkę wojskową w Grajewie, teraz władze samorządowe zarówno powiatu grajewskiego, jak i miasta Grajewa jednogłośnie przyjęły uchwałę, przeznaczając teren na potrzeby Wojska Polskiego. W przyszłym roku już Wojsko Polskie rozpocznie swoją aktywność w Grajewie. Liczymy na chętnych do przystąpienia do Wojska Polskiego właśnie z Grajewa i z powiatu grajewskiego. Podobnie w Kolnie. Chciałem podziękować burmistrzowi Kolna za jego otwartość. Też władze samorządowe, władze miasta Kolna przeznaczyły nieruchomość na potrzeby Wojska Polskiego, a więc ten sam schemat realizujemy w Kolnie. 

Rozmawiamy z władzami samorządowymi jeszcze kilku powiatów woj. podlaskiego, ale nie chce uprzedzać faktów. W województwie podlaskim będą jeszcze kolejne jednostki wojskowe. Wychodzimy z założenia, że chcemy organizować jednostki wojskowe blisko miejsca zamieszkania żołnierzy. Nasze doświadczenia jasno wskazują, że jest większe zainteresowanie, jeżeli żołnierze mogą pełnić służbę w miejscu, w którym mieszkają albo niedaleko miejsca, w którym mieszkają. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Co jest najważniejsze - Polska jest bardziej bezpieczna dzięki temu, że rozwija się Wojsko Polskie.

Podnieśliśmy także do rozmiarów pułku dywizjon w Suwałkach. Dziś to jest już Pułk Przeciwpancerny i ten pułk został zlikwidowany w 2011 roku. Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. Na wyposażenie właśnie tej nowej podlaskiej dywizji trafi sprzęt zarówno z Korei Południowej, jak i ze Stanów Zjednoczonych. W przypadku sprzętu z Korei już jest na wyposażeniu warmińsko-mazurskiej 16. Dywizji Zmechanizowanej. W Morągu i Węgorzewie są pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9. Ten proces będziemy kontynuować. Wzmacniamy Wojsko Polskie, dlatego że w ten sposób odstraszamy agresora.Jakie jeszcze miejscowości mogą doczekać się Wojska Polskiego w województwie podlaskim? Nieoficjalnie mówi się, że mogą to być Siemiatycze. Czy może pan potwierdzić?Nie chciałbym uprzedzać faktów, ale mogę potwierdzić, że rzeczywiście rozmawiałem ze starostą siemiatyckim na ten temat, natomiast pozwoli pan panie redaktorze, że najpierw doprowadzimy sprawę do finału, a później będziemy ogłaszać tę informację. Rzeczywiście ze starostą siemiatyckim rozmawialiśmy na ten temat.Rozmawiamy w czasie przedświątecznym, a wiadomo, że służba wojskowa trwa niezależnie od pory dnia i roku i część żołnierzy będzie też pełniła służbę podczas Świąt Bożego Narodzenia w jednostkach. Część z nich także na polsko-białoruskiej granicy. Jak żołnierze znoszą służbę w takich dniach? Wiem, że szczególnie chce pan wyróżnić małżeństwo żołnierzy z Pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.Jestem bardzo wdzięczny za służbę żołnierzy WOT. Rzeczywiście jest takie wyjątkowe małżeństwo w Pierwszej Podlaskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej, pan starszy kapral Daniel Szlendak - dowódca sekcji w 13. Batalionie Lekkiej Piechoty w Łomży i jego małżonka, która też jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, mają dwójkę dzieci. Chciałbym im podziękować za ich szlachetną postawę, zarówno odnośnie służby w Wojsku Polskim, jak i w życiu prywatnym. Dlatego postanowiłem wyróżnić tę rodzinę tabletem oraz upominkami wojskowymi. Tutaj szczególnie chciałem podziękować panu starszemu kapralowi Danielowi Szlendakowi za jego aktywność, bo jak prześledziłem jego aktywność, to zarówno był aktywny wtedy, kiedy był pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, jak i później, kiedy Polska była dotknięta COVID-em, następnie na granicy wspierał straż graniczną, kiedy doszło do ataku hybrydowego na granicy polsko-białoruskiej, wspierał także ludność cywilną na Ukrainie, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Serdecznie dziękuję za taką postawę. Chciałbym podkreślić, że to nie jest postawa wyjątkowa, tacy są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a państwu Szlendakom chciałbym serdecznie podziękować, bo oboje są żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i oboje dbają o bezpieczeństwo naszego kraju.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.12.2023

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak [wideo]

minister obrony narodowej
5.12.2023

"Wojsko Polskie wciąż jest potrzebne na polsko-białoruskiej granicy" - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektorka Polskiej Izby Mleka
4.12.2023

- Rozumiemy Ukrainę i wspieramy, natomiast nie może być tak, że ta bardzo trudna sytuacja wojenna doprowadza do tego, że cały rynek europejski jest zdestabilizowany.


fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok