Radio Białystok | Gość | Bartosz Szolc [wideo] - organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28.02.2023, 07:37, akt. 11:40

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska
Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Bartoszem Szolcem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - ulicami stolicy regionu przejdzie Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

O tej inicjatywie opowiada poranny gość Polskiego Radia Białystok - organizator tego wydarzenia Bartosz Szolc.


Adam Janczewski: Dlaczego angażuje się pan w organizację akurat takiego wydarzenia?


Bartosz Szolc: Bardzo ważne są dla mnie kwestie patriotyczne związane z podziemiem niepodległościowym, z naszymi żołnierzami, którzy walczyli mimo wszystko o niepodległość naszego krajów w bardzo trudnych czasach w historii Polski.


Co pańskim zdaniem Polacy, szczególnie młodzi ludzie wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia?


Są to ludzie, którzy niezłomnie walczyli z okupantem niemieckim, jak i również sowieckim, za co później zostali wyklęci przez reżim komunistyczny, który w tamtych latach rządził w naszym kraju, czyli po II wojnie światowej, aż do 1989 roku, kiedy de facto Polska stała się niezależna od tego ustroju.


Miałem bardziej na myśli to, jaki jest stan wiedzy w społeczeństwie na temat niezłomnych, wyklętych. Czy wszyscy sobie zdają sprawę co to były za postaci i jakie to były historie?


Chyba nie wszyscy jednak sobie zdają z tego sprawę jakie to były postaci, kto to był i kto w ogóle walczył w tych formacjach. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy. Przypominamy, że to byli ludzie, którzy walczyli o naszą niepodległość i byli mordowani w katowniach ubeckich, NKWD za to, że po prostu wierzyli w takie wartości jak Bóg, honor i ojczyzna. A w naszym mieście – Białymstoku jest wiele takich miejsc, chociażby kino Ton, gdzie pokazowo byli sądzeni.


Bohaterem tegorocznego białostockiego marszu będzie Zbigniew Rećko „Trzynastka”. Skąd akurat taki wybór?


To była postać bardzo odważna, która w sposób brawurowy uciekła z więzienia Gestapo, a później była sądzona przez komunistów i zginęła w sposób niezłomny za to, że po prostu walczyła o niepodległą Polskę.


To bohater tegorocznego wydarzenia, a hasłem tegorocznego marszu jest „Stanę na każde twoje zawołanie – Polsko!”. Jak rozumiem, nawiązuje ono do historii Wyklętych, ale ma też wymiar współczesny.


Tak, owszem, jest to wymiar współczesny. Chcemy pokazać, że te ideały, w które wierzyli Żołnierze Wyklęci są nadal żywe i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Że samo przywiązanie do ojczyzny jest rzeczą elementarną dla każdego z nas. A dla nas, dla patriotów jest to w szczególności bardzo ważne, bo kto, jak nie my będzie walczył o Polskę w razie jakiegoś zagrożenia? A czasy są dość niespokojne, my na Podlasiu żyjemy jednak blisko granicy z Białorusią, z Rosją, z których terenów de facto wojska rosyjskie wkraczały na Ukrainę rok temu.

Przypomnijmy, że to też nie były zapowiedziane ataki. Musimy być gotowi na każdą okoliczność i dlatego my, jako patrioci ofiarujemy własne życie, własne zdrowie dla naszego państwa i mówimy 1 marca że tak jak Żołnierze Wyklęci staniemy na każde zawołanie i pomimo trudnych okoliczności zawsze będziemy bronić naszych rodzin, naszej ojczyzny.


Na konferencji prasowej zapowiadającej marsz powiedział pan, że niektórzy mówią, że ci ludzie nie są godni upamiętniania – chodzi o Wyklętych. Co pan miał na myśli?


Bardziej wyciągane są kontrowersyjne treści, a niektórzy nie zdają sobie sprawy, że mimo wszystko te lata, w których oni walczyli nie były łatwe dla tych ludzi. Łatwo jest powiedzieć z pozycji siedzącej, z domu jak powinni ci ludzie się zachować, jak powinni walczyć, czy powinni się poddać, gdy tak naprawdę byli zmuszeni do walki z okupantem. Bo w innym przypadku, gdyby się ujawnili to zostaliby po prostu zamordowani.


A co właśnie z tymi postaciami kontrowersyjnymi? W Białymstoku mamy chociażby Szendzielarza „Łupaszkę”, w Hajnówce Rajsa „Burego? Czy to są postaci, które w pańskiej ocenie należy również upamiętniać, czcić czy raczej wypadałoby do końca, w stu procentach wyjaśnić tę historię?


Owszem, powinno się upamiętniać te postaci z tego względu, że zostały one uniewinnione przez sąd w sposób formalny w III Rzeczpospolitej. Myślę, że tutaj kwestia jest po prostu już wyjaśniona, śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez specjalistów, którzy dokonywali już takich ekspertyz.


Te postaci jednak budzą kontrowersje w części społeczeństwa. W trudnych czasach, w zagrożeniach z zewnątrz, o których mówiliśmy, czy nie powinniśmy szukać postaci, co do których nie ma żadnych wątpliwości? Podziały w społeczeństwie w tak trudnych czasach to chyba ostatnie, co jest nam potrzebne.


Raczej powinniśmy wyjaśniać te kwestie, które są przez różne środowiska afirmowane, niekoniecznie związane z naszą polską racją stanu, bo jednak jest to nagłaśniane przez ludzi związanych z poprzednim ustrojem, dla których ci ludzie byli po prostu niewygodni, a z którymi oni przecież walczyli, czyli z Żołnierzami Wyklętymi.

Ludzie, którzy byli de facto związani z ustrojem komunistycznym – to dla nich Żołnierze Wyklęci są niewygodni, w sensie takim, że nie powinni być bohaterami, dlatego są też niejako oczerniani. Przypisywane są im winy, których po prostu nie zrobili, bądź nie wydali takiego rozkazu, bądź nie ma na to dowodów. Bo wiadomo, po 80 latach można wiele rzeczy sobie dopisać, różne fałszywe historie można wymyśleć, gdzie na papierze de facto były rozkazy jednak powierzane tym żołnierzom.


Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku – która jest to edycja i ile osób maszeruje mniej więcej w każdej edycji w stolicy regionu?


To już jest tradycyjny marsz w Białymstoku. Jest to bodajże 13. już edycja, maszeruje nas rok w rok około 1500 osób. Mam nadzieję, że w tym roku pogoda dopisze i frekwencja również. Serdecznie państwa zapraszam.


No właśnie, to kiedy i jaką trasą przejdzie Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych?


Marsz Żołnierzy Wyklętych przejdzie 1 marca, o godz. 18 wyruszamy spod kina Ton, wcześniej też będzie występ słowno-muzyczny, będziemy śpiewać piosenki patriotyczne związane z tamtymi czasami, żeby mimo wszystko jakoś uświetnić ten dzień, żeby również z innej perspektywy pokazać tamte wydarzenia, że tak naprawdę ta formuła się ciągle rozwija, że nie jesteśmy wypaleni, a cały czas działamy, że nie ma tutaj zastoju.

(fragment rozmowy)

| red: bs, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Marcin Gliński

Urszula Jabłońska [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
8.12.2023

"Województwo podlaskie jest specyficznym regionem. My nie mamy dużych ośrodków miejskich, gdzie skupiałoby się dużo miejsc pracy, ale pamiętajmy, że nasi podlascy przedsiębiorcy generują takie miejsca" - mówiła w Polskim Radiu Białystok wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Urszula Jabłońska.

Mariusz Sokołowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Sokołowski [wideo]

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku, laureat konkursu Nagroda POLIN 2023.
7.12.2023

Wciąż jest dużo do zrobienia w sprawie pamięci o żydowskiej przeszłości i tożsamości Podlasia - mówi Mariusz Sokołowski.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.12.2023

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak [wideo]

minister obrony narodowej
5.12.2023

"Wojsko Polskie wciąż jest potrzebne na polsko-białoruskiej granicy" - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektorka Polskiej Izby Mleka
4.12.2023

- Rozumiemy Ukrainę i wspieramy, natomiast nie może być tak, że ta bardzo trudna sytuacja wojenna doprowadza do tego, że cały rynek europejski jest zdestabilizowany.

fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.


prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok