Radio Białystok | Gość | Agnieszka Rzeszewska - przewodnicząca białostockiej Solidarności Oświatowej

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca białostockiej Solidarności Oświatowej

28.03.2023, 07:53, akt. 09:43

- Jesteśmy widoczni, jesteśmy popularni, przychodzą do nas nowi członkowie, bo wiedzą, że jesteśmy nie tylko aktywni, ale też sprawni i potrafimy osiągać cele - mówi przewodnicząca Solidarności Oświatowej w Białymstoku Agnieszka Rzeszewska.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Barbara Sokolińska
Agnieszka Rzeszewska, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Agnieszką Rzeszewską rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Głównym celem jest obrona praw pracowniczych. A chodzi nie tylko o nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. 

Białostocka Solidarność Oświatowa wybrała przewodniczącą na nową kadencję - jest nią Agnieszka Rzeszewska, z którą rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Dzień dobry. Moim gościem jest dziś przewodnicząca Solidarności Oświatowej w Białymstoku Agnieszka Rzeszewska. Nie mogę powiedzieć, że nowa przewodnicząca, bo to już jest trzecia kadencja, więc użyję stwierdzenia - przewodnicząca na kolejną kadencję.

Odbiera to pani jako wyraz zaufania i też poparcia, kontynuacji tych dotychczasowych działań?


Agnieszka Rzeszewska: Dzień dobry państwu. Tak, oczywiście, jest to dla mnie wielki zaszczyt i podziękowanie za dotychczasową pracę. Myślę, że moja energia, pracowitość i to wielkie zaangażowanie, jakie towarzyszy mi wraz z moimi bliskimi współpracownikami daje taki efekt, że jesteśmy widoczni, jesteśmy popularni, przychodzą do nas nowi członkowie, bo wiedzą, że jesteśmy nie tylko aktywni, ale też sprawni i potrafimy osiągać cele.


Solidarność Oświatowa zajmuje się oczywiście nie tylko nauczycielami, ale też innymi, wszystkimi pracownikami oświaty – administracyjnymi, obsługowymi. Każda z tych grup ma pewne, inne problemy, choć myślę, że tym głównym są zarobki, do których jeszcze wrócimy. Ale z jakimi, tu w Białymstoku, problemami zgłaszają się do związku? Czy to są takie personalne problemy, czy może również systemowe?


I takie, i takie, bo przez dłuższy czas broniliśmy np. stanowisk dozorców w przedszkolach. One niestety prawie wszystkie, niemal do jednego zostały w Białymstoku zlikwidowane. To były miejsca pracy, ważne dla ludzi, bo przedszkola nie są takie bezpieczne pod monitoringiem jak wtedy, kiedy żywy człowiek nadzoruje placówkę.

Walczyliśmy również o miejsca pracy dla pań, które opiekują się dziećmi w przedszkolach, czyli nie są nauczycielami, tylko pomocami. Też nastąpiła tu utrata pojedynczych stanowisk pracy na placówkę, więc to są te systemowe elementy, ale walczymy też o sprawy indywidualne, wtedy, kiedy człowiek przychodzi z taką prywatną sprawą, nawet życiową, my jesteśmy w stanie go wesprzeć i pomóc. Mówimy wtedy: „nie jesteś sam, za tobą stoi 1500 osób, więc możesz się czuć bezpiecznie”.

I przede wszystkim udzielamy pomocy prawnej, która jest w tej sytuacji bardzo potrzebna. Ale sytuacje zawodowe przede wszystkim – wtedy, kiedy jest jakiś konflikt w pracy, czy dochodzi do naruszenia prawa – a my przecież stoimy na straży prawa. Prawa pracy, prawa związkowego, prawa oświatowego.


Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania regularnie spotyka się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na ostatnim, marcowym spotkaniu wróciła sprawa, o której już od dłuższego czasu słyszymy – powrót, w przypadku nauczycieli, do wcześniejszej emerytury.

Czy jest to realne, żeby wrócić do wcześniejszej emerytury w miarę szybko?


Nie sądzę, żeby się to teraz udało, ale takie pomysły były. Problem pojawia się chyba wtedy, kiedy przychodzi mniej uczniów do szkół i obawa, że część z naszych koleżanek i kolegów mogłaby stracić pracę. Problem ten można by pewnie rozwiązać na zasadzie wprowadzenia tej poprzedniej emerytury, którą nam w trakcie umów o pracę odebrano, a w zamian być może odejść od tego świadczenia kompensacyjnego, które jest niekorzystne ze względu na to, że nauczyciel już nie mógłby w zawodzie wówczas pracować. Więc gdyby udało się zamienić to świadczenie kompensacyjne na emeryturę wcześniejszą, zapewne byłoby to lepsze rozwiązanie.


Ale jest tu też wątek, o którym pani wspomniała. Czy nie grozi nam w takiej sytuacji, że nauczycieli zabraknie? Bo już teraz słyszymy, że brakuje na przykład tych, którzy kształcą w konkretnych zawodach i szkoły sięgają właśnie po emerytów.


Tu jest właśnie największy problem, bo taki inżynier zarobi dużo więcej poza oświatą i dopóki to się nie zmieni, to pewnie będziemy z takim problemem się borykać.


Tym pytaniem nawiązuję też do zarobków nauczycieli, szczególnie tych na początku swojej drogi zawodowej. W wielu przypadkach jest to minimalna krajowa, czyli niecałe 3500 zł brutto, mimo że waloryzacja co jakiś czas następuje. Ale czy też nie ma zagrożenia, że młodzi ludzie nie będą chętni, by kształcić się, albo inaczej – będą kształcić się, ale później nie będą podejmować pracy.


Jest takie ryzyko. Co prawda jak ja sobie przypominam początek mojej pracy to nikt z nas, z moich koleżanek nie zastanawiał się ile będzie zarabiał, bo szedł do tego zawodu z przekonania i nie wyobrażał sobie żadnego innego zawodu niż ten wymarzony. Oczywiście, że jest to problem i powinna być różnica między nauczycielem, który rozpoczyna pracę po studiach, a pracownikiem, który nie ma żadnego wykształcenia – o to zabiegamy niemal za każdym razem w takich rozmowach.

Ja w nich nie uczestniczę – tam siedzą członkowie prezydium Krajowej Sekcji Oświaty. Niemniej jednak jest to ważne zagadnienie i myślę, że przy kolejnych spotkaniach cały czas ten problem będzie poruszany.


Bo tu chodzi o to, żeby z tyłu głowy nauczyciela nie siedziało to, że za mało zarabiam, tylko żeby realizować tę misję, bo wiemy wszyscy, że ten zawód to jest misja.


Dokładnie tak. To jest misja, to nie jest zawód pierwszy z brzegu. To są prace dla tych, którzy czują ten klimat, potrafią z młodzieżą znaleźć bardzo łatwo kontakt i być dla nich autorytetem.


A jak jest czysta głowa, to wtedy tę misję łatwiej realizować, w każdym zawodzie.


Zdecydowanie, ma pani rację.


A czy to, że jest pani radną Białegostoku nie koliduje z przewodniczeniem Solidarności Oświatowej? Czy nie ma konfliktu interesów? Z punktu widzenia prawa wiem, że nie.


Oczywiście że nie, tym bardziej, że pomaga mi to działać na rzecz środowiska oświatowego. Proszę sobie przypomnieć - kiedy byłam w większości w radzie, dzięki moim staraniom udało się wywalczyć 5 mln zł na podwyżki dla pracowników niepedagogicznych, wprowadzić do budżetu pieniądze na realizację inwestycji typu boiska czy nawet kilka sal gimnastycznych.

To jest działanie w tym samym kierunku, to jest zdwojenie mojej siły po to, by w środowisku oświatowym w Białymstoku działo się lepiej.


A co trzeba poprawić w środowisku oświatowym w Białymstoku?


To, czego ja bym chciała dla mojego związku to większej świadomości przepisów prawa, któremu podlegamy. Właśnie dzisiaj zaczynam taką kampanię spotykania się z radami pedagogicznymi, by szkolić ich bezpłatnie, właśnie pokazać im, że to prawo, w którym się obracają jest dla nich istotne. Kiedy będą mieli większą świadomość i znajomość tego prawa, to będzie im łatwiej funkcjonować.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys [wideo]

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.
7.06.2023

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.06.2023

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.


prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok