Radio Białystok | Gość | Paweł Łatuszka [wideo] - były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym

12.04.2023, 06:57, akt. 09:00

"To jest test również dla Europy, jeżeli zechce znów handlować z Łukaszenką, z międzynarodowym przestępcą. Jeżeli po tych wszystkich zarzutach będzie gotowa uścisnąć mu rękę, to przepraszam – po co nam wtedy taka Europa?"

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda
Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

1486 osób - tylu więźniów politycznych przebywa teraz w białoruskich więzieniach. Kraj od lat rządzony przez dyktatora - Aleksandra Łukaszenkę - popada w coraz większą zależność od Rosji. Władimir Putin zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. 

Co dalej z naszym wschodnim sąsiadem? Czy jest szansa na tak wyczekiwaną przez Białorusinów demokratyzację? O tym z gościem Polskiego Radia Białystok - Pawłem Łatuszką rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, były kandydat na prezydenta Białorusi Wiktar Babaryka, polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut. To tylko niektóre osoby znajdujące się w białoruskich więzieniach. Zaoczne wyroki dostali też ci, którzy sprzeciwili się powyborczym represjom – wszyscy byli zmuszeni wyjechać z kraju. Jest wśród nich nasz gość – były minister kultury Białorusi i były ambasador tego kraju w Polsce, dziś przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka. Dzień dobry.


Paweł Łatuszka: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.


Dostał pan zaocznie 18 lat więzienia – najwięcej ze wszystkich tych, którzy wystąpili przeciw Łukaszence. Cóż takiego pan zrobił w oczach reżimu?


Łukaszenka chce wysłać sygnał dla urzędników państwowych, którzy są wokół niego teraz, że jeżeli pójdziecie inną drogą, jeżeli będziecie po stronie ludu białoruskiego, to wtedy będziecie ukarani. Chce stworzyć to zagrożenie i stwarza je codziennie. Ale oczywiście również to jest jego podejście do mnie osobiście, bo znam go, miałem okazję spotykać się z nim i on uważa, że ja go zdradziłem.


W swoim dorocznym orędziu Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że jest gotów wymienić Andrzeja Poczobuta na pana. To poważna deklaracja? Nie boi się pan, że zaraz tutaj do studia jacyś smutni panowie w garniturach przyjdą i gdzieś pana wywiozą w nieznanym kierunku?


Po pierwsze my od razu daliśmy odpowiedź, że ja, Paweł Łatuszka, jako przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego i część męska naszego zespołu NZA jesteśmy gotowi do wymiany. My stawiamy warunek – jednoznaczny i również publiczny, tak jak publicznie powiedział Łukaszenka – jeżeli wszyscy więźniowie zostaną wyzwoleni.

Mamy na dzień dzisiejszy na Białorusi minimum 1500 więźniów politycznych, tak podaje Wiasna – organizacja obrony praw człowieka, inne organizacje podają nawet 1750. Według oceny niezależnych ekspertów jest ich do 5000. I my otwarcie powiedzieliśmy – jesteśmy gotowi pójść jako zakładnicy, ale w tej sytuacji innych zakładników Łukaszenka powinien wypuścić, bo tak naprawdę on powiedział całemu światu: mam zakładników. Mam zakładników, trzymam ich w więzieniu i chcę wymienić na innych zakładników.


A czy to Aleksander Łukaszenka faktycznie podejmuje jeszcze decyzje, czy w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, gdzie mamy rosyjskie wojska na Białorusi, gdzie jest zapowiedź rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej, to jeszcze w Mińsku podejmowane są decyzje?


Oczywiście, jest to wyzwanie dla naszego narodu, dla państwa białoruskiego i dalszego istnienia Białorusi, bo jeżeli popatrzymy na tę sytuację, to możemy mówić o hybrydowej okupacji Białorusi. Na przykład faktycznie nie mamy suwerenności nad prasą, suwerenności informacji, która faktycznie jest pod kontrolą Kremla. Wojsko jest pod kontrolą Kremla, gospodarka, kultura białoruska jest niszczona, język białoruski. I tu możemy kontynuować, bo faktycznie Łukaszenka odstąpił suwerenność Białorusi w zamian za to, że do tej pory może być jeszcze funkcyjnie prezydentem Białorusi.

Oczywiście nie uznajemy jego za takiego, bo nie wygrał wyborów i już dawno stracił prawo, by być kierownikiem państwa. Nim kieruje tylko jedna idea – zostać jeszcze w jakimś sensie, w jego rozumieniu przy władzy na terytorium Białorusi.


Mówimy o Moskwie, a może to nie Moskwa, a Pekin już podejmuje decyzje? Łukaszenka był w Pekinie, można powiedzieć, że składał hołd lenny.


Pekin oczywiście robi naciski na Łukaszenkę, ale myślę, że tylko w jednej sprawie - związanej z tranzytem towarów chińskich przez terytorium Białorusi, dalej do Unii Europejskiej. W związku z podjętą przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej decyzją o tym, że będą zamykane przejścia graniczne towarowe, nie mówimy o ruchu osobowym, Pekin wysłał dokładny sygnał dla Łukaszenki, że może zaszkodzić to naszym interesom gospodarczym.

I dlatego Łukaszenka moim zdaniem również zrobił taki chociażby mały krok – uwolnił Andżelikę Borys i oczyścił ją ze wszystkich zarzutów. Bo zamknięcie przejść granicznych grozi ogromnymi komplikacjami w gospodarce białoruskiej, ale również komplikacje dla handlu Chin i Rosji, bo Rosja dzięki temu, że przeciwko Łukaszence stosowane są inne sankcje niż w stosunku do Rosji, faktycznie zarabia też na obejściu tych sankcji.

I to jest problem, że tak naprawdę w Brukseli do tej pory tak naprawdę tego nie dostrzegają i nie podjęli strategii, co robić z Łukaszenką. To jest ogromne wyzwanie również dla nas, Białorusinów, bo nie rozumiemy, jakie ma intencje Bruksela. Czy zachować jeszcze Łukaszenkę przy władzy, czy grać z nim, czy dogadać się z nim? Czy można dogadać się z międzynarodowym przestępcą, który dawał rozkazy, by strzelać do ludzi, mordować ludzi? Który torturuje ludzi?

Wojna migracyjna, porwanie samolotu cywilnego Ryanair, agresja przeciwko Ukrainie, współudział w agresji. Łukaszenka jest agresorem w tej wojnie, razem z Rosją. Co będzie dalej – broń jądrowa? To będzie broń jądrowa taktyczna. Ja powiedziałem kiedyś jednemu senatorowi Republiki Czeskiej – że może czekacie, aż bomba spadnie na jedno z miast europejskich, to wtedy zrozumiecie, kim jest Łukaszenka?


A czy niestety nie jest tak, że właśnie historia stosunków Europy i Łukaszenki to jest historia zamrażania relacji, ich rozmrażania? Nie ma właśnie obawy, że dlatego, że za chwilę Andżelika Borys będzie wolna, że kogoś jeszcze Łukaszenka wypuści i Europa postanowi poluzować sankcje?


To jest test również dla Europy, jeżeli Europa zechce znów handlować z Łukaszenką, z międzynarodowym przestępcą. Upubliczniliśmy dane o tym, że zajmuje się deportacją dzieci ukraińskich na Białoruś. W obwodzie mińskim ma przebywać siłą 1050 dzieci ukraińskich i to jest międzynarodowe przestępstwo, które powinno być rozpatrywane przez międzynarodowy sąd w Hadze.

Jeżeli po tych wszystkich wymienionych zarzutach Europa będzie gotowa uścisnąć mu rękę, to przepraszam – po co nam wtedy taka Europa?


Pan proponuje wspólny front państw, które graniczą z Białorusią, żeby razem wypracowały wspólny model działań w stosunku do Łukaszenki.


Tak, na pewno. Bo jeżeli Bruksela nie jest w stanie teraz wypracować strategii, modelu dalszych działań co do reżimu Łukaszenki, nie jest w stanie przez 10 miesięcy wypracować pakietu sankcji, o co walczą na przykład Litwa, Polska, Łotwa i Estonia, to powstaje pytanie – kto może wypracować tę strategię? Jestem przekonany, że przede wszystkim państwa sąsiednie dla Białorusi, bo to jest bezpośrednie zagrożenie interesów właśnie państw sąsiadujących z Białorusią. Dla Litwy, Łotwy, Polski i również Ukrainy, bo uważam, że te cztery kraje mogłyby podjąć się i opracować taką strategię.

Bo popatrzmy – nawet decyzja polskiego rządu o zamknięciu przejść granicznych faktycznie była również takim krokiem w związku z tym że Bruksela nie podejmuje odpowiednich kroków. Ja rozumiem, że to grozi również interesom biznesmenów regionalnych, ale zdajmy sobie jeszcze raz sprawę, że jest wojna. Ludzie zabijają się przy pomocy Łukaszenki. Łukaszenka morduje, torturuje każdego dnia tysiące więźniów politycznych na Białorusi.

My nie mówimy, że trzeba zamknąć granicę na 10 lat. My mówimy o tym, że sankcje powinny być mocne, uderzające i wtedy będą trwały krótko.


A gdzie szukać w takim razie nadziei, pozytywów, że coś się zmieni na Białorusi?


Nasz zespół, Narodowy Zarząd Antykryzysowy – dlaczego Łukaszenka tak reaguje na naszą działalność? Na przykład stoi twardo na drodze wprowadzenia większych sankcji i wprowadzenia odpowiedzialności karnej w instytucjach międzynarodowych i przede wszystkim można stworzyć i apelujemy o stworzenie specjalnego, międzynarodowego trybunału po faktach przestępstw popełnionych przeciwko człowieczeństwu przez reżim Łukaszenki na Białorusi.

Można wnioskować o to, żeby prokurator międzynarodowego trybunału w Hadze zajął się sprawą związaną z deportacją dzieci ukraińskich na terytorium Białorusi. Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nie ma planu. On jest tak naprawdę sam ze swoją rodziną. I obalenie Łukaszenki doprowadzi do zmiany w sytuacji wewnętrznej Białorusi chociażby w elitach rządzących. Co mamy – sankcje i prawo. Trzeba wykorzystywać te dwa najpotężniejsze instrumenty.

To nie oznacza, że chcemy przerzucić odpowiedzialność od nas na kogoś, nie. Od Białorusinów to przede wszystkim zależy, ale Białorusini walczą każdego dnia. Jeżeli na terytorium Białorusi zatrzymano 30 kolejarzy, jeżeli każdego dnia są kolejne zatrzymania, to czy to znaczy, że Białorusini nie walczą? Walczą, każdego dnia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.

mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.


prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok