Radio Białystok | Gość | dr Michał Bogusz [wideo] - z Ośrodka Studiów Wschodnich

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich

21.04.2023, 08:12, akt. 08:43

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne
Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Michałem Boguszem rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejny miesiąc trwa rosyjska inwazja w Ukrainie. Dzięki wsparciu państw zachodnich, w tym głównie Stanów Zjednoczonych, Ukraińcy skutecznie bronią swojego kraju. 

Ten konflikt to też kolejna odsłona geopolitycznej walki o wpływy między wielkimi graczami. Czy Ukraina nie stanie się ofiarą tych zmagań? O tym z dr. Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: W tle konfliktów i nierzadko tragedii wojennych pojawiają się też często interesy mocarstw, które to mocarstwa mogą np. próbować przekonać kraje zachodnie, aby przestały angażować się w pomoc dla Ukrainy. Czy to w przypadku wojny za naszą wschodnią granicą realny scenariusz? Jaką rolę odgrywają tu Chiny? Gdzie dziś przebiega główna oś podziału światowych mocarstw? Czy jest to jeszcze XX-wieczna oś Rosja-USA, czy to już nowa oś – Pekin-Waszyngton?


Dr Michał Bogusz: Odpowiedź jest dosyć jasna. Jest to linia przebiegająca między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i ich sojusznikami, przede wszystkim Rosją, która jest najsilniejszym, najważniejszym sojusznikiem Pekinu, chociaż oczywiście mówimy tutaj o sojuszu de facto, nie de iure.


Jeżeli chodzi o ten sojusz – kto w nim jest wielkim bratem?


Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane. Ja zawsze pokazuję, że możemy znaleźć przykład Francji i Wielkiej Brytanii przed I wojną światową. Dwa państwa, które miały formalny sojusz, a mimo tego bardzo mocno rywalizowały ze sobą, a potem przystąpiły razem po jednej stronie do I wojny światowej.

Ja bym zawsze prosił, żeby zwrócić uwagę, że sojusz nie oznacza, że dwie strony muszą się we wszystkim zgadzać. Nie muszą. I tutaj mamy podobnie między Rosją a Chinami. Rosja jest coraz słabszym partnerem, staje się coraz bardziej młodszym bratem, ale nie zmienia to faktu, że to czasami ogon merda psem.

Bardzo dobrym przykładem który myślę, że też jest bardzo studiowany na Kremlu przez Putina, są też relacje północnokoreańsko-chińskie, gdzie Korea Północna jest o wiele słabszym partnerem dla Pekinu, a mimo to rodzina Kimów potrafiła zachować bardzo dużą autonomię na przestrzeni lat.

Jest takie stare powiedzenie w stosunkach międzynarodowych: im bardziej zażarta rywalizacja między supermocarstwami, tym większe wpływy na supermocarstwa mają mniejsi gracze, ponieważ te duże supermocarstwa muszą zabiegać o ich poparcie. I tutaj mamy taką sytuację między Rosją i Chinami, mimo że Rosja staje się coraz słabszym partnerem, to mimo wszystko Chiny uważając, że Rosja jest niezbędnym partnerem w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, czy szerzej Zachodem, będą robiły wszystko, żeby uratować Rosję, a to daje Putinowi bardzo duże pole do autonomii i pokazywania Pekinowi, że nie musi się na wszystko godzić.


Mówiąc o tym współzawodnictwie i o tej osi podziału między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w jednym ze swoich artykułów napisał pan, że Pekinowi na rękę jest zaangażowanie USA we wsparcie Ukrainy, bo osłabia to uwagę i zasoby Ameryki, jeżeli chodzi o Indochiny. Czy to oznacza, że amerykańskie elity w pewnym momencie mogą stwierdzić, że to właśnie tam trzeba postawić większy akcent, bardziej się zaangażować i na przykład mówiąc kolokwialnie "odpuszczą" sobie Ukrainę?


Takie niebezpieczeństwo niestety istnieje. Mamy takie głosy pojawiające się, może nie z mainstreamu Amerykanów, ale już gdzieś w okolicach obozu Trumpa takie głosy się pojawiają. Całe szczęście wydaje się, że jednak w mainstreamie istnieje świadomość ewidentnego połączenia tych dwóch teatrów działań – Dalekiego Wschodu i Europy, że Rosja i Chiny mogą koordynować swoje działania i każde działanie Rosji, które zaangażuje siły czy będzie mogło być wykorzystane przez Pekin na swoją korzyść, dla odciągnięcia uwagi, będzie wykorzystane przez Pekin, ale to też w drugą stronę. Im bardziej Amerykanie się zaangażują na Pacyfiku, tym Rosja będzie mogła działać odważniej w Europie, na zachodnim odcinku frontu z ich punktu widzenia. No i w tym wypadku może dojść do takiej sytuacji, że Amerykanie zaangażują się na Pacyfiku, w Azji Wschodniej, a stracą Europę.


Czy to nie jest tak, że Zachód powoli zaczyna być literalnie mówiąc zmęczony wojną w Ukrainie i pojawiają się Chiny, które gdzieś zakulisowo zaczynają przekonywać, że może lepiej odpuścić temat. Czy w ogóle taka sytuacja jest możliwa?


Ja myślę, że jeżeli Zachód, to znaczy niektóre państwa Europy Zachodniej poczują się zmęczone i będą chciały odpuścić, to nie będą szukały pretekstu w Pekinie, po prostu same go sobie znajdą. Oczywiście, jeżeli Pekin podłoży coś, to to wykorzystają, ale myślę, że Pekin nie może być tutaj sprawczy. To by musiało wypłynąć z elit tych państw, być strategiczna decyzją podjętą po prostu tam, ewentualnie wtedy można wykorzystać do tego Pekin, ale nie w drugą stronę.

Druga rzecz – pytanie, co Pekin chce osiągnąć. Po pierwsze, Pekin oczywiście nie jest w żaden sposób zainteresowany pokojem tu i teraz. Kupuje czas, kupuje czas sobie, stąd są te pseudoplany pokojowe, które tylko pozorują pewne ruchy, ale dają mu przestrzeń do aktywności dyplomatycznej. Ten cały korowód kolorowy, który pojechał teraz w ostatnich tygodniach do Pekinu właśnie jest efektem tego, że Pekin umiejętnie otworzył gambit dyplomatyczny, który równocześnie jest też mu potrzebny do rozmów z Rosjanami.

Wiadomo, że Putin coraz bardziej naciska, ma coraz trudniejszą sytuację, nawet jeżeli nie jest to sytuacja tu i teraz trudna, Rosjanie zdają sobie sprawę, że pieniądze, które zgromadzili w zeszłym roku na boomie węglowodorowym się prędzej czy później skończą, gospodarka już zaczyna być coraz bardziej dociskana przez sankcje - to nie jest tak, że sankcje nie działają. One działają, tylko powoli i tak naprawdę większość z nich zaczęła wchodzić dopiero na początku tego roku. Więc on coraz bardziej naciska na Pekin, na to, że chciałby dostać coraz więcej pomocy. A Pekin może mu powiedzieć: „no nie możemy, bo widzisz, teraz prowadzimy tę skomplikowaną grę dyplomatyczną, przecież zabiegamy o pokój, to jak możemy ci teraz pomagać?”.


Jeśli chodzi o sferę taką trochę bliższą nam geograficznie, jakiś czas temu był ambasador Białorusi Paweł Łatuszka. Mówił na antenie Polskiego Radia Białystok, że bojąc się zamknięcia towarowych przejść granicznych między Polską a Białorusią Chiny mogły wpłynąć na Łukaszenkę, aby ten uwolnił Andżelikę Borys. To możliwa sytuacja?


Potencjalny wpływ Pekinu na Łukaszenkę jest. Czy był w tej sytuacji – nie wiem, trudno mi powiedzieć. Ja bym jednak przestrzegał przed przecenianiem wartości tego połączenia kolejowego dla Pekinu. To jest agregowany, średni, miesięczny przepływ towarów w szczytowym okresie, w okresie pandemii, kiedy naprawdę tam pociągi stały w kolejkach i ta trasa była już zatkana do maksimum swoich możliwości, to tamtędy przepływało 6 promili, czyli 0,6 procenta chińskiego handlu zagranicznego.


Czyli z perspektywy mrówki mówimy o słoniu?


Tak. To jest ważne z powodów prestiżowych, to jest ważne dla niektórych sektorów chińskiej gospodarki, teraz jest tego jeszcze mniej. To nie jest aż tak ważne, żeby Pekin musiał wpływać na Łukaszenkę z tego powodu, choć oczywiście jest to ważne przede wszystkim z prestiżowego powodu. Mi się wydaje, że to mało prawdopodobne, chociaż nie wykluczam tego na 100 procent.


Wracając jeszcze na koniec do wojny w Ukrainie. Czy możliwy byłby taki scenariusz, w którym Xi Jinping dzwoni do Putina i mówi „kończ waść, wystarczy tej wojny”?


Jeżeli Putin zacznie wyraźnie przegrywać, Rosjanie zaczną przegrywać na polu walki, Ukraińcy zaczną odzyskiwać teren, a Rosji będzie groziła destabilizacja wewnętrzna, to wtedy Chińczycy zasugerują, bo nie mogą wpłynąć bezpośrednio – to nie jest jeszcze ten typ relacji, żeby mogli po prostu dyktować coś Moskwie. Ale wtedy na pewno będą wpływali na Putina, mówili: „czas się wycofać, próbowałeś, nie udało się, ale najważniejsze jest zachowanie władzy”. 

Bo z punktu widzenia Pekinu owszem, ta „operacja specjalna”, którą Rosjanie prowadzą na Ukrainie jest ważna i oni chcieliby, żeby Rosjanie odnieśli w niej sukces, bo widzą w niej strategiczny interes dla siebie, potencjalny zysk, rozbicie Zachodu, utrzymanie przez Rosję możliwości wywierania presji na zachód Europy itd. Ale najważniejsze z tego punktu widzenia jest przetrwanie przyjaznego, prochińskiego, autorytarnego i antyzachodniego reżimu w Rosji. I w momencie kiedy to byłoby zagrożone, to Chińczycy staraliby się namówić Putina do wycofania się, żeby uratować jego przed nim samym.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok