Radio Białystok | Gość | dr Michał Bogusz [wideo] - z Ośrodka Studiów Wschodnich

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich

21.04.2023, 08:12, akt. 08:43

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne
Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Michałem Boguszem rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejny miesiąc trwa rosyjska inwazja w Ukrainie. Dzięki wsparciu państw zachodnich, w tym głównie Stanów Zjednoczonych, Ukraińcy skutecznie bronią swojego kraju. 

Ten konflikt to też kolejna odsłona geopolitycznej walki o wpływy między wielkimi graczami. Czy Ukraina nie stanie się ofiarą tych zmagań? O tym z dr. Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: W tle konfliktów i nierzadko tragedii wojennych pojawiają się też często interesy mocarstw, które to mocarstwa mogą np. próbować przekonać kraje zachodnie, aby przestały angażować się w pomoc dla Ukrainy. Czy to w przypadku wojny za naszą wschodnią granicą realny scenariusz? Jaką rolę odgrywają tu Chiny? Gdzie dziś przebiega główna oś podziału światowych mocarstw? Czy jest to jeszcze XX-wieczna oś Rosja-USA, czy to już nowa oś – Pekin-Waszyngton?


Dr Michał Bogusz: Odpowiedź jest dosyć jasna. Jest to linia przebiegająca między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i ich sojusznikami, przede wszystkim Rosją, która jest najsilniejszym, najważniejszym sojusznikiem Pekinu, chociaż oczywiście mówimy tutaj o sojuszu de facto, nie de iure.


Jeżeli chodzi o ten sojusz – kto w nim jest wielkim bratem?


Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane. Ja zawsze pokazuję, że możemy znaleźć przykład Francji i Wielkiej Brytanii przed I wojną światową. Dwa państwa, które miały formalny sojusz, a mimo tego bardzo mocno rywalizowały ze sobą, a potem przystąpiły razem po jednej stronie do I wojny światowej.

Ja bym zawsze prosił, żeby zwrócić uwagę, że sojusz nie oznacza, że dwie strony muszą się we wszystkim zgadzać. Nie muszą. I tutaj mamy podobnie między Rosją a Chinami. Rosja jest coraz słabszym partnerem, staje się coraz bardziej młodszym bratem, ale nie zmienia to faktu, że to czasami ogon merda psem.

Bardzo dobrym przykładem który myślę, że też jest bardzo studiowany na Kremlu przez Putina, są też relacje północnokoreańsko-chińskie, gdzie Korea Północna jest o wiele słabszym partnerem dla Pekinu, a mimo to rodzina Kimów potrafiła zachować bardzo dużą autonomię na przestrzeni lat.

Jest takie stare powiedzenie w stosunkach międzynarodowych: im bardziej zażarta rywalizacja między supermocarstwami, tym większe wpływy na supermocarstwa mają mniejsi gracze, ponieważ te duże supermocarstwa muszą zabiegać o ich poparcie. I tutaj mamy taką sytuację między Rosją i Chinami, mimo że Rosja staje się coraz słabszym partnerem, to mimo wszystko Chiny uważając, że Rosja jest niezbędnym partnerem w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, czy szerzej Zachodem, będą robiły wszystko, żeby uratować Rosję, a to daje Putinowi bardzo duże pole do autonomii i pokazywania Pekinowi, że nie musi się na wszystko godzić.


Mówiąc o tym współzawodnictwie i o tej osi podziału między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w jednym ze swoich artykułów napisał pan, że Pekinowi na rękę jest zaangażowanie USA we wsparcie Ukrainy, bo osłabia to uwagę i zasoby Ameryki, jeżeli chodzi o Indochiny. Czy to oznacza, że amerykańskie elity w pewnym momencie mogą stwierdzić, że to właśnie tam trzeba postawić większy akcent, bardziej się zaangażować i na przykład mówiąc kolokwialnie "odpuszczą" sobie Ukrainę?


Takie niebezpieczeństwo niestety istnieje. Mamy takie głosy pojawiające się, może nie z mainstreamu Amerykanów, ale już gdzieś w okolicach obozu Trumpa takie głosy się pojawiają. Całe szczęście wydaje się, że jednak w mainstreamie istnieje świadomość ewidentnego połączenia tych dwóch teatrów działań – Dalekiego Wschodu i Europy, że Rosja i Chiny mogą koordynować swoje działania i każde działanie Rosji, które zaangażuje siły czy będzie mogło być wykorzystane przez Pekin na swoją korzyść, dla odciągnięcia uwagi, będzie wykorzystane przez Pekin, ale to też w drugą stronę. Im bardziej Amerykanie się zaangażują na Pacyfiku, tym Rosja będzie mogła działać odważniej w Europie, na zachodnim odcinku frontu z ich punktu widzenia. No i w tym wypadku może dojść do takiej sytuacji, że Amerykanie zaangażują się na Pacyfiku, w Azji Wschodniej, a stracą Europę.


Czy to nie jest tak, że Zachód powoli zaczyna być literalnie mówiąc zmęczony wojną w Ukrainie i pojawiają się Chiny, które gdzieś zakulisowo zaczynają przekonywać, że może lepiej odpuścić temat. Czy w ogóle taka sytuacja jest możliwa?


Ja myślę, że jeżeli Zachód, to znaczy niektóre państwa Europy Zachodniej poczują się zmęczone i będą chciały odpuścić, to nie będą szukały pretekstu w Pekinie, po prostu same go sobie znajdą. Oczywiście, jeżeli Pekin podłoży coś, to to wykorzystają, ale myślę, że Pekin nie może być tutaj sprawczy. To by musiało wypłynąć z elit tych państw, być strategiczna decyzją podjętą po prostu tam, ewentualnie wtedy można wykorzystać do tego Pekin, ale nie w drugą stronę.

Druga rzecz – pytanie, co Pekin chce osiągnąć. Po pierwsze, Pekin oczywiście nie jest w żaden sposób zainteresowany pokojem tu i teraz. Kupuje czas, kupuje czas sobie, stąd są te pseudoplany pokojowe, które tylko pozorują pewne ruchy, ale dają mu przestrzeń do aktywności dyplomatycznej. Ten cały korowód kolorowy, który pojechał teraz w ostatnich tygodniach do Pekinu właśnie jest efektem tego, że Pekin umiejętnie otworzył gambit dyplomatyczny, który równocześnie jest też mu potrzebny do rozmów z Rosjanami.

Wiadomo, że Putin coraz bardziej naciska, ma coraz trudniejszą sytuację, nawet jeżeli nie jest to sytuacja tu i teraz trudna, Rosjanie zdają sobie sprawę, że pieniądze, które zgromadzili w zeszłym roku na boomie węglowodorowym się prędzej czy później skończą, gospodarka już zaczyna być coraz bardziej dociskana przez sankcje - to nie jest tak, że sankcje nie działają. One działają, tylko powoli i tak naprawdę większość z nich zaczęła wchodzić dopiero na początku tego roku. Więc on coraz bardziej naciska na Pekin, na to, że chciałby dostać coraz więcej pomocy. A Pekin może mu powiedzieć: „no nie możemy, bo widzisz, teraz prowadzimy tę skomplikowaną grę dyplomatyczną, przecież zabiegamy o pokój, to jak możemy ci teraz pomagać?”.


Jeśli chodzi o sferę taką trochę bliższą nam geograficznie, jakiś czas temu był ambasador Białorusi Paweł Łatuszka. Mówił na antenie Polskiego Radia Białystok, że bojąc się zamknięcia towarowych przejść granicznych między Polską a Białorusią Chiny mogły wpłynąć na Łukaszenkę, aby ten uwolnił Andżelikę Borys. To możliwa sytuacja?


Potencjalny wpływ Pekinu na Łukaszenkę jest. Czy był w tej sytuacji – nie wiem, trudno mi powiedzieć. Ja bym jednak przestrzegał przed przecenianiem wartości tego połączenia kolejowego dla Pekinu. To jest agregowany, średni, miesięczny przepływ towarów w szczytowym okresie, w okresie pandemii, kiedy naprawdę tam pociągi stały w kolejkach i ta trasa była już zatkana do maksimum swoich możliwości, to tamtędy przepływało 6 promili, czyli 0,6 procenta chińskiego handlu zagranicznego.


Czyli z perspektywy mrówki mówimy o słoniu?


Tak. To jest ważne z powodów prestiżowych, to jest ważne dla niektórych sektorów chińskiej gospodarki, teraz jest tego jeszcze mniej. To nie jest aż tak ważne, żeby Pekin musiał wpływać na Łukaszenkę z tego powodu, choć oczywiście jest to ważne przede wszystkim z prestiżowego powodu. Mi się wydaje, że to mało prawdopodobne, chociaż nie wykluczam tego na 100 procent.


Wracając jeszcze na koniec do wojny w Ukrainie. Czy możliwy byłby taki scenariusz, w którym Xi Jinping dzwoni do Putina i mówi „kończ waść, wystarczy tej wojny”?


Jeżeli Putin zacznie wyraźnie przegrywać, Rosjanie zaczną przegrywać na polu walki, Ukraińcy zaczną odzyskiwać teren, a Rosji będzie groziła destabilizacja wewnętrzna, to wtedy Chińczycy zasugerują, bo nie mogą wpłynąć bezpośrednio – to nie jest jeszcze ten typ relacji, żeby mogli po prostu dyktować coś Moskwie. Ale wtedy na pewno będą wpływali na Putina, mówili: „czas się wycofać, próbowałeś, nie udało się, ale najważniejsze jest zachowanie władzy”. 

Bo z punktu widzenia Pekinu owszem, ta „operacja specjalna”, którą Rosjanie prowadzą na Ukrainie jest ważna i oni chcieliby, żeby Rosjanie odnieśli w niej sukces, bo widzą w niej strategiczny interes dla siebie, potencjalny zysk, rozbicie Zachodu, utrzymanie przez Rosję możliwości wywierania presji na zachód Europy itd. Ale najważniejsze z tego punktu widzenia jest przetrwanie przyjaznego, prochińskiego, autorytarnego i antyzachodniego reżimu w Rosji. I w momencie kiedy to byłoby zagrożone, to Chińczycy staraliby się namówić Putina do wycofania się, żeby uratować jego przed nim samym.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok