Radio Białystok | Gość | Mirosław Oliferuk [wideo] - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży

19.05.2023, 07:33, akt. 09:30

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski
Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Z Mirosławem Oliferukiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 1 lipca ma obowiązywać zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne samochody ciężarowe na drogach ekspresowych i autostradach. Czy będzie to miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa na tych drogach? Czy będzie to tylko martwy przepis, którego nikt nie będzie przestrzegał? Między innymi o to pytaliśmy gościa porannej rozmowy w Polskim Radiu Białystok - dyrektora łomżyńskiego WORD-u Mirosława Oliferuka.


Paweł Wądołowski: To rewolucja w zasadach, jeżeli chodzi o wyprzedzanie na drogach ekspresowych i autostradach. Samochody ciężarowe nie będą mogły wyprzedzać drugiego samochodu ciężarowego. Taki jest projekt ustawy przyjęty przez rząd. 

Mirosław Oliferuk: To prawda. Na pewno można by to nazwać małą rewolucją. I rzeczywiście, skutki, które są przewidywane, zdecydowanie będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To oczywiste. Natomiast, jak to zwykle bywa, część kierujących będzie zadowolona, ale druga część nie. 


Emocji nie brakuje. Rozmawiałem wczoraj z kierowcami samochodów ciężarowych - dużo niecenzuralnych słów padło na temat tych zmian. 

Tutaj należy zrozumieć rację drugiej strony. Aczkolwiek osobiście uważam, że summa summarum będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili. Chciałbym podać prosty przykład. Nie wiem, czy pan redaktor wie, z jaką dopuszczalną prędkością ciężarówki mogą jechać na drogach ekspresowych i autostradach. 


80 kilometrów na godzinę.

No właśnie. Wbrew pozorom nie dla wszystkich jest to taka oczywista odpowiedź. Gdy dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych to 120, a na autostradach 140 kilometrów na godzinę. 


Dla samochodów osobowych. 

Tak jest. I tutaj mamy taką sytuację, że jeżeli prawym pasem jedzie ciężarówka z prędkością 78 kilometrów na godzinę, czyli z prędkością dopuszczalną. I jedzie za nią ciężarówka, która jedzie z prędkością 80 kilometrów na godzinę, to czas wyprzedzania, gdy do niego dojdzie, przy takich prędkościach o których mówiłem, to około 4 minut. A droga wyprzedzania to już jest kilka ładnych kilometrów. W związku z powyższym, w mojej ocenie, trochę są sobie winni sami kierowcy ciężarówek, bo przecież jeżeli dochodzi o wyprzedzania jednej przez drugą, to ta wyprzedzana mogłaby zwolnić, by ten manewr został wykonany płynnie. 


Pytałem o to wczoraj kierowców samochodów ciężarowych i oni mi powiedzieli - kiedy jadą kilka godzin, te dwa kilometry na godzinę nie robią żadnej różnicy. Ale jeżeli są tydzień w trasie, to się tego nazbiera. Mogą nie zdążyć z dostawą, nie zdążą na pauzę, na parking. 

Z drugiej strony musimy wiedzieć o tym, że prędkość dopuszczalna to 80 kilometrów na godzinę. Przecież tajemnicą nie jest - a sami jeździmy po tych drogach, że te ciężarówki jeżdżą zdecydowanie szybciej. Więc gdyby odpowiednio planować trasę i czas dojazdu z jednego punktu do drugiego, zakładając, że prędkość to 80 kilometrów na godzinę, to podejrzewam, że wszyscy kierowcy ciężarówek by się w tym czasie zmieścili. 


Tutaj chyba trzeba będzie po prostu zmienić planowany czas dostawy. Będzie trzeba wykonać bardzo dużą pracę jeżeli chodzi o spedytorów, logistyków, żeby dostosować się do tych zmian. I to wszystko kosztuje. 

To prawda. Ale musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną ważną rzecz. Przybywa nam dróg ekspresowych, szczególnie w naszym regionie. W związku z powyższym te czasy i tak się z automatu skracają, ze względu na to, że kierowcy ciężarówek nie muszą już jeździć drogami krajowymi lub drogami, które mają po jednym pasie ruchu w danym kierunku. Ja wiem, że nie da się tutaj znaleźć takiego złotego środka, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale zdecydowana większość użytkowników tychże dróg to są jednak kierowcy samochodów osobowych. 


Jeden z kierowców zwrócił mi uwagę na taką sytuację - kiedy te samochody ciężarowe - nie mówię, że tak jest zawsze, ale zdarza się tak, że bardzo późno sygnalizują manewr wjazdu na lewy pas. I samochód osobowy, który nawet jedzie z dopuszczalną prędkością 120 kilometrów na godzinę na ekspresówce, musi bardzo gwałtownie hamować. To też zniknie. 

Oczywiście zdarzają się takie sytuacje. Pewnie by do takich sytuacji nie doszło, gdybyśmy na drodze siebie nawzajem szanowali. Ja nie twierdzę broń Boże, że tutaj dochodzi do braku szacunku jednej strony do drugiej, ale sami możemy decydować o tym, czy ten ruch jest płynny czy nie. W tej chwili będziemy się starali to zrobić metodami administracyjnymi. Zobaczymy, jaki to skutek wywrze. 


Zastanawiam się, czy to nie będzie martwy przepis. Czy w tym projekcie ustawy są już jakieś informacje o potencjalnych karach i mandatach. 

Te kary już są. Na niektórych drogach ekspresowych już teraz obowiązują zakazy wyprzedzania ciężarówek. Taki mandat, zgodnie z taryfikatorem, będzie wynosił 1000 zł. Natomiast przy okazji kierowca ciężarówki, bo to ich będzie dotyczyło, zarobi 15 punktów. Jest to bardzo restrykcyjna kara - zarówno finansowa jak i punktowa. Pamiętajmy, że na razie obowiązuje zapis mówiący o tym, że możemy zdobyć na koncie 24 punkty. Powyżej tej liczby, czyli 25 i więcej, niestety będzie zabrane prawo jazdy. Dla kierowcy, dla którego jazda pojazdem to wykonywanie zawodu, będzie to kara wyjątkowo dotkliwa. 


Czy będą jakieś wyjątki od tej zasady?

W tych założeniach, o których mówił minister Adamczyk, będzie można wyprzedzać na drogach ekspresowych lub autostradach, jeżeli będziemy mieli do czynienia z trzema pasami ruchu w jednym kierunku. Będzie można wyprzedzać dwoma pasami skrajnymi prawymi. Lewy pas będzie absolutnie wyłączony z wyprzedzania. Mamy z tym do czynienia - tak, żeby to zobrazować - na obwodnicy Marek. Bardzo często jeździmy do Warszawy i ta obwodnica Marek jest właśnie drogą ekspresową trzypasmową i tu kierowcy ciężarówek będą mogli się wyprzedzać, ale podkreślam - na dwóch skrajnych pasach. 


Padło pytanie jednego z kierowców - a co w sytuacji, kiedy przed nami jedzie np. pojazd z dużym gabarytem, 40 kilometrów na godzinę, samochód ciężarowy. Czy będzie wyjątek od takiej sytuacji?

Bardzo dobre pytanie, bowiem sytuacja taka może się rzeczywiście zdarzyć. Jeżeli będziemy ślepo interpretować istniejące przepisy, mówiące o zakazie wyprzedzania, bo takie znaki przecież obowiązują w naszym kraju już teraz - tu tak naprawdę nie będziemy mogli formalnie wyprzedzić. 


Musimy poczekać na rozporządzenie. 

Tak, musimy poczekać na rozporządzenie wykonawcze i dopiero wtedy będziemy mogli się odnieść do tego typu wyjątków. Jeszcze ważna uwaga dla tych, którzy chcą zdawać egzamin na prawo jazdy. Te przepisy mają wejść i na pewno zmieni się baza pytań. Żeby nie byli zdziwieni ci, którzy uczą się starych pytań, bowiem części nie będzie, a część będzie zmieniona. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok