Radio Białystok | Gość | Mirosław Oliferuk [wideo] - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży

19.05.2023, 07:33, akt. 09:30

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski
Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Z Mirosławem Oliferukiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 1 lipca ma obowiązywać zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne samochody ciężarowe na drogach ekspresowych i autostradach. Czy będzie to miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa na tych drogach? Czy będzie to tylko martwy przepis, którego nikt nie będzie przestrzegał? Między innymi o to pytaliśmy gościa porannej rozmowy w Polskim Radiu Białystok - dyrektora łomżyńskiego WORD-u Mirosława Oliferuka.


Paweł Wądołowski: To rewolucja w zasadach, jeżeli chodzi o wyprzedzanie na drogach ekspresowych i autostradach. Samochody ciężarowe nie będą mogły wyprzedzać drugiego samochodu ciężarowego. Taki jest projekt ustawy przyjęty przez rząd. 

Mirosław Oliferuk: To prawda. Na pewno można by to nazwać małą rewolucją. I rzeczywiście, skutki, które są przewidywane, zdecydowanie będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To oczywiste. Natomiast, jak to zwykle bywa, część kierujących będzie zadowolona, ale druga część nie. 


Emocji nie brakuje. Rozmawiałem wczoraj z kierowcami samochodów ciężarowych - dużo niecenzuralnych słów padło na temat tych zmian. 

Tutaj należy zrozumieć rację drugiej strony. Aczkolwiek osobiście uważam, że summa summarum będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili. Chciałbym podać prosty przykład. Nie wiem, czy pan redaktor wie, z jaką dopuszczalną prędkością ciężarówki mogą jechać na drogach ekspresowych i autostradach. 


80 kilometrów na godzinę.

No właśnie. Wbrew pozorom nie dla wszystkich jest to taka oczywista odpowiedź. Gdy dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych to 120, a na autostradach 140 kilometrów na godzinę. 


Dla samochodów osobowych. 

Tak jest. I tutaj mamy taką sytuację, że jeżeli prawym pasem jedzie ciężarówka z prędkością 78 kilometrów na godzinę, czyli z prędkością dopuszczalną. I jedzie za nią ciężarówka, która jedzie z prędkością 80 kilometrów na godzinę, to czas wyprzedzania, gdy do niego dojdzie, przy takich prędkościach o których mówiłem, to około 4 minut. A droga wyprzedzania to już jest kilka ładnych kilometrów. W związku z powyższym, w mojej ocenie, trochę są sobie winni sami kierowcy ciężarówek, bo przecież jeżeli dochodzi o wyprzedzania jednej przez drugą, to ta wyprzedzana mogłaby zwolnić, by ten manewr został wykonany płynnie. 


Pytałem o to wczoraj kierowców samochodów ciężarowych i oni mi powiedzieli - kiedy jadą kilka godzin, te dwa kilometry na godzinę nie robią żadnej różnicy. Ale jeżeli są tydzień w trasie, to się tego nazbiera. Mogą nie zdążyć z dostawą, nie zdążą na pauzę, na parking. 

Z drugiej strony musimy wiedzieć o tym, że prędkość dopuszczalna to 80 kilometrów na godzinę. Przecież tajemnicą nie jest - a sami jeździmy po tych drogach, że te ciężarówki jeżdżą zdecydowanie szybciej. Więc gdyby odpowiednio planować trasę i czas dojazdu z jednego punktu do drugiego, zakładając, że prędkość to 80 kilometrów na godzinę, to podejrzewam, że wszyscy kierowcy ciężarówek by się w tym czasie zmieścili. 


Tutaj chyba trzeba będzie po prostu zmienić planowany czas dostawy. Będzie trzeba wykonać bardzo dużą pracę jeżeli chodzi o spedytorów, logistyków, żeby dostosować się do tych zmian. I to wszystko kosztuje. 

To prawda. Ale musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną ważną rzecz. Przybywa nam dróg ekspresowych, szczególnie w naszym regionie. W związku z powyższym te czasy i tak się z automatu skracają, ze względu na to, że kierowcy ciężarówek nie muszą już jeździć drogami krajowymi lub drogami, które mają po jednym pasie ruchu w danym kierunku. Ja wiem, że nie da się tutaj znaleźć takiego złotego środka, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale zdecydowana większość użytkowników tychże dróg to są jednak kierowcy samochodów osobowych. 


Jeden z kierowców zwrócił mi uwagę na taką sytuację - kiedy te samochody ciężarowe - nie mówię, że tak jest zawsze, ale zdarza się tak, że bardzo późno sygnalizują manewr wjazdu na lewy pas. I samochód osobowy, który nawet jedzie z dopuszczalną prędkością 120 kilometrów na godzinę na ekspresówce, musi bardzo gwałtownie hamować. To też zniknie. 

Oczywiście zdarzają się takie sytuacje. Pewnie by do takich sytuacji nie doszło, gdybyśmy na drodze siebie nawzajem szanowali. Ja nie twierdzę broń Boże, że tutaj dochodzi do braku szacunku jednej strony do drugiej, ale sami możemy decydować o tym, czy ten ruch jest płynny czy nie. W tej chwili będziemy się starali to zrobić metodami administracyjnymi. Zobaczymy, jaki to skutek wywrze. 


Zastanawiam się, czy to nie będzie martwy przepis. Czy w tym projekcie ustawy są już jakieś informacje o potencjalnych karach i mandatach. 

Te kary już są. Na niektórych drogach ekspresowych już teraz obowiązują zakazy wyprzedzania ciężarówek. Taki mandat, zgodnie z taryfikatorem, będzie wynosił 1000 zł. Natomiast przy okazji kierowca ciężarówki, bo to ich będzie dotyczyło, zarobi 15 punktów. Jest to bardzo restrykcyjna kara - zarówno finansowa jak i punktowa. Pamiętajmy, że na razie obowiązuje zapis mówiący o tym, że możemy zdobyć na koncie 24 punkty. Powyżej tej liczby, czyli 25 i więcej, niestety będzie zabrane prawo jazdy. Dla kierowcy, dla którego jazda pojazdem to wykonywanie zawodu, będzie to kara wyjątkowo dotkliwa. 


Czy będą jakieś wyjątki od tej zasady?

W tych założeniach, o których mówił minister Adamczyk, będzie można wyprzedzać na drogach ekspresowych lub autostradach, jeżeli będziemy mieli do czynienia z trzema pasami ruchu w jednym kierunku. Będzie można wyprzedzać dwoma pasami skrajnymi prawymi. Lewy pas będzie absolutnie wyłączony z wyprzedzania. Mamy z tym do czynienia - tak, żeby to zobrazować - na obwodnicy Marek. Bardzo często jeździmy do Warszawy i ta obwodnica Marek jest właśnie drogą ekspresową trzypasmową i tu kierowcy ciężarówek będą mogli się wyprzedzać, ale podkreślam - na dwóch skrajnych pasach. 


Padło pytanie jednego z kierowców - a co w sytuacji, kiedy przed nami jedzie np. pojazd z dużym gabarytem, 40 kilometrów na godzinę, samochód ciężarowy. Czy będzie wyjątek od takiej sytuacji?

Bardzo dobre pytanie, bowiem sytuacja taka może się rzeczywiście zdarzyć. Jeżeli będziemy ślepo interpretować istniejące przepisy, mówiące o zakazie wyprzedzania, bo takie znaki przecież obowiązują w naszym kraju już teraz - tu tak naprawdę nie będziemy mogli formalnie wyprzedzić. 


Musimy poczekać na rozporządzenie. 

Tak, musimy poczekać na rozporządzenie wykonawcze i dopiero wtedy będziemy mogli się odnieść do tego typu wyjątków. Jeszcze ważna uwaga dla tych, którzy chcą zdawać egzamin na prawo jazdy. Te przepisy mają wejść i na pewno zmieni się baza pytań. Żeby nie byli zdziwieni ci, którzy uczą się starych pytań, bowiem części nie będzie, a część będzie zmieniona. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok