Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB

29.09.2023, 08:26, akt. 07:50

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Danielem Boćkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemieckie MSW zapowiada zwiększenie kontroli na granicy z Polską i Czechami, Polska planuje wyrywkowe kontrole na granicy ze Słowacją. W jaki sposób walczyć z nielegalną migracją, czy Europa jest w stanie poradzić sobie z tym problemem - m.in. o tym porozmawiamy z dzisiejszym gościem Polskiego Radia Białystok - ekspertem ds. bezpieczeństwa, profesorem Danielem Boćkowskim.

Z Danielem Boćkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Czy hasło "Europa bez granic" na naszych oczach przechodzi już do historii?

Daniel Boćkowski: Nie. Europa bez granic to bardzo ciekawa rzecz, ponieważ Europa zawsze miała granice. Europa teoretycznie nie miała granic wewnątrz, ale tak naprawdę przekraczając te granice, których nie było, zawsze mogliśmy być skontrolowani. Problemem jest raczej to, że ta Europa granic zewnętrznych nie poradziła sobie z nową rzeczywistością. 


Czyli jednak Europa bez granic, nie wewnętrznych, ale zewnętrznych. 

Europa ma granice, tylko te granice są testowane w sposób który Europa chyba nie za bardzo potrafi jednoznacznie wyznaczyć. Dlatego że pamiętajmy iż to co się dzieje, te kryzysy migracyjne - one nie wzięły się nagle teraz z księżyca. One trwały od bardzo wielu lat, one realizowane były przez różnego rodzaju grupy przemytnicze, tylko teraz to stał się ogromny biznes. To jest raz. A dwa, to stało się narzędzie politycznego nacisku. I my patrzymy na Białoruś i mówimy, że Białoruś naciska - owszem - Rosja naciska - zgoda, ale to co widzimy na Lampedusie - to jest polityka Tunezji między innymi. Plus błędy - potworne błędy Europy jeżeli chodzi o całą Afrykę Północną, która była takim filtrem, a po tzw. "arabskiej wiośnie" rozsypała się i te "korki" o których mówił Kadafi zniknęły. 


Teraz jest Afryka u stóp. 

Afryka zawsze była, tylko trudniej było się przemieszczać. Poza tym, robiono to trochę na wariata. Dzisiaj to są potężne struktury przemytnicze, które stworzyły biura podróży. To nie jest już coś takiego jak kiedyś, że wyruszałem w drogę, nie wiedziałeś gdzie i jak. Teraz są ogłoszenia, filmiki na Tik-Toku, są informacje do kogo zadzwonić, są podane cenniki, są firmy outsourcingowe, które załatwią podróż, wizę. W zależności od tego, jakie masz pieniądze i którędy chcesz iść w danym momencie, to albo cię przerzucą przez morze, albo cię przerzucą przez Białoruś. Możesz iść na azymut, a może iść z tobą przewodnik, który cię wpakuje w samochód, dowiezie do granicy niemieckiej i tam de facto otrzyma resztę zapłaty. Bo to też nie jest tak, że płacimy wszystko z góry i nie wiemy co się dzieje. 


Szlak bałkański, śródziemnomorski, białoruski - tych szlaków otwiera się...

...dużo więcej. Zachodniobałkański jest teraz otwarty, czujemy go, Polska stała się hubem. Białoruski tak samo, bo go odpalono. Szlak białoruski istniał w czasie pierwszego kryzysu bałkańskiego, były tamtędy możliwości przejścia, łącznie z północą, Finlandią i tak dalej. Ale on nie był tak aktywny, bo się nie opłacał.

Dzisiaj mamy te dwa szlaki - szlak zachodni, czyli ten hiszpański - mamy jeszcze szlak, który idzie wschodnią częścią Morza Śródziemnego. To jest tych kilka najważniejszych. 


Mamy jakąś szansę, aby zatrzymać napływ migrantów?

Nie. Szansa byłaby taka, gdyby desperacja tych ludzi była słabsza od struktur bezpieczeństwa które jesteśmy w stanie wprowadzić. Natomiast ci ludzie są zdesperowani, aby tu przyjechać. Ci ludzie mają bardzo często określone siły i środki, a struktury przemytnicze, które zalewały swego czasu Europę także narkotykami, bez problemu przerzuciły się na ten transport. Na handel ludźmi, na handel organami i wiele innych rzeczy o jakich nie wiemy, lub nie chcemy wiedzieć. Stąd zatrzymanie tej fali byłoby możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy bylibyśmy w stanie w sposób nieuchronny - nawet jeżeli te osoby przypływają - bardzo szybko dokonać ich, mówiąc brutalnie, selekcji i odesłać. Tylko gdzie odesłać i w jaki sposób odesłać tych ludzi, jeśli państwa z których oni wyszli wcale nie są zainteresowane tym, by oni tam wrócili. 


To do czego mają te kontrole prowadzić?

Kontrole mają prowadzić do tego, by nie ułatwiać roboty przemytnikom. Tylko same kontrole nie rozwiążą żadnego problemu. Dlatego że problem tkwi w tym, czy Europa jest w stanie, de facto zmieniając także swoje zasady dotyczące praw człowieka i wielu innych rzeczy, zbudować struktury niezbędne do tego by z jednej strony odsyłać tych ludzi - co jest bardzo trudne - z drugiej strony odbudować swego rodzaju mury na granicy, powiedzmy Morza Śródziemnego, czyli wzmacniać państwa tamtejsze, które będą filtrami. Ale to co widzimy na Lampedusie, to jest między innymi licytacja Tunezji, ile chce pieniędzy. Bo ona - patrząc na Turcję - uznała, że to wcale nie jest takie głupie i dużo trzeba zapłacić. 


Czyli zagrożenie mamy. Te zapowiadane kontrole - to jednak wygląda na element kampanii wyborczej. 

Niemcy mają naprawdę kryzys. My też mamy kryzys, tylko my go inaczej określamy. U nas ten kryzys działa w taki a nie inny sposób. Migranci idą przez Polskę - a w Polsce aktualnie de facto łączą się te dwa szlaki - wschodni i bałkański - i stąd całe wyspecjalizowane struktury przerzucają to wszystko w kierunku niemieckim - my tego nie widzimy w Polsce, bo ci ludzie w Polsce nie zostają. Gdyby była sytuacja taka, że nie byliby w stanie przedostać się do Niemiec, lub też rzeczywiście Polska byłaby takim miejscem docelowym - to warunki i sytuacja w Polsce byłaby zupełnie inna. 

Oni pójdą dalej, ale to nie rozwiązuje żadnego problemu. Ani dla nas, ani dla Niemiec, ani dla innych krajów, bowiem pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys chyba dopiero narasta. Bo my widzimy tych, którzy do nas doszli. Nie widzimy tych wszystkich, którzy w tę drogę się udali. A to są gigantyczne ilości ludzi i to jest gigantyczny ruch w sieci, który ustala gdzie, kiedy, z kim i jak. Możemy to kontrolować, natomiast - czy jesteśmy w stanie to zatrzymać? Musielibyśmy stworzyć nie wiem jakie systemy zapór, żeby odsiewać na każdej granicy Unii Europejskiej kolejną grupę. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok