Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB

29.09.2023, 08:26, akt. 07:50

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Danielem Boćkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemieckie MSW zapowiada zwiększenie kontroli na granicy z Polską i Czechami, Polska planuje wyrywkowe kontrole na granicy ze Słowacją. W jaki sposób walczyć z nielegalną migracją, czy Europa jest w stanie poradzić sobie z tym problemem - m.in. o tym porozmawiamy z dzisiejszym gościem Polskiego Radia Białystok - ekspertem ds. bezpieczeństwa, profesorem Danielem Boćkowskim.

Z Danielem Boćkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Czy hasło "Europa bez granic" na naszych oczach przechodzi już do historii?

Daniel Boćkowski: Nie. Europa bez granic to bardzo ciekawa rzecz, ponieważ Europa zawsze miała granice. Europa teoretycznie nie miała granic wewnątrz, ale tak naprawdę przekraczając te granice, których nie było, zawsze mogliśmy być skontrolowani. Problemem jest raczej to, że ta Europa granic zewnętrznych nie poradziła sobie z nową rzeczywistością. 


Czyli jednak Europa bez granic, nie wewnętrznych, ale zewnętrznych. 

Europa ma granice, tylko te granice są testowane w sposób który Europa chyba nie za bardzo potrafi jednoznacznie wyznaczyć. Dlatego że pamiętajmy iż to co się dzieje, te kryzysy migracyjne - one nie wzięły się nagle teraz z księżyca. One trwały od bardzo wielu lat, one realizowane były przez różnego rodzaju grupy przemytnicze, tylko teraz to stał się ogromny biznes. To jest raz. A dwa, to stało się narzędzie politycznego nacisku. I my patrzymy na Białoruś i mówimy, że Białoruś naciska - owszem - Rosja naciska - zgoda, ale to co widzimy na Lampedusie - to jest polityka Tunezji między innymi. Plus błędy - potworne błędy Europy jeżeli chodzi o całą Afrykę Północną, która była takim filtrem, a po tzw. "arabskiej wiośnie" rozsypała się i te "korki" o których mówił Kadafi zniknęły. 


Teraz jest Afryka u stóp. 

Afryka zawsze była, tylko trudniej było się przemieszczać. Poza tym, robiono to trochę na wariata. Dzisiaj to są potężne struktury przemytnicze, które stworzyły biura podróży. To nie jest już coś takiego jak kiedyś, że wyruszałem w drogę, nie wiedziałeś gdzie i jak. Teraz są ogłoszenia, filmiki na Tik-Toku, są informacje do kogo zadzwonić, są podane cenniki, są firmy outsourcingowe, które załatwią podróż, wizę. W zależności od tego, jakie masz pieniądze i którędy chcesz iść w danym momencie, to albo cię przerzucą przez morze, albo cię przerzucą przez Białoruś. Możesz iść na azymut, a może iść z tobą przewodnik, który cię wpakuje w samochód, dowiezie do granicy niemieckiej i tam de facto otrzyma resztę zapłaty. Bo to też nie jest tak, że płacimy wszystko z góry i nie wiemy co się dzieje. 


Szlak bałkański, śródziemnomorski, białoruski - tych szlaków otwiera się...

...dużo więcej. Zachodniobałkański jest teraz otwarty, czujemy go, Polska stała się hubem. Białoruski tak samo, bo go odpalono. Szlak białoruski istniał w czasie pierwszego kryzysu bałkańskiego, były tamtędy możliwości przejścia, łącznie z północą, Finlandią i tak dalej. Ale on nie był tak aktywny, bo się nie opłacał.

Dzisiaj mamy te dwa szlaki - szlak zachodni, czyli ten hiszpański - mamy jeszcze szlak, który idzie wschodnią częścią Morza Śródziemnego. To jest tych kilka najważniejszych. 


Mamy jakąś szansę, aby zatrzymać napływ migrantów?

Nie. Szansa byłaby taka, gdyby desperacja tych ludzi była słabsza od struktur bezpieczeństwa które jesteśmy w stanie wprowadzić. Natomiast ci ludzie są zdesperowani, aby tu przyjechać. Ci ludzie mają bardzo często określone siły i środki, a struktury przemytnicze, które zalewały swego czasu Europę także narkotykami, bez problemu przerzuciły się na ten transport. Na handel ludźmi, na handel organami i wiele innych rzeczy o jakich nie wiemy, lub nie chcemy wiedzieć. Stąd zatrzymanie tej fali byłoby możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy bylibyśmy w stanie w sposób nieuchronny - nawet jeżeli te osoby przypływają - bardzo szybko dokonać ich, mówiąc brutalnie, selekcji i odesłać. Tylko gdzie odesłać i w jaki sposób odesłać tych ludzi, jeśli państwa z których oni wyszli wcale nie są zainteresowane tym, by oni tam wrócili. 


To do czego mają te kontrole prowadzić?

Kontrole mają prowadzić do tego, by nie ułatwiać roboty przemytnikom. Tylko same kontrole nie rozwiążą żadnego problemu. Dlatego że problem tkwi w tym, czy Europa jest w stanie, de facto zmieniając także swoje zasady dotyczące praw człowieka i wielu innych rzeczy, zbudować struktury niezbędne do tego by z jednej strony odsyłać tych ludzi - co jest bardzo trudne - z drugiej strony odbudować swego rodzaju mury na granicy, powiedzmy Morza Śródziemnego, czyli wzmacniać państwa tamtejsze, które będą filtrami. Ale to co widzimy na Lampedusie, to jest między innymi licytacja Tunezji, ile chce pieniędzy. Bo ona - patrząc na Turcję - uznała, że to wcale nie jest takie głupie i dużo trzeba zapłacić. 


Czyli zagrożenie mamy. Te zapowiadane kontrole - to jednak wygląda na element kampanii wyborczej. 

Niemcy mają naprawdę kryzys. My też mamy kryzys, tylko my go inaczej określamy. U nas ten kryzys działa w taki a nie inny sposób. Migranci idą przez Polskę - a w Polsce aktualnie de facto łączą się te dwa szlaki - wschodni i bałkański - i stąd całe wyspecjalizowane struktury przerzucają to wszystko w kierunku niemieckim - my tego nie widzimy w Polsce, bo ci ludzie w Polsce nie zostają. Gdyby była sytuacja taka, że nie byliby w stanie przedostać się do Niemiec, lub też rzeczywiście Polska byłaby takim miejscem docelowym - to warunki i sytuacja w Polsce byłaby zupełnie inna. 

Oni pójdą dalej, ale to nie rozwiązuje żadnego problemu. Ani dla nas, ani dla Niemiec, ani dla innych krajów, bowiem pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys chyba dopiero narasta. Bo my widzimy tych, którzy do nas doszli. Nie widzimy tych wszystkich, którzy w tę drogę się udali. A to są gigantyczne ilości ludzi i to jest gigantyczny ruch w sieci, który ustala gdzie, kiedy, z kim i jak. Możemy to kontrolować, natomiast - czy jesteśmy w stanie to zatrzymać? Musielibyśmy stworzyć nie wiem jakie systemy zapór, żeby odsiewać na każdej granicy Unii Europejskiej kolejną grupę. 

| red: mag




ZNAJDŹ NAS




Karol Zimnoch, źródło: PRB

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
8.05.2025

Po 19 miesiącach Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. To oznacza tańsze kredyty, ale też i niżej oprocentowane lokaty.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.


Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.


Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.


źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.


Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok