Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider i poseł Konfederacji

Krzysztof Bosak [wideo]

lider i poseł Konfederacji

19.10.2023, 07:16, akt. 09:35

- Wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej - mówi lider i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż nie ma pewnych informacji, jakie partie stworzą rząd. Niektórzy jeszcze dyskutują nad błędami kampanii wyborczej.

Jednym z przegranych wydaje się być Konfederacja, która uzyskała mniej mandatów poselskich niż sądziła, że jej się uda jeszcze kilka tygodni przed wyborami. O tym ze swoim gościem - posłem i liderem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Konfederacja miała być trzecią siłą w Sejmie – tak przynajmniej na wiele tygodni przed wyborami wskazywało wiele sondaży. Tak się niestety nie stało. Zdobyła nieco ponad 7 proc. głosów i o tym rozmawiam z jej ogólnopolskim liderem – posłem Krzysztofem Bosakiem, który ponownie został wybrany do Sejmu, tym razem z podlaskiej listy. Dzień dobry.


Krzysztof Bosak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.


Rozpoczęło się już rozliczanie winnych za porażkę? Jako pierwszy odpowie za to Janusz Korwin-Mikke? Bo został zawieszony.


Wybory, w wyniku których mamy samodzielny klub poselski, zdobyliśmy ok. 300 tys. głosów więcej, a na Podlasiu mamy najlepszy wynik w Polsce, czyli ok. 10 proc. to jest jednak pewien krok do przodu. Oczywiście liczyliśmy na więcej, np. na 40 posłów, a nie na 18…


Ale Sławomir Mentzen mówił, że to porażka.


Mówienie o porażce na podstawie sondażu exit poll w wieczór wyborczy…


To pana kolega tak powiedział.


Ja uważałem, że trzeba zaczekać na oficjalne wyniki. Te oficjalne wyniki wyborów były trochę lepsze, a przede wszystkim gdyby frekwencja nie była tak wysoka, tylko zwykła, to te 7 proc., które uzyskaliśmy w skali kraju przeliczałoby się na 9 proc. To jest 1,5 mln wyborców. I oczywiście żal jest tych głosów, które na nas nie padły, szkoda, że to nie są 2 mln wyborców i wynik na poziomie 10 proc. w skali kraju, oczywiście, że szkoda. Natomiast co się odwlecze, to nie uciecze – ja jestem przekonany, że Konfederacja jest partią przyszłości, nasi posłowie, nasi liderzy są młodsi o pokolenie od polityków PiS-u, Platformy czy Lewicy, chociaż tam też się trochę młodych, czy w średnim wieku ludzi pojawiło teraz w Sejmie.

Natomiast ja uważam, że naprawdę wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej – zrobimy to, pokażemy, że jesteśmy w stanie z tymi siłami politycznymi rywalizować. W demokracji nigdy pozycji politycznej nie buduje się jednym skokiem, jednym susem. To jest proces rozpisany na wiele kampanii wyborczych.

Dla Konfederacji to była trzecia ogólnopolska kampania wyborcza i jako pierwsza partia od wejścia Polski do Unii Europejskiej obroniliśmy się w polskim Sejmie będąc czymś nowym. Wszystkie inne wcześniejsze alternatywy dla PiS-u, dla Platformy skończyły się po jednej kadencji albo w ogóle nie przeszły progu. My się umocniliśmy, nasi rywale już wiedzą, że nie da się Konfederacji ani rozbić, ani w żaden prosty sposób pokonać. Czas, żeby zaczęli się przyzwyczajać, że jesteśmy trwałym elementem sceny politycznej i trzeba się liczyć z naszym programem i z naszymi wyborcami.


A za co został zawieszony w prawach członka Konfederacji i wykluczony z rady liderów Janusz Korwin-Mikke? Czy to za jego wypowiedzi o pana żonie, w odwecie, że ona dostała się do Sejmu, a on nie? Czy za jego wcześniejsze wypowiedzi związane z aferą pedofilską?


Zupełnie nie. Za przebieg kampanii wyborczej, gdzie zamiast stosować się do tego, co sztab zarządził i realizować wspólną strategię to postanowił robić to, co lubi, czyli prowokować, pojawiać się na jakichś bezsensownych, niezwiązanych z nami wydarzeniach, typu jakaś Fundacja Patriarchat, jakieś opowiadanie głupot na temat kobiet, na temat wieku zgody na współżycie seksualne. To są rzeczy, które odstraszyły od nas wielu poważnych ludzi. To są rzeczy, które nie mają absolutnie nic wspólnego ani z poglądami naszymi, ani z działaniami Konfederacji. Natomiast nasi przeciwnicy bezlitośnie te błędy wykorzystali przeciwko nam, powodując, że część wyborców umiarkowanych zaczęła się zastanawiać, co to jest za formacja Konfederacja, czemu tam są jacyś ludzie, którzy opowiadają jakieś głupoty.

I my wyciągamy z tego wnioski. To znaczy Janusz Korwin-Mikke funkcjonował przez ostatnie lata na specjalnych prawach jako żywa legenda, jako założyciel polskiego środowiska wolnościowego, jako weteran walki z socjalistami, z lewicą, natomiast bycie takim weteranem, taką żywą legendą nie daje nikomu prawa do psucia pracy, politycznej pracy wyborczej setkom kandydatów, którzy zaangażowali swoje serce, czas i pieniądze w kampanie wyborcze.

Myślę, że gdyby nie kilka niemądrych wypowiedzi na finiszu kampanii wyborczej – zresztą żeby była jasność, nie tylko Janusza Korwin-Mikkego, to dotyczy też kilku innych osób – to mielibyśmy lepszy wynik, mielibyśmy nie 18 posłów, tylko na przykład dwudziestu kilku albo trzydziestu. Szkoda, że tak się nie stało.


Czyli jeszcze szykujecie jakieś zmiany w Konfederacji, skoro to dotyczy też innych waszych członków?


To jest proces profesjonalizacji Konfederacji. My powstaliśmy w 2019 roku jako swego rodzaju pospolite ruszenie kilku niezależnych środowisk prawicowych, między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi profesjonalizowaliśmy się, przez te ostatnie cztery lata pokazaliśmy, co to znaczy być opozycją merytoryczną w Sejmie, kiedy Lewica i Platforma robiły jakieś akcje blokowania Sejmu, jakieś tam śmieszne próby zawiązywania Majdanu pod Sejmem.

Myśmy pracowali ciężko w komisjach, wygłaszali przemówienia, pisali dokumenty programowe. Myślę, że przez cztery lata w debatach sejmowych pokazaliśmy, że działamy na rzecz Polaków prowadzących działalność gospodarczą, ciężko pracujących, żeby ochronić ich pieniądze, żeby ochronić ich działalności gospodarcze, kiedy nikt nie występował w obronie przedsiębiorców w trakcie lockdownu.


Teoretycznie możecie mieć jeszcze więcej pracy, bo będziecie mieć własny klub, w związku z tym więcej możliwości, więcej czasu na mównicy sejmowej.


I przede wszystkim możliwość samodzielnego zgłaszania projektów ustaw.


I właśnie już zapowiadacie zgłoszenie projektu ustawy w sprawie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Dlaczego już teraz to zapowiadacie? Czy sprawdzacie, czy PiS was poprze, a przez to może jednak dacie jemu poparcie przy sprawowaniu rządów, bez wchodzenia w koalicję oczywiście, jak zapowiadaliście.


Nie zamierzamy dawać poparcia, a w szczególności nie na zachętę żadnej partii, żadnym projektom. My mamy podejście merytoryczne, w związku z czym zapowiedzi nas nie interesują. Wiemy, że politycy w tych kampaniach wyborczych kłamią, w tej chwili już się zaczęli wycofywać ze swoich wypowiedzi, ci, co się szykują do rządzenia. Myśmy mówili przez całą kampanię wyborczą że w kasie państwowej pusto, że te wszystkie obietnice są gołosłowne. Platforma czy lewicowcy przez całą kampanię wyborczą kłamali, że dadzą wszystko wszystkim, PiS-owcy zresztą tak samo. I teraz nagle się połapali, że kasa państwowa jest pusta i że trzeba sprawdzać, jaki jest jej stan finansów.

Konfederacja w kampanii była jedyną uczciwą siłą, która mówiła, że Polska jest potwornie zadłużona, że mamy bardzo wysoki deficyt i na nowe obietnice socjalne pieniędzy nie będzie.


Na nowe, a na te dotychczasowe?


Te dotychczasowe też są nowe, bo np. rozszerzenie 500 plus do 800 plus na chwilę obecną nie ma statusu czegoś, co jest wypłacane, tylko ma obietnicę zapowiedzi na rok przyszły. I łatwo się robi zapowiedzi czy ustawy na rok przyszły, ale trudniej później zrealizować budżet. Więc niezależnie, czy będzie rządzić PiS z jakimiś koalicjantami, których sobie dobierze czy Platforma z koalicjantami, to będą mieć dokładnie te same problemy.

I my będziemy – to mogę obiecać wszystkim – uczciwie mówić, jaki jest stan rzeczy. Stan finansów, stan regulacji unijnych nakładających gigantyczne, nowe koszty na Polaków, o czym się prawie nie mówi, że koszty ciepła, koszty prądu, koszty komunikacji, koszty budowania domu – to wszystko nam drastycznie idzie w górę w wyniku nakładanych przez Unię norm, np. Fit for 55 czy Europejskiego Zielonego Ładu – zachęcam sprawdzić, co to jest.


I z tym będzie musiał zmierzyć się rząd. A co powinien zrobić teraz prezydent Andrzej Duda?


Prezydent Andrzej Duda musi powierzyć komuś misję tworzenia rządu. Pewnie nie będzie tu zaskoczenia i powierzy ją PiS-owi czy liderowi PiS-u. I zobaczymy, jak sobie poradzą, trwa w tej chwili polowanie na koalicjanta dla PiS-u, zobaczymy, jak to się skończy. Są najróżniejsze plotki, np. o dogadywaniu się z PSL-em, a nawet, co ciekawe, z częścią Lewicy. Czy to prawda, czas najbliższy pokaże.


A z wami nie było jeszcze próby?


Nie, my nie zostaliśmy propozycji rozmów od żadnej ze stron. Nie jest to zresztą dla nas jakimś specjalnym zaskoczeniem, ta nasza pryncypialność jest myślę, że powszechnie znana w Sejmie. Natomiast oczywiście jeżeli będą propozycje rozmów, to będziemy zastanawiać się, co z tym zrobić, bo przypomnijmy, że zanim rząd, to jeszcze trzeba wybrać marszałka i chcielibyśmy mieć w Sejmie jakiegoś normalnego marszałka, który pozwoli nam pracować w jakichś normalnych warunkach, a nie po nocach, tak na kolanie prawo podpisać, zrobić ustawy z błędami i później je poprawiać. To się musi skończyć.


A jak będzie pracował pan jako poseł wybrany z listy podlaskiej? Co nasz region będzie miał z tego, że pan został wybrany przez mieszkańców województwa podlaskiego?


Dobrą reprezentację, uczciwe informacje, już to w kampanii wyborczej pokazaliśmy podczas spotkań w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, że jestem otwarty na te pytania, że można przyjść, można rozmawiać i będziemy tak pracować niezależnie, ile ta kadencja będzie trwała. Uczciwie informować wszystkich Polaków w województwie podlaskim mieszkających jak sprawy polityczne i państwowe się mają.

Będziemy budować poparcie, będziemy wspierać i przygotowywać się do wyborów samorządowych. Mieliśmy bardzo mocną listę, na której byli ludzie z doświadczeniem samorządowym – czy w samorządzie wojewódzkim, gminnym czy powiatowym. No i oczywiście interwencje w Warszawie we wszelkich instytucjach – to mogę obiecać. Jeżeli którykolwiek samorząd czy obywatele będą potrzebowali takich interwencji to oczywiście tak jak w poprzedniej kadencji poseł Robert Winnicki, tak i ja teraz jestem gotów na te interwencje, na tą współpracę.

I myślę, że to jest to, czego potrzebujemy. Aktywność, dobre listy do samorządów, polityczna ofensywa samorządowa, interweniowanie w obronie praw obywateli. Natomiast to, co nas czeka przede wszystkim w tej chwili – październik, listopad, grudzień – to jest czas niestabilności politycznej, wyłaniania nowego rządu. Życzmy sobie wszyscy, jako Polacy, żebyśmy mieli przed świętami Bożego Narodzenia dobry rząd, bo inaczej mogą nas czekać kolejne wybory. I chyba nikt z nas nie chce kolejnej kampanii wyborczej, a jeśli nie wyrobimy się z tymi terminami budżetowymi, jeżeli nie sformułuje się większość, to po prostu ta kampania wyborcza może się znów powtórzyć.


Rozmowy o utworzeniu rządu toczą się zarówno po stronie obecnej opozycji, jak i po stronie rządzącej. Być może w przeciągu niespełna miesiąca wiele rzeczy w tej kwestii się wyjaśni. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję bardzo, życzę dobrego dnia i pozdrawiam wszystkich mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok