Radio Białystok | Gość | ks. Karol Kondracikowski [wideo] - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii

31.10.2023, 08:07, akt. 13:15

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z księdzem Karolem Kondracikowskim rozmawia Dominika Dębska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z księdzem Karolem Kondracikowskim rozmawia Dominika Dębska. 

Dominika Dębska: Pierwszy i drugi dzień listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, wspominamy tych którzy odeszli. To też czas refleksji nad tym, co się stanie z nami po śmierci. I właśnie o tym na progu tych szczególnych świąt rozmawiamy z księdzem Karolem Kondracikowskim. Wydaje się, że Polacy nie mają sobie równych w obchodzeniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Z czego to wynika, że tak bardzo celebrujemy pamięć o naszych zmarłych?

Ks. Karol Kondracikowski: Przede wszystkim z tradycji, którą mamy. Mamy dosyć silne związki jeżeli chodzi o więzi rodzinne, o pamięć o pokoleniach, które już są za nami. Pielęgnujemy tę pamięć nie tylko w tym dniu, ale wspominając też tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, tych, którzy byli blisko nas. I myślę że to jest taki szczególny moment, który wynika z naszej tradycji, z naszego przywiązania, z tych pięknych więzi rodzinnych, które bardzo pielęgnujemy. 


Mnie kiedyś uderzyły wyniki takich badań, które mówią, że niewiele ponad połowa Polaków wierzy w życie pozagrobowe. A co na temat tego, co się dzieje z człowiekiem po śmierci mówi Kościół? 

Przepiękna jest ta nasza nauka Kościoła. I nie mówię tego tylko dlatego, bo jestem księdzem. Myślę że śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia. I dlatego też celebrujemy te szczególne momenty, kiedy to światło zwycięża z mrokiem. To też jest piękne, warto to zauważyć, że kiedy świętujemy Boże Narodzenie czy święta Wielkanocy - to są dwa największe święta naszej wiary - to są to momenty, kiedy mamy to przesilenie, kiedy światło wygrywa z ciemnością. I to jest przepiękne, że my zapraszamy do tego, aby zadać sobie to pytanie o koniec, ale też powiedzieć sobie bardzo jasno, że koniec to nie jest koniec w myśleniu chrześcijańskim, tylko żyjemy dalej. Jesteśmy w perspektywie życia a nie śmierci. I to jest jakąś taką nadzieją, której bardzo potrzebujemy. Tym bardziej w tych czasach, w których żyjemy. 


Żyjemy dalej, ale Kościół naucza o tym, że każdego czeka sąd ostateczny. Więc ja chcę zapytać trochę przekornie - po co modlimy się za zmarłych i czy te modlitwy mogą zmienić werdykt takiego sądu ostatecznego? Ocenę tego, jak ktoś żył?

Przede wszystkim modlimy się dlatego, bo prosił nas o to i mówił o tym sam Pan Jezus prosząc o modlitwę za żywych i umarłych. Mamy to też w uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy. Kiedy jesteśmy zaproszeni do tego, by się modlić za tych ludzi. Może werdyktu sądu Ostatecznego te modlitwy niekoniecznie muszą zmieniać, dlatego że Pan Bóg nas sądzi. My ten werdykt zmieniamy tutaj, gdzie jesteśmy teraz. Trochę nasze bycie w świecie jest inwestycją w niebo. I tak upraszczając - bo to jest dosyć długi temat - starajmy się żyć dobrze, a unikać tego, co jest złe. To jest najprostsza inwestycja w niebo. Potem oczywiście będziemy poddani temu sądowi, ale za bardzo modlitwą nie możemy tego zmienić. Jedyną rzecz, którą możemy zmienić, to jest kwestia Czyśćca, i to jest też temat, który się wiąże z tym czasem, w którym teraz jesteśmy. Bo tutaj odpusty, które są w Kościele od setek lat, są takim momentem w którym poprzez m.in. modlitwę za osobę nieżyjącą możemy wyprosić łaskę odpustu. To chociażby jest związane teraz z odwiedzaniem cmentarzy w najbliższym tygodniu. 


Kościół zachęca do tego, aby cmentarze odwiedzać nie tylko pierwszego i drugiego listopada, ale trochę dłużej. 

Tak. Przez tydzień, od pierwszego do ósmego listopada przez nawiedzenie cmentarza możemy uzyskać odpust. Chodzi o modlitwę w intencji jednej zmarłej osoby. Modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo w intencjach w których modli się ojciec święty. Jest to piękny dar, który możemy ofiarować tym, których już nie ma. Kwiaty na grobie kiedyś zwiędną, znicze się wypalą, a pamięć o tym człowieku zostaje w naszym sercu. I możemy mu pomóc przez modlitwę. Jeżeli już mówimy o jakiejkolwiek zmianie, to tylko kwestia Czyśćca. Takiej "poczekalni", kiedy trzeba się przygotować na to aby wejść do Nieba. Bo jeżeli już ktoś trafia po sądzie do piekła, no to wtedy rzeczywiście jest to nieodwracalna decyzja. 


O to piekło będę chciała zapytać. Bo wiele osób na spotkaniach rodzinnych, po powrocie z cmentarza będzie na pewno poruszać temat wojny na Ukrainie. Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o śmierci Putina. Czy to że współcześnie Kościół nikogo nie potępia oznacza, że nawet zbrodniarz wojenny może uniknąć piekła?

Przede wszystkim myślę, że dzisiaj łatwo oceniamy i osądzamy. Bardzo łatwo wydajemy sądy nie mając tak naprawdę pełnego oglądu rzeczywistości. Ja jestem bardzo ostrożny w ocenianiu, osądzaniu kogokolwiek. Zostawiłbym to Panu Bogu. Nie czuję się kompetentny by to oceniać. Ale jedno jest pewne - rzeczywiście to co się dzieje dookoła nas - myślę że powinno nas skłaniać do jakiejś refleksji. Takiej konkretnej - jak siebie traktujemy, jak budujemy relacje, jaką rolę w naszym życiu odgrywa drugi człowiek. To co powiedziałem wcześniej - na ile próbujemy jakąś tą dobrocią zarażać, a nie tylko nakręcać w sobie to, co jest tam jakoś złe. Nie chciałbym nikogo oceniać, ale na pewno jest to jakieś pytanie o sens sumienia, o to co wybieramy, na ile idziemy za prawem naturalnym. To prawo mówi nam, żeby dobro czynić, a zła unikać. 

Śmierć drugiego człowiek jest zawsze złem. Tutaj jest to ogromny dylemat, ogromny ból. Ale kiedy patrzymy na to wszystko, pytajmy siebie na ile my zabijamy innych obmową, słowem, złą myślą. To są takie rzeczy które niestety tworzą naszą rzeczywistość w której jesteśmy tu i teraz. 


Pierwszy listopada to smutne czy radosne święto?

Zdecydowanie radosne. Dlatego że jest to uroczystość Wszystkich Świętych, więc patrzymy na tych, którzy się dostali do tego życia wiecznego. Są tam, mogą nas też wspierać poprzez wstawiennictwo. Więc ewidentnie, jest to święto radosne. 

Drugiego listopada jest święto smutniejsze, bo myślimy o tych, których już tu nie ma, ale pierwszego listopada - zdecydowana radość. 

| red: mag, pp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok