Radio Białystok | Gość | ks. Karol Kondracikowski [wideo] - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii

31.10.2023, 08:07, akt. 13:15

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z księdzem Karolem Kondracikowskim rozmawia Dominika Dębska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z księdzem Karolem Kondracikowskim rozmawia Dominika Dębska. 

Dominika Dębska: Pierwszy i drugi dzień listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, wspominamy tych którzy odeszli. To też czas refleksji nad tym, co się stanie z nami po śmierci. I właśnie o tym na progu tych szczególnych świąt rozmawiamy z księdzem Karolem Kondracikowskim. Wydaje się, że Polacy nie mają sobie równych w obchodzeniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Z czego to wynika, że tak bardzo celebrujemy pamięć o naszych zmarłych?

Ks. Karol Kondracikowski: Przede wszystkim z tradycji, którą mamy. Mamy dosyć silne związki jeżeli chodzi o więzi rodzinne, o pamięć o pokoleniach, które już są za nami. Pielęgnujemy tę pamięć nie tylko w tym dniu, ale wspominając też tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, tych, którzy byli blisko nas. I myślę że to jest taki szczególny moment, który wynika z naszej tradycji, z naszego przywiązania, z tych pięknych więzi rodzinnych, które bardzo pielęgnujemy. 


Mnie kiedyś uderzyły wyniki takich badań, które mówią, że niewiele ponad połowa Polaków wierzy w życie pozagrobowe. A co na temat tego, co się dzieje z człowiekiem po śmierci mówi Kościół? 

Przepiękna jest ta nasza nauka Kościoła. I nie mówię tego tylko dlatego, bo jestem księdzem. Myślę że śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia. I dlatego też celebrujemy te szczególne momenty, kiedy to światło zwycięża z mrokiem. To też jest piękne, warto to zauważyć, że kiedy świętujemy Boże Narodzenie czy święta Wielkanocy - to są dwa największe święta naszej wiary - to są to momenty, kiedy mamy to przesilenie, kiedy światło wygrywa z ciemnością. I to jest przepiękne, że my zapraszamy do tego, aby zadać sobie to pytanie o koniec, ale też powiedzieć sobie bardzo jasno, że koniec to nie jest koniec w myśleniu chrześcijańskim, tylko żyjemy dalej. Jesteśmy w perspektywie życia a nie śmierci. I to jest jakąś taką nadzieją, której bardzo potrzebujemy. Tym bardziej w tych czasach, w których żyjemy. 


Żyjemy dalej, ale Kościół naucza o tym, że każdego czeka sąd ostateczny. Więc ja chcę zapytać trochę przekornie - po co modlimy się za zmarłych i czy te modlitwy mogą zmienić werdykt takiego sądu ostatecznego? Ocenę tego, jak ktoś żył?

Przede wszystkim modlimy się dlatego, bo prosił nas o to i mówił o tym sam Pan Jezus prosząc o modlitwę za żywych i umarłych. Mamy to też w uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy. Kiedy jesteśmy zaproszeni do tego, by się modlić za tych ludzi. Może werdyktu sądu Ostatecznego te modlitwy niekoniecznie muszą zmieniać, dlatego że Pan Bóg nas sądzi. My ten werdykt zmieniamy tutaj, gdzie jesteśmy teraz. Trochę nasze bycie w świecie jest inwestycją w niebo. I tak upraszczając - bo to jest dosyć długi temat - starajmy się żyć dobrze, a unikać tego, co jest złe. To jest najprostsza inwestycja w niebo. Potem oczywiście będziemy poddani temu sądowi, ale za bardzo modlitwą nie możemy tego zmienić. Jedyną rzecz, którą możemy zmienić, to jest kwestia Czyśćca, i to jest też temat, który się wiąże z tym czasem, w którym teraz jesteśmy. Bo tutaj odpusty, które są w Kościele od setek lat, są takim momentem w którym poprzez m.in. modlitwę za osobę nieżyjącą możemy wyprosić łaskę odpustu. To chociażby jest związane teraz z odwiedzaniem cmentarzy w najbliższym tygodniu. 


Kościół zachęca do tego, aby cmentarze odwiedzać nie tylko pierwszego i drugiego listopada, ale trochę dłużej. 

Tak. Przez tydzień, od pierwszego do ósmego listopada przez nawiedzenie cmentarza możemy uzyskać odpust. Chodzi o modlitwę w intencji jednej zmarłej osoby. Modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo w intencjach w których modli się ojciec święty. Jest to piękny dar, który możemy ofiarować tym, których już nie ma. Kwiaty na grobie kiedyś zwiędną, znicze się wypalą, a pamięć o tym człowieku zostaje w naszym sercu. I możemy mu pomóc przez modlitwę. Jeżeli już mówimy o jakiejkolwiek zmianie, to tylko kwestia Czyśćca. Takiej "poczekalni", kiedy trzeba się przygotować na to aby wejść do Nieba. Bo jeżeli już ktoś trafia po sądzie do piekła, no to wtedy rzeczywiście jest to nieodwracalna decyzja. 


O to piekło będę chciała zapytać. Bo wiele osób na spotkaniach rodzinnych, po powrocie z cmentarza będzie na pewno poruszać temat wojny na Ukrainie. Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o śmierci Putina. Czy to że współcześnie Kościół nikogo nie potępia oznacza, że nawet zbrodniarz wojenny może uniknąć piekła?

Przede wszystkim myślę, że dzisiaj łatwo oceniamy i osądzamy. Bardzo łatwo wydajemy sądy nie mając tak naprawdę pełnego oglądu rzeczywistości. Ja jestem bardzo ostrożny w ocenianiu, osądzaniu kogokolwiek. Zostawiłbym to Panu Bogu. Nie czuję się kompetentny by to oceniać. Ale jedno jest pewne - rzeczywiście to co się dzieje dookoła nas - myślę że powinno nas skłaniać do jakiejś refleksji. Takiej konkretnej - jak siebie traktujemy, jak budujemy relacje, jaką rolę w naszym życiu odgrywa drugi człowiek. To co powiedziałem wcześniej - na ile próbujemy jakąś tą dobrocią zarażać, a nie tylko nakręcać w sobie to, co jest tam jakoś złe. Nie chciałbym nikogo oceniać, ale na pewno jest to jakieś pytanie o sens sumienia, o to co wybieramy, na ile idziemy za prawem naturalnym. To prawo mówi nam, żeby dobro czynić, a zła unikać. 

Śmierć drugiego człowiek jest zawsze złem. Tutaj jest to ogromny dylemat, ogromny ból. Ale kiedy patrzymy na to wszystko, pytajmy siebie na ile my zabijamy innych obmową, słowem, złą myślą. To są takie rzeczy które niestety tworzą naszą rzeczywistość w której jesteśmy tu i teraz. 


Pierwszy listopada to smutne czy radosne święto?

Zdecydowanie radosne. Dlatego że jest to uroczystość Wszystkich Świętych, więc patrzymy na tych, którzy się dostali do tego życia wiecznego. Są tam, mogą nas też wspierać poprzez wstawiennictwo. Więc ewidentnie, jest to święto radosne. 

Drugiego listopada jest święto smutniejsze, bo myślimy o tych, których już tu nie ma, ale pierwszego listopada - zdecydowana radość. 

| red: mag, pp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok
Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

Problemy z koncentracją, trudności w budowaniu relacji, cyberprzemoc, prosta droga do uzależnienia - to niewątpliwie zagrożenia, jakie niesie korzystanie przez dzieci i młodzież ze smartfonów. O tym z Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak o 8:10

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.


Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.


Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.


Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.


Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji


Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok