Radio Białystok | Gość | Dzianis Procharau - dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie

31.01.2024, 07:34, akt. 08:41

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn
Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn


0:00
0:00
Gościem Źmiciera Kościna jest Dzianis Procharau | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od blisko dwóch lat walczą nie tylko o wolność Ukrainy, ale także o przyszłość własnego kraju. W 2022 r., po ataku Rosji, w ukraińskich siłach zbrojnych utworzono białoruski Pułk im. Konstantego Kalinowskiego. Walczą w nim zarówno doświadczeni żołnierze, jak i ci, którzy niedawno wyruszyli bronić Ukrainy przed rosyjskim agresorem.

O sytuacji na froncie i przyszłości Białorusi mówi Dzianis Procharau, dowódca Pułku Kalinowskiego. Rozmawia Źmicier Kościn.


Źmicier Kościn: Spotykamy się w mieście, w którym informacje na temat wojny czerpiemy jedynie z mediów i opowieści uchodźców. Jak pan się czuje, spacerując ulicami Białegostoku?


Dzianis Procharau: Polska jest siódmym europejskim krajem, który odwiedzam. Czuje się dziwnie, nie słysząc alarmów przeciwlotniczych. Tramwaje przy hotelach nie dają spać. To takie pierwsze skojarzenie. Ale czuję świeże powietrze, powietrze bez wojny. Jest to przyjemne uczucie. Niestety, pewnie już nigdy nie będę w stanie usunąć wojennych wspomnień.

 

Wielu białoruskich ochotników wstąpiło do pułku w nadziei na szybkie zwycięstwo Ukrainy. Mijają dwa lata, ostatnio linia frontu nie zmienia się tak intensywnie jak przedtem. Czy zapał do walki jeszcze nie zgasł?


Będę odpowiadał w imieniu naszej jednostki. Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi. Czujemy za to odpowiedzialność. Ten cel nie pozwala chłopakom stracić zapału, ale potrzebujemy wsparcia - powiedziałbym nawet całej Europy.


Potwierdzono śmierć co najmniej 40 Białorusinów w Ukrainie. Czy nadal zgłaszają się do was ochotnicy? Czy czujecie wsparcie ze strony Białorusinów?


Tak, mobilizacja, rekrutacja wciąż trwa. Choć obserwujemy również problem wynikający z zejścia tematu wojny w Ukrainie na dalszy plan. Nie w każdym kraju o wojnie mówi się wystarczająco. Nie każdy o wojnie wie. Jednak Białorusini wstępują do pułku. Mamy pewne problemy, chociażby z uzyskaniem wiz. Nie każdy Białorusin obecnie może uzyskać polską wizę, by wyjechać. Mimo wszystko ochotnicy wciąż jadą i jest duża liczba chętnych chcących dołączyć do pułku.


Ukraińskie władze apelują do zachodnich partnerów, aby nie przerywali, a wręcz zwiększali dostawy amunicji i broni. Jak naprawdę wygląda sytuacja z zaopatrzeniem na froncie?


Sytuacja jest ciężka, ale nie krytyczna. Ukraina prosi wszystkich partnerów, którzy ją wspierają, aby nie opóźniali dostaw nowoczesnej broni. Obecnie niestety broń nie dociera na czas na front. To stwarza pewne problemy. Jakby współczesne uzbrojenie docierało do Ukrainy na czas, to byłoby o wiele łatwiej utrzymać front, powstrzymać rosyjski atak lub nawet rozpocząć ofensywę.


Odwiedza pan siedem krajów europejskich. Czego dotyczą spotkania?


Przede wszystkim chcemy podziękować tym, którzy pomagają naszemu pułkowi od momentu jego utworzenia, uścisnąć dłoń, spojrzeć w twarz wolontariuszy. Chcemy również ogłosić możliwe szkolenie, które planujemy gdzieś za miesiąc. Chcemy również opowiedzieć o realnym stanie rzeczy w Ukrainie, o wojnie. Opowiedzieć o krytycznych potrzebach jednostki. Prezentujemy również pułk tym, którzy nie wiedzą o jego istnieniu, i przypominamy o nas tym, którzy już wiedzą. Wiele osób, mieszkając w Europie, zapomniało o tym, że wojna wciąż trwa. Nasz cel polega między innymi na tym, by przypomnieć o wojnie i uświadomić, że nikt oprócz nas jej nie skończy. W przeciwnym wypadku walczyć będą nasze dzieci lub wnuki.


Jak rzeczywiście wygląda sytuacja na froncie?


Wróg dogania Ukrainę w kwestii technologii wojny, na przykład wykorzystania dronów. W niektórych kierunkach Rosja zaczyna dorównywać wojsku ukraińskiemu. Teraz już nie możemy utrzymywać przekazu medialnego z początku wojny, że po stronie Rosji walczy byle kto. Tak nie jest. Wróg oczywiście traktuje pewną część swoich żołnierzy jak mięso armatnie, są to przede wszystkim uwolnieni z więzień przestępcy. Jednocześnie na froncie walczy dużo profesjonalnych żołnierzy. Są dobrzy w tym, co robią.

Zawsze przekonuję, że wroga nie można nie doceniać. Właśnie z tego wynika nasz apel - cała Europa ma połączyć siły. Wtedy mamy szansę zwyciężyć. Jeżeli tak się nie stanie, wojna będzie trwać nadal. Wierzę, że zwycięży dobro, ale nie można myśleć, że wojna sama z siebie się skończy. Jej wynik zależy od nas i od was.

 

Spotyka się pan w Ukrainie z pytaniami, co tu robi? "To nasza wojna, a Białorusini wspierają przecież Łukaszenkę" - czy padają takie słowa?

 

Na początku szeroko zakrojonej rosyjskiej agresji zdarzały się przypadki, kiedy oddziały ukraińskiej obrony terytorialnej kierowały broń w kierunku Białorusinów. Wszystko przez to, że Białoruś jest uważana za współagresora. Choć faktycznie jest pod okupacją reżimu Łukaszenki. Jednak z czasem białoruskim ochotnikom udało się uratować honor Białorusinów w Ukrainie, i nie tylko.

Wiem, że Białorusinów na początku wojny atakowano również w Polsce. Białoruscy ochotnicy swoją walką, przelaną krwią, niektórzy nawet za cenę własnego życia, częściowo uratowali honor białoruskiego narodu. Białorusini mogą być dumni, ale nie można zapominać o wsparciu.


Czy postrzega pan dziś białoruskie siły demokratyczne na emigracji jako partnera do rozmów o przyszłej Białorusi?


Jesienią w Kijowie mieliśmy konferencję "Droga ku wolności", na której próbowaliśmy zgromadzić przedstawicieli wszystkich możliwych nurtów politycznych z białoruskich sił demokratycznych. Była to próba zjednoczenia, by iść w jednym kierunku. Wtedy przedstawiliśmy do podpisu dokument, który wyznaczał wspólny kierunek.

Nie każdy ma zrozumienie i wsparcie. Właśnie dlatego jesteśmy teraz tu w Europie. Chcemy spotkać się z przedstawicielami niektórych sił politycznych, by przypomnieć o wspólnym celu i iść we wspólnym kierunkiem. Zacząć działać wspólnie. Mamy wsparcie, bezpośrednio współpracujemy z białoruską emigracją w różnych miejscach. Diaspora przekazuje nam pomoc, nie tylko z Europy, ale i Kanady. Mamy kontakt z całym światem. Teraz podczas spotkań Białorusini przychodzą i proponują swoją pomoc. Wymieniamy się kontaktami i będziemy współdziałać.


Propaganda reżimu Łukaszenki straszy Białorusinów w kraju waszym pułkiem, który przedstawia jako terrorystów. Teraz walczycie, ale gdy wojna w Ukrainie się skończy, to co dalej Spotkamy się z panem w Mińsku?

 

Tak, ale ma powstać białoruska wyzwoleńcza armia, którą obecnie próbujemy tworzyć, zwiększać liczbę ludzi i nabierać doświadczenie. Rekrutujemy coraz więcej ochotników, by się wzmocnić.

Ma również zadziałać czynnik polityczny, bo bez niego nie zrobimy rewolucji. Kolejny element to zbrojne wsparcie Ukrainy i innych krajów. Ważne jest polityczne wsparcie Ukrainy, ale przede wszystkim samych Białorusinów. Już dziś Białorusini mają odpowiedzieć na pytanie, czy są gotowi przejść od pasywnego sprzeciwu do aktywnej walki. Niestety wolność można zdobyć tylko przez walkę.


Gościem Polskiego Radia Białystok był dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego Dzianis Procharau. Dziękuję za rozmowę.


Żywie Biełaruś i Sława Ukrajinie! Niech żyje Polska!

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok