Radio Białystok | Gość | Dariusz Wieczorek [wideo] - minister nauki i szkolnictwa wyższego

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego

14.05.2024, 07:32, akt. 10:46

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński
Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Dariuszem Wieczorkiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kluczowa ma być jakość nauczania, a uczelnie będą zachęcane do współpracy. Taki plan ma resort nauki i szkolnictwa wyższego. Będzie też namawiał uczelnie do łączenia się w federacje. Motywacją ma być zwiększona o 10 proc. subwencja.

O planowanych zmianach w szkolnictwie wyższym z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem rozmawia Renata Reda.


 Renata Reda: Dlaczego opowiada się pan za łączeniem uczelni?


Dariusz Wieczorek: To jest decyzja uczelni. Absolutnie nie ma żadnego  przymusu. Jestem zobowiązany, żeby to przekazać i żeby ta informacja była powszechna, więc na każdym spotkaniu takim, jak się wczoraj odbyło z rektorami, uczciwie o tym mówię.

Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli więc dzisiaj nie będziemy tych decyzji podejmowali, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia, tworzenia uczelni silniejszych, uczelni większych, z większą liczbą studentów.


Co mówią rektorzy białostockich uczelni? Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Białostockiej?


Oczywiście słuchają, myślę, że jest zrozumienie, zdają sobie sprawę z tego, że to jest nieuniknione.


Ale to jeszcze pieśń przyszłości.


Oczywiście, przecież to się nie stanie w przeciągu miesiąca czy roku. Ja jestem żywym przykładem absolwenta Politechniki Szczecińskiej. Zawsze mówię to na przykładzie Szczecina, bo przecież z rektorami znamy się dziesiątki lat. Więc jestem absolwentem Politechniki Szczecińskiej, która to Politechnika połączyła się z Akademią Rolniczą i powstał Uniwersytet Technologiczny. I ja rozumiem tę historię, rozumiem tradycję. To wszystko jest absolutnie zrozumiałe, tylko czas się zmienia.


A ilu studentów miała Politechnika Szczecińska przed połączeniem?


10 tysięcy.


Czyli podobnie jak nasze białostockie uczelnie, każda z osobna.


Dokładnie. Czas się po prostu zmienia. Jeżeli dzisiaj nie zdamy sobie z tego sprawy, a będziemy żyli tylko sentymentem, że nasza uczelnia to ma taką tradycję i w ogóle jest pięknie, cudownie, to może się okazać, że za chwilę ta tradycja nie będzie miała środków, żeby mieć na wypłaty.

Decyzje będą zapadały w gronie uczelni, w gronie środowisk. Myślę, że to zrozumienie jest.


A jakie korzyści będą dla studentów?


Po pierwsze, jeżeli chodzi o korzyści dla uczelni, to chcielibyśmy jednak, żeby była zachęta finansowa, czyli będzie bonus finansowy.


A korzyści dla studentów, a nie dla uczelni?


Myślę, że studenci się z tym zgadzają. Uważają, że chcą studiować na większej uczelni niż na mniejszej, więc z tego powodu myślę, że studenci tutaj nie są problemem. Natomiast chcemy taką zachętę finansową przygotować. Czyli jeżeli taki proces zostanie przeprowadzony, to wtedy uczelnia będzie miała większą subwencję.


A jeśli się na to nie zgodzi, to grozi jej mniejsza subwencja?


Nie, grozi wtedy ta normalna subwencja, która jest i która wynika z tego bardzo skomplikowanego wzoru. Trzeba ze spokojem, wspólnie z władzami samorządowymi dyskutować i rozmawiać. Nikt nikogo nie będzie do niczego zmuszał.


A dlaczego z władzami samorządowymi? Przecież uczelnie są samodzielne.


No tak, ale samorządy mają bardzo istotną rolę, jeżeli chodzi o kwestie związane z uczelniami i pomocą dla tych uczelni. Mogą wspierać taki proces, mogą udostępniać swój majątek dla takiej nowej, większej uczelni. To są więc już decyzje, które trzeba pewnie wspólnie podejmować, ale to jest przed nami.

Wyjazdy takie jak wczoraj realizujemy w każdym województwie i chcemy do końca czerwca objechać całą Polskę i spotkać się ze wszystkimi rektorami uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce.


Rozmawia pan między innymi o ewentualnych zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym. Jakie są sugestie ze strony rektorów?


Jedno jest pewne, że jeżeli chodzi o zmianę ustawy, wszyscy wiedzą, że trzeba ją zmienić. Na pewno jest wielki problem, który się pojawił na wczorajszym spotkaniu, dotyczący ewaluacji i oceny uczelni. Jest rzeczywiście z tym problem i co do tego nie ma wątpliwości. Pojawia się w tym kontekście problem tych czasopism. Też demokratyzacji na uczelniach. Jako minister nie chcę mówić o szczegółach, ale nie widziałem takiej liczby protestów, jeżeli chodzi o wybory na wszystkich uczelniach w Polsce. To jest też wynik tej ustawy. Niewątpliwie to trzeba zmienić.

Problem doktorantów, problem związany ze stypendiami studenckimi. No i wreszcie kwestia, której wszyscy przyklaskują, ci, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak powinna wyglądać polska uczelnia - dzisiaj chcemy postawić na jakość nauczania. Nie na liczbę uczelni, a na jakość nauczania. I mówię to po raz kolejny publicznie.


Zwłaszcza po aferze z Collegium Humanum i po tych kilkunastu kierunkach lekarskich, które urosły jak grzyby po deszczu.


No więc właśnie. Mówię więc po raz kolejny: wszyscy, którzy założyli uczelnie i są to uczelnie produkujące dyplomy, a nie uczące studentów, będą wyeliminowani. Nie ma takiej możliwości, żeby studenci cierpieli na tym, że ktoś chce założyć sobie biznes i zarobić grube miliony na teoretycznym kształceniu. Chcemy tak wprowadzić zapisy restrykcyjne w ustawie, żeby tych patologii, z którymi mamy do czynienia, już w przyszłości nie było.


Prowadzicie kontrole. Są już jakieś wstępne wyniki i czy pod lupą są jakieś podlaskie uczelnie?


Jeżeli chodzi o podlaskie uczelnie, to nie przypominam sobie. Liczba kontroli strasznie wzrosła w tej chwili, więc reagujemy na wszystkie doniesienia dotyczące jakości kształcenia przede wszystkim.


Mogą być podobne patologie jak w Collegium Humanum?


Patologii jest bardzo dużo, co do tego nie ma wątpliwości, więc wszystkie te uczelnie, gdzie mamy takie informacje, kontrolujemy. Ostatnio dostajemy informacje, że pewna uczelnia prowadzi nabór na kierunek pielęgniarski, gdzie nie ma na to ani zgody ministra, ani nie ma pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale jest piękne ogłoszenie na stronie internetowej, że zapraszamy, prowadzimy nabór. Jeżeli coś takiego jest, to już w tej chwili wdrażamy kontrolę. Jedziemy i będziemy takie uczelnie zamykać.


Czy limity przyjęć na pierwszy rok będą utrzymane?


Jeżeli chodzi o kierunki lekarskie, to w tej chwili ustalam to z panią minister zdrowia. Limity będą utrzymane. Rekomenduję, żeby wszystkie te kierunki lekarskie, które mimo negatywnej decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej dostały prawo do rekrutacji, żeby w tym rozdziale nie były ujęte do czasu wyników kontroli prowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną, która powie, czy dany kierunek spełnia warunki i może przyjmować, czy nie.


Czy w związku z nowelą ustawy o szkolnictwie wyższym planujecie jakieś zmiany w wyborach rektorów?


Tak, tak, oczywiście. Wgłębiłem się w ustawę o szkolnictwie wyższym i nie sądziłem, że są tam w ogóle takie zapisy. Przyznam szczerze, że w naszych partiach politycznych to jest prawdziwa demokracja. Tutaj natomiast jest możliwość jednak ustawienia i niejasna rola rad uczelni w tym wszystkim, które okazuje się, że de facto wybierają rektora. Takich przypadków mamy dziesiątki w Polsce, czyli mają kilkoro kandydatów, po czym z rady uczelni wychodzi jedna kandydatura. Tak nie może być. Na pewno będziemy chcieli to zmieniać. Myślę, że rady uczelni jako organ doradczy senatu powinny funkcjonować, ale nie mogą mieć tego typu kompetencji. Jestem zwolennikiem bezpośrednich wyborów rektorów w kontekście takim, że posłów wybieramy w wyborach bezpośrednich, radnych wybieramy w wyborach bezpośrednich, to czemu rektorów nie możemy?

Oczywiście to jest propozycja. Zdania są podzielone, nawet na tym wczorajszym spotkaniu. Część rektorów przyklasnęło, że to jest świetny pomysł, część jednak już uważała, że nie do końca. Pewnie jakiś kompromis znajdziemy, więc najważniejsze, żeby demokrację na uczelniach przywrócić.


Zgodnie z zapowiedziami nowela ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowa w połowie roku?


Plan jest taki, żeby było to gotowe w połowie roku. Po tych wszystkich konsultacjach chcemy przygotować projekt, który wyjdzie z ministerstwa i ten projekt będzie podlegał konsultacjom społecznym. Czyli dzisiaj to już nie będzie jakaś szybka ścieżka bez konsultacji, a większość sejmowa coś tam przyjmie. Środowisko akademickie się wypowie - rektorzy, uczelnie, studenci, doktoranci, uczelnie niepubliczne. Wszyscy będą mogli się wypowiedzieć, będą mogli składać poprawki, także tutaj nie ma absolutnie żadnego problemu.

Natomiast po to jeździmy po całej Polsce, żeby wyczuć, jaka jest intencja środowiska, wpisać takie zapisy do tych propozycji. No i przynajmniej jedną część już będziemy mieli załatwioną, a później będziemy dyskutować ewentualnie o jakichś nowych propozycjach.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok